Mi legyen a légi utasok adataival?

Az EP szerda délután tartott plenáris vitát a banki adatoknak a SWIFT-hálózaton keresztül, az Egyesült Államoknak történő átadásáról, illetve a légiutasok adatainak az USA és Ausztrália felé való továbbításáról. A legnagyobb frakciók azt javasolták, az EP halassza el a szavazást addig, amíg az Európai Bizottság nem áll elő új javaslatával.

Az EP februárban elutasította a korábbi SWIFT-megállapodást, ezért új egyezményről kell szavaznia. A képviselők elítélték, hogy a tervezet lehetővé tenné az adatok tömeges átadását az amerikai hatóságoknak.

A Tanács soros, spanyol elnöksége nevében Diego López Garrido azt mondta, a tagállamok támogatni fogják a Bizottság által javasolt tárgyalási mandátumot, az egyezménynek pedig tartalmaznia kell a megfelelő, diszkriminációmentes biztosítékokat.

Az EU belügyi biztosa, Cecilia Malmström azt mondta, a Bizottság igyekezett figyelembe venni a képviselők által megfogalmazott aggályokat, az adatok tömeges átadása azonban feltétele a terrorizmus finanszírozásának megakadályozását célzó programban való részvételnek.

Simon Busuttil (néppárti, máltai) azt mondta, az EP szeretne megállapodást, de nem bármi áron. A parlament konstruktív és felelős módon fogja használni jogosítványait - tette hozzá.

Pártok, vélemények

  • Birgit Sippel (szocialista, német) azt mondta, a Tanácsnak nem lenne szabad döntést hoznia az EP május 6-ra várt szavazása előtt. Szerinte egy európai hivatalnak kellene ellenőriznie, milyen adatokat adnak át.
  • Jeanine Hennis-Plasschaert (liberális, holland) szerint biztosítani kell az arányosság és a szükségesség elveit a majdani egyezményben.
  • Jan Philipp Albrecht (zöldpárti, német) arról beszélt, hogy alkotmányos elvek sérelméről van szó, az adatok tömeges átadása pedig nem megfelelő intézkedés.
  • Charles Tannock (konzervatív, brit) szerint Joseph Biden amerikai alelnök tervezett EP-látogatása hozzájárulhat a megegyezéshez.
  • Marie-Christine Vergiat (egyesült baloldal, francia) úgy vélte, ugyan a Bizottság figyelembe vette a parlament bizonyos igényeit, az előrelépés elégtelen.
  • Mario Borghezio (függetlenség-demokrácia, olasz) szerint Európának meg kell védenie magát a terrorizmussal szemben, és az új javaslat biztosítja a polgárok jogait.
Légiutasok adatai
Az EP május 6-án szavazhat az Egyesült Államok és Ausztrália hatóságainak átadandó utasadatokról szóló egyezményről. Cecilia Malmström azt mondta, a Bizottság újratárgyalná az USA-val, Ausztráliával és Kanadával kötött egyezményeket, és új európai utasadatrendszert is javasolna. Sophia in 't Veld (liberális, holland), a parlament jelentéstevője azt javasolta, az EP halassza el a szavazást, a Bizottság pedig júliusig álljon elő új tervezetével. Szerinte az egyezmény elutasítása jogi bizonytalanságot okozna, az utasoknak és a légitársaságoknak pedig további nehézségeket jelentene.
Axel Voss (néppárti, német) támogatta a halasztást, Birgit Sippel (szocialista, német) pedig reményét fejezte ki, hogy az adatvédelmi problémákat sikerül megoldani a nyárig. Jan Philipp Albrecht (zöldpárti, német) és Ryszard Czarnercki (konzervatív, lengyel) úgy vélte, alkotmányos jogokat sért az adatok ellenőrzés nélküli átadása. Finally, Eva-Britt Svensson (egyesült baloldal, svéd) azt mondta, az, hogy a légiutas-adatok alapján dönthetik el, ki utazhat és ki nem, emberi jogokat sérthet.
forrás: EP Sajtószolgálat

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo