Az EP februárban elutasította a korábbi SWIFT-megállapodást, ezért új egyezményről kell szavaznia. A képviselők elítélték, hogy a tervezet lehetővé tenné az adatok tömeges átadását az amerikai hatóságoknak.
A Tanács soros, spanyol elnöksége nevében Diego López Garrido azt mondta, a tagállamok támogatni fogják a Bizottság által javasolt tárgyalási mandátumot, az egyezménynek pedig tartalmaznia kell a megfelelő, diszkriminációmentes biztosítékokat.
Az EU belügyi biztosa, Cecilia Malmström azt mondta, a Bizottság igyekezett figyelembe venni a képviselők által megfogalmazott aggályokat, az adatok tömeges átadása azonban feltétele a terrorizmus finanszírozásának megakadályozását célzó programban való részvételnek.
Simon Busuttil (néppárti, máltai) azt mondta, az EP szeretne megállapodást, de nem bármi áron. A parlament konstruktív és felelős módon fogja használni jogosítványait - tette hozzá.
Pártok, vélemények
- Birgit Sippel (szocialista, német) azt mondta, a Tanácsnak nem lenne szabad döntést hoznia az EP május 6-ra várt szavazása előtt. Szerinte egy európai hivatalnak kellene ellenőriznie, milyen adatokat adnak át.
- Jeanine Hennis-Plasschaert (liberális, holland) szerint biztosítani kell az arányosság és a szükségesség elveit a majdani egyezményben.
- Jan Philipp Albrecht (zöldpárti, német) arról beszélt, hogy alkotmányos elvek sérelméről van szó, az adatok tömeges átadása pedig nem megfelelő intézkedés.
- Charles Tannock (konzervatív, brit) szerint Joseph Biden amerikai alelnök tervezett EP-látogatása hozzájárulhat a megegyezéshez.
- Marie-Christine Vergiat (egyesült baloldal, francia) úgy vélte, ugyan a Bizottság figyelembe vette a parlament bizonyos igényeit, az előrelépés elégtelen.
- Mario Borghezio (függetlenség-demokrácia, olasz) szerint Európának meg kell védenie magát a terrorizmussal szemben, és az új javaslat biztosítja a polgárok jogait.