Repülés cikkek
A héten még 100 ezer forint alatt vehet jegyet New York-ba!
Az American Airlines az április 6-án induló új, Budapest-New York (JFK) direkt járatára oda-vissza útra szóló jegyet foglaló utasainak dupla kedvezményt nyújt. A vonzó bevezető árak mellett az utasok korlátozott ideig akár 15 000 "AAdvantage" bónusz mérföldet is gyűjthetnek.
A nyaralás is drágább lesz...
Két és féléves csúcsra emelkedett a repülőgép üzemanyag ára csütörtökön Európában a líbiai zavargások, az olajellátás biztonságával kapcsolatos aggodalmak erősödése miatt.
Kellemetlen: egy darabig nem leszünk "európaiak"
Elbukott a repülésbiztonsági (ICAO) felülvizsgálaton a Ferihegyi repülőtér - erősítette meg a Budapest Airport Zrt. szóvivője. Ez azt jelenti, hogy a Budapestről induló járatok utasait másik schengeni országban történő átszálláskor úgy kell kezelni, mintha unión kívüli országból érkeznének. A helyzet 6-12 hétig is eltarthat.
Közel a jövő: Íme, a napelemmel működő repülőgép!
A repülőgépek adják az üvegházgáz-kibocsátás jelentős részét. De lehetséges-e a zöld légiközlekedés? Egyelőre gyerekcipőben járnak a fejlesztések, ám áprilisban Svájcban felemelkedett az a napenergiával működő repülőgép, amely megnyithatja a repülés történetének és egyben a környezet védelemének új fejezetét.
Egyelőre marad a szigor a repülőgépeken
Az EU legkésőbb 2013-ra megszünteti a repülőgépek fedélzetére felvihető folyadékok mennyiségére vonatkozó korlátozást. A szabályt az Európai Unió 2006. november 6-i hatállyal vezette be.
Ilyen a világháború óta nem volt!
Az anyatermészet elcsendesítette Észak-Európa légterét: április 14-én szerdán reggel Izlandon kezdődött az a vulkánkitörés, amelynek hamufelhője elindult az Egyesült Királyság és Skandinávia felé. Közel 6000 járatot töröltek világszerte. Az elővigyázatosság oka: ha a por a repülőgép turbináin keresztül bejut a hajtóműbe, annak azonnali leállásához vezet - amire több példa volt már. Az európai légiközlekedés a világháború óta nem bénult meg ilyen mértékben.
Mi legyen a légi utasok adataival?
Az EP szerda délután tartott plenáris vitát a banki adatoknak a SWIFT-hálózaton keresztül, az Egyesült Államoknak történő átadásáról, illetve a légiutasok adatainak az USA és Ausztrália felé való továbbításáról. A legnagyobb frakciók azt javasolták, az EP halassza el a szavazást addig, amíg az Európai Bizottság nem áll elő új javaslatával.
Európa nagy részén még tart a légtérzár
Magyarországon délben feloldhatják a légi közlekedés tilalmát, míg az öreg kontinens nagy részén továbbra sem lehet közlekedni. A Malév már több milliós veszteséget könyvelhetett el.
Itt tartunk: fizetni kell a kézipoggyászért is a repülőn
Már a kézi poggyászért is fizetni kell egy amerikai légitársaságnál, a floridai Spirit Airlines az első amerikai cég, amely ilyen díjat vezet be - írták szerdán amerikai lapok.
Lelép Ferihegyről a Ryanair?
Megszüntetheti az ősztől minden budapesti jártát a Ryanair, ha nem mérséklődnek Ferihegyen a repüléssel kapcsolatos költségek - mondta a légitársaság képviselője pénteken Budapesten sajtótájékoztatón.
Lemeztelenítő szkenner: az EP kiárusít
Az Európai Parlament áruba bocsátja a raktáraiban évek óta porosodó személyátvilágító berendezéseket, amilyenek repülőtéri alkalmazásáról élénk vita kezdődött Európában a karácsonyi géprobbantási kísérlet után. A "lemeztelenítő szkennerként" is emlegetett készülékek a hagyományos fémdetektorral ellentétben minden szokatlan tárgyat - fémmentes tartályt, vagy akár kerámiakést - kimutatnak a megvizsgált utas ruhája alatt, de ugyanakkor a meztelen test körvonalait is kirajzolják. Ez utóbbi miatt a személyiségi jogok egyes védelmezői aggályosnak tartják használatát, mások viszont fontosabbnak tartják az előbbi, biztonsági szempontot.
Ma már nem szállhat fel a SkyEurope Bécsből
Pénteken 24 órától nem szállhatnak fel a SkyEurope járatai a bécsi (schwechati) repülőtérről, mert a légitársaság nem rendezte a légikikötővel szembeni tartozásait - közölte a repülőtér.
"Súlyosabb csapás, mint a 2001. szeptember 11."
A The Sun - a legnagyobb brit bulvárlap - szerdán egy belső leiratból idézett, amely szerint a délelőtt 10 óra után felszálló, két és fél óránál rövidebb repülési idejű járatokon az utasok a jövő héttől nem kapnak ingyenes ételt, sőt, még rágcsálnivalót sem.
Lehangoló statisztika az európai repterekről
Naponta nagyjából tízezer poggyász keveredik el az uniós reptereken az Európai Bizottság kedden ismertetett vizsgálata szerint. A poggyászok túlnyomó többsége 48 órán belül visszajut az utashoz, 15 százalék azonban hosszabb idő alatt kerül meg, vagy örökre elvész.
Magánrepülő: már nem csak a gazdagok kiváltsága?
A NetJets Europe, a világ legnagyobb magánrepülőgép légitársasága bejelentette, hogy felismervén a légi utaztatás iránt jelentősen megnövekedett hazai igényeket, erősíti jelenlétét és beruházásait a magyar piacon. A vállalat az elmúlt pár évben - a válság ellenére - jelentős üzleti növekedést ért el hazánkban, 2008-ban összességében 371 járatot indított, forgalmának több mint 83 százalékát a Ferihegyi Repülőtér bonyolította.
Forradalom előtt a légi közlekedés?
A GE hivatalosan is bemutatta a technológiai áttörést jelentő, környezetbarát GEnx sugárhajtóművet a Franciaországban a napokban megrendezett Paris Air Show kiállításon. A karbonszálas kompozitból készült, éjfekete GEnx-1B repülőgép hajtómű a cég 1980-as években megkezdett szélcsatorna tesztjeinek eredménye, melynek keretében a külső propellersoros hajtóművekben rejlő lehetőségeket vizsgálták. Két évtized után a NASA és a GE idén nyáron közösen újrakezdi a szélcsatornás tesztsorozatot, melynek célja, hogy jelentősen csökkentsék a jövő repülőgépeinek üzemanyag-fogyasztását.
Repülni készül? Nem is hinné, milyen jogai vannak!
A fapados járatok megjelenése Magyarországon is sok ember számára lehetővé tette az olcsó külföldi utazásokat. Egyes diszkont légitársaságok esetében viszont rendszeresen hallhatunk arról, hogy utasaikat étlen-szomjan valamelyik külföldi repülőtéren hagyták, vagy hogy a két-három órás késés „normális", hiszen ennyi pénzért nem várhatjuk el, hogy pontosan induljanak a járatok. Sokan nem is gondolnák, hogy mennyi jogunk van utasként a légitársaságokkal szemben.
Vigyázat: minden hetedik légitársaság félretájékoztat!
Az Unióban repülő 70 legnagyobb légitársaság közül körülbelül egy tucatnak a weboldala nem felel meg az európai fogyasztóvédelmi szabályoknak, mert valótlan árakat vagy megtévesztő reklámokat tüntet fel címlapján - mondta a repülőtársaságok oldalait vizsgáló jelentés közzététele kapcsán Meglena Kuneva fogyasztóvédelmi biztos a Bruxinfo információi szerint.
"Nincs több repülőjárat Korfura"
A gazdasági válságot Baranya idegenforgalmi szakemberei, utazási irodái is érzik: az idén nyáron már Korfura sem indulnak gépek a Pécs-pogányi repülőtérről, ezzel megszűnik a légikikötő egyetlen charterjárata is.
Teljes káosz Ferihegyen
Több légitársaság, köztük a Malév is törölte szerdai ferihegyi járatait az üzemeltető Budapest Airport Zrt. munkavállalóinak határozatlan idejű sztrájkja miatt, az utasok egyelőre kivárnak, a 2B terminál azonban működik.
Ferihegy jól tartja magát
A hitelválság egyelőre nincs jelentősebb hatással a ferihegyi repteret üzemeltető Budapest Airport (BA) Zrt. gazdálkodására - olvasható a szerdai Napi Gazdaságban.
Minden európai repülőtér egységáras lesz
Irányelvvel kívánja szabályozni az Európai Unió a repülőtereken fizetendő díjakat az olyan nagy forgalmú légikikötők esetében, amelyek adott esetben visszaélhetnek domináns piaci helyzetükkel.
Leálló Sármellék
Csökkentett üzemmódban kívánják üzemeltetni tulajdonosai a FlyBalaton repteret. Ez 2009. március 29-ig, a nyári menetrend érvénybe lépéséig lesz így.
Turista osztályra szorítják embereiket a cégek
Az amerikai üzletemberek kevesebbet utaznak repülőgépeken a pénzügyi válság súlyosbodása óta, s ez érzékeny bevételkiesést jelent a légi társaságoknak - írta a csütörtöki The Wall Street Journal.