Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 4,5 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 12,9, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,7 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
2019. január-novemberben a forgalom volumene - szintén naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 6 százalékkal volt nagyobb az előző év azonos időszakinál.
Mi van a számok mögött?
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint nincs meglepetés a kiskereskedelemben, a forgalom régóta stabil - 6 százalék körüli - növekedést mutat.
„A különböző termékcsoportok közül a tartós fogyasztási cikkek iránti kereslet miatt rendre a nem élelmiszereknél látható a legjelentősebb a növekedés. Novemberben ezeknek a forgalma kiugró mértékben, 13 százalékkal, 2019 első tizenegy hónapjában pedig 9,3 százalékkal emelkedett. A kiskereskedelem bővülését, ezen belül a tartós fogyasztási cikkek iránti kereslet fokozódását a nettó reálbérek emelkedése és a foglalkoztatási mutatók javulása mellett a fogyasztási hiteleknél látható bővülés segíti” - mondta a szakember.
Németh Dávid szerint 2019 egészében 6 százalék körüli növekedést érhet el a kiskereskedelem, amely az idén is emelkedőn marad. Hozzátette: „Ugyan a minimálbér és a garantált bérminimum tavalyhoz hasonlóan az idén is 8-8 százalékkal nőtt, a nettó reálbéremelkedés 2-3 százalékponttal elmaradhat a tavalyi szinttől. Ez hatással lesz a kiskereskedelmi dinamikára, így a mostani kilátások szerint 4-5 százalékos növekedés várható.”