A fenti problémakört a következő kreált példán keresztül ismertette Dr. Hegyi István Barnabás, a Kovács Balázs László Ügyvédi Iroda ügyvéde. „A közúti ellenőrzést végző rendőr igazoltatja a P-s rendszámmal ellátott gépjárművet vezető személyt. A rendőr az igazoltatás során azt állapítotja meg, hogy a gépjármű vezetője nem rendelkezik a P-s rendszám használatához kötelező, vezetésre jogosító szakképesítéssel (pl. gépjárműszerelő szakképesítéssel). Emiatt szabálysértési feljelentést tesz a gépjárművet vezető személlyel szemben, és a helyszínen elveszi tőle a forgalmi engedélyt, a gépjármű indítási naplót és a P-s rendszámot. A feljelentés alapján az ügyben eljáró szabálysértési hatóság meghozza határozatát, melyben a gépjármű vezetőjét pénzbírsággal sújtja a vonatkozó szabályok megsértése miatt.”
A fenti kitalált esetet elemezve, a következőket érdemes tisztázni. A vonatkozó szabályozás 2017. január 1-én kiegészült egy további ponttal, ami éppen a járműfejlesztők részére teszi lehetővé az ideiglenes rendszám használatát. Továbbá a jogszabály nem követel meg semmilyen konkrét képesítést a tesztelési célú gépjárművek vezetőjének képzettségével kapcsolatosan.
A vonatkozó jogszabály szerint a P-s rendszámmal ellátott járművet vezetheti az ideiglenes forgalomban tartási engedély jogosítottjával munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személy (azaz pl. vállalkozási szerződés esetén a vállalkozó, megbízási szerződés esetén a megbízott, stb.), illetve a járműfejlesztő által a teszteléssel megbízott személy is.
Mit lehet tenni a helyszíni ellenőrzés során?
Ilyenkor érdemes felhívni a rendőr figyelmét arra, hogy a jármű vezetésére a 326/2011. Kormányrendelet 70. § (1) bekezdés e) pontja alapján kerül sor, ezért nem kérheti számon a gépjárműszerelésre vonatkozó szakképzettséget.
„Kérelemre P betűjelű ideiglenes rendszámtáblát kell kiadni a közlekedési hatóság nyilvántartásában szereplő, a közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló miniszteri rendeletben meghatározott járműfejlesztő szervezetnek tesztelés céljából.”Ha nem munkaviszony alapján kerül sor a tesztjármű vezetésére, akkor javasolt jelezni a rendőrnek, hogy a 326/2011. Kormányrendelet 70. § (2) bekezdés c) pontja alapján nem csak munkavállalóként vezethető a jármű, hanem igazolt megbízás keretében is.
„A P betűjelű ideiglenes rendszámtáblával ellátott jármű vezetése az ideiglenes forgalomban tartási engedély jogosítottján vagy a vele munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló személyen kívül másnak nem engedhető át, kivéve az (1) bekezdés e) pontjában meghatározott esetben a fejlesztő által a teszteléssel megbízott személyt.”A helyszíni ellenőrzés során természetesen szükséges bemutatni a rendőrnek, hogy a jármű tulajdonosa közvetlenül, vagy közvetve feljogosította az adott személyt a jármű vezetésére, és az indítási napló pontos vezetése is kiemelt fontosságú.
És ha már elvették a rendszámot?
Ha a helyszínen nem sikerült meggyőzni az eljáró rendőrt, és elvették a rendszámot, akkor javasolt mihamarabb megtámadni a határozatot, amely során kérni kell a határozat visszavonását és a szabálysértési eljárás megszüntetését, továbbá a forgalmi engedély, a gépjármű indítási napló és a P-s rendszám visszaadását.
A jogkövető állampolgárok, illetve szervezetek célja, hogy a jogszabályi előírások maradéktalan betartásával éljék mindennapjaikat, illetve nyújtsák szolgáltatásaikat. E körben kiemelten fontos, hogy a közúti ellenőrzés során intézkedő rendőrök figyelmét is felhívjuk a pontos jogszabályi előírásokra, hogy ne kérjék számon olyan előírások betartását, amelyek sem jogszabályi szinten sem egyéb utasítás szintjén nem léteznek.