A csecsemőgondozási díjra (CSED) való jogosultság feltétele, hogy az édesanya a baba születését megelőző 2 éven belül legalább 365 nap biztosítási jogviszonnyal rendelkezzen. A további feltételekről készítettek összeállítást az Írisz Office adótervezői.
Fontos, hogy
- a baba biztosítási jogviszony időtartama alatt,
- vagy a biztosítási jogviszony megszűnését követő 42 napon belül,
- vagy a biztosítási jogviszony megszűnését követő 42 napon túl, baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy annak a megszűnését követő 28 napon belül szülessen.
Így ha a munkaviszony meg is szűnik, de a fent meghatározott valamelyik időtartamon belül, úgy az nem befolyásolja a CSED megállapítását, tehát az édesanya jogosult lesz az ellátásra, ami teljes egészében, azaz a megállapítástól számított 168 napig folyósításra kerül a részére.
A CSED lejártát követően – a 169. naptól – az anyuka gyermekgondozási díjra (GYED) jogosult a gyermeke 2 éves koráig, ikrek esetén 3 éves korukig, feltéve, hogy a gyermeke(ke)t az édesanya a saját háztartásában neveli.
Amennyiben az édesanya részére a CSED megállapítása megtörtént, és a biztosítási jogviszony annak folyósítása alatt szűnt meg, úgy GYED-re is jogosult, míg a gyermek be nem tölti a meghatározott életkort.
Abban az esetben, ha az édesanya CSED-re és/vagy GYED-re nem jogosult, úgy ezekre az időszakokra alanyi jogon jár a gyermekgondozási segély (GYES). Egy gyermek esetén a gyermek 3 éves koráig, míg ikrek esetén a gyermekek tankötelessé válás évének végéig kerül folyósításra. Tartósan beteg illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetén a 10. életévének betöltéséig jár.
További egyperces válaszok a legfontosabb adózási kérdésekre itt olvashatók!