Per cikkek
Szabadon pénzt csinálhatnak a startupok a LinkedIn adataiból
Egy San Franciscó-i bíró úgy döntött, a LinkedIn nem akadályozhatja meg egy startupnak, hogy hozzáférjen az oldalon szereplő adatokhoz. Az ügy alighanem precedensértékű, és megnyithatja az utat az előtt, hogy a big data-startupok aranybányaként használják a közösségi médián található adatokat.
Próbapereket indítanak a német kormány ellen a dízelbotrány áldozatai
Egyre terebélyesedik a botrány a nagy német autógyárak dízelmotorjaival kapcsolatos manipulációk körül. Egy nagy ügyvédi iroda a manipulációk 35 ezer áldozatának képviseletében indított pert a német kormány, konkrétan a Közlekedésügyi Minisztérium és annak vezetője, a keresztényszociális Alexander Dobrindt ellen.
Bűnös praktikák a halrudacskák mögött
A globális halászati és tengeri élelmiszergyártó szektor bűzlik az emberi jogok sorozatos megsértésétől. Gyilkosságok, rabszolgamunka, erőszakos fogvatartás, embercsempészés, testi sértés - se vége, se hossza a jogsértő incidenseknek. A neves áruházláncok még mindig nem tisztították meg az ilyen praktikákkal élő ázsiai beszállítóktól az ellátási láncukat.
Mi lesz a perrel, ha az unió segítségét kéri a bíróság?
Mit lehet tenni, ha egy perben nem egyértelmű az uniós szabályok jelentése? Ennek tisztázására a magyar bíróság az Európai Unió Bíróságának úgynevezett előzetes döntéshozatali eljárását kezdeményezheti (bizonyos esetekben kezdeményeznie is kell). Kérdés azonban, hogy mi történik ilyenkor a hazai perrel, és minden esetben szükséges például az ítélethirdetés előtt megvárni az akár másfél éves EUB-eljárás végét? Csernus Máté, a DLA Piper jogi szakértője válaszol a kérdésekre.
Sok bukással jutott a csúcsra: az USA új elnökének kacskaringós élete
Az Egyesült Államok új elnöke hibát hibára halmozott üzleti pályafutása során. Sokáig nem fűződött a nevéhez nyereséges ügylet, annál több, látványos bukás. Az ok a szakértők szerint leginkább Donald Trump személyisége. A világ legerősebb hatalmának új vezetője kissé túlságosan impulzív...
Még egy évig él a Rákosi-korszakból maradt jogszabály
Még a Rákosi-korszakban született a polgári perrendtartásról szóló törvényünk, 2018-ig marad hatályban. A jelenlegi törvény nagy hátránya az eljárások elhúzódása, amelyet az új szabályozás várhatóan kezelni fog. Azonban akadnak olyan területei, amelyek korszerűsége a joggyakorlat során vizsgázik majd.
Saját magát perli az állam, de a mi költségünkre?
Manapság sokszor lehet hallani arról a célról, hogy a bírósági és közigazgatási eljárásokat gyorsabbá és olcsóbbá szükséges tenni. A törekvés dicséretes, ugyanakkor még sok mindent lehetne tenni a cél elérése érdekében. Például, hogy szükségtelen perekkel ne terheljük a bíróságokat, különösen, ha maga az állam dolgoztatja feleslegesen a bíróságot - mondja szakértőnk, aki egy megtörtént jogesettel támasztja ezt alá.
Akik 2015-ben mentek el: a Nutella-mogul és szendvicsbáró
Íme listánk második része, melyben sorra vesszük az üzleti élet nagyságait, akik 2015-ben hunytak el. Egy fenntartható világért dolgoztak és értéket teremtettek, vagy a régi profithajhászó paradigmát képviselték? Döntse el Ön.
Klímahazugságok gyanújával perelhetik a nagyvállalatokat
Még nem emeltek vádat, de ha megtörténik, az alighanem precedensértékű lehet: ezután tőzsdei cég nem mismásolhatja el, hogy tisztázza negyedéves vagy éves jelentéseiben azt, hogy tevékenysége milyen veszélyeket jelent a klímaváltozás szempontjából. Lehetséges, hogy a dohányipar 90-es évekbeli, dollármilliárdos kártérítéseket eredményező jogi hercehurcájához hasonló perek zúdulhatnak a fosszilis szektor szereplőire. Dohányfüst után jöhet az erőműfüst-botrány.
A jótékony pénzekkel sem lehet szórakozni - perel Bill Gates Alapítványa
Viszonylag ritka, hogy egy világhírű jótékonysági alap csatlakozik a felperesek közé egy korrupciós botrányban. Bill Gates világegészségügyet és oktatást támogató, s a szegénység megszüntetéséért küzdő alapítványa épp ezt teszi most a brazil állami olajcég elleni perben, mégpedig részvényesként.
Mit bizonyít egy hangfelvétel a bíróságon?
Előfordul, hogy egy per során valamelyik peres fél engedély nélkül készített hangfelvétellel szeretné bizonyítani az állításait. Fel lehet-e használni az ilyen felvételeket, és figyelembe veszi-e a bíróság az engedély nélkül készített hangfelvételt a döntés meghozatalakor?
Per helyettesítheti a fizetési felszólítást?
Egy időben, tértivevénnyel postára adott, vagy személyesen átvetetett írásbeli fizetési felszólítással rengeteg bajtól kímélhetjük meg magunkat. De végső esetben a per is segít.
Amikor nem az állam dönt – Hogyan lehet választottbírósághoz fordulni?
A válaszottbíráskodásról szóló törvény lehetővé teszi, hogy a felek megállapodásuk esetén jogvitájukkal ne a rendes, állami bírósághoz forduljanak. Ilyen esetben a felek jogi konfliktusában a választottbíróság fog kötelező erejű döntést hozni. Hogyan fordulhat valaki a válaszottbírósághoz? Mi a különbség a rendes bíróság eljárásához képest?
Vitarendezés párbeszéddel
Került már üzleti nézeteltérés miatt bíróságra? Ön perelték, vagy Ön perelt? A magyar bíróságok rendkívüli lassúsága miatt megeshet, hogy egy pénzügyi elszámolási vitája 2-5 évig elhúzódhat, de nem ritkák az akár 10 évet, és megannyi idegszálat felemésztő gazdasági perek sem. Ha már most látja, hogy ebben nem érdemes beszállnia az állami vitarendezésbe, érdemes megismerkednie a mediációval!
Biztosítási csalással nyerészkednek a szivárgásokon az olajmultik
A 10 legnagyobb osztalékot szétosztó vállalat fizette ki a globális jövedelmek 10%-át. Közöttük több olajmulti is található. De a rekorderedmények ellenére, vagy talán éppen ezért, a helyi hatóságokra hárítják olajszennyezéseik eltakarításának költségeit, ahol csak lehet, majd még a biztosítási kártérítést is felveszik. A 21. század történetét e törésvonal mentén lehet majd elmesélni: osztalék kontra externáliák.
Az FBI maffiaellenes taktikáját használja az olajmulti
A Chevront 9,5 milliárd dollárra ítélték az amazonasi esőerdők és őslakóik egészségének károsítása miatt Ecuadorban. A vállalat úgy látszik minden alkalmat megragad, hogy védje megtépázott renoméját.
Az előzetes bizonyítás, mint pergazdaságossági eszköz
Egy vállalkozás életében adódhat olyan helyzet, amikor a jogvitát nem lehet peren kívül megoldani, a bírósághoz kell fordulni. Az előzetes bizonyítás a ténykérdések eldöntéséhez nyújt segítséget. Nagy előnye, hogy nemcsak a bíróságon, hanem közjegyző előtt is lefolytatható.
A vállalkozási történelem egyik legdrágább baklövése
Még többe fog kerülni a BP-nek a Mexikói-öbölben 2010-ben történt olajszennyezése, mint azt a vállalat vezetői gondolták. A jogi galibát két szó okozta:
a bevételkiesés és nyereség-elmaradás miatt kártérítést követelőknél nem definiálták, mit jelent a ”forgalom” és a ”kiadás”.
Kevin Costner profitált a BP olajszennyezéséből
Furcsa pereskedésbe keveredett a környezetvédőként is elhíresült filmsztár, Kevin Costner. Az alacsony adósávú Nevadában lévő cége kifejlesztett egy szűrőtechnológiát, mely képes kiválasztani az olajat a vízből. Üzlettársai azonban megtévesztéssel vádolják a Farkasokkal táncoló Oscar díjas alkotóját.
Szakszervezetek fúrják meg a napenergia-projekteket
Az elmúlt években 8-10 százalék között mozgó munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban rádöbbentette a szakszervezeteket arra, hogy szükségük van a zöld bizniszek állásaira. Ha a beruházók nem szakszervezeti munkaerőt bíznak meg az építési munkálatokra, a szakszervezetek keresztbe tesznek: természetvédelmi indokokra hivatkozva perelnek, hogy megakadályozzák a projektet.
Hatott a kampány: Amerikába viszi GMO-kísérleteit a BASF
Az Unióban egyedül a rovar-rezisztens kukorica termesztése engedélyezett a génmódosított növények közül. Európában hagyományosan erős a GMO-vetőmagok és -növények iránti ellenállás, több országban tilalom illeti forgalomba hozatalukat. De még így is évente 30 millió tonnányi GMO-takarmányt importálnak az EU-tagállamok. Amerikában jelenleg az élelmiszerek korrekt felcímkézéséért folytatnak kampányt.
Bírói döntés az aranybányáról: megmenekül Verespatak?
A romániai Alba megye fellebbviteli bírósága érvénytelenítette a kanadai tulajdonú Rosia Montana cég rendezési tervét. A 7,5 milliárd dollár értékű projekt Európa legnagyobb nyíltszíni aranybányáját hozná létre, és valószínű környezeti terhelése miatt a kezdetektől fogva nagy tiltakozást váltott ki, nemcsak a szomszédos Magyarországon.
Öko-oknyomozás: nem éri meg kikezdeni a multikkal?
Nagy vihart kavart a Crude című 2009-es dokumentumfilm, mely a Texaco ecuadori esőerdőben végzett környezet- és vízszennyezését mutatta be és a helyi lakosok összefogását, akik beperelték az amerikai olajmultit. Joe Berlinger rendező ma jól meggondolná, hogy belevágjon-e egy ilyen filmbe, s abban sem biztos, vajon érdemes volt-e elkészítenie a filmet, nyilatkozta a The New York Times-nak. Miért?
Zöld megoldás: itt az "ügyvédszoftver”
Minden vállalkozás, melynek működése évekre tekint vissza, irathalmazok tömkelegével rendelkezik. Még ha beszkennelve, digitális formában léteznek is ezek, egy-egy per vagy hatósági vizsgálat esetén a releváns szerződés vagy passzus megtalálása nem kis kihívás. Ebben segítenek új szoftverek, melyek elemzik a dokumentációt, s a múltbeli eseményeket, munkafolyamatokat.
Beperelték Obamát!
Az amerikai demokráciában a Képviselőház és a Kongresszus hozza a törvényeket, az elnök "csak" aláírja. Obama hiába akarja a klímapolitika élére állítani az Egyesült Államokat, ha a republikánus parlamenti többség megakadályozza ebben. A környezetvédők azonban szokatlan eszközhöz folyamodtak, hogy kikényszerítsék a változást: beperelték az Obama-adminisztrációt.
Génmódosított élelmiszerek: nemcsak titkolták, hazudtak is?
A fogyasztókat, a közérdeket védték, nem rágalmaztak a GMO-ellenes aktivisták, jelentette ki döntésével a Pesti Központi Kerületi Bíróság. A Greenpeace aktivistái 5 évvel ezelőtt egy TESCO-áruházban a vásárlók figyelmezetésére darált sertéshús konzerveket címkéztek fel. A környezetvédők a génmódosított összetevőt tartalmazó, jelölés nélküli konzervekre ragasztották a "'Génmódosított termék, nem kérünk belőle" feliratú matricákat.
Környezetszennyező vállalatoknak kedvez a bíróság?
A Chevron által birtokolt Texaco ecuadori olajkitermelését kipellengérező Crude: The Real Price of Oil című film rendezőjét arra kötelezte a szövetségi bíróság az Egyesült Államokban, hogy szolgáltassa be az általa készített 600 órás nyers felvételeket. Az eset azért precedens-értékű, mert megnehezítheti a környezetszennyező nagyvállalatok ellen tanúskodó, felszólaló állampolgárok védelmét, sőt kilétük leleplezésével atrocitásoknak is kiszolgáltathatja őket.
Magyarország ellenáll a génmódosított burgonyának
A magyar kormány szerdán úgy döntött, megtámadja az Európai Bíróságon az Európai Bizottság március eleji döntését a génmódosított Amflora burgonya termesztésének és felhasználásának engedélyezéséről. A Greenpeace üdvözli és nagyon fontos politikai jelzésnek tartja a lépést.
Komoly per előtt a Google
A Versenyképességi Tanács - Németország kezdeményezésére - várhatóan felkéri az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja meg a Google könyvdigitalizálási programját, mivel egyes országok szerint az megsérti a szerzői jogokra vonatkozó európai előírásokat. A kezdeményezést várhatóan Ausztria, Hollandia és Franciaország is támogatni fogja.
Down-kóros fiú gyötrelmei: börtön fenyegeti a Google főnökeit
Becsületsértéssel és a személyiségi jogok megsértésével vádolják a Google négy igazgatóját Olaszországban, mivel hozzájárultak egy három perces videó közzétételéhez a cég olasz oldalán. Az amerikai vállalatvezetőket letöltendő börtönbüntetésre is ítélheti a milánói bíróság.
A BKV fekete hétfője: feljelentés és per a cég ellen
Eladta a BKV a Stadionok irodaházat, ám a szakszervezetek szerint a bevételből semmit sem fog látni a cég. A trolibuszvezetők elmaradt béreiket hiányolják.