Gazdaság

Energia: ez van, ha elszáll a húzóerő
Izgalmas évet zárt és izgalmas év elé néz az energiaszektor globálisan és Magyarországon is. Globálisan az alacsony olajár befolyásolja a fogyasztást és az ágazat szereplőinek profitabilitását. A hazai piacon ezen túlmenően a változó szabályozás, az állami jelenlét erősödése és a 2013-ban indított rezsicsökkentés is meghatározza a lehetőségeket.

Bizakodunk? Bizakodunk?
Jelentősen javult az üzleti bizalom Magyarországon az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) januári vállalati konjunktúra vizsgálata szerint az előző negyedévben.

CSOK-változások: a héten minden kiderül
A héten megjelenik a két rendelet, amely a használt és az új lakásokra vonatkozó családi otthonteremtési kedvezmény (csok) új, megváltozott részleteit foglalja össze.

Csúcsvezetők csúcsfizetései
A fellegekben járnak a menedzserfizetések a tőzsdén jegyzett amerikai cégeknél, főképp a technológiai és a médiaszektorban. Az EU-ban elsősorban a bankszektorban találkozni a magas keresetekkel. Itthon is szépen nőnek a menedzser fizetések.

Felpörgött az irodapiac
A budapesti irodapiac fenntartotta a 2014-ben indult felívelését 2015-ben is, és megdöntötte korábbi csúcsát a teljes bérbeadási volumen tekintetében – közölte a Cushman & Wakefield.

Aki nem exportált, az nem is fejlesztett
A hazai vállalatok beruházási aktivitása kismértékben elmaradt az általuk tervezettől a Magyar Fejlesztési Bank tavaly őszi felmérése alapján. A cégek 13,5 százaléka a tervezettnél nagyobb összegben, 39,3 százaléka a célzottal megegyezően, 26 százalékuk a tervezettnél kisebb összegben hajtott végre fejlesztéseket a felmérést megelőző egy év során.

Ezt várja tőlünk Brüsszel az idén
Az idén 2,1 százalékos, jövőre 2,5 százalékos gazdasági növekedésre számít Magyarországon az Európai Bizottság (EB), téli gazdasági előrejelzésében. Ugyanakkor az egész Európai Unióban bővülésre áll a zászló, bár a világgazdasági kockázatok egyre jelentősebbek.

Tavaly minden összejött a kiskereskedelemben
Kedvező a kiskereskedelmi forgalom tavalyi 5,5 százalékos éves bővülése a szakértők szerint, akik további, bár lassuló ütemű növekedésre számítanak az idén. A tavalyi növekedéshez az online kasszák, a devizahitelesek megmentése és az alacsony infláció is hozzájárult.

Többet vásároltunk tavaly
A decemberi 5,0 százalékos növekedéssel együtt 2015-ben a kiskereskedelmi forgalom 5,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, amikor 5,2 százalékos volt az éves forgalom bővülése. A naptárhatással korrigált adatok 4,5 százalékos decemberi és 5,6 százalékos egész éves növekedést mutatnak - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Rossz üzlet az államnak dolgozni
A tavalyi év végén nem sikerült a szakszervezeteknek, a munkaadóknak és a kormánynak megállapodni a minimálbér mértékéről. Ennél kisebb publicitást kapott, hogy nem volt országos bérajánlás sem, amely főleg az állami tulajdonú vállalatok számára jelent eligazítást. A Policy Agenda azt nézte meg a legnagyobb állami cégeken keresztül, hogy kinek mit sikerült elérni a bérek terén az elmúlt években.
Nyerő ágazatok az idei évre
A Piac & Profit 2016. februári számában utánajártunk, hogy milyen trendek, kihívások alakítják majd életünket 2016-ban. A lapban szó van globális gazdasági és társadalmi folyamatokról, illetve az egyes ágazatokban idén várható mozgásokról.
Az év elején beindult az üzlet
A cégek többsége a decemberhez képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be, melyekben szerepet játszott az, hogy elmúlt az ünnepek miatti rövidebb decemberi hónap, és befejeződött sok év végi tervezett leállás.
Meglassúdik a magyar gazdaság
A magyar gazdaság fejlődése sokéves gyengélkedés után 2014-ben a második leggyorsabb volt az EU-ban. Tavaly is átlag feletti növekedést sikerült elérni, ez azonban a lassulás miatt már elmaradt a régiós versenytársak többségének eredményétől, idén pedig tovább nyílik az olló: 11 ország közül a magyarnál várhatóan csak a horvát, a bolgár és a szlovén dinamika lesz alacsonyabb.
Egyre nagyobbak a nagyvállalatok és ez már gond
Az elmúlt évtizedekben világszerte a nagyvállalatok erősödésének lehettünk tanúi a telkom, a légiközlekedési és az egészségügyi szektorban. Ez nem kis részben a fúzióknak köszönhető. Közgazdászok szerint ez az erőkoncentráció káros a gazdaságra és a fogyasztókra nézve.
A bérből élők tovább szegényednek
1760 milliárd dollár az összvagyona a világ 62 leggazdagabb emberének. Az emberiség szegényebbik alsó fele, mintegy 3,5 milliárd fő együttesen rendelkezik ilyen mennyiségű pénzzel és vagyontárggyal. És továbbra is ez a 62 ember gazdagodik a legjobban.
Az Ubertől a bevándorlókig tart a megosztás gazdasága
A magányos ISIS-terrorista, a biztonságos életkörülményeket kereső migráns, a lakását bérbe adó vagy a kocsiját megosztó polgár ugyanazon spektrum más-más pontjain húzódnak meg. A P2P új techarzenálja forradalmasítja a gazdaságot, a társadalmat és a magánéletünket.
Jobban bíznak az állásukban a nők
Biztosabbnak érzik munkahelyüket a nők, a fiatalok, a középkorúak, a budapestiek illetve a kereskedelemben dolgozók mint egy évvel ezelőtt a BNP Paribas Cardif biztosító és a Medián közös munkaerőpiaci stabilitási indexe szerint.
Köddé válik a vállalatok optimizmusa?
Eltűnőben a vállalatok optimizmusa. A másfél éve tartó negatív trend következtében a K&H nagyvállalati növekedési index jelenleg 5 ponton áll, amely az index eddigi legalacsonyabb értéke. A cégek kisebb árbevétellel terveznek idén, és a foglalkoztatás élénkülése is várat magára a szektorban. A gazdaság teljesítményére a cégek többsége szerint a jelenlegi növekedési ütem lesz jellemző rövid és középtávon egyaránt.
Már nem az a baj, hogy nincs munka
A vártnál kedvezőbb lett a tavaly október-decemberi munkanélküliségi ráta - hívták fel a figyelmet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen közölt adatait kommentálva az elemzők, akik szerint várhatóan tovább csökken a munkanélküliség Magyarországon, a foglalkoztatás további növekedését már csak a szakemberhiány fékezheti.
Hétvégi adó? Ez is egy ötlet
Nyilvánosságra hozta a kiskereskedelmi különadóról szóló törvénytervezetet a lengyel pénzügyminisztérium. A tárca honlapján megjelent tervezet szerint a különadó progresszív lenne, a hétvégi árusításra pluszterheket róna Lengyelországban, és az idén mintegy 0,45 milliárd eurónak megfelelő költségvetési bevételt hozna.
Nem menekül a Google
130 millió fontot, azaz 53,6 milliárd forintot fog kifizetni visszamenőleg a Google a brit adóhivatalnak. Ez fedezi a cég elmaradt adóbefizetéseit és a kamatokat is 2005-ig visszamenőleg.
Magasról indítottuk az idei évet
Januárban nagyon magas, csaknem másfél éve nem látott szintről indította az évet a GKI konjunktúra-index (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke. A GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti várakozások 2015. évi, a fogyasztóiak pedig 2014. évi csúcspontjuk közelében voltak.
Tömeges elbocsátások az algoritmusok miatt
A technológiai fejlődés miatt gyors átalakulás elé néz a munkaerőpiac: a mai alsó tagozatos gyerekek 65%-a olyan szakmát fog választani, ami ma még nem létezik.
Czerván: jó évet zárt a mezőgazdaság 2015-ben
A múlt év eredményei elmaradtak ugyan a 2014-es történelmi rekordoktól, de így is jó évet zárt 2015-ben a magyar mezőgazdaság - közölte Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár az MTI megkeresésére a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatait kommentálva.
Van, ahol direkt jól jön a fagy
Nem kell megijedni a borisszáknak a januári fagyoktól: a jelenlegi zimankós időjárás kifejezetten kedvez a szőlőnek, és ha így mennek tovább a dolgok, 2015-höz hasonlóan kiváló borok teremhetnek az idén is.
Varázslat a piacokon
Megjött a fordulat, amit Mario Draghi beszédére is rá lehet fogni, de a valóság az, hogy a piacok már eléggé túladottá váltak.
Szembemegyünk a trenddel – és ez most nem baj
Növekvő geopolitikai bizonytalanság, csökkenő vezérigazgatói optimizmus világlik ki a PwC éves globális felméréséből, amelynek adatai borúlátó világgazdasági kilátásokat jeleznek. Ugyanakkor Magyarországon vidámabb a helyzet.
Mennyivel marad több a zsebünkben?
Idén 4 százalékhoz közeli ütemben emelkedhet a reálbér a Takarékbank és az Erste Bank elemzői szerint, az emelkedést meghúzhatja, hogy sok cég béremelésre kényszerül a szakemberhiány miatt, illetve az SZJA csökkentése is hozzájárul, hogy több pénz marad a zsebünkben.
Egymillió állással lesz kevesebb az idén
Bár egyes fejlett gazdaságokban csökken a munkanélküliség szintje, az új elemzések az mutatják, hogy a globális foglalkoztatási válság valószínűleg nem ér véget. Különösen nem a feltörekvő gazdaságokban, ahol a munkavállalóknak a rosszul fizetett állásokhoz is hozzá kell szokniuk – olvasható a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legfrissebb jelentésében.
Mire számíthatunk az idén?
Véget ér az euróválság, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia lehetnek a növekedés éllovasai, Afrika még zsúfoltabb lesz. Mire számíthatunk még az idén? A PwC közgazdászai összefoglalták a legfontosabb várható gazdasági változásokat.
Tarol vagy letarol az Uber?
Látványos és érzelmektől fűtött demonstrációval tiltakoznak az Uber közösségi autómegosztó terjedése ellen a budapesti taxisok. A taxirendelet hatálya alatt működő fuvarozók az applikáció betiltását követelik. Testközelből láthatjuk, a közösségi gazdaság térnyerése éppúgy veszteseket is "termel", mint minden átalakulás.
Meglepetésekkel indul az év
Izgalmasan indul az év eleje, mivel a tavalyi évtől eltérően most nem látható egyértelmű trend, inkább csapkodó árfolyamok jellemzik a tőkepiacokat. Globális szinten leheletnyi gyorsulásra, éves szinten 3,3 százalékos növekedésre lehet számítani a tavalyi 3,1 százalékos bővülést követően. Az egyes régiók azonban eltérő ciklusban vannak a gazdaság állapotát tekintve, így minden régió tartogat meglepetéseket.
Jöhet egy újabb kamatcsökkentés
Londoni pénzügyi elemzők az olajárak meredek zuhanása miatt a korábban vártnál is alacsonyabb idei magyarországi inflációval számolnak, és nem zárják ki, hogy ez újabb kamatcsökkentésekre késztetheti a Magyar Nemzeti Bankot (MNB).
Az év végére magához térhet az építőipar
Az építőipar tavalyi stagnálása után az idei év második felében számítanak a szektor fellendülésére az elemzők. A trendfordulót a csok hozhatja meg az építőiparban.
Idén is elmarad a drágulás?
A következő hónapokban mérsékelt növekedésnek indulhatnak az árak, de az éves átlagos infláció 2 százalék alatt maradhat az elemzők szerint, az élelmiszerárakat lenyomja a sertéshús áfacsökkentése és várhatóan az alacsony olajárak miatt az üzemanyagárak sem emelkednek jelentősen.
Ha csak az iparon múlna...
Nem tört meg a növekedési trend, és nem okozott meglepetést az ipari termelés 2015. novemberi 9,5 százalékos növekedése az elemzők szerint. A gond az, hogy ez a gazdaság többi részén nem látszik.
Csúnya világ jön az oroszokra - csak álom a 100 dolláros olajár
Londoni iparági elemzők szerint valószínűtlen, hogy a nyersolaj hordónkénti világpiaci ára az évtized hátralévő részében visszaemelkedik az elmúlt évekre jellemző 100 dollár körüli szintekre.
Büntetett Brüsszel a belga adókedvezmények miatt
Jogellenes a belga többletnyereségadó-megállapítási rendszer, így az ezt kihasználó multinacionális vállalatoknak mintegy 700 millió euró adót kell befizetniük - közölte az Európai Bizottság hétfőn.
Idén is bőven pluszban leszünk az exporttal
Az makrogazdasági elemzők 8 milliárd eurót is megközelítő 2015-ös külkereskedelmi többletre számít, arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy idén tovább emelkedik vagy stagnál, esetleg éppen csökken a többlet.
Nagyot nőtt a magyar ipar
Az ipari termelés több mint 7 százalékkal bővülhetett tavaly elemzők szerint és a felfutás várhatóan az idén sem áll meg – hacsak a kínai problémákat nem fogja megérezni a magyar járműgyártás.
Köszönjük Black Friday
Elemzők szerint idén is folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom növekedése, a novemberi adatokat a mosógépcsere-program és a Fekete Péntek húzta fel.
Olcsón megúszta az állam a tavalyi évet
Várhatóan alacsonyabb lesz a tavalyi költségvetési hiány végösszege a vártnál, a végleges gazdasági adatoktól függően akár két százalékig is csökkenhetett a deficit, miközben mintegy 2800 milliárd forintnyi uniós forrást sikerült lehívni a magyar keretből.
Saját vállalkozásukat féltik a cégvezetők
Tavaly év végén mérséklődött a depresszió, de továbbra sincs „hurrá-optimizmus”. Hiába éledezik a gazdaság, annak meghatározó szereplői a kis- és középvállalkozások vezetőinek mintegy fele még nem látja, hogy tartós lehet-e ez a növekedési pálya – derült ki a Policy Agenda és az IBS közös felméréséből.
Az új munkahelyek felét a közmunka teszi ki
A vártnál kedvezőbb lett a szeptember-novemberi munkanélküliségi ráta - hívták fel a figyelmet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen közölt adatait kommentálva az ING Bank, a Takarékbank és az Erste makroelemzői, akik szerint tovább csökkenhet a munkanélküliség.
A nyelvtudásunk hiánya áll az álmaink útjában
A magyarok többsége szerint álmai munkahelyének megszerzése érdekében sokkal jobban kellene beszélnie angolul, míg 20 százalékuk inkább el sem megy az interjúra, ha az angol nyelven zajlik – derült ki a Bar-ANGOL legfrissebb kutatásából.
CSOK: így kaphat az államtól 10+10 milliót
2015 júliusában startolt az új „szocpol” vagyis a CSOK. Az intézkedés csomag legjelentősebb újítása az volt, hogy használt lakás vásárlásához is igénybe vehető támogatást kínált. Fél év után itt az otthonteremtési támogatás új formája, ami akár 20 millió forinthoz is hozzásegítheti a családokat új lakás vásárlása vagy építése esetén. Az év elejétől hatályos jogszabályról Vincze Krisztiánt, a GDN Ingatlanhálózat HitelCentrumának vezetőjét kérdeztük.
Baljós árnyak a gazdaságban: megszakadt a két és fél éve tartó sorozat
A novemberhez képest összességében kedvezőtlenebb folyamatokról számoltak be a cégek decemberben, melyekben meghatározó szerepe van az ünnepek miatti rövidebb hónapnak és sok válaszadónál az év végi tervezett leállásoknak.
Jön a szűk esztendő az építőiparban?
Az elkövetkező évben a magyar építőipar újabb 2%-os növekedése várható. Egyelőre alacsony a fejlődés láttán árrésüket emelő cégek aránya (18 %). Az elmúlt évhez képest viszont jelentősen, mégpedig 24 százalékról a jelenlegi 15%-ra csökkent azon vállalkozások száma, amelyek hajlandóak nulla nyereséggel megbízásokat vállalni – derül ki a CEEC Research elemző társaság a Generali biztosító közreműködésével készült felméréséből.