Londonban még nem esnek pánikba - mit hozhat az olajkrízis?

Londoni iparági elemzők szerint a szaúd-arábiai olajipari létesítmények elleni támadás sem teremtett olyan ellátási sokkot a világpiacon, mint az 1973-as olajválság, de ha a helyzet katonai konfliktussá fajul, az már komoly sokkhelyzet kialakulásának kockázatával járna.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Commerzbank számításai szerint a szaúdi kitermelési kapacitás felének leállítása legalább 6 százalékkal csökkenti a világgazdasági szintű nyersolajkínálatot. Ezt jelezte a kezdeti piaci reakció, amely 72 dollárig hajtotta fel a hordónkénti olajárat, jóllehet utána megnyugodott piac, és az olaj hordója 65 dollárra, a pénteki záróárfolyamnál 7 százalékkal magasabb szintre süllyedt vissza. Az ő alapeseti forgatókönyvük szerint nem lesz katonai eszkaláció, és ebben az esetben a szaúdi kitermelési kapacitás belátható időn belül helyreáll.

Az amerikai stratégiai olajtartalék piacstabilizáló célú megnyitása és az a tény, hogy más országok is készleteket nyitottak meg, várhatóan enyhíti a szaúdi olajlétesítmények elleni támadás hatásait. Mindemellett a piaci ellátás jelenleg bőséges, és a kereslet a gyengülés jeleit mutatja - hangsúlyozzák hétfői tanulmányukban a Commerzbank szakértői. A ház szerint mindez azt jelenti, hogy jelenleg nincs olyan piaci feszültség, amely erősítené a támadás hatásait.

Könnyedén romolhat a helyzet

A Commerzbank elemzői szerint ugyanakkor a kockázati forgatókönyvben szerepel az a lehetőség is, hogy Irán felelőssége bebizonyosodik, és ebben az esetben felmerül a helyzet eszkalálódásának veszélye.

Irán katonai támadás esetén valószínűleg megpróbálná elvágni a Hormuzi-szoroson áthaladó olajszállítmányok útját, márpedig ezen az útvonalon halad át a globális tengeri olajexport 30 százaléka és a teljes globális termelés 20 százaléka.

(fotók: freeimages.com)

A Commerzbank elemzői szerint e forgatókönyv megvalósulása esetén a nyersolaj hordónkénti ára gyorsan 100 dollár fölé emelkedhetne, és ez már masszív kínálati oldali sokkot jelentene.

A ház szerint ugyanakkor a legrosszabb forgatókönyv-változat sem jelentene „második 1973-at.” Az akkor életbe léptetett arab olajexport-embargó 1974-re 250 százalékkal emelte az 1973-as átlaghoz képest a nyersolaj árát, és ez annak idején felgyorsította az amerikai gazdaság növekedésének akkor már folyamatban lévő visszaesését, gyors ütemben felhajtva egyben az inflációt és a munkanélküliséget. Azóta - éppen az 1970-es évek olajsokkjainak hatására - drámaian csökkent a nagy olajfogyasztó gazdaságok nyersolaj-intenzitása, vagyis a nyersolajigény és a gazdasági reálkibocsátás közötti korreláció.

Egyelőre csak mérsékelt a hatás

A Capital Economics helyzetértékelésében azt emeli ki, hogy az Aramco olajcég létesítményei elleni támadásnak a legtöbb piacon nagyon korlátozott hatása volt; a kezdeti 20 százalékos megugrás után még az olajár is alacsonyabb szintre süllyedt vissza, mint ahol hat héttel ezelőtt járt.

A ház kiemeli azt is, hogy a tízéves amerikai kincstárjegy hozama a korábbi olajár-kiugrások idején tapasztalt emelkedéssel ellentétben hétfőn 5 bázispont körüli mértékben csökkent. A Capital Economics londoni elemzői szerint ez jórészt azt tükrözi, hogy a piac inflációs várakozásai csak csekély mértékben emelkedtek, valószínűleg azért, mert a piaci szereplők azzal számolnak, hogy az olajárak mostani emelkedése rövid ideig tart, így az inflációs hatás meglehetősen mérsékelt lesz.

Nem zárható ki a katonai eszkaláció, amely már súlyosabb termelési fennakadásokat és sokkal meredekebb áremelkedést okozna, világgazdasági szintű kihatásokkal - hangsúlyozzák a cég szakértői. A ház szerint azonban valószínűbb az a forgatókönyv, hogy a szaúdi termelés fokozatosan visszaáll teljes kapacitására a következő hetekben, és így a nyersolaj hordónkénti ára az idei év végére 60 dollárig süllyed vissza.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo