Gazdaság
Frankfurti egyeztetés: jó hangulat, kevés eredmény?
A tárgyalások jó szellemben zajlottak, de korai még az informális megbeszélések eredményeit kommentálni, közölte szerdán az Európai Bizottság pénzügyi biztosának szóvivője a hétfőn Frankfurtban a jegybanktörvényről folytatott ötoldalú egyeztetésről. A nemzetgazdasági tárca szerint már csak a jegybank tisztségviselőinek javadalmazásáról kell megállapodásra jutni, minden más kérést már teljesített a magyar kormány. De korántsem biztos, hogy ez így is van.
Ismét szembemegy a kormány az EU-val
Nem veszi figyelembe az Európai Központi Bank kifogásait az a kedden benyújtott törvényjavaslat, amellyel a kormány a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényt és az alaptörvény részét képező egyik sarkalatos törvényt kívánja módosítani. A javaslatot a hétfői frankfurti szakmai egyeztetést követő napon nyújtották be az országgyűlésnek. Az egyeztetésről a részt vevő felek nem adtak tartalmi tájékoztatást.
Milyen játékot játszik Orbán?
Orbán Viktor pénteki rádiónyilatkozata fölborzolta a kedélyeket és persze a piacokat is. A világsajtó tekintélyes terjedelemben foglalkozott az Európai Uniót „zsarolással" hírbe hozó miniszterelnöki fordulattal és az Európai Bíróság elő viendő kérdésekkel kapcsolatos állásponttal. A piaci reakció sem maradt el: a forint tovább gyengült, a magyar törlesztéskockázati árazások ismét elszakadtak a térségi átlagtól, és egyre reálisabbnak tartják azt a forgatókönyvet, hogy a magyar kormány nem jut megállapodásra az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal. Pedig elemzők szerint erre nagy szüksége lenne az adóssággal küszködő magyar gazdaságnak.
Nem lazsálnak a képviselők
Márciusban felgyorsult a magyar jogalkotás, egy hónap alatt annyi jogszabályt hirdettek ki, mint az előző kettőben összesen Március végéig 204 központi jogszabály jelent meg - ez meghaladja a 2011-es szintet -, ezek nagyjából egyharmada kormányrendelet volt. A jogszabályok több mint fele legkésőbb a kihirdetés másnapján hatályba lépett - derül ki a CompLex Kiadó, a holland Wolters Kluwer csoport tagja Jogtárából.
A tíz legrosszabb között Magyarország
A világ tíz legkockázatosabb államadósa közül öt az Európai Unió tagja a legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision kedden ismertetett idei első negyedéves összesítése szerint.
Ezen a héten is megdől egy rekord
Újabb 4 forinttal nő a 95-ös benzin ára a hazai töltőállomásokon szerdától - értesült piaci forrásokból a holtankoljak.hu. Az országos átlagos ár így 454 forintra emelkedik a hét közepétől. A gázolaj ára ezen a héten nem nő, 442 forint marad az átlagára. A múlt héten nem változott sem a benzin, sem a gázolaj ára.
Tízezreket takarítanánk meg fejenként az IMF megállapodással
Évi nyolc százalékos kamat mellett naponta 4,6 milliárd, hat százalékos kamattal viszont csak 3,4 milliárd forintba kerül a 20 827 milliárd forintos adósságállomány kamatainak fizetése. A megtakarítás így évente 416 milliárd forint lehetne, ami fejenként több mint negyvenezer, a csecsemőket is beleértve. A külföldiek kezében levő forint kibocsátású állampapírokra 86 milliárd forinttal kevesebbet kéne kifizetni.
Súlyos aggályok a jegybanktörvénnyel kapcsolatban
Ha úgy tetszik, a magyar jegybanki függetlenséggel kapcsolatos szabályok előfeltételként szerepelnek az IMF/EU-tárgyalások megkezdéséhez - mondta szűk két hete Washingtonban Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter, aki azt is hozzátette: várjuk az Európai Központi Bank véleményezését az eddigi időszak döntéseiről. Az EKB csütörtökön tette közzé súlyos aggályokat is tartalmazó észrevételeit, amelyeket a nemzetgazdasági tárca is megkapott. Hétfőn Frankfurtban, az Európai Központi Bank székhelyén ötoldalú szakértői egyeztetés kezdődik a magyar jegybanktörvényről.
További engedményeket kérhet Brüsszel
Az Európai Bizottság várhatóan nem fogja elégségesnek találni az IMF/EU-hitelprogramról szóló hivatalos tárgyalások elkezdéséhez csak a magyar jegybanktörvény módosítását - vélekedtek csütörtöki helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint növekszik annak a kockázata, hogy a megállapodás áttolódik a második félévre. Orbán Viktor szerint kizárt, hogy a kötelezettségszegési eljárások hátráltatnák a megállapodást.
Adóemelésekkel elérhető az inflációs cél
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint a márciusi inflációs adat megegyezett a jegybanki szakértők várakozásával, hozzátette, hogy az inflációs cél várhatóan 2013 elején érhető el, ha újabb adóemelések nem lépnek életbe. Kiemelte, hogy az ország magas devizaadóssága miatt jelenleg monetáris lazításra nincs lehetőség.
Nem fél az uniós pertől a kormány
A Magyarországgal szemben indított három uniós kötelezettségszegési eljárásból kettő nem előfeltétele a Nemzetközi Valutalappal tervezett tárgyalások megkezdésének - mondta Győri Enikő. Véleménye szerint a bírák nyugdíjkorhatára és az adatvédelmi hatóság függetlensége teljesen külön ügy. Az Unió szerint viszont a bizalom visszaszerzése lenne az alap.
Befektetői bizalom kell a tárgyalások megkezdéséhez
Ahhoz, hogy Magyarországgal megkezdődhessenek a pénzügyi megállapodást célzó tárgyalások, az ország iránti befektetői bizalomra van szükség - hangsúlyozta az Európai Bizottság szóvivője a testület szerdai sajtótájékoztatóján.
Azt sem tudjuk mit akar tőlünk az IMF és az EU
A kormány nem ismeri pontosan a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val kötendő hitelmegállapodás előfeltételeit, "ellentétben azzal, amit nagyon sokan mondanak itthon, külföldön egyaránt" - mondta Martonyi János külügyminiszter kedden az ATV Híradójában. Kitért arra is, hogy véleménye szerint a politikai feltételek elfogadhatatlanok lennének.
Mire lesz energiánk?
Megjelent a Piac&Profit magazin áprilisi száma, benne részletes összeállítással az energiaköltségekről és hatékonyságról, spórolási lehetőségekről, beszélgetés Vértes Andrással a Széll Kálmán Terv egy évéről. Olvashatnak az agrárium helyzetéről, az informatikai infrastruktúra hatékonyabb kihasználásának módjairól és többek között arról is, hogy hogyan lehet egy igazán ütős csapatot összehozni.
Benzinár: kellene emelni, de a Mol nem akar
A héten nem változik az üzemanyagok nagykereskedelmi ára, jóllehet a piaci folyamatok alapján 5-10 forinttal is emelhetné a Mol Nyrt. a gázolaj és a 95-ös benzin literenkénti átlagárát - értesült az MTI kedden piaci forrásokból.
Ez fájni fog
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója szerint Magyarországon 2012-ben recesszió lesz, és újabb megszorítások várhatóak, míg Palócz Éva a Kopint-Tárki vezérigazgatója 0,3 százalékos GDP-növekedést prognosztizál. A GKI éves átlagban 5,3 százalékos inflációt jósol, ami szinte megegyezik a Tárki 5,5 százalékos előrejelzésével.
Nem a múlté a szövetkezet
Neveztük őket kollektívának, közösségnek, gazdálkodószervezetnek, szövetkezeti társaságnak, egyesületnek, de az egykor virágzó szövetkezetek mára ellehetetlenültek Magyarországon. Számos európai államban viszont ma is jelentős gazdasági tényezők. Ez a forma ugyanis sok téren az egyedüli versenyképes megoldást nyújtja, helyzetbe hozhatja a kistermelőket, és orvosságot jelenthetne a foglalkoztatottság bajaira is.
Benzinár: nincs még vége az emelkedésnek
Az elmúlt egy hét során a nemzetközi piaci folyamatokban megfigyelhető változások a benzin esetében 2-3 forint, míg a gázolaj esetében 1-2 forint áremelést indokolnak 9-én, hétfőn. A benzin kiskereskedelmi átlagára így 455 forint, a gázolajé pedig 447 forint lehet április 11-én, szerdán.
Ez növelné a foglalkoztatást
Ötpontos tervet ajánl a kormányok, nemzetközi szervezetek és multinacionális vállalatok figyelmébe, ajánlásként foglalkoztatáspolitikájuk kialakításához a Hays és az Oxford Economics nemzetközi gazdaságkutató intézet. Az általuk közösen megjelentetett „Creating Jobs in a Global Economy 2011-2030" című jelentés megállapításai alapján, illetve tekintetbe véve a foglalkoztatás területén az elkövetkező 20 év során várható óriási, de kiegyensúlyozatlan növekedést. Meggyőződésük, hogy ha a kormányok és a vállalatok ezt a kérdést nem stratégiai módon közelítik meg, elszalasztják a kínálkozó munkaerőpiaci lehetőségeket, és a nehézségek globális szinten megsokszorozódnak.
Elszálló forint vagy IMF megállapodás?
Az Európai Bizottság reméli, hogy a magyar kormánytól kapott válaszok alapján mielőbb létrejönnek a hiteltárgyalások megkezdésének a feltételei – írja a BruxInfo Pia Ahrenkilde-Hansen, a testület elnökének szóvivője április 2-i nyilatkozatát idézve. Benoît Anne, a Société Générale, a nagy francia bankház fő stratégája azonban továbbra is úgy véli, hogy kisebb a valószínűsége annak, hogy lesz IMF megállapodás, mint annak, hogy egyáltalán nem lesz.
Matolcsy választ keres: hogyan segítse munkához a nőket?
Miniszteri biztost nevezett ki vasárnapi hatállyal Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a nők munkaerő-piaci helyzetének javítására. Egész Európában kevesebbet keresnek a gyengébbik nem klépviselői.
A tűzzel játszik a magyar kormány
Jó egy éve, 2011. március elsején mutatta be a magyar kormány a Széll Kálmán Tervet, amely azzal számolt, hogy a benne vázolt elképzelések eredménye magasabb gazdasági növekedés, bővülő foglalkoztatás, javuló versenyképesség, fenntartható pénzügyi egyensúly és csökkenő államadósság lesz. A tények egyelőre nemhogy nem igazolják a terveket, hanem épp az ellenkezőjét mutatják. Vértes András szerint a Széll Kálmán Tervet nagyobbrészt elfújta a szél. A GKI elnöke úgy véli, a magyar gazdaság hitelességi, bizalmi válságban van, s amíg ez nem oldódik meg, nem lesz gazdasági növekedés.
Csökkenő reálkeresetek, visszaeső fogyasztás
Nőhetnek a bruttó, de csökkennek a reálkeresetek és a cégek jelentős része trükközni kényszerül majd idén. Várhatóan javul az ipari konjunktúra. A befektetők tartós megnyugtatása nélkül nem várható Magyarország kockázati megítélésének javulása a GKI elemzése szerint.
Gúzsba van kötve a magyar gazdaság
Gyenge teljesítmény, kedvezőtlen pénzügyi folyamatok jellemzik a magyar gazdaságot a GKI szerint. Szükség lesz az IMF hitelre is. A jogbiztonság és az előreláthatóság hiánya gúzsba köti a gazdaságot.
500 milliárd is kevés
Legalább ezer milliárd euróban kellene meghatározni a működését nyáron megkezdő, állandó euróövezeti pénzügyi stabilitási mechanizmus (ESM) teljes keretét - vélte kedden Brüsszelben a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára.
Tovább drágul a benzin
Ismét új történelmi benzinár-csúcs szerdától: 4 forinttal nő a benzin ára, de két forinttal csökken a gázolajé - értesült a holtankoljak.hu. Így a benzin átlagos ára 445 forintra nő, míg a gázolajé 442 forintra csökken.
Így magyarázkodik a kormány
Nagy Reformkönyvet jelentetett meg és küldött meg elemzőknek a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a napokban azzal a céllal, hogy bemutassa az elmúlt másfél évben Magyarország gazdasági felemelkedése érdekében hozott kormányzati intézkedéseket és a jövőben tervezett lépéseket.
Megint nőni fognak a terhek
A kohéziós források befagyasztásával úgy kell 150 milliárdot „találnia" a kormánynak az idei költségvetésben, hogy ahhoz nem használhat egyszeri tételeket. A Policy Agenda elemzi, mik lehetnek az opciók a források végleges elvesztésének elkerüléséhez.
Európai bíróság előtt a különadó
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy az Európai Bírósághoz fordul a távközlési szektor magyarországi különadójának ügyében, mert "a tagállam az uniós szabályokat megszegve továbbra is árbevételen alapuló különadó-fizetésre kötelezi a távközlési szolgáltatókat".
Újabb adókulcs vagy szolidaritási járulék?
Nem a gazdaság teljesítménye vagy a folyó finanszírozás szempontjából van jelentősége annak, hogy Magyarország megállapodjon a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval, ez bizalmi kérdés is – mondta Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke szerdán Budapesten az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti fórumán. A szakember szerint abban az esetben, ha Magyarország júniusig végrehajtja az EU által kért kiigazító lépéseket, az IMF-megállapodás feltételei „szinte automatikusan” rendeződnek, vagyis Washingtonba az Európai Unión keresztül vezet az út. Az IMF-háttér a finanszírozásban segít, a szabadpiaci finanszírozási feltételek e nélkül sokkal keményebbek lennének.
Oszlanak a felhők
Márciusban - csaknem egy éves csökkenés után - immár második hónapja emelkedik a GKI-Erste konjunktúraindex (szezonális hatásoktól megtisztított) értéke, mely ezzel a 2011 nyár végi szintre került. A GKI által az EU támogatásával végzett felmérés szerint márciusban az üzleti szférában jelentősen, a fogyasztók körében pedig kissé javultak a várakozások.
Vegyes prognózisok Magyarországról
Az idei harmadik negyedév előtt már nem valószínű a megállapodás a magyar kormány, az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között egy új finanszírozási csomagról, tekintettel a továbbra is fennálló nézetkülönbségekre.
Nehéz évre számíthatunk
Rendkívül nehéz év lesz 2012 a vállalkozások számára. Az adók a GDP arányában két százalékponttal nőnek, miközben a piacok szűkülnek. Az összes közterheket figyelembe véve az állami költségvetés a nemzeti össztermék 38,5 százalékát központosítja, és osztja el újra. Vámosi-Nagy Szabolcs szerint válságban indokolt az adóemelés, de a technikáján lehet vitatkozni.
Magyarország–EU: súlyos kérdések
A Velencei Bizottság hétfőn tette közzé elmarasztaló állásfoglalását, amely szerint a magyar bírósági reform elemei ellentmondanak az európai normáknak. Az Európai Bizottság számára a Magyarországgal kapcsolatos jogi értékelő tevékenységéhez fontos hozzájárulást jelent ez a szakvélemény. A magyar kormány és az EU közötti nézetkülönbségek feloldása az IMF/EU-tárgyalások megkezdésének előfeltétele, hívta fel a figyelmet több neves külföldi sajtóorgánum a szakvéleményre reagálva.
Navracsics: lesz itt még vita!
A kormány azért kezdeményezte a bíróságokról, valamint a bírákról szóló törvény módosítását a Velencei Bizottság észrevételei után, mert a bizottság több ponton félreérthetőnek tartja a szabályozás szándékait, vagy más szándékot tulajdonít neki, mint a jogalkotó - mondta az közigazgatási és igazságügyi miniszter az MTV Az este című műsorában kedden. Navracsics Tibor hangsúlyozta: sok olyan pont van a bizottság jelentésében, amellyel a kormány vitatkozni fog.
Árfolyamgát és kötelező forintosítás
Nem a jelzáloggal terhelt lakás értéke, hanem a felvételkori hitelösszeg alapján igényelhetik az árfolyamgátat a devizahitelesek az árfolyamrögzítés új szabályairól szóló hétfőn elfogadott törvény szerint. A felső hitelérték 20 millió forint. Az ügyfelek 2012 végéig kezdeményezhetik az árfolyamgát igénybevételét a devizakölcsönt folyósító hitelintézetnél. A bankoknak a tartósan nem fizetők devizahitelét augusztus végéig forintra kell váltaniuk.
Eltalálta az irányt a magyar gazdaságpolitika
A magyar kormányszóvivő szerint az elmúlt három hónapban Magyarország kapcsán világossá vált, hogy bár sok a probléma, a magyar gazdaságpolitika „az irányt eltalálta", az Ecofin döntése, hogy a Magyarországot megillető kohéziós források egy részét felfüggesztik, technikai kérdés. Giró-Szász András így kizártnak tartja hogy, június végén az uniós pénzügyminiszterek tanácsa ezt ne helyezze hatályon kívül. A szóvivő szerint nincs „B" forgatókönyv az IMF-tárgyalások kapcsán, a magyar kormány szeretne megállapodni a Nemzetközi Valutalappal.
Újra megdöntünk egy negatív rekordot
Újabb történelmi benzinár-csúcs szerdától: 5 forinttal nő a benzin, és 4 forinttal a gázolaj literenkénti ára a hazai töltőállomásokon a hét közepétől - erősítették meg piaci forrásokból a holtankoljak.hu értesülését. Így a benzin átlagos ára 441 forintra nő, a gázolajé 444 forintra.
Se munka, se munkaerő
Megjelent a Piac&Profit magazin márciusi száma, benne többek között részletes összeállítás a hazai foglalkoztatási helyzetről és elvándorlásról. Interjút készítettünk Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértővel a hazai adópolitikáról. Olvashatnak praktikus tanácsokat a kkv-k közösségi oldalakon való megjelenéséről, valamint a cégautóval kapcsolatos finanszírozási és költségoptimalizálási lehetőségekről.
Reakciók a tegnapi bejelentésekre
130-140 milliárd forint megtakarítást kell elérni az ez évi költségvetésben, hogy a kormány bizonyítsa elkötelezettségét a GDP-arányos államháztartási hiány 3 százalék alá csökkentésében. Ami viszont annak a feltétele, hogy mégse vonják meg Magyarországtól a kohéziós pénzeket.
Kohéziós pénzek: befagyasztják, de már olvad
Az uniós országok pénzügyminiszterei jóváhagyták, hogy 495 millió eurót befagyasztanak 2013. január 1-jétől a Magyarországot megillető kohéziós forrásokból, de csak akkor, ha Magyarország nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány tartósan három százalék alá szorítása érdekében. A büntető intézkedést már idén júniusban hatályon kívül helyezik, ha Magyarország addig meghozza az elvárt kiigazító lépéseket.
Magasra ugrott az infláció
A fogyasztói árak februárban 5,9 százalékkal voltak magasabbak mint egy évvel korábban, egy hónap alatt az árak 0,8 százalékkal emelkedtek a háztartási energia- és az élelmiszer árak jelentős megugrása nyomán. Ez egy tizedponttal magasabb az elemzők által előzetesen várt legmagasabb értéknél.
Ez kell Magyarország stabilizálásához
Gyors intézkedések kellenek a magyar gazdaság stabilizálásához a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden megjelent, Gazdasági felmérés Magyarországról, 2012 (Economic Survey of Hungary 2012) című kiadványa szerint.
Negatív Magyarországnak a tárgyalások késése
Magyarország szempontjából negatív hatásúnak nevezte az IMF/EU-tárgyalások késedelmét hétfői értékelésében a Moody's Investors Service. A londoni elemzői közösségben most már általános az a vélekedés, hogy nyár előtt nem várható egyezség Magyarország és az IMF, illetve az EU között az új hitelprogramról. Az IMF szerint a magyar kormánynál a labda, Orbán szerint ő az IMF-re vár.
Újabb jelentős emelés a benzinkutakon
7 forinttal nő a benzin és a gázolaj ára is a hazai töltőállomásokon szerdától - erősítették meg piaci forrmásokból a holtankoljak.hu értesülését. Így a benzin átlagos ára 436 forintra nő, a gázolajé 440 forintra.
Sokan akarják az új adót
A pénzügyi tranzakciókat terhelő különadó közösségi szintű bevezetését sürgeti az Európai Unió (EU) kilenc tagországa, a pénzügyminiszterek levélben fordultak a soros uniós elnökséget ellátó Dániához az új adóteherről szóló tárgyalások felgyorsítását kérve - írta a Der Spiegel vasárnap.
Integrált vidékpolitika
A nemzeti vidékstratégia végrehajtására szolgáló Darányi Ignác Terv elsődleges célja a vidék életminőségének javítása. A januárban bemutatott keretterv a 2013 végéig rendelkezésre álló, még le nem kötött EU-forrásokból biztosított 300 milliárd forintos kerettel indult. Az öt fő intézkedési területre épülő program célja, hogy a hazai termelők fenntartható módon minél több és jobb minőségű, egészséges élelmiszert állítsanak elő, s hogy az agrárium foglalkoztatásban betöltött szerepe dinamikusan erősödjön.
Folytatódó eljárás, késlekedő megállapodás, gyengülő forint
Az Európai Bizottság folytatja Magyarország ellen a gyorsított kötelezettségszegési eljárást az adatvédelmi hatóság függetlensége és a bírói tevékenység felső korhatára tekintetében, a jegybank és a bírák függetlenségét illetően pedig további tájékoztatást kér a magyar kormánytól, jelentették be szerdán délben Brüsszelben. A Bizottság szerint még nem teljesültek annak a feltételei, hogy bármilyen pénzügyi támogatásról nemzetközi tárgyalások kezdődhessenek Magyarországgal. Londoni elemzők már ma reggeli elemzéseikben jelezték, hogy a hitelmegállapodás az EU-val és az IMF-fel késik, ami a forintot gyengíteni fogja. A kormány közleményben üdvözölte, hogy az Európai Bizottság az általa kezdeményezett ügyek 90 százalékában elfogadta a magyar válaszokat, így ezeket az ügyeket le lehet zárni.