Jogi kisokos cikkek


A munkaköri leírás 5 csapdája: mire figyelj munkavállalóként?

A munkaköri leírás 5 csapdája: mire figyelj munkavállalóként? 

A munkaköri leírás létezése önmagában még nem garancia semmire; de kevesen tudják, hogy megléte esetén is csapdákat rejt(het) a munkavállalóra nézve – figyelmeztet szakértőnk, dr. Tomka Barnabás.
Üzlet a Brexit után?

Üzlet a Brexit után? 

Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból történő kilépése számtalan jogi következménnyel jár az üzleti élet szereplői számára. A KCG Partners szakértői annak a kérdésnek jártak utána, hogy a tárgyalások jelenlegi (2019 áprilisi) állása szerint a Brexit után hogyan módosulhatnak az Egyesült Királyság felé irányuló gazdasági tevékenység alapvető szabályai.
Az élő nyuszi nem játék, sőt jogai is vannak

Az élő nyuszi nem játék, sőt jogai is vannak 

Nem árt előre átgondolni, hogy mi lesz a húsvétra ajándékozott élő nyúllal. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi, előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája?
Alkotmány kell a családnak is

Alkotmány kell a családnak is 

Ahhoz, hogy egészséges viszony alakuljon ki a család és a mai gazdasági kihívásoknak megfelelő vállalkozás között, a családnak meg kell tanulnia megszervezni önmagát, és ennek keretében meg kell teremtenie a megfelelő szabályozást is.
Pontosan milyen adatot fognak rólad jelenteni a szállodák?

Pontosan milyen adatot fognak rólad jelenteni a szállodák? 

A közeljövőben bővülnek a szálláshely-szolgáltatók adatszolgáltatási kötelezettségei. A változásra szükséges időben felkészülni, hiszen az előírt szolgáltatás elmulasztásakor pénzbírság és ideiglenes bezárás is lehet a következmény, ismételt kötelezettségszegés esetén pedig a végleges bezárás veszélye is fennáll. A Kapolyi Ügyvédi Iroda szakértője ismerteti a szabályozást.
Nem kell új panaszkönyv, a régit is lehet tépkedni

Nem kell új panaszkönyv, a régit is lehet tépkedni 

Az új uniós adatvédelmi előírások miatt módosulnak a vásárlók könyvével kapcsolatos szabályok, azonban ez a gyakorlatban mindössze annyit jelent, hogy a fogyasztók a jövőben már nem láthatják egymás bejegyzéseit és adatait. A sajtóban megjelent híresztelésekkel szemben a kereskedőknek emiatt nem kell új vásárlók könyvét beszerezniük - hívta fel a fiygelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Ki, és hogyan örököl a cégvezető halála után?

Ki, és hogyan örököl a cégvezető halála után? 

Ha valaki váratlanul elhalálozik, ez nem csak a család életében hagy rettenetes űrt maga után, hanem annál a társaságnál is, amelynek az elhunyt tagja volt. Ilyenkor a társaság könnyen döntésképtelen helyzetbe kerülhet, még akkor is, ha az elhunyt csak minimális tagi részesedéssel rendelkezett. Viszont léteznek megoldások, amelyekkel – ilyen esetekre – nem csak a családi hozzátartozókról, hanem a társaság döntésképtelenségének elkerüléséről is tud az örökhagyó gondoskodni. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalója.
A régi erkölcsi bizonyítvány megy a kukába, új szabályok jönnek

A régi erkölcsi bizonyítvány megy a kukába, új szabályok jönnek 

Továbbra is azokat a személyes adatokat kezelheti a munkáltató, amelyek a munkaviszony létesítése, teljesítése, megszűnése (megszüntetése) szempontjából lényegesek.
Ki minősül kockázatos adózónak?

Ki minősül kockázatos adózónak? 

A csoportos adóalany akkor is kockázatosnak minősül, ha csak egy tagja kockázatos. A feltételeket a Reggeli egyperces gyűjtötte össze.
Megelőzhető a per közjegyzői okirattal?

Megelőzhető a per közjegyzői okirattal? 

A fenti kérdésre mind az igen, mind a nem válaszként elfogadható. A kérdés azonban a devizahiteles perek miatt most igen érzékeny téma, ezért szakértőnk, dr Illés Zsolt segítségével alaposabban körüljárjuk a felmerülő jogi lehetőségeket.

Ebben az esetben az adóhatóságtól kérhető a visszatérítés 

Az adóhatóság nem köteles vizsgálni, hogy a fordított adózás alkalmazásának elmulasztása miatt jogalap nélkül beszedett, majd az adóhatóság részére így befizetett összeget az értékesítő vissza tudja-e téríteni a beszerzőnek, az ilyen visszatérítés lehetetlensége esetén a beszerző közvetlenül az adóhatóságtól kérheti a visszatérítést – az Európai Bíróság ítélete szerint.

Kizárható a közvetítési szerződésben, hogy a tulajdonos adja el az ingatlant? 

Az ingatlanpiacon zajló élénk forgalom magával hozta azt is, hogy az ingatlanközvetítésre vonatkozó szerződések kapcsán felmerülő jogviták is megszaporodtak. A kizárólagos közvetítői szerződések körében például gyakran felmerülő kérdés, hogy milyen mértékben korlátozható a megbízó az ingatlan értékesítésében. Melyek az ingatlanközvetítői szerződés alapvető jellemzői? Mit értünk kizárólagos szerződés alatt?

Az önként vállalt büntetés 

Ma már nem ritka, hogy egy szerződésben találkozunk a kötbérrel. A kötbér egy önkéntesen vállalt többletszankció. Mit is jelent ez pontosan? Melyek a kötbér főbb szabályai? Az Érthető Jog blogból megtudjuk.

Most már nyugodtan beírhatunk a panaszkönyvbe 

Az április 1-jén elfogadott, GDPR salátatörvény néven futó jogszabálycsomag a vásárlók könyvére vonatkozó rendelkezéseit is módosítja.

A jogászok életét is felforgatja a technológia 

A jogász szakmában (is) alapvető változásokat hoz a digitalizáció. Az olyan technológiák, mint a mesterséges intelligencia vagy a blokklánc, néhány éven belül teljesen átalakítják majd a munkájukat – derült ki egy most közzétett kutatásból.

Beletartozik-e a KATA-s bevételbe a közösségi termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás? 

A KATA-törvény alapján bevételnek minősül a közösségen belüli partnerrel folytatott ügylet ellenértéke is. Fontos részletek a Reggeli egypercesben.

Már csak két feltétele van a nyugdíjnak 

Kedvezőbbek lettek a nyugdíjigénylési szabályok, már csak két feltétele van az öregségi nyugdíj igénylésének. Erről ír a Reggeli egyperces összeállítás.

Öt tévhit az elévüléssel kapcsolatban 

Az elévülés széles körben ismert és használt kifejezés. Valószínűleg azt is sokan tudják, hogy az elévülés lényege, hogy időmúlás következtében teszi behajthatatlanná a pénzbeli vagy más követelést. Ennek ellenére sok tévhit és pontatlanság kering az elévüléssel kapcsolatban. Nézzünk most meg ezek közül néhányat.

Perben vagy peren kívül jobb? 

Amikor felmerül egy jogvita, sokan felteszik a kérdést, hogy „pereskedjünk, vagy próbáljunk megállapodni peren kívül”. Ez a kérdés az utóbbi időben még inkább aktuálissá vált, mivel az eljárási jogszabályok olyannyira formalizáltak lettek, hogy kellő jártasság hiányában egy per megindítása is komoly kihívást jelent, és ekkor még nem is beszéltünk annak megnyeréséről.

A rendőrök sem ismerik a P-s rendszámok szabályait? 

A közelmúltban több alkalommal is találkozhattunk a P betűjelű ideiglenes rendszámtábla használatával kapcsolatos anomáliával. Sajnálatos módon ugyanis a közúti ellenőrzést végző rendőrök körében előfordul a vonatkozó szabályok nem megfelelő ismerete, illetve téves értelmezése. Ez a magyarországi gépjárműipari fejlesztő cégek számára is hátrányos lehet, mivel egy-egy rendszám levétel könnyen a közúti tesztelés csúszását eredményezheti. A szabálytalannak vélt rendszámhasználattal kapcsolatosan a hatóság az egész fejlesztő szervezetet eltilthatja egy időre az ideiglenes rendszám használatától, ezért érdemes a vitát lehetőség szerint megelőzni.

Lehet-e adómentesen támogatni a felsőoktatásban részt vevő hallgatókat? 

2019-től bővült a felsőoktatási rendszerben tanuló hallgatók számára adható adómentes juttatások köre. A részletekről ír a Reggel egyperces összeállítás.

Mikor kell szüneteltetni a nyudíjat munka mellett? 

A nyugellátás melletti keresőtevékenységből származó keresetkorlát számításakor a minimálbér vagy a garantált bérminimum számít? A Reggeli egyperces összeállításból kiderül.

Előtérbe kerültek a személyiségi jogok az új szabályozásban 

A kamerafelvételek őrzési idejét módosítja, a munkahelyi számítógépek magáncélú használatának főszabály szerinti tilalmát elrendeli, és sok másról is rendelkezik az új GDPR-salátatörvény.

Linkadó? Nem is link, nem is adó 

Az Európai Parlament március 26-án elfogadta a szerzői jogok digitális egységes piacon való érvényesítéséről szóló új irányelvet. Kritikusai egyrészt a mémek szabadságát féltették, másrészt attól tartottak, hogy az megadóztatná a hiperlinkelést, és akár a tartalmak Facebookon való megosztása is veszélybe kerülhet.

Mire figyeljen egy külföldi cég, ha Magyarországon ingatlant vásárol? 

Nem újkeletű, hogy külföldi társaságok beruházás céljából kereskedelmi ingatlant vásárolnak Magyarországon. Ugyanakkor az adásvételi szerződés megkötésekor általában még nincsenek teljeskörűen tisztában az adózási következményekkel. Mutatjuk, hogy mire érdemes figyelni, melyek a leggyakoribb buktatók.

Nyithatok-e külföldön forint bankszámlát a cégemnek? 

Nyithatok-e külföldön forint bankszámlát a cégemnek? Igen, de nem minden pénzintézetnél lehet, ezért érdemes előtte érdeklődni – tanácsolja az Írisz Office.

Öröklési szerződés vagy végrendelet? 

Közismert, hogy az örökhagyó vagyonának sorsáról halála esetére végrendelettel rendelkezhet. Az örökhagyónak azonban arra is lehetősége van, hogy ellenszolgáltatás fejében, szerződéses úton nevezze meg örökösét. A szerződéses végintézkedés leggyakoribb formája az öröklési szerződés. Milyen feltételekkel és tartalommal köthető öröklési szerződés?

Mi az a CSED és ki jogosult rá? 

A csecsemőgondozási díjra (CSED) való jogosultság feltétele, hogy az édesanya a baba születését megelőző 2 éven belül legalább 365 nap biztosítási jogviszonnyal rendelkezzen. Az említett feltételek érvényesek mind a határozott, mind a határozatlan idejű munkaviszony esetén.

Ha már egyszer figyelmeztettek, nem lehet felmondani? 

Mi történik, ha valaki hibákat követ el és mi lehet ezért a „büntetés”. Jogszerű-e a felmondás, ha előtte már megtörtént a figyelmeztetés? Erre ad választ az Érthető Jogon Kocsis Ildikó ügyvéd.

Nagyon jó oka van annak, hogy egy matracon pattog az Európai Bíróság 

A fogyasztókat az online vásárlás esetében megillető elállási jog azon matracra is vonatkozik, amelynek védőfóliáját a szállítás után eltávolították – ezt az ítéletet hozta szerdán az Európai Bíróság. Ez, az első pillantásra triviális ügy komoly következményekkel jár majd a webshopokra nézve.

A munkáltató is meghatározhatja, mikor kér erkölcsi bizonyítványt 

Az Országgyűlés által jelenleg tárgyalt GDPR salátatörvény a Munka Törvénykönyve módosításán keresztül a munkáltatók számára is lehetővé teheti, hogy bizonyos munkakörök betöltéséhez erkölcsi bizonyítvány bemutatását írja elő.

Ki nyelje be, ha rosszul van kiírva az ár a webshopban? 

Nemrég egy gluténmentes lisztkeverék tizedáron volt kiírva egy webshopban, mire a szemfüles vevők rögtön kiszúrták a hibát és vitték is. Vajon megtehette volna a webáruház, hogy nem adja oda ezen az áron a megvásárolt termékeket?

Hogyan rendelkezhetünk adónk 1+1 százalékáról? 

Amennyiben szeretnénk rendelkezni a személyi jövedelemadónk 1+1 százalékáról, akkor azt megtehetjük a tárgyévet követő május 20-áig. Fontos tudni, hogy ez a határidő jogvesztő.

Hogyan kerüljük el a peres eljárások csapdáit? 

A bíróság is tévedhet, hiszen a bírák is emberek, és egy elhúzódó peres eljárás még a mindenben szabályszerűen eljáró ügyfél számára is tartogathat csapdákat. Szakértőnk most induló cikksorozatában ezekre a csapdákra mutat be megoldásokat.

Meddig lehet befizetni a kamarai hozzájárulást? 

Meddig és milyen számlaszámra kell megfizetni a kamarai hozzájárulást 2019-ben? A határidőt és a részleteket megtudjuk az Írisz Office összeállításából.

Ha megbízható adózó, ez alól is mentesülhet 

Mikor mentesül a kockázati biztosítéknyújtási kötelezettség alól az adózó az EKÁER rendszerben? A feltételekről írt az Írisz Office rövid összeállításában.

Egy szerződés is lehet erkölcstelen? 

Az erkölcs és a jog nem minden esetben ugyanazt takarja. Van, ami bár jogszerű, egyesek szerint még sem erkölcsös. Van azonban olyan is, melyet már a jog sem tolerál. Ezek a jóerkölcsbe ütköző szerződések. A kérdés, hogy jogilag mi ütközik a jóerkölcsbe.

Elúszhat az autó, ha ennek nem néz utána 

Használt autó vásárlása esetén érdemes utánanézni, nem terheli-e valamilyen jog a megvenni kívánt kocsit, mert később akár lefoglalhatják és elárverezhetik frissen szerzett tulajdonunkat.

Sokat bukhatnak a cégek, ha nem védik meg a titkaikat 

Néhány hónapja már nemcsak ingatlant, vagyontárgyakat vagy épp üzletrészt lehet értékesíteni, hanem üzleti titkokat is. Az üzleti titok jogosulatlan hasznosítása viszont súlyos szankciókat eredményezhet – hívják fel a figyelmet a Taylor Wessing ügyvédi iroda szakértői.

Köteles-e bankszámlát nyitni egy egyéni vállalkozó? 

Egyéni vállalkozónak csak akkor kötelező pénzforgalmi számlát nyitnia, ha általános forgalmi adó fizetésére kötelezett, tehát nem alanyi adómentes – hívták fel a figyelmet az Írisz Office adótervezői a legfontosabb adózói kérdésekre adott reggeli egyperces válaszukban.

Fiktív számláknál is mentesülhet az áfafizetés alól a számlakibocsátó 

A Kúria a múlt héten közzétett ítéletében a számlakibocsátók áfafizetési kötelezettségét vizsgálta. A döntés értelmében a számlakibocsátó akkor is visszakaphatja az általa befizetett áfát, ha az adóhatóság a teljesítés hiánya miatt korlátozta a számlabefogadó áfalevonási jogát.  A teljesítés hiányát a számlakibocsátó az adóhatóság erre vonatkozó megállapításával vagy a bíróság ilyen tartalmú ítéletével is bizonyíthatja.

Hogyan adózik 2019-től a vállalkozás által a magánszemélynek fizetett kamat? 

Az EHO törvény 2019. évi hatályon kívül helyezésével módosult a magánszemély – nem banktól – kapott kamatjövedelmének az adózása, bár az adó mértéke változatlan maradt.

Lehet-e biometrikus azonosítás a munkahelyen? 

Egyre több cégnél merül fel az igény arra, hogy az elavult, papíron vezetett jelenléti íveket, illetve mágneskártyás beléptető rendszereket ujjlenyomat-, retinaminta-, vagy más hasonló, valamely egyedi testi jellemzőnk lenyomatát tartalmazó biometrikus azonosító rendszerre cserélje. A jogi szakértő szerint az ilyen rendszer számos adatvédelmi kérdést vet fel.

Dönthetek úgy, hogy nem számolok el értékcsökkenést? 

Elhatározás kérdése-e az értékcsökkenés elszámolása? Dönthetek-e úgy, hogy nem számolom el? A kérdést törvény szabályozza, ennek eldöntése nem gazdasági kérdés. Az eligazodásban az Írisz Office Reggeli egypercese segít.

Bizonytalanság a bérminimum körül? Döntött a Kúria 

Bár látszólag egyértelmű, hogy kinek mennyi jár, a gyakorlatban mégis felmerülnek bizonyos kérdések a garantált bérminimum alkalmazása során. Év elején írtunk a minimálbérek és garantált bérminimum buktatóiról. Most itt egy fontos kúriai döntés.

Közösségi számlázásnál figyelni kell az adószámra 

Ha egy gazdasági társaság közösségen belüli ügyletet számláz, meg kell bizonyosodnia, rendelkezik-e közösségi adószámmal. Az ellenőrzési lehetőségekről többet megtudhatunk a Reggeli egyperces összeállításból.

Mit tehetünk, ha áron alul árvereznék az ingatlanunkat? 

Végrehajtási eljárásban sor kerülhet az adós tulajdonában lévő ingatlan árverésen való értékesítésére. Amennyiben az ingatlant árverezik, az adósnak és a követelése megtérülése érdekében végrehajtást kérőnek is fontos lehet, hogy az ingatlant ne piaci áron alul adják el. Mi a teendő, ha az árverezni kívánt ingatlan becsértékét túl alacsonynak találjuk?

Sok ezer devizahiteles várt erre a bírósági döntésre 

Az uniós joggal ellentétesek azok a magyar jogszabályok, amelyek kizárják az árfolyamkockázattal kapcsolatos tisztességtelen szerződési feltételt tartalmazó devizaalapú kölcsönszerződés visszamenőleges hatályú megsemmisítését – mondta ki mai ítéletében az Európai Bíróság.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Feliratkozás Jogi kisokos téma
heti hírlevelére

Költségkímélés

Kiszámolták, mennyit lehet spórolni az alapszámla díjmentességével

Kiszámolták, mennyit lehet spórolni az alapszámla díjmentességével 

Az alapszámlának mindaddig elengedik a havi díját, amíg az infláció nem csökken három egymást követő hónapban 4 százalék alá.

Társadalom

Elkeserítő statisztika: Magyarországon dolgozik a legkevesebb női kutató

Elkeserítő statisztika: Magyarországon dolgozik a legkevesebb női kutató  

Mérnök leszel vagy kutató? Sajnos, ez a kérdés még mindig ritkán hangzik el a pályaválasztás előtt álló fiatal lányok körében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo