Még egy évig él a Rákosi-korszakból maradt jogszabály

Még a Rákosi-korszakban született a polgári perrendtartásról szóló törvényünk, 2018-ig marad hatályban. A jelenlegi törvény nagy hátránya az eljárások elhúzódása, amelyet az új szabályozás várhatóan kezelni fog. Azonban akadnak olyan területei, amelyek korszerűsége a joggyakorlat során vizsgázik majd.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PP archív

Az új polgári perrendtartásról szóló törvény 2018. január 1-jén lép majd hatályba. A jelenleg érvényes 1952. évi III. számú törvény a ma érvényben lévő fontos törvények közül a legrégebbi.

Ma egy eljárás évekig is elhúzódhat, mert az eljárások elvileg szóbeli alapúak, de ezzel szemben szinte csak írásbeli beadványokat használnak, a leggyakoribb az előkészítő irat a bíróságokon, ezek beadásának pedig sem határidejük, sem mennyiségi korlátjuk nincs. Az Egyesült Államokban például egy mennyiségi korlátozással gyorsítják a jogi eljárásokat  - írja a a TaylorWessing nemzetközi ügyvédi iroda közleménye.

Itthon a kétosztatú eljárás újbóli bevezetésétől remélnek gyorsabb pereket. Az első a per előkészítő szakasza, a második az érdemi tárgyalási szak lesz. Az elsőben kell minden iratot beadni és az érdemi bizonyítékokat be is kell terjeszteni. „Korábban az előkészítő szakaszban csak azt vizsgálta a bíróság, hogy lehetőség van-e a per lefolytatására. Az új szabályozás hátránya lesz, hogy bár a kereseti kérelmet csak abban lehet majd módosítani, de abban a nem szabnak fix határt a bíróságnak, hogy a határidőket meddig van lehetősége hosszabbítani.” – mutat rá Dr. Novák Zoltán ügyvéd. Az új törvény változtat azon a megtévesztő rendszeren, mely szerint szóban zajlanak a perek, előírja a szabályozás, hogy a perfelvételi szak elsősorban írásban zajlik.

Kötelező az e-bíróság a cégeknek
2016. július elsejétől kötelező az elektronikus kapcsolattartás az újonnan induló polgári, gazdasági, munkaügyi és közigazgatási bírósági peres ügyekben a jogi képviselővel eljáró felek, a gazdálkodó szervezetek, a közigazgatási szervek és a bíróságok számára. Itt találja a részleteket.
A TaylorWessing ügyvédi iroda munkatársa szerint az új polgári perrendtartás bevezetése után is elképzelhető lesz a hosszú pereskedés, annyi eltéréssel, hogy a perfelvételi szakasz nyúlhat hosszúra. Igaz, hogy az új törvény szerint pénzbírságot kaphat az, aki túlkésőn tesz észrevételt. A gyakorlatban fog eldőlni, hogy a kétosztatú rendszer érdemben le tudja-e rövidíteni a pereket.

Kérdéses helyzeteket teremthet a szakértők bevonása

A magyar peres eljárásokban sokak szerint a szakértők fajsúlyosabb szerepet kapnak, mint az angolszász jogrendben. A szakkérdésekben a kirendelt szakértők véleményét az érintett feleknek kötelességük elfogadni, ezen a megközelítésen az új polgári perrendtartás sem változtat sokat. Változás lesz, hogy az új törvény intézményesíti a magánszakértőt. Az angolszász joggyakorlatban egy per során mindkét fél fogadhat szakértőt, és a bíró dönti el, hogy melyik szakértő beadványa, érvelése a hihetőbb. A magánszakértő bevezetése ebbe az irányba mutat, a probléma az, hogy az új törvény szerint az aggályos szakvélemény nem vehető figyelembe. Aggályosnak számít majd egy magánszakértői vélemény akkor is, ha egy másik magánszakértői vélemény azzal ellentétes következtetésre jut. A TaylorWessing ügyvédi iroda munkatársa szerint ez a helyzet azt eredményezheti, hogy minden helyzetben aggályos lehet egy szakértői vélemény és ismét a kirendelt szakértők véleménye marad perdöntő.

 

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo