Gazdaság

Brexit: senki sem tudja, mikortól és mi változik
Hivatalosan még semmi nem történt, amíg Nagy Britannia be nem jelenti kilépési szándékát - mondta az Európai Bizottság magyarországi képviseletének sajtóreferense lapunknak. A folyamat hosszú lesz, senki nem tudja ma megmondani, hogy mikortól és milyen változások jöhetnek - fogalmazott.

Brexit: és csak most jön a neheze!
A népszavazás egyértelművé tette, hogy a britek többsége az Európai Unión kívül képzeli el országa sorsát, de még nyitva maradt a nagy kérdés, hogy milyen lesz a jövőben a Brüsszel és London közti kapcsolat. A DLA Piper szakértőjének segítségével felvázoltuk a lehetséges forgatókönyveket!

A nyugdíjasok viszik ki a briteket az Unióból
A fiatalok elsöprő többsége maradt volna az Európai Unió tagja a friss adatok szerint. Valójában a nyugdíjas szavazók döntötték el, hogy Nagy Britannia elhagyja az Uniót.

Meredek zuhanás a tőzsdéken, visszaeső beruházások - ezt hozza rögtön a Brexit
Meredek zuhanás várható a tőzsdéken a Brexit miatt, egyes elemzők szerint a forint még jól is kijöhet a dologból. Uniós forrásvesztéstől egyelőre nem kell tartani, az üzleti hangulat drámai romlása miatt azonban a beruházások mind Nagy-Britanniában, mind Európában jelentősen visszaeshetnek. A közvetett hatások miatt a magyar gazdasági is sérülhet.

OUT - mi is megérezzük a britek kilépését
Győzött a Brexit tábor a brit népszavazáson. Más világ lesz az Európai Unióban Nagy-Britannia kilépésével, szűkebb, hatékonyabb döntéshozatalra lesz szükség Brüsszelben. A gazdasági vezetők a maradás pártján voltak, a magyar cégek is megérzik majd a változást. Kevesebb lehet az Uniós forrás, nehezebb az együttműködés. A forint is esik.

Már lenyomta a mobil a netet - de nem nálunk
A világ másik felén már többségben vannak az okostelefonon vásárlók a hagyományos netes költéshez képest. Mifelénk még van hova fejlődni, de csak idő kérdése, hogy átbillenjen az arány.

Kellenek a bevándorlók a magyar gazdaságnak az MGYOSZ szerint
Célzottan keresni kellene a "kulturálisan beilleszthető", külföldről érkező munkaerő bevonásának lehetőségeit az MGYOSZ munkaerőhiány orvoslására vonatkozó javaslata szerint. A szervezet emellett hatékonyságnövelést, aktív munkaerőpiaci eszközök bevetését és az elvándorlás megállítását szorgalmazza többek között.

Túl vagyunk a mélyponton, de ez még kevés
A tavalyi mélypontot követően újra éledezik a kkv-k beruházási kedve, jelenleg a cégvezetők 56 százaléka készül valamilyen fejlesztésre – derül ki a K&H kkv bizalmi index adataiból. Ez azonban még mindig kevés.

Ennyivel kereshetünk többet idén
Az év egészére 5,4–6 százalékos bruttó bérnövekedésre számítanak az elemzők, akik szerint a fogyasztás lehet a gazdasági növekedés fő motorja a következő időszakban. A vártnál gyorsabb bérnövekedés stimulálhatja a magyar gazdaságot.

Kezd húzni a rendszerváltás vesztese
Az alapvető élelmiszerekből mintegy százhúsz százalékos önellátásra képes Magyarország, sőt, ha a termelési potenciálunkat ésszerűen és fenntartható módon fejlesztjük, ez a szint elérheti a százötven százalékot is. A globális élelmiszerigény rohamos növekedésével ez komoly nemzetgazdasági előnyt jelenthet hazánknak.
Hogyan kezeljük az ellenséges munkatársakat?
Benyalnak, hazudnak, pletykálnak, hátba szúrnak. Íme a jelek arról, kiknél legyünk résen és néhány tipp arra, hogyan kezeljük őket, ha velük kell dolgoznunk.
A főnökök már optimisták
Már nem a kríziskezelési képesség a legfontosabb követelmény a felsővezetőknél, hanem a rugalmasság és az alkalmazkodóképesség – derült ki egy friss felmérésből. A vezetők létszámbővítésben gondolkodnak, de egyre nagyobb gond a képzett munkaerő hiánya.
A focisiker a gazdaságot is felpörgetheti
Várhatóan rövid távon mérhetően felpörgeti a gazdaságot a magyar válogatott sikeres szereplése az Európa-bajnokságon (Eb) - mondta Dénes Ferenc sportközgazdász a Kossuth Rádió 180 perc reggeli műsorában.
Nagyot szív a FIFA, nagyot hasít az UEFA
Több csapat, több meccs, több eladott jegy, nagyobb szponzori pénzek. Míg a FIFA reputációját és szponzori ügyleteinek jövőjét bizonytalanság övezi, az UEFA garantáltan több pénzt fog keresni az Eb-vel, mint a korábbi bajnokságaival. És ez nem az inflációnak köszönhető. Jól választottak helyszínt: Franciaországot szeretik a szponzormárkák
26 milliót kapnak fejenként az Eb-ért a magyarok
Utánanéztünk, mennyi pénz üti a markát a nemzeti labdarúgó-szövetségeknek a FIFA világbajnoksága és az UEFA Európa-bajnoksága után. A magyar játékosok 26 millió forintot is kaphatnak. És még többet, ha újra nyernek.
Vasárnap hajnalban nem lehet matricát venni
Karbantartás miatt szünetel az értékesítés a HU-GO e-útdíj fizetési rendszerben június 19-én, vasárnap nulla órától hajnali 2 óráig - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ).
Brutálisan drágul a casco
Csaknem 10 százalékkal, 76 500 forintra nőtt az átlagos casco díj május végéig, miután 22 százalékkal emelkedett az újautó-eladások száma, amelyekre a casco is többe kerül - közölte a netrisk.hu online alkusz.
Többet keresnek idén a vállalatok
A tavalyi eredményekhez képest idén nagyobb árbevételre és magasabb profitra számítanak a hazai nagyvállalatok. A kedvező pénzügyi várakozások elsősorban az exportpiacokon várható élénkülésnek köszönhetők, mivel belföldön inkább stagnálásra számítanak a cégek.
Lázár szerint versenyhátrányt okoz a multi jelenlét
A multinacionális kézben lévő kiskereskedelemnek való kiszolgáltatottság ma Magyarország egyik legnagyobb versenyhátránya - mondta Lázár János szokásos heti sajtótájékoztatóján.
Több adót fizet az Uber a sárga taxiknál
Kevesebb társasági adót fizettek a sárga taxitársaságok az árbevételüket tekintve az Ubernél - írta a Magyar Nemzet.
A kontroll a legfontosabb stratégia
Megjelent a júniusi Piac & Profit! Benne az egyik legnagyobb hazai egészségpénztár, a nyolcmilliárd forint forgalmú Patika tulajdonosa, Lukács Marianna beszél arról, hogy milyen ma Magyarországon vállalkozónak lenni. Természetesen az új cafeteria-szabályok mellett sem megyünk el szó nélkül!
400 millió feletti bírság idén az online kasszák alapján
Két év alatt összesen több mint 420 milliárd forintot - egyebek mellett adóbevételekből, járulékokból, bírságokból származó bevételt - hozott a költségvetésnek az online pénztárgép és az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (ekáer) - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden az MTI-vel.
Országos kényszerjárvány indult
A „cégdemográfiában” a megszűnés okaként legtöbbször a kényszertörlés szerepel. Tavaly a különböző eljárások alkalmazásával összesen 53 000 vállalkozást töröltek a céglistáról, 49 százalékukat – szám szerint 25 960 céget – kényszertörléssel tüntették el a piacról.
A bizonytalan jelekre is ugrani kell manapság
A kibontakozó trendeket nagyon nehéz korán és időben megragadni. Mégis vannak a holnap tendenciáit intuitívan érzékelni képes cégvezetők. Az általuk vezetett cégek lesznek képesek fennmaradni – mondta a Piac & Profit által rendezett Cégvezetők Csúcstalálkozóján Rosta Miklós, a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezető docense.
A cégeknek is be kéne szállni a turizmusmarketingbe
Elképzelhető, hogy vállal „ágazati ombudsmani” szerepet a Magyar Turisztikai Ügynökség, bár nem ez a fő feladata. A szervezet vezetője szerint a legfontosabb az átlátható stratégia megalkotása, a turizmusmarketingbe pedig a vállalkozásoknak is be kéne szállnia – többek között erről is beszélt a Turizmus.com-nak adott interjúban.
Kilőhetik az Ubert - döntött a Parlament
Ideiglenesen, legfeljebb 365 napig blokkolni lehet azokat az internetes oldalakat, amelyek jogellenesen működő taxiszolgáltatást kínálnak - döntött az Országgyűlés.
Optimista a kormány
Elfogadta a jövő évi költségvetést az Országgyűlés: a büdzsé meglehetősen optimista, a kormányzat 3,1 százalékos növekedéssel és 2,4 százalékos költségvetési hiánnyal számol. A büdzsé magában foglalja a jövedéki adóból, a vendéglátás különadójából megemelt bevételeket és számol az áfacsökkentéssel kiesett pénzekkel is.
Most nem lesz olcsóbb a benzin
A heti átlagos piaci változások alapján, valamint a június 10-i, pénteki 3 forintos benzin árcsökkentést követően, június 13-án, hétfőn nem várható változtatás az üzemanyagáraknál.
Sharing economy - megszoksz vagy megszöksz?
A vállalatoknak szembe kell néznie azzal, a sharing economy itt marad. Vagy megszokjuk, vagy megszökünk - mondta a téma szakértője a Piac & Profit által szervezett Cégvezetők Csúcstalálkozóján.
Mit adtak nekünk a külföldiek? Tavaly 11 ezer munkahelyet
Rekordszintet ért el Európában a külföldi befektetések mértéke 2015-ben. A lezárt projektek száma a megelőző évihez képest több mint tizedével nőtt, átlépve az ötezres számot, közel 218 ezer munkahelyet teremtve. Magyarországon több mint 11 ezer új munkahely jött létre FDI révén, ami több mint kétszerese a 2014-es értéknek.
Ha kihagyunk egy napot, lehet, hogy már bukta van
A fogyasztó napjainkban szkeptikus, igényes és jól informált. Átláthatóságot és láthatóságot vár el a márkáktól. Az internetes közbeszéd decentralizált és villámgyorsan nagy károkat tud okozni egy márka renoméjának, mondta Hegyi Gábor, a Davosi Világkommunikációs Fórum társelnöke, a Capital Partners alapító-ügyvezetője a Piac & Profit által szervezett Cégvezetők Csúcstalálkozóján.
Orosz embargó: még a feketegazdaság is összement
Az olajárak zuhanása miatti orosz válság hatására összezsugorodott az árnyékgazdaság is - derült ki az orosz elnöki hivatal mellett működő Népgazdasági és Államigazgatási Oroszországi Akadémia csütörtökön közzétett szociológiai felméréséből.
A legrosszabbon már túl vagyunk, de van még tennivaló
Az európai országok gazdasága fokozatosan talpra áll, de további cselekvésre van szükség a világgazdasági válság megoldatlan, a növekedést még mindig terhelő következményeinek felszámolásához és az új kihívások megfelelő kezeléséhez - állapította meg az OECD az Európai Unió, illetve az euróövezet gazdasági helyzetét elemző, pénteken kiadott tanulmányaiban.
Ezt háború nélkül még nem sikerült megoldani
Lassan 10 éve reménytelenül gyenge állapotban van a világgazdaság. A gazdasági növekedés lassú, infláció nincs, vagy nagyon alacsony, az állam és a magánszféra összesített eladósodottsága pedig korábban soha sem látott szinteken van.
Szeptembertől többet kapnak az orvosok és ápolók
Szeptember elsejétől az egészségügyi szakdolgozóknak átlagosan bruttó 10-30 ezer forinttal, az orvosoknak bruttó 107 ezer forinttal nő havonta a jövedelmük, a nemzetgazdasági tárca az emelés mértékét előzetesen már jóváhagyta.
Most megtudhatja, jól fekteti-e be a pénzét
A behaviorista közgazdaságtan tudósai sokat foglalkoztak azokkal a beidegződésekkel és hiedelmekkel, amelyek tudatosan vagy tudat alatt befolyásolják befektetési döntéseinket. Íme a szennyes lista arról, milyen tévhitek alapján döntünk rosszul.
A szomszédaink lekörözik a világot
A gazdasági válságból való kilábalás lassabb a korábban vártnál, de javul a helyzet - derült ki a Coface hitelbiztosító konferenciáján. A szakértők szerint a kelet-közép-európai régió 3 százalékos növekedésre lehet képes az idén, ez pedig meghaladja a világgazdaságtól várható 2,7 százalékos tempót, és a duplája az eurózóna várható növekedésének.
Alacsonyak maradnak a kamatok
Az éves infláció a következő két hónapban is negatív tartományban maradhat, és csak augusztusban emelkedhetnek a fogyasztói árak. Így 2018-ig maradhat az alacsony kamatkörnyezet – hívták fel a figyelmet pénzügyi szakértők.
Hol az a harmincmilliárd az albérletekből?
Magyarországon 200 ezer bérlőknek piaci alapon kiadott lakóingatlan is lehet az ingatlan.com becslése szerint. A kiadott ingatlanok országos átlagos bérleti díja havi 100 ezer forint körül mozog, így a piac mérete éves szinten 144-240 milliárd forintra rúghat. Ez pedig csak a személyi jövedelemadó szempontjából 19-32 milliárd forintos összeget jelentene, ha mindenki teljesítené adófizetési kötelezettségét.
A költekezés tartja a víz felett Magyarországot
Elemzők szerint a pozitív meglepetést hozó áprilisi ipari termelési növekedés lendületet adhat a GDP bővülésének, amely az idén 2 százalék felett lehet. A gazdaságot most a szolgáltatások növekedése húzza, amelyet a háztartások fogyasztásának látványos bővülése támogat.
Még nagyobb lesz Juncker csodafegyvere
Az Európai Bizottság az Európai Stratégiai Beruházási Alap (ESBA) megalakulása után felmérte az európai beruházási terv megfelelően működő és javításra szoruló elemeit, és a továbblépés kidolgozása mellett döntött.
Idén nem lesz éhséglázadás
Nyugodt évre számíthatunk az egyes élelmiszerek nemzetközi piacán az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) szakértői szerint. A termelési kilátások és az eddig felhalmozott készletek mind optimizmusra adnak okot.
Így szabályozná az Unió a megosztás gazdaságát
Milyen adószabályokat kell alkalmazni a megosztás gazdaságának szereplőire? És ki a felelős, ha gondot okoznak? Ezt, és sok más alapvető problémát válaszol meg a Bizottság friss iránymutatása. Az Unió támogatja a közösségi gazdaság fejlődését, de ahhoz, hogy az valóban segítse az európai gazdaságot, közös alapok kellenek.
Csúnya világ jön Magyarországon
Jelentősen rontotta Magyarország idei gazdasági növekedésével kapcsolatos előrejelzését az OECD. Alacsonyabb lesz a gazdasági növekedés, elszáll a költségvetési hiány jövőre, a közmunkaprogramot pedig le kellene építeni.
Nem betiltani akarják az Ubert, csak "beállítani a sorba"
A kormány nem betiltani akarja az Ubert, hanem "beállítani a sorba", amely egyenlő versenyfeltételeket teremt a Magyarországon működő egyéb taxis cégekkel - mondta Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára az Uber képviselőivel folytatott egyeztetés után.
Nem bírnak a munkahelyen az Y-generációval
Képzeljük el, hogy kizárólag huszonéves alkalmazottakból áll a munkahelyi gárda és csak néhány vezető idősebb. Amerikában már ez a valóság. És olykor gondot okoz a kissé rendhagyóan viselkedő fiatalok megrendszabályozása.
Van olyan üzlet, ami dübörög Magyarországon
Bár a szálláshelyek számának emelkedése kissé visszaesett az egy évvel ezelőttihez képest, Magyarország népszerűsége töretlenül nő, elsősorban az európai turisták körében, a szálláshelyek forgalma és árbevétele is nő.
Az Unió kiáll az Uber mellett
Az Európai Bizottság nem támogatja az Uber és a hozzá hasonló, a megosztás gazdaságát erősítő cégek működésének betiltását vagy korlátozását. Lapértesülések szerint ezen a héten felszólítja a tagállamokat, hogy ne tiltsák be az autómegosztót.