Jogi kisokos cikkek


Jobban kell óvni a munkavállalók hallását

Jobban kell óvni a munkavállalók hallását 

Bár a munkavállalók hallását eddig is számos intézkedés védte, 2019 márciusától életbe lép az Európai Unió egyéni védőeszközökkel kapcsolatos új szabályozása, amelynek értelmében ugyanolyan mértékben kell védeni a munkavállalókat a zajterheléstől, mint a leeséstől vagy a káros anyagok belégzésétől. De mit is jelent ez pontosan a munkáltatók számára?
Messziről pont úgy néz ki, mint egy szerződés

Messziről pont úgy néz ki, mint egy szerződés 

Szerződésnek néz ki, még sem az? Sajnos van ilyen: ezek a semmis szerződések. Mikor, és hogyan lesz semmis egy szerződés? Ki hivatkozhat rá? Mit tesz a bíróság, ha észreveszi, hogy a szerződés semmis? Szakértőnk válaszából kiderül!
Black Friday: nagyot lehet szakítani, de drága is lehet az ára

Black Friday: nagyot lehet szakítani, de drága is lehet az ára 

A Black Friday magyarországi népszerűségének növekedésével együtt jár az is, hogy egyre több panasz érkezik az akciókkal kapcsolatban. A fogyasztóvédelmi hatóságok is fokozottan figyelnek erre az időszakra, ezért a kereskedőknek érdemes szakértőkkel előre egyeztetniük az akcióik tartalmát, mivel ha hibáznak, akár több millió forintos bírságot is kaphatnak.
Itthon csak vágyálom a papírmentes iroda

Itthon csak vágyálom a papírmentes iroda 

Sokszor halljuk, hogy milyen jó lenne egy papírmentes irodában dolgozni, ahol már minden információ elektronikus formában érhető el, és egyre többen próbálkoznak is ennek kialakításával, de sajnos úgy tűnik, eddig eredménytelenül. A valóság ugyanis az, hogy hiába érkeznek az e-számlák és minden fontos adat e-mailben, a legtöbb irodában a papírok uralkodnak, hiszen legalább egy példányban kinyomtatjuk a fontosabb dokumentumokat. Ennek következménye pedig az, hogy még mindig inkább a papíralapú adattárolás működik hazánkban, mintsem az elektronikus – világít rá a Fellowes megbízásából készített friss adatvédelmi kutatás. 
Black Friday: a négy leggyakoribb jogsértő trükk

Black Friday: a négy leggyakoribb jogsértő trükk 

A fekete péntek a hazai piacon internetes áruházak környezetéből terjedt el néhány éve, majd az akcióval egyre több fizikai bolt, sőt szolgáltató is élni kezdett. Idén már autós, fodrász, sőt cégfigyelő szolgáltatást nyújtó cég is hirdet ilyen akciót. Mivel pedig emiatt szinte mindenütt találkozhatunk ilyen ajánlatokkal, a CP Contact segít áttekinteni, mikor számít mindenképpen tisztességtelennek egy-egy visszautasíthatatlannak látszó ajánlat.
Minden kapcsolt vállalkozásnál kell nyilvántartás?

Minden kapcsolt vállalkozásnál kell nyilvántartás? 

Szétbonthatók-e az ügylettípusok és elkerülhető-e a nyilvántartás kapcsolt vállalkozások esetén? Megtudjuk a Reggeli egyperces válaszból.
Black Friday: a GVH-nak is ünnepnap

Black Friday: a GVH-nak is ünnepnap 

Hazánkban is egyre népszerűbbé válik az Amerikában a kereskedők ünnepeként is aposztrofált, a karácsonyi szezont indító kiskereskedelmi akciósorozat, a fekete péntek, vagy eredeti nevén Black Friday. Ebben a kiemelt akciózási időszakban azonban nemcsak a fogyasztóknak, de a kereskedőknek is érdemes résen lenni, mert a GVH sem nézi tétlenül az ígérgetési versenyt – mutatott rá a Piac & Profitnak a CHSH Dezső és Társai Ügyvédi Iroda szakértője.
Hiába biztonságos, félünk az okosszerződésektől

Hiába biztonságos, félünk az okosszerződésektől 

Egyre többen kérnek elektronikus közjegyzői okiratot Magyarországon, az ügyfelek kérésére az elmúlt évben már ilyen módon adták ki az okiratok hiteles kiadmányainak mintegy 10 százalékát – hangzott el egy szakmai konferencián.
Ideje összegyűjteni a dokumentumokat

Ideje összegyűjteni a dokumentumokat 

Közeleg az éves transzferár-nyilvántartások elkészítésének határideje. Az érintettek számára a legfontosabb feladat, hogy idejében kezdjék el a nyilvántartás készítéséhez szükséges információk begyűjtését, különösen, ha külföldi végső anyavállalattal rendelkeznek.
Ha kirepül a kanapé: ki a felelős a lakásból kidobott tárgyért?

Ha kirepül a kanapé: ki a felelős a lakásból kidobott tárgyért? 

Az épületkárok sajátos esete, ha valakinek az épületben lévő lakásból vagy más helyiségből kidobott, kiejtett tárgy okoz kárt. Ilyen esetben a károsult számára sok esetben nehézségbe ütközhet a károkozó személyének bizonyítása, vagy akár személyének beazonosítása. Ezért a Polgári Törvénykönyv elsősorban a károsult érdekében külön rendelkezik a tárgyak kidobásával, kiejtésével vagy kiöntésével okozott kárért való felelősségről.

Átírják a közbeszerzési törvényt 

Módosítaná a kormány a Közbeszerzési Törvényt, a javaslattal várhatóan beépítésre kerülnek az elektronikus közbeszerzés részletszabályai – hívta fel a figyelmet szakértőnk, a Parlament oldalán megjelent javaslat alapján.

A tisztességtelen feltételek nem teszik semmissé a devizahiteles szerződéseket 

A devizahitel-szerződések tartalmát az azokban foglalt egyes tisztességtelen szerződési feltételek eltávolítása céljából módosító magyar jogszabályi rendelkezések összhangban vannak az uniós joggal – így látja az Európai Bíróság főtanácsnoka.

Meddig kell bejelenteni a tételes adófizetést? 

Meddig kell bejelenteni a KATÁ-s vállalkozónak a tételes adófizetést? Mi történik, ha a határidőt elmulasztja? A válasz kiderül a Reggeli egyperces összeállitásból.

Nem árulhatnak a magyaroknak drágábban a külföldi webshopok 

A magyar fogyasztó is jogosult lesz arra, hogy ugyanazon az áron és feltételekkel vásároljon külföldi webáruházból, mint a helyiek. Az erről szóló törvényjavaslatot 170 igen, 1 nem szavazattal fogadta el az Országgyűlés.

A szolgáltatás szabadsága vagy a munkavállalók védelme az előbbre való? 

Ellentétes az uniós joggal az olyan tagállami szabályozás, amely lehetővé teszi, hogy a szolgáltatás igénybevevőjét arra kötelezzék, hogy függessze fel a kifizetéseket és a valamely más tagállamban letelepedett szolgáltatásnyújtóra az első tagállam munkajogi szabályainak megsértése esetén esetlegesen kiszabható bírság megfizetésének biztosítása céljából biztosítékot nyújtson – mondta ki az Európai Bíróság. E nemzeti intézkedések ugyanis meghaladják a munkavállalók védelmére, valamint a – többek között szociális biztonsági – csalás elleni küzdelemre és a visszaélések megelőzésére irányuló célkitűzések megvalósításához szükséges mértéket.

Salamoni ítélet: az étel ízét nem lehet levédetni 

Egy élelmiszer íze nem részesülhet szerzői jogi védelemben – mondta ki az Európai Bíróság. A szerzői joggal kapcsolatos talán legérdekesebb ítéletre egy holland zöldfűszeres krémsajt kapcsán került sor.

Milyen pénznemben legyen az áfa a számlán? 

Kell-e jelölni a számlán forintban is az áfát, vagy elég az értékesítés pénznemében? Erre válaszolnak a Reggeli egypercesben szakértőink.

Nehezebb lesz ügyeskedni a turizmusban 

A szálláshely-szolgáltatásban meglévő szürkegazdaság visszaszorítását célozza a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ létrehozása, amely külföldi példákon alapul - közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ.

Hogyan adózik a vetélkedő nyereménye? 

Mennyi adót kell fizetni egy verseny, vagy vetélkedő nyereménye után, kötelező-e az szja? Reggeli egypercesünkben erre kapunk választ.

Ami érvénytelen, még nem semmis 

Hallottad már amikor valaki arra hivatkozik, hogy a szerződés érvénytelen, vagy a szerződés semmis? Esetleg dühösen azt mondja, hogy „meg fogjuk támadni a bíróságon”. Hogy is van mindez? Hogyan lesz érvénytelen egy szerződés? Ami érvénytelen az semmis is?

Jó-e, ha a jegyzett tőkét apportáljuk? 

Bizonyára sok vállalkozóban felmerült már a kérdés, hogy a pénzbeli vagy a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással jár-e jobban vállalkozása. Elsőre talán úgy tűnhet, egyszerűbb egy már meglévő eszközt a társaság rendelkezésére bocsátani, mint előteremteni a szükséges pénzt.

Mit tehet a munkavállaló, ha a nem fizetik ki a munkabérét? 

A munkáltató egyik legfontosabb kötelezettsége a munkaviszonyban, hogy a munkabért kifizesse. Ennek ellenére időről-időre előfordul, hogy fizetésképtelenség miatt, vagy egyéb okból nem vagy hiányosan fizetik ki a munkavállalók munkabérét. Milyen lehetőségei vannak a munkavállalónak az elmaradt munkabér kifizetésének kikényszerítésére? 

Örökölhető a szabadság, illetve az ára 

Az elhunyt munkavállaló örökösei pénzbeli megváltást igényelhetnek a volt munkáltatójától azon fizetett éves szabadságért, amelyet e munkavállaló nem vett ki – mondta ki keddi ítéletében az Európai Bíróság. Az elhunyt munkavállalónak a ki nem vett szabadság pénzbeli megváltásához való joga ugyanis öröklés útján átszállhat az örökösökre.

2019: Kánaán a nyugdíjasok foglalkoztatásában 

Azok a magánszemélyek, akik 2019. január 1-től saját jogú nyugdíj mellett végeznek munkát, jövedelmük után csak 15 %-os személyi jövedelemadó fizetésre kötelezettek, és mentesülnek az egészségbiztosítási- és nyugdíjjárulék megfizetése alól. Részletek a Reggeli egypercesben.

Eltűnt személyek: Tom Hanks nálunk is holttá lett volna nyilvánítva? 

Mit jelent a holtnak nyilvánítás, milyen szabályai vannak, visszafordítható-e a folyamat. Ezekre a – szerencsére nem mindennapi – kérdésekre ad választ Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.

Izgulunk az adatainkért, miközben önként átadjuk azokat 

A hazai internetezők kétharmada aggódik a róla tárolt információk biztonsága miatt, az adatvédelmi tájékoztatókat mégis csak a megkérdezettek mintegy 20 százaléka olvassa el – hangzott el a témában rendezett konferencián.

Döntött a bíróság: ha nem kéred ki a szabit, attól az még jár 

A munkavállaló nem veszítheti el automatikusan a megszerzett, fizetett éves szabadsághoz való jogát azért, mert nem kérte szabadság kivételét – mondta ki friss ítéletében az Európai Bíróság egy németországi kereset kapcsán. Az uniós joggal azonban nem ellentétes e jog elvesztése, ha a munkáltató bizonyítja, hogy a munkavállaló szándékosan és a következmények teljes ismeretében tartózkodott a fizetett éves szabadságának kivételétől.

Frontális: a magyar egészségügy és a GDPR találkozása 

A betegségre, egészségi állapotra, az egészségügyi vizsgálatok eredményeire, a gyógykezelésre vonatkozó adatok, vagyis összefoglalóan az egészségügyi adatok különösen szenzitív adatok, azoknak illetéktelen kezekbe kerülése rendkívül sérelmes lehet az érintettre, a betegre nézve, elég, ha csak Trunkó Barnabás gyógyszertárban játszódó ismert kabaréjelenetére gondolunk. Ugyanakkor elengedhetetlenül fontos, hogy a kezelőorvos a megfelelő adatok és információk birtokában, adott esetben a beteg kórelőzményeinek és a beteg által szedett egyéb gyógyszerek ismeretében hozzon döntést a szükséges gyógykezelésről. Felmerül az a kérdés is, hogy az eszméletlen, vagy más okból magatehetetlen beteg hogyan járulhat hozzá a személyes adatainak – gyógyítás céljából történő - kezeléséhez? Az act legal |Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértőjét kérdeztük.

Felmondhatnak nyugdíj előtt? 

Az öregségi nyugdíj előtt álló munkavállalók munkaviszonyának megszüntetésekor a munkáltatónak körültekintően kell eljárnia, mivel a védett korú dolgozók esetén felmondási korlátozások érvényesülnek. Védett korú munkavállalók esetén szigorúbb szabályok érvényesülnek a felmondás kapcsán. Ki minősül védett korú munkavállalónak? Milyen szabályok vonatkoznak az ilyen dolgozónak való felmondásra? Jogi szakértőnk segítségével megválaszoljuk a legfontosabb felmerülő kérdéseket.

December 1-től tilos a geo-blocking 

Az Európai Bizottság felmérése szerint az unióban működő webshopok 63 százaléka nem teszi lehetővé a más tagországból kezdeményezett online vásárlásokat, ez pedig súlyosan gátolja az egységes piac és az e-kereskedelem Európai Unión belüli kiteljesedését. A december 3-án hatályba lépő geo-blocking rendelet ezt a diszkriminációt számolja fel.

Így lehet GDPR-kompatibilis az ügyfélszolgálat 

Hogyan válhatnak GDPR-kompatibilissé az ügyfélszolgálatok? A call centereket üzemeltető Arenim Technologies szakértői az első ellenőrzések tapasztalatai alapján összeszedték, mire érdemes figyelniük a vállalatoknak.

7 fontos szabály, hogyan lehet érvényes a végrendelet? 

November 1-én eltávozott szeretteinkre emlékezünk. Ennek kapcsán vetődik fel a kérdés: hogyan lehet szabályos az utolsó akarat, vagyis a végrendelet?

Soha nem lehet teljes biztonságban az alvállalkozó 

Közel tíz év tapasztalat alapján elmondható: bár az építőipari lánctartozások megelőzésére létrehozott ún. fedezetkezelői rendszer alapjaiban bevált, vannak a rendszernek még betemetetlen lyukai. Ráadásul az új polgári perrendtartás idén januári hatálybalépése újabb kihívás elé állítja az intézményt – olvasható a Jalsovszky Ügyvédi Iroda blogjában.

Mi az áfa-szabály a cég megszűnésekor 

Mi történik, ha egy vállalkozás megszűnik, de a visszaigényelhető áfa összege nem éri el a kiutalásra vonatkozó értékhatárt? Rövid válasz a reggeli egypercesben.

Kinek és hogyan jár kártérítés, ha kartellt fog a GVH? 

Még néhány évvel ezelőtt sem volt reális lehetőség arra, hogy a fogyasztók a kartellezések miatt az őket ért károkat közvetlenül, bíróság előtt is érvényesíthessék. Ez azonban most már nincs így – mutatott rá a Piac & Profitnak a CHSH Dezső és Társai Ügyvédi Iroda szakértője.

Jogkövetési vizsgálat vagy adóellenőrzés? 

Az adóigazgatási rendtartás (Air.) 2018. január 1-től már csak két ellenőrzési típust nevesít: az adóellenőrzést és a jogkövetési vizsgálatot. Érdemes tisztában lenni a részletekkel.

Tőkebefektetési szakkifejezések - nem csak befektetőknek 

Mi rejtőzik a jogi szakkifejezések mögött? Dr. Pintér Attila segítségével a tőkebefektetésekben előforduló kifejezéseket vesszük sorra. Figyelem! Nem csak befektetőknek!

Termékfelelősség: milyen kárért felel a gyártó? 

Előfordulhat, hogy egy termék meghibásodik, és a hiba következtében kár keletkezik. Ilyenkor felmerülhet, hogy felelősséggel tartozik-e a termék gyártója a hibás termék által okozott károkért. A termékfelelősség szabályai rendezik a termék hibája következtében előállt egyes károkért való felelősséget.

Kell-e a vevő adószáma a számlán? 

Fel kell-e tüntetni a vevő adószámát a számlán? Erre ad rövid választ az Írisz Office új bejegyzése.

Jövőre már nem kell útnyilvántartás a lízingelt céges autókra 

2019. január 1-től nem szükséges nyilvántartást vezetni a bérbe vett céges személygépkocsik magáncélú használatáról, a bérbevételhez kapcsolódó kiadások áfájának 50 százaléka igazolás nélkül is levonható.

A lakástakarékról másként: jogállamban ez lehetséges? 

A lakástakarékpénztárak állami támogatásának megszüntetésétől hangos a sajtó. Nem csoda, hiszen egyik napról a másikra született meg egy olyan törvénymódosítás, ami nagyon sokak életét és jövőjét érintheti. Érdemes megnézni, hogyan is születhet meg egy törvény? Erre is van külön törvény?

Mikor kötelező biztosítást kötni építkezés előtt? 

Egyes esetekben kötelező, máskor érdemes építkezések előtt biztosítást kötni, mert egy építkezési projekt sok kockázatot rejthet magában.

Ügyvédrobotok – írhat a gép szerződést? 

A technológiai fejlődés lépésről lépésre hódít teret szinte valamennyi gazdasági ágazatban. Míg az előző század közepén egyes részfeladatokra beprogramozott robotok lepték el a szerelőcsarnokokat, addig 20 évvel ezelőtt már minden vezető a számítógépének bekapcsolásával kezdte a napját. Jelenleg pedig láthatóan a mesterséges intelligencia térnyerése zajlik. De vajon a jogi szakma kivonhatja-e magát e tendencia alól?

Hogyan jelentsük be a kapcsolt vállalkozási státuszt? 

Kapcsolt vállalkozás, amikor az adóalany (legyen az természetes vagy jogi személy) más adóalanyban is többségi befolyással bír, vagy más adózóban vezető tisztségviselő. Ezt a konstrukciót mutatja be részletesen az Írisz Office új anyaga.

Egyszerűsödik az ügyfélátvilágítás 

Változik az pénzmosásról és terrorizmus finanszírozásáról szóló törvény, jövőre az ügyfelek postai úton is pótolhatják a hiányzó dokumentumokat. A pénzügyi szolgáltatóknak 2019. június 26-ig kell végezniük a törvény által előírt teljes körű ügyfél-átvilágítással.

Milyen a jó kivitelező? Jogi és gyakorlati szempontok 

Sokan jártak úgy egy építkezésnél vagy egy felújításnál, hogy nem azt kapták, amit megrendeltek. Milyen a jó kivitelező? Jog szakértőnk segítségével támpontokat adunk arra nézve, hogy mire ügyeljünk a kivitelező kiválasztásánál.

Hagyatéki eljárás: így nem ér majd kellemetlen meglepetés 

Egy szerettünk távozása mindenki számára nehéz időszak, és ilyenkor nemcsak érzelmileg kell feldolgozni, hogy mi történt, de bizony több jogi intézni való is van. Bár ez egy „nem szeretem” téma, mégis beszélnünk kell róla. Az örökséggel kapcsolatban ugyan a döntés a hagyatéki eljárásban történik. Van azonban valami, amire mindenképp figyeljünk oda, ha nem szeretnénk kellemetlen meglepetést – hívta fel a figyelmet dr. Kocsis Ildikó, az Érthető Jog blogon.

Munkaerő? Honnan vegyünk, ha nincs? 

A magyar munkáltatók átlagosan 23 százalékkal emelnék a munkavállalóik létszámát, ha lenne munkaerő. Mondjunk le a növekedésről? Emeljük a csillagokba a béreket, ezzel fejezzük le a cégünket? Honnan vegyünk munkaerőt, ha nincs? A piacon azonban már mások számára is hasznosítható, sikeres gyakorlatok születtek.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Feliratkozás Jogi kisokos téma
heti hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

Nagy lehetőséget hagynak ki a cégek

Nagy lehetőséget hagynak ki a cégek 

A cégek többsége még nincs tisztában azzal, hogy a fenntartható működés miként járul hozzá az üzleti sikerhez.

Cégblog

Nagy lehetőséget hagynak ki a cégek

Nagy lehetőséget hagynak ki a cégek 

A cégek többsége még nincs tisztában azzal, hogy a fenntartható működés miként járul hozzá az üzleti sikerhez.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Infokom

A mesterséges intelligencia már a spájzban van?

A mesterséges intelligencia már a spájzban van? 

Az elmúlt években figyelemreméltó fejlődésen ment át a mesterséges intelligencia, ami mára valamilyen formában szinte minden felhasználóhoz eljutott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo