A fehérjék a sejtek alapelemei, szervezetünk építőkövei, amelyek szerepet játszanak a vázizomzat, a bőr, a csontok, a haj és a körmök felépítésében, erősítésében, valamint az anyagcserét és a növekedést szabályozó enzimek és hormonok előállításában is részt vesznek. Egyszóval kihagyhatatlanok. Miért kérdés mégis, hogy fogyassz-e fehérjeturmixot, illetve mikor fogyaszd? Ezekre kerestük a választ, és most megosztjuk veletek.
A szervezet energiaforrásai
A BodySelect Premium Supplements fehérje táplálékkiegészítői, a savó-, tej- és tojásfehérje készítmények elsősorban a sportolók számára kínálnak megoldást tömegnöveléshez, szálkásításhoz, valamint az edzés utáni regenerációhoz. A legfontosabb energiaforrások a szénhidrátok, a zsírok, valamint a fehérjék, amelyek azonban nem raktározhatók, azonban rendkívül fontosak a szervezet számára, így elegendő mennyiségben kell, hogy tartalmazzák a táplálékul szolgáló élelmiszerek. Ellenkező esetben mesterséges pótlásuk válik szükségessé.
A többlet fehérjebevitel nem tud raktározódni, hanem a szénhidrátokhoz hasonlóan zsírrá alakul. Éppen ezért fontos a megfelelő szénhidrát-zsír-fehérje egyensúly tartása.
Milyen élelmiszerek tartalmaznak fehérjéket?
Számtalan táplálék tartalmaz proteineket, legnagyobb mennyiségben azonban a húsfélékben található. De a növényi élelmiszerek is kiváló fehérjeforrások, így a vegán étrendet folytatók is megfelelő mennyiségű fehérjéhez juthatnak a táplálkozás útján.
Az állati eredetű proteinek teljes értékűek, ugyanis ezek tartalmazzák valamennyi, a szervezet számára nélkülözhetetlen esszenciális aminosavak mindegyikét. A növényi proteinek közül azonban csak a szójabab, a borsó, a quinoa és a hajdina tartalmazza az összes aminosavat, de más fehérjék megfelelő párosításával a növényi táplálékok is teljes értékűvé tehetők.
Mikor ajánlott fehérjeturmixot fogyasztani?
A nehéz fizikai munka, a sport megnöveli a napi bevitt fehérjemennyiség értékét, de 50 év felett, krónikus betegségben szenvedők számára, valamint fogyókúra alkalmával is szükség lehet megnövelt mennyiségre.
Glutén- és laktózérzékenység, vegán és környezettudatos életmód esetén a növényi fehérjeforrások jöhetnek szóba.
A tejsavó fehérje koncentrátumok 80% fehérjetartalommal, minimális zsír- és szénhidrát-tartalommal rendelkeznek, míg az izolátumok azoknak szolgálnak jó megoldással, akik kiemelkedő minőségű és hatékonyabb fehérjét igényelnek.
A cél ismeretében érdemes a napi fehérjeadagot több részletben, a nap folyamán elosztva fogyasztani, reggel, napközben, este, edzés előtt és után. Az állati fehérjék kellemetlen tüneteket okozhatnak az arra érzékenyeknél, növényi fehérjéket bármikor fogyaszthatsz.