Uniós jog cikkek
Nem csökkennek az árak az új uniós rendelet miatt
A kereskedők jól járnak, a fogyasztók kevésbé az Unió rendelkezése alapján csökkenő kártyás fizetésekért felszámolt díjakkal. Növekedhet a bankkártyát elfogadó üzletek száma, spórolni viszont nem fogunk. A bankok szerint az új szabályozással a hitelkártyákkal kapcsolatos egyéb díjak nőhetnek.
A félkarúak vegzálásával is mellényúlt a kormány?
Visszakerülhetnek a magyarországi kiskocsmákba a nyerőautomaták. Legalábbis, ha a magyar bíróság a luxemburgi székhelyű Európai Bíróság álláspontjával egyező ítéletet hoz. Az Unió ítészei úgy látják, az uniós joggal ellentétes az a szabályozás, amely betiltotta a játékautomaták kaszinókon kívüli üzemeltetését. Ez még nem jelenti, hogy a félkarú rablók vissza is kerülnek a hazai kocsmákba, mert az Európai bíróság a végleges döntésre visszadobta a labdát a magyar igazságszolgáltatásnak.
Egy kontinens, egy jog - még szigorúbb lesz az adatvédelem
„Jó úton haladunk, hogy 2015-ben létrejöjjön az adatvédelmi reform” – nyilatkozta Vera Jourová, az Európai Unió igazságügyért felelős biztosa, miután június 24-én kezdetét vette az európai adatvédelmi rendelet tervezetéről szóló háromoldalú tanácskozás az Európai Bizottság, az Európai Tanács és az Európai Parlament között. Hamarosan tehát mérföldkőhöz érkezhet az adatvédelem uniós szabályozása, hiszen az új adatvédelmi rendelet az „egy kontinens egy jog” elv alapján közvetlen hatállyal bírna valamennyi tagállamban.
Szeretné megmondani, mennyi adót fizet?
Radikálisan átalakítaná a társasági adózás rendszerét az Unió. Hogy megtudják, mit gondolnak erről a cégek, nyilvános konzultáció indult.
Hozzányúlna Brüsszel a társasági adóhoz
Egyelőre kevés részletet közölt, de alapvető változásokat javasol a társasági adóztatás rendszerében az Európai Bizottság azzal a céllal, hogy visszaszoruljon az adóelkerülés, javuljon a gazdasági környezet, az adórendszerek pedig hatékonyabbá és méltányosabbá váljanak, jobban támogassák a növekedést.
Mostantól rugalmasabb a GMO-k felhasználása
A Bizottság célja, hogy a nemzeti kormányok nagyobb mértékben beleszólhassanak az uniós engedéllyel rendelkező GMO-k állati vagy emberi fogyasztásra (azaz takarmányként, illetve élelmiszerként) való felhasználásába.
Jobban tudhatjuk majd, mit is eszünk
Április elsejétől pontosabb adatokat kell feltüntetni a csomagolt friss, hűtött és fagyasztott húsokon az Európai Unióban. A származásnál a legtöbb esetben konkrétan meg kell jelölni, hogy az állatokat mely országban nevelték fel és vágták le.
Önnek betett az új uniós áfa-szabály?
2015 január elsejétől az új EU-szintű áfa-szabályzás minden olyan vállalkozást érint, ami az EU bármely tagállamába ad el terméket vagy nyújt szolgáltatást. Egyelőre kérdés, hogy valójában hány kisvállalkozásnak okoz ez gondot. Kérdőívvel vizsgálják, töltse ki Ön is!
Jön a kötelező energiaspórolás
A magyar jogrendszerbe várhatóan az idei év nyarán honosítják az EU 2012/27/EU energiahatékonyságról szóló irányelvét, amely az energiafelhasználás hatékonyságát, a tagállamok energiafogyasztásának csökkentését írja elő. Cikkünkből kiderül, hogy mit jelent majd mindez a magyar cégekre nézve.
Így lehetünk biztosak abban, hogy termékünk az EU-ba érkezett
Adómentes uniós értékesítéshez főszabályként igazolni kell, hogy az áru igazolhatóan külföldre megy. Gyakran előfordul azonban, hogy az eladónak nincsen ráhatása a vevőre a kiszállítást igazoló okmányok megszerzése tekintetében. Ez a probléma könnyen áthidalható, Lássuk, hogyan.
Jogvita külföldi partnerrel? Mostantól egyszerűbb
Globalizált világunkban bármely magánszemély vagy vállalkozás életében előfordulhat olyan eset, amikor jogvitája alakul ki egy külföldi természetes vagy jogi személlyel szemben. Ilyen esetekben az elsődleges eldöntendő kérdés, hogy pontosan mely állam bírósága előtt van lehetőségünk a jogvita rendezésére. „Az Európai Unió térségén belül ezt a kérdéskört szabályozza polgári és kereskedelmi ügyekben a nemrégiben átdolgozott Brüsszel I. rendelet. A január 10-én hatályba lépett módosítások egyszerűsítik a határon átívelő jogviták megoldását”- összegez Ódor Dániel, a Taylor Wessing nemzetközi ügyvédi iroda munkatársa.
EU-s értékesítés: így adómentes
Kisebb vállalkozások is egyre gyakrabban értékesítenek szomszédos országokba, így könnyen kerülnek üzleti kapcsolatba EU-s adószámmal rendelkező üzleti partnerrel, akinek adómentesen értékesíthetnek. Ehhez azonban több feltételnek is meg kell egyszerre felelniük a feleknek, ráadásul vannak kockázatok.
Átláthatóbb lesz az uniós lobbizás
Az Európai Bizottság és az Európai Parlament közös munkájának eredményeként a megújult az EU átláthatósági nyilvántartása.
Újabb front az adóelkerülők elleni harcban
Tovább szigorítja az Európai Unió a vállalatcsoporton belüli osztalékfizetés adózását szabályozó irányelvet. A módosítás célja, hogy a kettős adóztatás elkerülését szolgáló szabályokat kijátszva ne tudjanak kibújni a multinacionális cégek az adófizetési kötelezettség alól. A tervezett új szabályok alapján a tagállamoknak meg kell tagadniuk az irányelvben foglalt kedvezményeket, ha egy ügylet kizárólagos célja az adóelőny elérése. Az uniós elképzelések azonban olyan új jogértelmezési kérdéseket is felvetnek, amelyek bizonytalanságot okozhatnak a szabály gyakorlati alkalmazásakor.
Szóljon bele az uniós jogba!
Vegyen Ön is részt az Uniós jogalkotás előkészítésében, hogy a kkv-k, és a szektor számára előnyös szabályozás szülessen!
Védettebbé válnak az üzleti titkok
Az Európai Bizottság új irányelv elfogadására tett javaslatot az üzleti adatok védelme körében, így a jelenlegi tagállamonként eltérő szabályozást egy egységesebb védelem válthatná fel az Európai Unióban. „Mindez jelentős előrelépést jelent az innováció támogatásában, az itthon és a határokon túl is tevékenykedő cégek üzleti titkainak védelmében” - hívja fel a figyelmet Ódor Dániel, a Taylor Wessing e|n|w|c nemzetközi ügyvédi iroda jogásza.
Közösségi jogba ütközik a reklámadó?
A reklámadót már eddig is heves támadások érték politikai szempontból, valamint a reklámszakma oldaláról egyaránt. Az Európai Bíróság néhány héttel ezelőtt közzétett ítélete azonban arra is rávilágít, hogy a reklámadó – akár részben vagy egészben – a közösségi joggal ellentétesnek is bizonyulhat – mutat rá a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.
Brüsszel beleveri a kormány orrát a földtörvénybe
Az Európai Bizottság a úgy határozott, hogy hivatalos felkérést intéz Magyarországhoz: nyújtsa be észrevételeit a befektetők mezőgazdasági földterületek használatára vonatkozó egyes szerződéses jogait megszüntető jogszabályával kapcsolatosan.
Több százmilliót bukhat az Apple egy adószabály miatt
Az Európai Bizottság azzal vádolja az ír adóhatóságot, hogy az Apple-lel kötött két adóügyi megállapodásban olyan jelentős kedvezményeket biztosított a vállalatóriásnak, amelyek az uniós jog alapján tiltott állami támogatásnak minősülhetnek. Az EU versenyjogi biztosa, Joaquin Almunia a múlt héten ismertette ezzel kapcsolatos előzetes álláspontját a dublini kormánnyal. Ha a vádak beigazolódnak, akkor nem kizárt, hogy az Apple-nek több száz millió dollárt kell befizetnie az ír költségvetésbe.
Többmilliárd járhat vissza a magyar cégeknek
Az Európai Bíróság a korábbi hasonló döntéseivel összhangban most egy magyar ügyben is egyértelművé tette, hogy a közösségi jogba ütköző módon vissza nem igényelhető áfa után jár a kamat.
Csípi Brüsszel szemét az e-útdíj
Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a múlt héten az Európai Bizottság az e-útdíjrendszer kialakításának módja valamint több irányelv nem megfelelő átültetése miatt, emellett pedig a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvényt is összeegyeztethetetlennek tartja a bizottság az uniós joggal
Jövőre már nekünk fizet a Google is
2015 januárjától uniós irányelv alapján Magyarországon is megváltoznak a telekommunikációs, a rádiós és televíziós, illetve az internetes szolgáltatások adózásának szabályai. A szolgáltatók az áfát a jövő évtől már nem a saját székhelyük, hanem a szolgáltatások igénybe vevőinek székhelye alapján fizetik majd. Az itthoni szolgáltatásokra eső 27 százalékos áfa tehát már a magyar költségvetés bevételeit fogja bővíteni. A változásra vonatkozó törvénymódosítási javaslatot a napokban már be is nyújtották parlamentnek.
Könnyebb lehet kártérítést kapni kartell esetén
Átfogó változások történnek a július 1-től hatályos versenytörvényben, többségük azonban a bevált gyakorlatot és a nemzetközi trendeket ülteti át a hazai jogba.
A plázastop miatt is ránk piríthat Brüsszel
Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a múlt héten az Európai Bizottság a plázastopot elrendelő törvény miatt - derül ki a brüsszeli testület honlapján csütörtökön közzétett információkból.
Jobban védi a fogyasztókat az új Ptk.
Az új Ptk. hatálybalépésével szigorodtak a fogyasztóvédelmi szabályok, amelyek elsősorban a kiskereskedőkre vonatkoznak. A Ptk. rendelkezései mellett egy 2014. június 13-án hatályba lépő kormányrendelet szabályainak alkalmazására is fel kell készülniük a kereskedőknek . A megváltozott szabályok elsősorban az Európai Unió fogyasztók jogairól szóló irányelvének való megfelelést szolgálják.
Szigorúbb szabályok a pénzmosás ellen
A vállalatok és vagyonkezelők tulajdonosi láncolatainak végén álló személyeket nyilvános jegyzékben tartsák nyilván az uniós országokban: ezt tartalmazza az a pénzmosás elleni szabálytervezet, amelyről kedden szavaz a Parlament.
Földtörvény: eszi, nem eszi, nem kap mást az EU!
Nagy garral nyilatkozott a vidékfejlesztési miniszter a májusban életbe lépő földtörvényről. Fazekas Sándor szerint az erősen vitatott törvényre akkor is rákerül a pecsét, ha Brüsszelnek kifogásai vannak ellene. Pedig a törvény nem csak az osztrák gazdálkodókra van negatív hatással.
Az áfa marad, de nem végleg
Akár több ezer magyar vállalkozás is jogosult lehet arra, hogy összességében milliárdokat igényelhessen vissza a NAV-tól az Európai Bíróság által elkaszált áfaszabályhoz kapcsolódóan – mutat rá az ügyben az EB előtt eljáró Gerey Ágoston, a Gerey Ügyvédi Iroda irodavezető partnere. A későbbiekben is marad viszont az áfás számla, ha túllépjük a 90 napos határidőt.
Ketyeg az óra - ki kapja meg a visszatérítést?
Az Európai Bíróság tavaly decemberi döntése óta ketyeg az a 180 napos jogvesztő határidő, amelyen belül visszakérhetik a megfizetett áfát, illetve az esetleges adóbírságot és kamatot azok a hazai cégek, amelyeket érintett a magyar áfatörvény direktívaellenes szabálya. Egyaránt érintett, aki nem tudta érvényesíteni az export adómentességét az EU területéről történő kiléptetés csúszása miatt, és akiket erre a szabályra hivatkozva büntetett meg a NAV - hívja fel a figyelmet a Mazars. Június 21-ig lépni kell!
Véget vet a zenei jogok körüli huzavonának Brüsszel
Az online zeneszolgáltatók, például a Spotify vagy az iTunes ezentúl egyszerűbben megkaphatják az engedélyt arra, hogy több országban letölthetők legyenek zenéik: ezt eredményezi a Brüsszelben elfogadott jogszabálytervezet.
Szabályozná a szakmai gyakorlatot Brüsszel
Az ifjúsági garancia létrehozásához kapcsolódóan, minden tagállam számára azonos ajánlásokkal emelné a szakmai gyakorlatok színvonalát az Európai Bizottság - ismertette szerdán Andor László foglalkoztatáspolitikai biztos Brüsszelben.
Jogellenes lehet a tranzakciós adó
Jogellenes lehet az a pénzügyi tranzakciós adó (FTT), melynek bevezetését tizenegy uniós tagállam vállalta - írja szerdai számában a Financial Times, brit gazdasági napilap. Ez az adó a tervek szerint a spekulatív ügyleteket érintené.
Szabályozzák az "árnyék bankrendszert"
Az "árnyék bankrendszerről" és a pénzpiaci alapok működésének szigorúbb szabályozásáról fogadott el javaslatot az Európai Bizottság - közölte a brüsszeli testület.
Ezt jelenti a cégeknek a gyakorlatban a fordított adózás
Mostantól az EU-tagállamok egyszerűbben kezdeményezhetik a fordított adózás kibővítését, és gyorsabb az elbírálás is. A Piac&Profit szakértője elmondja, mit jelent ez a vállalkozásoknak a gyakorlatban.
Termelő vállalatoknak is kötelező jelenteni a határidős és opciós ügyleteket
Megkezdődött a felkészülés a határidős, opciós és csereügyletek meghatározott körének uniós jogszabály által szeptembertől kötelezően előírt jelentésére, amely minden piaci szereplő határidős árfolyam és árupiaci üzletkötéseire kiterjed függetlenül attól, hogy az adott szereplő pénzügyi közvetítő, iparvállalat, vagy gáz- és áramszolgáltató.
Új szabályok a vásárlói panaszok gyorsabb rendezésére
A be nem vált szolgáltatások vagy termékek megvásárlói ezentúl gyorsan, olcsón és igazságosan, hosszadalmas bírósági eljárás nélkül érvényt szerezhetnek igazuknak a Parlament két keddi döntésének köszönhetően. Az elfogadott két jogszabály elsősorban az internetes és más országban történő vásárlások terén kínál segítséget.
A védjegy tényleges használata nélkül elvész az oltalom
Háttérbe szorultak a nemzeti védjegyek a közösségi szintű bejelentésekkel szemben, az uniós piacon több fontos részletet is érdemes szem előtt tartani.
A kkv-kat sújtó jogszabályokat keresi Brüsszel
Konzultációt kezdeményez az Európai Bizottság annak érdekében, hogy kiderítse, az uniós jog mely passzusai jelentenek nagy gondot a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) számára - jelentette be az uniós testület hétfőn. A magyar vállalkozások rendkívül elégedetlenek a jogszabályi környezettel, a VOSZ elnöke szerint a bürokrácia döntésképtelen, sőt szavai szerint "sportot űz" abból, hogy ne döntsön.
Mire jó az eredetvédelem?
Hangos tőle a sajtó, hogy a hazai tejágazat helyzetének javítására eredetvédelmet kér az Európai Uniótól a Tej Terméktanács a magyar rögös túróra. De miért éri meg a hosszas procedúra?
A magyar termék rendelet nem ütközik uniós jogba?
A szaktárca álláspontja szerint nem ütközik az európai uniós versenyjogba a Magyar termék rendelet. A Magyar termék rendelet megalkotása miatt vannak ugyan Magyarországnak vitái az unióval, lesznek is még egyeztetések az ügyben, de a vitás kérdések rendezhetők - közölte Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.
Jogsegély munkáltatóknak és munkavállalóknak
A honlap üzembe helyezésével elindul vasárnap a munkaadói és munkavállalói szervezetek közösen működtetett országos jogsegély szolgálata, a Jogpont+ program.
Bíróságra citál minket Brüsszel, de adnak félmilliárd eurót
Megindította az Európai Bizottság a Magyarország elleni két kötelezettségszegési eljárást az EU Bíróságánál a bírák kötelező nyugdíjazásának, valamint az adatvédelmi felügyelő hatóság függetlensége állítólagos megsértésének ügyében, ugyanakkor egyre biztosabb, hogy pénteken feloldják a koháziós pénzek zárolását.
Lehetnének alacsonyabb árak és nagyobb választék
Jelenleg az uniós cégek alig több mint 9 százaléka forgalmazza termékeit másik tagállamban, így 26 milliárd euró értékű unión belüli kereskedelemtől esnek el évente a kereskedők. A határon átnyúló kereskedelem egyik jelentős akadálya az egyes országok eltérő szerződési joga.