Gazdaság
Nagyon egyetértett Merkel és Barroso
Az európai válságkezelés lényeges pontjaiban egyetért egymással Angela Merkel német kancellár és José Manuel Barroso az Európai Bizottság elnöke - mondta kedden Brüsszelben az Európai Bizottság elnökének szóvivője. Barroso az előző napon Berlinben járt, és megbeszélést folytatott a német kancellárral. találkozón "nagyon erős egyetértés" alakult ki például a bankunió kérdésében.
Lemondott Molnár Ágnes, az NFM államtitkára
Benyújtotta lemondását Molnár Ágnes, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztéspolitikai koordinációért felelős államtitkára - közölte a tárca kedden. Az államtitkár asszony a jövőben a Miniszterelnökségen folytatja munkáját.
Kétmillió hektár termőföld volt a tét
Háromszázötvenezren kérték a június 1-jei határidőig a közös földtulajdon megszüntetését, a részarány földkiadás során keletkezett osztatlan közös földtulajdon megszüntetésének költségeit az állam viseli, erre 3 milliárd forint jut. Az adatok feldolgozása és a kérelmek ellenőrzése után kezdődhet meg a földrészletek felosztása a tulajdonosok között.
Még a nyári szület előtt lesz döntés a jegybanktörvényről
Az Országgyűlés elhalasztotta a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvény módosítását, de még a nyári szünet kezdete, azaz körülbelül július közepe előtt elfogadja. A Ház törölte továbbá a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) összevonásának lehetőségét engedélyező szabályt az alaptörvény átmeneti rendelkezései közül, eleget téve az Európai Bizottság elvárásának.
Így lehet esélyük a hazai cégeknek
Ha belül nem tudunk piacot növelni, akkor csak a külpiac marad. Ehhez jól működő exportfinanszírozás kell megfelelő tőkeellátottsággal, kereskedőházak, amelyek összegyűjtik a kkv-k termékeit, és kiviszik a külpiacra, ahol hatékonyan tudják képviselni őket. Mindez elsősorban állami feladat, amelynek lényege: a profitot nem az exportot finanszírozónak, hanem az exportőrnek kell elérnie a megfelelő intézmények segítségével. S ha Magyarországon nem ügyfél-, hanem ügyletfinanszírozás működne, akkor jelentős exportnövekedést lehetne elérni - mondja Nyíri Iván, a terület szakértője.
Mennyit hoz az Olimpia: óránként két és félmilliárdba kerül a nyitóünnepség
Az Olimpiát megrendező város önkormányzata számára az érdeklődők vendégül látása rendkívül drága beruházást jelent. Ez a világ legnagyobb sporteseménye, és bár az alább bemutatott adatok egy része közvetlenül is hat a közkézen forgó részvények árfolyamára, az olimpia hatása a gazdasági élet minden területére kiterjed.
Feltételhez köthető lesz a kárkifizetés?
Pénzügyi tárgyú jogszabályok módosítását tervezi a kormány: a változások elsősorban a biztosítási törvényt érintik, a tervezet a kormány honlapján olvasható.
Hallgat-e Rogán Antal Varga Mihályra?
Varga Mihály, az IMF/EU-tárgyalásokat felügyelő kinevezett tárca nélküli miniszter szombaton arra kérte Rogán Antal Fidesz-frakcióvezetőt, hogy a képviselőcsoport fontolja meg a jegybanktörvény hétfői végszavazásának elhalasztását. Rogán Antal gyorsan válaszolt: biztosra vehető, hogy a Fidesz-frakció támogatni fogja az MNB-ről szóló törvény hétfői végszavazásának elhalasztását.
Lapos a pénztárca - Mire költünk a válság óta?
A takarékoskodás mellett újragondolt, értékalapú fogyasztással reagálnak a családok a válságra, s ennek velejárójaként jövedelmük mérséklődésére - derül ki egy Európa 12 országára kiterjedő friss felmérésből. A vállalkozók számára tanulságosak lehetnek az eredmények ahhoz, mely területeken, hogyan érdemes fogyasztóikat megszólítani.
Egyre több teher a vállalkozásokon
Két évvel a második Orbán-kormány megalakulása után a helyzet a kkv-k szempontjából egyáltalán nem szívderítő: növekvő terhek, finanszírozási gondok, szűkülő piac, bizonytalan környezet. S ha az elhúzódó gazdasági válságot számításba is vesszük, a félidős mérleg akkor is az: az ország a lehetőségei alatt teljesített, ennek főoka pedig a kiérleletlen és az összefüggéseket figyelmen kívül hagyó gazdaságpolitika, amelynek árát mindannyian fizetjük. A kkv-szektor az átlagnál többet. 2011-ben a gazdaság remélt feléledése elmaradt, az ország adósságállománya érdemben nem csökkent, a deficitcél ismét csak a vállalkozásokat sújtó erőfeszítések árán volt tartható. A romló gazdasági helyzet miatti leminősítések és a visszahívott IMF-fel megkezdődött huzavona sem javította a vállalkozói környezetet.
A recesszió padlóra küldheti a kkv-kat?
Két évvel a második Orbán-kormány megalakulása után - az elhúzódó gazdasági válságot is számításba véve - a félidős mérleg az, hogy az ország a lehetőségei alatt teljesített, ennek főoka pedig a kiérleletlen és az összefüggéseket figyelmen kívül hagyó gazdaságpolitika. Ennek árát pedig mindannyian fizetjük. A kkv-szektor az átlagnál többet. Számba vesszük, mi történt évről évre. 2012-ben az év eleji költségnövekedéseket év közbeni adóváltozások egészítették ki, a stagnálás recesszióba fordulása pedig végképp padlóra küldheti a kkv-k egy részét.
Se adócsökkentés, se munkahelyteremtés
Két éve, 2010. május 29-én alakult meg a második Orbán-kormány. A kormányprogram bemutatása után, 2010-ben a Piac&Profit - az előző kabinetek hasonló dokumentumaira is jellemző konkrétumhiányok miatt - azt írta: majd meglátjuk. Két év elteltével azt mondhatjuk: a helyzet a kkv-k szempontjából egyáltalán nem szívderítő: növekvő terhek, finanszírozási gondok, szűkülő piac, bizonytalan környezet. Számba vesszük, mi történt évről évre. Ezek a 2010-es események.
Itt a nap jó híre: éledezik a feldolgozóipar
A feldolgozóipar bővülését jelzi a májusi Beszerzési Menedzser Index (BMI), a mutató szezonálisan kiigazított májusi értéke 52,2 pont, ami 5,1 százalékponttal magasabb az áprilisi 47,1 pontnál - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). A jelentés üde színfolt az elmúlt napokban publikált információkhoz képest: a gazdasági ágazat az első negyedévben stagnált, amely a beruházások drasztikus visszaesésében is erőteljesen megmutatkozott.
GKI: Semmi jóra ne számítsunk
Az I. negyedévi adatok a magyar gazdaság EU-n belül kirívóan jelentős visszaesését jelzik. A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint az európai és hazai várakozások romlása, a költségvetési kiigazítás keretében bejelentett adóemelések és a reáljövedelmek 3% körüli idei visszaesése következtében idén már nem várható a gazdasági növekedés megindulása.
Csökkenthetik a pályakezdők minimálbérét
Csökkenthetik a pályakezdőknek fizetendő minimálbért - mondta Czomba Sándor az InfoRádió Aréna című műsorában. A Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára beszélt arról is, hogy semmivel sem magasabb a közfoglalkoztatás aránya, mint 2010-ben, amikor az előző kormány elindította az Út a munkába programját, ezért úgy véli, hogy a KSH adataiban a foglalkoztatottak számának növekedésére mutató adat a versenyszférának köszönhető.
Nem biztos, hogy jó üzlet az Olimpia
Az országok gyakran hatalmas összegeket költenek az Olimpia propagálására és megrendezésére. A kormányok és az Olimpia szószólói mindig a gazdasági és a társadalmi előnyökre hivatkozva reklámozzák a játékokat, de a várt hatás korántsem biztos - véli Matt Bolduc, a dán székhelyű globális befektetési bank, a Saxo Bank részvénypiaci elemzője.
A magyar kormány is érzi: csak egy járható út maradt
A magyar kormány is érzi, hogy az évek óta tartó visszaesés után az egyetlen járható út, a saját erőforrásokat is igénybe vevő munkahelyteremtő programok megvalósítása. A Policy Agenda heti elemzésében a most induló nemzeti konzultáció kérdőíve kapcsán vizsgálja meg, hogy várhatóan milyen tervvel áll elő a kormány ezen a területen.
Osztatlan földtulajdonok - Még egyszerűsített eljárásban megoszthatók!
Június 1-jén jár le annak a lehetőségnek a határideje, amely alkalmat biztosít az úgynevezett részarány-földkiadás során keletkezett osztatlan közös földtulajdonok külön szabályok szerint történő kimérésére. Ráadásul az eljárás egyszerűsített is, mely komoly adminisztratív terheket vehet le az érintettek válláról - emlékeztet közleményében a Magyar Agrárkamara.
Brüsszel kritizál, de a kohéziós források jöhetnek
Az Európai Bizottság (EB) a kohéziós alapok folyósításának felfüggesztését kilátásba helyező korábbi döntés feloldását javasolja Magyarország vonatkozásában. A június 22-i Ecofin-ülésen a mai bejelentéssel a kohéziós források befagyasztásának veszélye elhárult. A nyolc éve folyamatban lévő túlzott deficit eljárás lezárását azonban nem kezdeményezte az EB. Az unió központi intézménye ezen a napon ismertette az uniós tagállamok gazdaságáról készített helyzetértékelését és az egyes országokra szabott ajánlásokat. A jelentés egyebek mellett felvetette egy közös bankunió létrehozásának, és közös euróövezeti kötvénykibocsátás lehetőségét is.
Banktulajdont és állampapírt a magyaroknak
Mivel az Európai Unió nem fogadta el a válságadók hosszú távú fenntartását, e terheket a kormány olyan új adókkal váltja ki, amelyek állandó elemei lesznek a magyar gazdaságpolitikának - közölte Orbán Viktor miniszterelnök az InfoRádiónak adott keddi interjúban, amelyben szólt arról is, hogy a Takarékbankban való állami szerepvállalás csak az első lépése egy "átfogó hadműveletnek".
Többen dolgoznak, de ugyanannyian vannak munka nélkül
A 2012. február-áprilisi időszakban tovább folytatódott a foglalkoztatottak számának csaknem két éve tartó emelkedése az előző év azonos időszakához viszonyítva, ugyanakkor stagnál a munkanélküliség, a munkanélküliek létszáma 496 ezer fő volt, ami az egy évvel korábbihoz hasonló, 11,5 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett.
Még nem is fizetjük, de már módosítják
Szűk két héttel az elfogadás után az Országgyűlés már módosítja a telefonadóra vonatkozó szabályokat. Az adótörvény-módosításokról a zárószavazás a jövő héten lesz.
Behúzta a vészféket a feldolgozóipar
Stagnált a magyar feldolgozóipar az idei év első negyedévében a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet Zrt. felmérése szerint A Kopint-Tárki szerint a magyar feldolgozóipar számára továbbra is a kereslethiány jelenti a legnagyobb akadályt, ami akár globális kereslethiánynak is nevezhető, hiszen ebben a negyedévben már világosan megdőlni látszik az a korábbi években stabilnak tűnő trend, miszerint az exportra való termelés biztos hátteret jelent a vállalatoknak.
Jelentősen emelkedhet a benzinár a héten
Az elmúlt két hétben a nemzetközi piaci folyamatokban megfigyelhető változások a benzinnél 10 forint körüli, míg a gázolaj esetében 2-3 forint áremelést indokoltak 28-án, hétfőn. A tényleges emelés a benzinnél lényegesen visszafogottabb - literenként 4 forint - lesz, a gázolajé 3 forinttal nő.
Félmilliárd euró a tét
Gazdasági országértékeléseket és "országspecifikus" ajánlásokat ad ki az Európai Bizottság szerdán az európai uniós tagállamok számára. Egybehangzó magyar várakozások szerint a testület a magyar helyzetről a korábbinál pozitívabb képet fest, és jelentése alapot szolgáltat ahhoz, hogy az unió visszavonja azt a döntését, amelynek értelmében jövőre részlegesen felfüggesztenék az ország által számításba vehető kohéziós keretet.
Ekkorát már rég zuhantunk
2008 ősze, a világgazdasági válság magyarországi megjelenése óta nem zuhant egyetlen hónap alatt akkorát a GKI-Erste konjunktúra-index értéke, mint most májusban. Ezzel az index háromhavi javulás, illetve stagnálás után nagyjából az év eleji, nagyon alacsony szintre esett. Ilyen negatív vélemények ez előtt utoljára 2009 végén jellemezték a magyar gazdaságot. A GKI által az EU támogatásával végzett felmérés szerint májusban az üzleti szektor és a fogyasztók várakozásait egyaránt a mély pesszimizmus jellemezte.
Tökéletesen értelmetlen volt a G8 csúcs
Az égadta világon semmi említésre érdemes vagy hasznos dolgot nem hozott a G8 tagjainak május 18-án és 19-én, Camp Davidben megtartott csúcstalálkozója, persze azon kívül, hogy a résztvevők kara egybehangzóan bizonygatta, hogy az euróövezet most már nyilván ismét pályára kerül az egyetlen fungáló (német) gazdaság nagyobb növekedésének és a kiadások további lefaragásának köszönhetően.
Különleges gazdasági zónák jöhetnek létre Európában
A jelek szerint Angela Merkel sem érkezik üres kézzel a következő uniós csúcsra. Berlin is előállt egy növekedésösztönző csomaggal: német lapinformációk szerint a hat pontos javaslattervezet különleges gazdasági zónákat hozna létre az Európai Unión belül.
EU-csúcs: Csak az ima maradt a görög választásokig
A nemzetközi gazdasági válság megrengette a demokratikus európai intézményrendszert is - vélekedett Orbán Viktor Brüsszelben, az Európai Unió vezetőinek csúcstalálkozója után. A magyar miniszterelnök szerint Budapestnek van B-terve arra az esetre, ha Athén mégis távozik az eurózónából, de „mindenki az A-tervért imádkozik." A görög válság beárnyékolta a csúcstalálkozót, a piacok viszont csütörtökön már túlléptek az előző napi sokkon, amely a forint piacán is feszült órákat okozott.
Ömlik a magyar tőke külföldre
A külföldre irányuló tőkebefektetések egy főre jutó értéke 2011-ben a V4-ek közül Magyarországon volt a legmagasabb, és közvetlen külföldi tőkebefektetéseink közel 14 százaléka is a visegrádi országok felé irányult.
Többet költöttünk - Lehet örülni?
Két hónap visszaesés után márciusban éves összevetésben mérsékelten, 0,9 százalékkal bővül a kiskereskedelmi forgalom volumene, az esztendő első három hónapjában pedig 0,1 százalék volt a „bővülés". A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közölt adat jócskán meghaladja az elemzői várakozásokat, mindazonáltal nem árt mértéktartónak maradni a túlzottan optimista megállapításokkal.
Az unióban már döntöttek a tranzakciós adóról
A tervezett pénzügyi tranzakciós adó alanyainak körét úgy kell bővíteni, hogy a pénzügyi termékekkel kereskedőknek ne érje meg kibújni alóla, áll abban a jelentésben, amelyet szerdán nagy többséggel fogadott el az Európa Parlament (EP). A testület véleménye szerint a tranzakciós adó tervét akkor sem szabad feladni, ha nem minden tagállam dönt mellette.
Tudatosabb fogyasztás lendítené fel a gazdaságot
Az európai fogyasztók „tudatosabbá tételével" növelné az Európai Bizottság az uniós fogyasztási kiadásokat és ezáltal lendítené föl a stagnáló gazdaságot.
Tippek az éves beszámoló elkészítéséhez
Közeleg a beszámolókészítés határideje a naptári évnek megfelelő üzleti ciklussal rendelkező cégek számára. A cégvezetők és tulajdonosok joggal várják el, hogy a beszámoló elkészítése és annak auditálása során ne érje őket meglepetés, az eredmény-elvárások az előzetes terveknek megfelelően teljesüljenek. A megváltozott gazdasági környezetben jelentősen nőtt azonban annak a kockázata, hogy a vállalatok csak ebben az időszakban szembesülnek olyan kedvezőtlen hírekkel, amelyek számviteli értelemben vett kezelése az év során könnyebb lehetett volna.
300 forint fölött az euró - Köszönjük Görögország!
Napról napra erősebben uralkodik el az a vélemény a piacokon, mely szerint a görög államcsőd elkerülhetetlen. Többek között emiatt látványosan gyengült az utóbbi hetekben a magyar forint, még a gyengélkedő euróhoz viszonyítva is: az euró árfolyama szerda délelőtt 303 forintig emelkedett. A Policy Agenda heti elemzésében azokat a forgatókönyveket mutatja be, amelyek a magyar kormánytól immár teljesen függetlenül alapvetően meghatározzák az ország további lehetőségeit.
Ettől javulna a versenyképesség - 21 pontos javaslat a kormánynak
A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) 21 pontos javaslatcsomagot juttatott el a kormányhoz annak érdekében, hogy a magyar kockázati és magántőke iparág hatékonyabban vehessen részt a gazdaságélénkítésben. Kedvezőbb körülményeket teremtenének a befektetőknek és a vállalkozásoknak is, segítenék a legkisebbeket, hogy felkerüljenek a befektetők térképére.
Görög kilépés: sok a ha, a kétség és bizonytalanság
A megszorító program folytatását elvető, radikális baloldali Sziriza párt választási győzelmétől a katonai puccsig terjednek a görög euróövezeti tagság megszűnésének lehetséges módjaira kidolgozott legújabb londoni elemzői forgatókönyvek. Az sem lehetetlen azonban, hogy a görög politikusok észre térnek és az is elképzelhető, hogy Brüsszel lenyeli a görög békát.
Dől a pénz az államhoz
A korábbi hónapok jelentős hiánya után áprilisban az államháztartás központi alrendszerének többlete 289,3 milliárd forint volt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) részletes adatai alapján. Az első négy havi hiány 228,2 milliárd forint, amely az éves cél 39,6 százaléka.
Kevesebben keresnek állást
Áprilisban csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma Magyarországon mind márciushoz, mind pedig tavaly áprilishoz viszonyítva. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) honlapján közzétett statisztika szerint az áprilisi zárónapon 554.500 álláskeresőt tartottak nyilván, amely márciushoz képest 6,2, 2010 áprilisához képest pedig 9,4 százalékos csökkenést jelent.
Nyolcezer bedőlt hiteles lakását veszi meg idén az állam
A Magyar Bankszövetséggel történt tavaly decemberi megállapodás alapján a korábban eldöntött 5 ezer helyett 25 ezer ingatlant vásárol meg a NET 2014 végéig, ebből 8 ezret 2012-ben.
Vitákra lehet számítani az EU-csúcson
A növekedési paktum mellett az eurókötvények kérdése is napirendre kerül a május 23-i EU-csúcson. Az EUobserver hírportál szerint a várható konfliktus élét Herman Van Rumpuy vette el azzal, hogy a szerdai EU-csúcs témájául egy új növekedési paktum kidolgozását jelölte meg.
Figyelem! Éjfélig le kell adni az adóbevallásokat!
Ma éjfélig lehet benyújtani a személyi jövedelemadó bevallásokat a tavalyi évről, és befizetni az adót. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), valamint a Magyar Posta meghosszabbított nyitva tartással várja az ügyfeleket.
Bevándorlók segíthetnek fenntartani a magyar gazdaságot
Az Európai Unió lakosságának mintegy 6,5%-a külföldi származású, többségük az EU-n kívülről érkezett. A migráció egyike az uniós polgárokat legjobban foglalkoztató kérdéseknek, a lakosság 20%-át aggasztja a bevándorlás. Az EU-ban már formálódik a közös bevándorláspolitika, a magyar kormánynak viszont nincs migrációs stratégiája, pedig a társadalom elöregedéséből fakadó gazdasági problémákat az aktív munkaerő beáramlása ellensúlyozhatná - derült ki a Budapesti Gazdasági Főiskola és az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének napokban tartott szakmai rendezvényén.
Esély sincs a növekedésre Magyarországon
Jelentősen lefelé módosították a magyar gazdaság idei teljesítményére szóló előrejelzésüket a londoni felzárkózó térségi elemzők, akik a vártnál jóval gyengébb első negyedévi előzetes GDP-becslésre hivatkozva már recessziót várnak Magyarországon 2012 egészében.
Itt a lista! Nézze meg hol keresheti a legtöbbet
A legalább 5 fős vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél - a bruttó átlagkeresetek 4,4, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 1,6%-kal haladták meg az előző év azonos időszakát. Az infláció alakulását is figyelembe véve az adatok számottevő reálbércsökkenést jeleznek.
A héten megint drágulhat a benzin
Az elmúlt egy hét során a nemzetközi piaci folyamatokban megfigyelhető változások a benzin esetében 5 forint körüli, míg a gázolaj esetében 2-3 forint áremelést indokolnak 21-én, hétfőn. A benzin kiskereskedelmi átlagára így 431 forint, a gázolajé pedig 433 forint lehet május 23-án, szerdán.
Egyre többen vennének nyaralót a Balatonnál
Élénkülő kereslet, stagnáló árak és visszatérő befektetők jellemzik a Balaton térségének ingatlanpiacát a legfrissebb piaci helyzetjelentés szerint. Az év eleje óta egyértelműen élénkülésnek indult a Balaton-parti ingatlanok iránti kereslet, és a lendület a végtörlesztési hajrá lecsengésével sem hagyott alább, később pedig a nyári szezonra csúcsosodhat ki.
Csökkent az államadósság - Szabadul hiteleitől a lakosság
A pénzügyi számlák előzetes adatai alapján az államháztartás nettó finanszírozási képessége 2012 első negyedévével záruló egy évben a GDP -4,4 százaléka, az esztendő első negyedévében -1,9 százaléka volt. A GDP arányos államadósság az időszak végén 78,9 százalékon állt.