Friss cikkeink


Másfélszer annyit dolgozunk otthon, mint az irodában

Másfélszer annyit dolgozunk otthon, mint az irodában 

A munkavállalók oldaláról egyre inkább elvárás a távmunka lehetőségének biztosítása, a cégek többsége mégis ódzkodik tőle. Pedig számok bizonyítják, hogy hatékonyabbá teszi a munkát, persze csak ha megfelelő előkészítéssel állunk át.
Európa válasza a munkaerőhiányra: robotok

Európa válasza a munkaerőhiányra: robotok 

Élen jár az ipari robotok alkalmazásában az Európai Unió, de a legnagyobb növekedés az elkövetkező években Kínában várható – állapítja meg az International Federation of Robotics (IFR) csütörtökön közzétett jelentése.
Jár a szünet a monitor előtt

Jár a szünet a monitor előtt 

A mai korszerű LCD képernyők használata mellett akár idejétmúltnak is tűnhet a képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeit meghatározó rendelet. Pedig nagyon nem az.
Megtámadják Paks II. engedélyét

Megtámadják Paks II. engedélyét 

Két civil szervezet is fellebbezést nyújtott be a bírósághoz a Paksra tervezett új atomerőmű blokkok környezetvédelmi engedélyével szemben. Véleményük szerint ugyanis az erőmű környezetvédelmi hatástanulmánya pontatlan és megalapozatlan.
Német rémálom

Német rémálom 

Újratöltődött az aggodalom a Deutsche Bank kapcsán. Nyolc évvel ezelőtt a Lehman csőd borzolta a kedélyeket, s majdnem összezúzta a világgazdaságot, most a német kormány makacsága illetve a bank körül elfogyó levegő borzolja a kedélyeket.
Először figyelmeztetett kisvállalkozást a Versenyhivatal

Először figyelmeztetett kisvállalkozást a Versenyhivatal 

A versenytörvény módosítása értelmében a GVH a figyelmeztetés eszközét is alkalmazhatja, hogy a kkv-kat a versenyjogi megfelelés irányába terelje. Most első alkalommal élt ezzel az eszközzel.
Jobban vagyunk, de rosszabbul fizetünk

Jobban vagyunk, de rosszabbul fizetünk 

Kissé romlott a fizetési morál Magyarországon tavalyhoz képest az EOS Csoport idei, fizetési szokásokat vizsgáló kutatásából. Bár sok mutató javul, összességében rosszabbul fizetünk.
Ha már küzdöttünk a látogatóért, tartsuk is meg

Ha már küzdöttünk a látogatóért, tartsuk is meg 

Sok időt, energiát és pénzt áldoznak a vállalkozások arra, hogy különféle online marketing stratégiákkal minél több potenciális ügyfelet becsábítsanak a céges weboldalukra. Mindez azonban mit sem ér, ha az ügyfél csak körülnéz, de visszaretten – hívta fel a figyelmet szakértőnk a Piac & Profit által szervezett konferencián.
Felmondhatok, ha csúszik a bér?

Felmondhatok, ha csúszik a bér? 

A munkabérfizetés elmulasztása igen sokféle formában történhet. Az alapeset – és a legsúlyosabb is egyben –, ha a munkáltató egyáltalán nem fizet határidőre. Az is idetartozik, ha fizet ugyan, de kevesebbet, vagy soha nem számolja el a túlórákat. De milyen következménye lehet ennek?
Szó szerint a szemünket is kilopnák

Szó szerint a szemünket is kilopnák 

Miközben sok pénzügyi intézmény tekint úgy a biometrikus megoldásokra, mint a jelenleg használt azonosítási eljárások legígéretesebb kiegészítőire vagy teljes felváltóira, a hackerek a biometriában új lehetőségeket látnak a bizalmas információk ellopására. 

Újra kezdhetjük fűteni az utcát 

Idén is milliók fogják az utcákat fűteni az október közepétől elinduló fűtési szezonban – derül ki a Knauf Insulation és a Szeretlek Magyarország portál felméréséből, mivel a válaszolók mindössze egynegyede (26,7 százaléka) él energiahatékonysági szempontból korszerű ingatlanban. A felmérés szerint a magyarok 69 százaléka tudja, mit jelent az energiahatékonyság, 20 százalék viszont egyszerűen csak a vízzel és energiával történő spórolással azonosítja azt.

Az önéletrajz attól is jobb lesz, amit kihagyunk belőle 

Sok-sok cikket lehet olvasni arról, hogy mi mindent és hogyan kell beleírni az önéletrajzunkba ahhoz, hogy növeljük az esélyeinket egy állásinterjúra. Most lássuk, mi az, amit inkább hagyjunk ki belőle.

Nem ülhetnek a babérjaikon a beszállítók 

Miközben 2015 újabb kiváló év volt az autóipari beszállítók számára – 7,5 százalékos profitnövekedéssel –, a piaci bizonytalanság fokozódik, a globális bevételek növekedése pedig lassul – állítja a Lazard és a Roland Berger tanulmánya. Az elemzők az idei évre a piac megtorpanását várják.  

Brüsszel nem engedi, hogy elvegye a kormány a támogatást 

Egyelőre nem veheti el a kormány a magyar lakosságtól azt a 90 milliárd Ft energiahatékonysági támogatást, amely az uniós Környezeti és Energiahatékonyság Operatív Programban (KEHOP) rendelkezésre áll - közölte az Energiaklub.

Tiszta lappal indít a Google 

Új, évek óta várt algoritmust indított útjára a Google a napokban, amely jelentősen átalakíthatja a keresésekre adott válaszokat. Ezzel egy időben a cég törli az összes korábbi büntetést. Az új algoritmus a spam linkeket elértékteleníti, de nem bünteti érte a weboldal-tulajdonosokat.

Lejárt az engedmények ideje 

Azt mondják, az irodapiac a gazdaság tükre: ha biztonságban érzik magukat a vállalatok, ha finanszíroznak a bankok, ha szívesen települnek adott országba a külföldi cégek, megindulnak az irodaépítések is. Az elmúlt öt-hat évben marginális volumenű új irodát adtak át Budapesten, 2018-ban viszont több százezer négyzetméter nyílik meg. Technológiai újításokban nem lesz hiány, ám az árat a bérbeadó diktálja.

Két nap maradt az áfavisszaigénylésre 

Már csak két napja maradt a magyar cégeknek arra, hogy elkészítsék és benyújtsák a külföldi áfa visszaigénylésére vonatkozó visszatérítési kérelmeiket – hívja fel a hazai vállalkozások figyelmét a MAZARS. A szeptember 30-ai jogvesztő határidőig 30 uniós és unión kívüli országból kérhetnek visszatérítést 2015-ös vásárlásaik után a magyar áfaalanyok.

Technológia nélkül tehetségek sincsenek 

A munkahelyen elérhető technológia elavult a magánéletben használt eszközökhöz képest, márpedig a fiatalok álláskeresésében már kulcsszerepet játszik a rendelkezésre álló technológia. A dolgozók izgalmasnak tartják a kiterjesztett (AR) és a virtuális valóság (VR), valamint a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi lehetőségeit.

Ugye milyen jó gazda az állam?! 

Az állami tulajdon a jelek szerint egyenlő a veszteséges működéssel: átlagban mínusz 4 százalékos árbevétel arányos eredménnyel működnek az állami és önkormányzati hátterű cégek, bár eredményességük némiképp javul, még messze elmaradnak a tisztán magántulajdonú társaságoktól.

Rosszul járunk jövőre a cafeteriával 

A cafeteriát érintő adószabályozás átdolgozását követeli a kormánytól a vegyipari szakszervezet (VDSZ), mert a szervezet szerint már most látni, hogy a jövőre tervezett változtatások miatt rosszul járhatnak a dolgozók.  Mérsékelni kellene a beiskolázási támogatás, valamint az önkéntes pénztári befizetések adóját is.

Kevesebb kedvezmény jár a jogdíjak után 

Az OECD BEPS cselekvési tervének részeként hazánk átalakítja a jogdíjkedvezmények rendszerét. Az új szabályok 2016. július 16-tól léptek életbe, melynek hatására lényegesen csökkennek a kapott jogdíj alapján érvényesíthető kedvezmények. A módosítások a társasági adón kívül a helyi iparűzési adót is érintik.

Perelhetnének a cégek a SZÉP kártya miatt 

Alaposan átalakította a kormányzat a 2017-es cafeteriarendszert, miután az Európai Bíróság 2016. február 23-án született ítéletében Magyarországot kötelezettségszegési eljárás keretében elmarasztalta az Erzsébet utalvány és a SZÉP kártya kibocsájtási feltételei miatt. Az Erzsébet utalványt átszabták, a SZÉP kártyához viszont még nem nyúlt a kormány, pedig számos kkv-t érinthet a kérdés.

Tovább is lehet nézetni a videókat 

Néhány héttel ezelőtt a Facebook beismerte a médiaházaknak és hirdetőknek, hogy az elmúlt két évben túlbecsült statisztikákat közöltek a videohirdetések nézési hosszával kapcsolatban: a felhasználók csak néhány másodpercig nézik a videotartalmakat, de van rá mód, hogy hosszabb legyen ez az idő.

Csak kocog a pannon puma, de azért gyorsul 

A magyar gazdaság idei növekedése a tavalyihoz és a régió más országaihoz képest lassú, bár az első félévhez képest gyorsulás valószínű. Ennek ellenére a GKI nem változtatott 2 százalékos idei növekedési előrejelzésén. A belső és külső egyensúly számszerűen nagyon kedvező, az infláció szinte megszűnt.

Nem vagyunk elég szelektívek 

Egyre több aludobozt gyűjtünk szelektíven, de még így is le vagyunk maradva: Magyarország alumíniumdoboz-újrahasznosítási rátája még az uniós átlag felét sem éri el. Pedig nagyon fontos lenne ezeknek a hulladékoknak a szelektív gyűjtése.

Így fogadjuk a kritikát, hogy legyen értelme 

A kritikát nagyon nehéz elfogadni, különösen, ha jól megkomponált nyilvános szereplésünket, előadásunkat éri. Pedig sok esetben tényleg jobbá válhatunk általa. Mutatunk három tippet, amit ha megfogadunk, hatékonyabban adhatunk – és fogadhatunk el – visszajelzést, és így jobb előadóvá válhatunk.

Még mindig London a lehetőségek városa 

London 2014 után újra megszerezte a vezető helyet a világ harminc fő üzleti központját összehasonlító elemzés szerint, ami alapján a város számos területen jó eséllyel nézhet szembe a Brexitet követően előálló versenyhelyzettel. A PwC Cities of Opportunity rangsorában Szingapúr a második, Toronto a harmadik helyen végzett, az első öt közé Párizs és Amszterdam került még fel. Összességében az első tízből négy helyen szerepelnek európai városok.

Van korrupció, de senkit sem érdekel 

Az elmúlt évben keveset változott a magyarországi korrupció megítélése. Nőtt ugyan azon cégeknek az aránya, akik rendszeresesen felmérik a működésükből fakadó kockázatokat, de a korrupciós kockázatok és a cégen belüli visszaélések feltárására a cégek 60 százaléka továbbra sem fordít figyelmet – derül ki az EY és az MKIK GVI vállalati visszaéléseket elemző magyarországi kutatásából.

Napokon belül jöhet az angyalok adókedvezménye 

A Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos közlése szerint napokon belül benyújtják a kormánynak a digitális startup stratégia tervezetét.

Először a hatalomról kell lemondani a növekedéshez 

A sikeres kisvállalkozások esetében eljön egy olyan pont, amikor már a növekedés is gond. Egy bizonyos szint felett muszáj alapvetően változtatni a szervezeten ahhoz, hogy az elbírja a további feladatokat. A vezetőnek ezt is magán kell kezdenie: az első pont, hogy lemond a totális hatalomról.

Elvesztegetett idő az ingázás 

A magyarok többsége üresjáratnak, elvesztegetett időnek gondolja az ingázást, a munkavállalók ötöde kifejezetten gyűlöli. A cégeknek reagálniuk kell erre a trendre, és előtérbe helyezni a távmunka-megoldásokat.

Lehet egy nagyot szusszanni a népszavazás után 

Az országgyűlési, helyi önkormányzati választások, illetve a népszavazások alkalmával helyi választási bizottságokat, illetve szavazatszámláló bizottságokat állítanak fel az egyes körzetekben. A választási törvény alapján a szavazatszámlálók, illetve választási bizottsági tagok a választást, népszavazást követő napon mentesülnek a munkavégzési kötelezettség alól.

Három hónap van átállni az online kasszára 

Megjelent a Magyar Közlönyben a pénztárgép rendelet módosítása, mely szerint a korábban tervezett szeptember végi időpont helyett egységesen 2017. január 1-jétől lesz kötelező az online kassza használata. A pénztárgép használatára újonnan kötelezettek köre nem változik.

Külföldre vándorolnak a reklámpénzek 

A kis- és középvállalatok által leggyakrabban alkalmazott 10 marketingeszközből 9 online. A Facebook jelentősége tovább erősödött a hirdetők körében. A kis cégek már átlagban kétmillió forint felett költenek marketingre, de sajnos még „importra”: a pénz jobbára a Facebookhoz és a Google-hoz kerül.

TTIP: addig kéne nekifutni, amíg nem dübörög 

Bár még nem látszik, hogy mikor kerülhet aláírás az USA és az unió közötti szabadkereskedelmi megállapodásra, nem árt felkészülni rá. Amit biztosan tudhatunk: a versenyképesség növelése lehet az egyetlen fegyverünk.

Magyar startupok segítenek a munkaerőhiányon 

Izzasztó kihívásokkal kell megküzdenie a humánerőforrás-szakmának itthon és a fejlettebb országokban egyaránt. Párhuzamosan alakul ki egyre több területen munkaerőhiány, formál át teljes iparágakat a digitalizáció, és meg kell felelni az egyre nagyobb súllyal jelen lévő Y generáció elvárásainak is. Öt magyar startup viszont a technológia segítségével olyan megoldásokat fejlesztett ki, amelyek számos, munkaerővel kapcsolatos problémára választ adnak.

Tennénk mi félre, ha lenne miből 

A megkérdezettek négyötöde szerint a váratlan helyzetek miatt mindenképpen szükség van néhány hónapnyi tartalékra, de csak valamivel több mint egyharmaduk gondolja úgy, hogy rendelkezik is ehhez szükséges megtakarítással – derül ki a BNP Paribas Cardif biztosító legfrissebb felméréséből. A túlnyomó többség legfeljebb fél évig lenne képes fedezni a megélhetési költségeit hitel felvétele nélkül, és baj esetén leginkább a szórakozáson és a ruházkodási cikkeken spórolna.

Ez a srác a szemetében jár egy hónapig 

Egy teljes hónapig magán visel majd minden egyes darab hulladékot, amit termel Rob Greenfield. Már egyetlen hét alatt is hatalmas zsákokról van szó. A cél, hogy szembesüljünk vele, mekkora terhet rovunk a környezetre. A kísérlet mindenesetre látványos.

Kasszabarát tippek kezdő vállalkozóknak 

Az induló vállalkozásokkal sokszor akkor szalad el a ló, amikor már kezdenek csöpörögni a bevételek a kasszába. Tippjeink segítenek elkerülni néhány banális hibát, amik súlyosan veszélyeztetnék a még gyengécske kasszát.

Az online fizetési megoldásokat nem tudják betiltani 

A tiltott online kaszinók weboldalának blokkolása vagy reklámjaik betiltása nem vezetett eredményre, ezért a játékosok számlatranzakciójának teljesítését tiltaná le a kabinet, de az online fizetési módokkal például nem tudnak mit kezdeni.

Pályázati dömping jön ősszel a vidékefejlesztésben 

Az ősszel újabb pályázati dömping várható a Vidékfejlesztési programban, az év végéig mintegy 200 milliárd forint keretre jelennek meg kiírások. A 2014–2020 közötti időszakban összesen 1300 milliárd forint keret áll rendelkezésre, ebből 900 milliárd forintnyit már meghirdettek.

Mindenkinek joga van az utazáshoz 

Az akadálymentes utazást népszerűsíti az idén az ENSZ Turisztikai Világszervezetének (UNWTO) felhívása, amelyhez csatlakozva Magyarországon hatodik alkalommal ünneplik meg a turizmus világnapját szeptember 27-én.

Újabb kormányzati újítást lő ki az Unió 

Indokolatlan a hatalmas előlegek kifizetése az uniós pályázatokra a Bizottság szerint, garancia nélkül pedig még a 30 százalékot sem tartja elfogadhatónak. Ezzel a kormány 2014–2020-as finanszírozási ciklusra feltalált legfőbb újításainak utolsó eleme is elesne.

Ez olyan jó hír, hogy nagy bajt jelent 

Rég volt, csaknem negyedszázada, ilyen alacsony a munkanélküliség Magyarországon. Ami azonban a felszínen jó hírnek tűnik, a valóságban óriási bajt jelent a gazdaságban: ha mindenkinek van munkája, akkor kit vegyenek fel a fejleszteni akaró cégek? Nem mintha nem lennének tartalékok, de az igazi gondot azonban az jelenti, hogy a vállalatok vezetőiben még nem tudatosult: most már mindennél jobban meg kell becsülni a munkaerőt.

Durva változások a jövedéki adózásban 

Jövő évtől a jövedéki adó szabályozza majd az energiatermékek adózását is. A több ezer céget érintő változás komoly adminisztrációs és költségtöbbletet jelent a vállalkozásoknak, és kiszabható büntetések is sokkal magasabbak lesznek.

Ne csak a NAV keressen a reklámon 

Nem mindig világos, hogy a kereskedőre vagy a gyártóra hárul a reklámadó megfizetése, egy rosszul megkötött marketingszerződés miatt pedig többszörös adófizetési kötelezettség keletkezhet – derül ki a Mazars legújabb összefoglalójából.  A nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat szerint a közkedvelt „marketing mix” keretszerződések esetén az egyébként nem adóköteles tételek után is adóznia kell a kereskedőnek, ha nem pontos a szerződés megfogalmazása. A szakértők szerint a már aláírt marketingszerződéseket is megéri felülvizsgálni.

Trump mindenkit megijesztett 

Nagyot estek a részvénypiacok arra a hírre, hogy Donald Trump a felmérésekben behozta Hillary Clintont, ezért mindenkit megnyugtatott, hogy a demokrata elnökjelölt nyerte az első nyilvános tévévitát.

Utánanyúl a NAV az Uber sofőröknek 

Az Uber ugyan kivonult hazánkból, az okostelefonnal elérhető, személyszállítást kínáló társaság ügye korántsem zárult le. A NAV még az év elején kereste meg a holland hatóságot, jelezve: a honi adóigazgatás szeretné megkapni azon magyar sofőrök nevét és jövedelmi adatait, akik az Ubernek dolgoztak. Most meg is kapta.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
 Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni

Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni 

Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán több dobogós helyezést elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával beszélgettünk.

Pénzszerzés

Kockázatos lakáshitelek: egyre többen kifeszítik magukat

Kockázatos lakáshitelek: egyre többen kifeszítik magukat  

A lakáshitelek több mint harmada esetében a kölcsönösszeg meghaladta a vételár 70 százalékát.

Jogi kisokos

Terjed a vállalkozói bűnözés új formája

Terjed a vállalkozói bűnözés új formája  

A hackerek ma már sokkal inkább üzleti szemlélettel bánnak bűncselekményből származó bevételeikkel.

Cégblog

Nem a mesterséges intelligencia veszi el a munkát

Nem a mesterséges intelligencia veszi el a munkát 

Forradalom vagy végzet: kritikus gondolkodással és nyitottsággal fel tudunk készülni a mesterséges intelligencia korszakára.

Klímablog

Megbolondult az időjárás: miért ennyire hideg a tavasz?

Megbolondult az időjárás: miért ennyire hideg a tavasz?  

Mi okozhatja a szokatlan hideget, és mit árul el mindez az évszakok hosszú távú változásairól?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo