Friss cikkeink


Veszteséges lett a WizzAir

Veszteséges lett a WizzAir 

642 millió euró mínusszal zárták a 2022-es pénzügyi évét.
Rekordot döntött a világ „élelmiszerszámlája”, miközben egyre több az éhező

Rekordot döntött a világ „élelmiszerszámlája”, miközben egyre több az éhező 

Új rekordot döntött a világ „élelmiszerszámlája" elérve a 1,8 billió dollárt idén, ám mindez inkább az árak és a szállítás drágulásának köszönhető, mint a mennyiségi bővülésnek – olvasható az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) új jelentésében.
Lassan eltűnnek a belsőégésű motorok - nem mindenki örül ennek

Lassan eltűnnek a belsőégésű motorok - nem mindenki örül ennek 

Elvben elfogadja, de bírálja is a német járműipar az Európai Parlamentnek a belsőégésű motorral hajtott új autók forgalomba helyezésének 2035-ös beszüntetésére tett kezdeményezését.
Ukrán cégeknek ad pénzt az EU

Ukrán cégeknek ad pénzt az EU 

Az Európai Unió 20 millió euróval (mintegy 7,6 milliárd forint) támogatja az innovációban jeleskedő ukrán induló vállalkozásokat, az új uniós program 60 ezer euróig terjedő közvetlen pénzügyi támogatást nyújt legalább 200, a mélytechnológia területén tevékenykedő ukrán kezdeményezés számára - közölte az Európai Bizottság.
Tovább hízott a költségvetési hiány

Tovább hízott a költségvetési hiány 

Május végén az államháztartás központi alrendszere 2737 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Gödörben az építőipari cégek

Gödörben az építőipari cégek 

Mindössze 440 építőipari cégalapítás került közzétételre áprilisban, ami közel 2 éves mélypontot jelent. Bár a termelési adatok egyelőre szépen alakulnak az ágazatban, de egyre több az óvatosságra intő jel is.
Hárommillió forint fölött a vállalatvezetői fizetések

Hárommillió forint fölött a vállalatvezetői fizetések 

Ma már bruttó hárommillió forint felett keresnek a gyárigazgatók a Wyser kutatása szerint, de kétmillió közelében van a műszaki igazgatók fizetése is. A felmérés alapján a gyártás-termelésben azonban egyáltalán nem az alapbér a legfontosabb, a vezetőket számos tényező befolyásolja a munkahelyváltásban. Sokan szívesen dolgoznának vidéken, kedvelik az európai és a magyar tulajdonú cégeket, illetve akár multiktól is elcsábíthatóak egy kedvező ajánlattal.
Generációváltás és magánvagyon – ki veszi át a stafétát?

Generációváltás és magánvagyon – ki veszi át a stafétát? 

Interjú Bálint Attilával, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának vezetőjével.
Megy a matek: az egyik biztosító már tudja, mennyi pótadót kell fizetnie

Megy a matek: az egyik biztosító már tudja, mennyi pótadót kell fizetnie 

A Waberer Hungária Biztosító Zrt. tette közzé az összeget.
Újabb rekord: már az erősödő turizmus is felfele hajtja a budapesti albérletárakat

Újabb rekord: már az erősödő turizmus is felfele hajtja a budapesti albérletárakat 

Újabb rekordot döntött a budapesti bérleti díjak emelkedése májusban – derül ki a Rentingo.com legfrissebb albérletpiaci elemzéséből. Az immár menetrendszerű bérletidíj-növekedés eredményeként egy kiadó lakásért átlagosan 172 ezer forintot kértek a múlt hónapban, ami már meghaladja a koronavírus-járvány előtti szintet.

Stagnál a kötelező biztosítások díja 

Az idei első negyedévben a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás átlagos állománydíja 46 ezer forint volt, ami csak minimális mértékben tér el 2021 azonos időszakához képest – derül ki az MNB friss negyedéves KGFB-indexéből. A fővárosi átlagdíjak 5 százalékkal mérséklődtek, a fővároson kívül tapasztalt 3 százalékos növekedés ezt azonban szinte teljesen ellensúlyozta. A kárráfordítások eközben egy év alatt 20 százalékkal nőttek, így tovább zárult a díj-kár olló.

Magához tért a magyarországi turizmus 

A vendégéjszakák száma 2021 áprilisához képest közel hétszeresére nőtt, 2019 azonos hónapjához mérten 28 százalékkal csökkent.

2023-tól megszűnik a kkv-k iparűzésiadó-kedvezménye 

A jövő évi költségvetési törvényjavaslat megvédi a rezsicsökkentést, a kormány 670 milliárd forintos alapot hoz létre annak érdekében, hogy a lakosság és a családok ne fizessenek többet gázra és villamos energiára - mondta Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartásért felelős államtitkára a Hír TV műsorában.

Bennfentes információ, mire számíthatnak hóvégén az adósok a kamatstop után 

Jelentősen megnőnek a meglévő, változó kamatozású lakáshitellel rendelkező családok terhei a kamatstop után. Ugyan döntés még nem született róla, a jelenlegi piaci információk szerint június 30. után csak a rászorulók kölcsönkamatai állnak majd védelem alatt, így rengeteg adósra szakad majd rá jóval magasabb törlesztőrészlet. Vincze Krisztián, a GV Hitelközpont országos hitelközvetítő hálózat ügyvezető tulajdonosa arról beszélt, az a ritka élethelyzet állt elő, hogy érdemes a hiteleket fix kamatozásúra cserélni.

Újabb pofon a Mol-nak, immár rövid idő alatt a negyedik 

Rövid idő alatt négy gigapofont kapott a magyar gazdaság zászlóshajója. Ehhez képest egyelőre a cég árfolyma egész jól bírta.

Állami támogatással fürdőszobafelújítás a legnépszerűbb célja a háztartásoknak 

Az Otthon-felújítási program sokak fantáziáját mozgatta meg, az elmúlt egy évben mindvégig magas volt a lakossági érdeklődés a támogatási lehetőségek felhasználása iránt. Nem hozott e téren érdemi változás az idei második negyedév sem – ezt mutatják a GKI és a Masterplast közös kutatásának, felmérésének eredményei. A májusi megkérdezés eredménye szerint 2022 végéig az összes háztartás 7,8 százaléka biztosan, 12,4 százaléka valószínűleg élne a program nyújtotta lehetőségekkel. A legnépszerűbb célok a fürdőszoba, a fűtési rendszer korszerűsítése, illetve a tetőfelújítás, de sokan szeretnének külső nyílászárókat cseréltetni, illetve napelemes és kollektoros rendszereket kiépíttetni.

Egyre több kkv jelez alapanyaghiányt 

Bár továbbra sem enyhül a munkaerőhiány Magyarországon, a járvány alatt megjelenő, majd az orosz-ukrán konfliktus kitörése után tovább súlyosbodó alapanyaghiány már majdnem ugyanannyi cégnek jelent problémát. A harmadik legtöbb kihívást okozó tényező az árfolyamváltozás – derült ki a K&H kkv bizalmi index eredményeiből.

Csak azoknak, akik bírják a szépet, bemutatkozott az új győri Audi 

Bemutatták a CUPRA márka új SUV modelljét, a CUPRA Terramart, amely 2024-től Győrben, az Audi Hungariánál készül.

Jók vagyunk a digitális fizetések területén 

A pénzforgalom rendszere hatalmas fejlődésen ment át az utóbbi tíz évben: az üzemben lévő POS-terminálok száma például háromszorosára, 240 ezerre nőtt tavalyra, a kártyás vásárlások száma pedig több mint ötszörösére emelkedett - mondta Bartha Lajos, az MNB Pénzügyi infrastruktúrákért és bankműveletekért felelős ügyvezető igazgatója a legújabb, tizedik alkalommal kiadott Fizetési rendszer jelentést ismertetve.

Mit tartalmaz egy gyémántszemes kirakókészlet? 

Egyre népszerűbbek a gyémántszemes kirakókészletek, és egyre több háztartás mondhatja magáénak, hogy rendelkezik már egy vagy több ilyen készlettel. Nem hiába, hiszen az elkészült képek csodálatosak, csillognak, és méltó ékei lehetnek tematikától függően a nappalinak, hálószobának, konyhának, gyerekszobának, de akár még a folyosónak is.

Európa gazdasága a vártnál jobban teljesít 

Az előzetes becslésnél és az előző negyedévinél is nagyobb mértékben nőtt negyedéves bázison az euróövezeti bruttó hazai termék az első negyedévben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdai jelentése alapján.

Szlovénia jövedéki adó csökkentéssel mérsékli az üzemanyag árát 

Szlovénia nem számít üzemanyagellátási problémákra az osztrák OMV schwechati finomítójának meghibásodása miatt - közölte a szlovén közszolgálati televízió. A kormány arra kérte az OMV szlovéniai töltőállomásait, hogy biztosítsanak alternatív ellátási útvonalakat.

Bajba kerülhet a családbarátság, ha nem jön a gyerek a babaváró hiteleseknél 

Megközelítette a 7 százalékot a babaváró hitel június elején közzétett referenciakamata, ami több mint egy százalékpontos emelkedést jelent az előző hónaphoz képest.

Megtorpant a napelem telepítési kedv Magyarországon 

2022 első negyedévében tovább növekedett a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) beépített kapacitása és darabszáma, de a növekedés mértéke némileg megtorpant az előző negyedévekhez képest. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) negyedéves adatai szerint 2022 márciusának végén összesen 141 135 napelemes háztartási méretű kiserőmű üzemelt 1 195 MW beépített kapacitással.

Fizet az OTP a kormánynak, mint a katonatiszt 

Az OTP Bank 78,3 milliárd forintnyi extraprofitadót fizet az idén.

Most érdemes elmenni diákmunkásnak, dől a lé 

A tanév és a vizsgaidőszak végéhez közeledve erősödik a nyári diákmunkák iránti érdeklődés. Az ifjú munkavállalók két kedvező változásnak, a minimálbér-emelésnek és a fiatalok szja-fizetés alóli mentességének köszönhetően – ugyanabban a munkakörben – idén jóval többet kereshetnek, mint tavaly.

Magyarországon is lassult az ipari termelés növekedése 

Az infláció mindenütt a világon visszaveti a gazdasági növekedést. A szakemberek ilyenkor csak abban tudnak reménykedni, hogy nem lesz recesszió, vagyis nem csap át csökkenésbe a gazdaság teljesítménye.

A magyar külkereskedelem ismét negatív egyenleget produkált 

A várakozásoknál kisebb, 475 millió euró hiány keletkezett a külkereskedelemben áprilisban a márciusi 708 millió euró deficitet követően.

Egy év alatt majd 20 százalékkal nőttek az élelmiszerárak Magyarországon 

Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 9,5 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. Ez a szám most már 10 százalék felett van, vagyis gyorsult az infláció.

Csőd szélén az Aeroflot 

Az Aeroflot orosz állami légitársaság 185,2 milliárd rubel (3 milliárd dollár) tőkebevonást tervez új részvények kibocsátásából - jelentették be.

Nagy népámítás, hogy az extraprofit adózna 

A Kormány a költségvetési túlköltés miatti elszaladó hiányt speciális adókkal (extraprofit adókkal) kívánja finanszírozni. A hivatkozás az, hogy egyes ágazatok az áremelkedések miatt jelentős többlet nyereséget érnek el. Ennek ellenére mégsem a nyereséget (profitot, adó előtti eredményt), hanem az adott ágazatok, cégek árbevételét adóztatja, ami nincs tekintettel a költségszerkezetre. Az, hogy a megszokáson kívül mi okozta az adóztatni kívánt cégek kiválasztását, más hivatalos magyarázat nem született.

Mészáros Lőrinc nagyon örülhet Orbán Viktor adócunamijának 

Kik a nyertesei és kik a vesztesei Orbán adócsomagjának? A magyar családokban azt számolgatják, hogy hány forinttal rövidülnek meg a rezsicsökkentés védelmében.

Fontos szabályozás csúszik: az EU-ban egyedül Magyarország nem lépett még 

Egy 2019-ben hatályba lépett uniós direktíva értelmében valamennyi 50 főnél több munkavállalót foglalkoztató vállalkozásnak kötelezően belső visszaélés-bejelentő rendszert kellett (volna) kialakítania 2021 végétől. Azok a hazai cégek, akik ennek a követelménynek meg szeretnénk felelni, ugyanakkor nehéz helyzetben vannak, ugyanis Magyarország az egyetlen uniós tagállam, ahol nyomai sem látszódnak a direktíva átültetésének a nemzeti jogrendbe – derül ki a Taylor Wessing Budapest ügyvédi iroda adatvédelmi szakértőinek összefoglalójából.

Ettől lehet jobb az életszínvonal Magyarországon: jön az uniós minimálbér 

Megállapodás született a minimálbérek új uniós szabályairól.

A dolgozót és a céget is megbetegítheti a rosszul berendezett iroda 

A dolgozók munkahelyi komfortérzetének csökkenése pszichológiai tüneteket is okozhat, ami kihatással lehet a közösségben uralkodó légkörre és a munkafolyamatokra is. A nyílt terű irodákban (open office) fokozottan jelen lehet az ebből fakadó frusztráció és elégedetlenség, ezért különösen fontos, hogy a munkáltatók a lehető leginkább ergonomikus munkakörnyezet megteremtésére törekedjenek.

Egyre durvább a helyzet a tengeri fuvarozásban 

A koronavírus-járvány kezdete óta első alkalommal az Északi-tengert is elérte a konténeres tengeri fuvarozásban kialakult késés és torlódás.

Varga Mihály szerint soha nem volt még olyan kiszámíthatatlan a környezet, mint most 

A jövő évi költségvetés "világos célja" a rezsicsökkentés és a honvédelem megerősítése.

Erős figyelmeztetést adott ki az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete 

Erős figyelmeztetést adott ki az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Világélelmezési Program (WFP) egy lehetséges élelmezési válságról, hátterében konfliktusokkal, éghajlati sokkokkal, a COVID-19 miatti kiesésekkel, és elszaladó államháztartási hiányokkal, tovább súlyosbítva az ukrajnai háború hatásaival, mint az élelmiszerek és üzemanyag globális drágulása – mindezt akkor, amikor a vidéki térségek leszakadása és az agrár-élelmezési rendszerek törékenysége már eleve problémát okoztak.

Már láthatóak a stagnálás jelei a kockázati- és magántőke befektetéseknél 

Tavaly 241 tranzakció keretében a magyarországi cégek több mint 225 millió euró értékű kockázati- és magántőke-befektetésben részesültek hazai és külföldi alapoktól. A befektetők 41 hazai cégből szálltak ki. A jövőbeli befektetések céljára 2021-ben összegyűjtött friss tőke értéke megközelítette a 466 millió eurót, ami lényegesen magasabb érték az előző évi közel 250 millió euróhoz képest.

Kiderült, mennyit keresnek a csehek 

Több mint 7 százalékkal nőttek a bérek az első negyedévben.

Mire számíthat, aki most akar személyi kölcsönt felvenni? 

Soha nem volt még az inflációhoz mérten olyan alacsony szinten, 3,83 százalékon a személyi kölcsönök átlagos kamatfelára, mint 2022. áprilisában. Ráadásul a money.hu adatai szerint a nettó átlagkeresettel rendelkező ügyfelek még ma is szép számmal találnak egyszámjegyű kamatozású hitelajánlatot a bankoknál, vagyis immár nem csak jelzálog, de személyi kölcsönt is lehet az infláció alatti kamatszinten felvenni.

Bajban a SAS 

A svéd kormány nem ad újabb tőkeinjekciót a veszteséges SAS légitársaságnak, és hosszú távon nem kíván részvényese maradni a vállalatnak - közölte Karl-Petter Thorwaldsson ipari miniszter sajtótájékoztatón.

Női vállalkozói program indul - ezúttal Magyarországon is 

A legjobb női vállalkozókat keresik agrár-élelmiszeripari ágazatban.

Mit várhatunk a részvényektől és árupiaci eszközöktől a magas inflációs környezetben? 

Meddig eshetnek a részvénypiacok? Hogyan, mikor érdemes részvényt vásárolni? Milyen befektetések védenek az inflációtól? Ez már az árupiaci szuperciklus? – interjú Varga Zalánnal, az Erste Alapkezelő értékesítési igazgatójával.

A Covid hatása a kkv-kra: immunisak lettek a digitalizációra 

A koronavírus okozta kényszerdigitalizáció két éve sem volt elegendő ahhoz, hogy a távmunka, valamint a digitális kommunikációs és vállalati eszközök használata széles körben elterjedjen a magyar kis- és középvállalkozások között – derült ki a Digiméter 2022. tavaszi felméréséből. Távmunka csupán a kkv-k negyedénél található, az ügyfélszerzés továbbra is főként személyes csatornákon zajlik, szakértői támogatás igénybevételére pedig kevéssé nyitottak a cégek. A pénzügyek területén már látható a digitális megoldások térhódítása, bár átlagban ez is csak közepes teljesítményt jelent a Digiméter Covid ’22 Indexe alapján.

Elképesztő, ami a hazai e-kereskedelemben történik 

Magyarország e-kereskedelmi piacának forgalma bővült a legnagyobbjobban Észtország után Európában. A növekedés mintegy 29 százalékot tett ki és ezzel a hazai piac meghaladta a 1200 milliárd forintos szintet – derült ki a Future Trade Budapest konferencián.

Mit tegyek, ha elvesztettem a bankkártyámat? 

Előfordul az ember életében 1-2 alkalommal, hogy elveszíti a pénztárcáját, benne a bankkártyáival. Nem szabad pánikba esni, helyette higgadtan és határozottan kell cselekedni. A pénzügyekkel foglalkozó BiztosDöntés.hu elárulja, hogyan.

Felpörögtek a cégfelvásárlások – hol áll Magyarország? 

A globális M&A piac a 2020-as év jelentős visszaesése után 2021-ben új csúcsot döntött mind a tranzakciók összértékét, mind azok számát tekintve. A régióban továbbra is Lengyelország vezet a tranzakciók számában, Magyarország Horvátországot megelőzve a 4. helyen szerepel - áll a Deloitte hazai piacot vizsgáló M&A piaci tanulmányában.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Költségkímélés

10-ből 1 magyar egyáltalán nem tervez vakációt, még belföldön sem

10-ből 1 magyar egyáltalán nem tervez vakációt, még belföldön sem 

Az európaiak nem hajlandók lemondani a nyaralásról: 56 százalékuk hajlandó az autóvásárlást vagy a lakásfelújítást is elhalasztani emiatt.

Pénzszerzés

Mit hoz a lakáspiacra a kormány új dobása?

Mit hoz a lakáspiacra a kormány új dobása?  

A héten megjelentek az első lakás vásárlását célzó új államilag támogatott konstrukció részletei.

Klímablog

Új rekordot értek el a vállalatvezetők

Új rekordot értek el a vállalatvezetők  

A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása látványosan javult.

Gazdaság

Az albérletpiacra is lecsaphat a kormány új bejelentése

Az albérletpiacra is lecsaphat a kormány új bejelentése  

A kedvezményes lakáshitel-lehetőséget nyújtó Otthon Start program bevezetésével a lakásvásárlás egyre vonzóbb alternatívává válhat a bérléssel szemben.

Infokom

Mégis mire jó a mesterséges intelligencia a hétköznapokban?

Mégis mire jó a mesterséges intelligencia a hétköznapokban?  

Mára a hétköznapi emberek is egyre gyakrabban fordulnak különböző nyelvi modellekhez.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo