A BKV fekete hétfője: feljelentés és per a cég ellen

Eladta a BKV a Stadionok irodaházat, ám a szakszervezetek szerint a bevételből semmit sem fog látni a cég. A trolibuszvezetők elmaradt béreiket hiányolják.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Hűtlen kezelés miatt tett feljelentést ismeretlen tettes ellen hat BKV-s szakszervezet hétfőn a VII. kerületi rendőrkapitányságon - közölte Gulyás Attila, a Metró Közlekedési Dolgozók Szakszervezetének elnöke. Az MTI birtokába került feljelentés szerint a fővárosi közlekedési vállalat szakszervezetei a Stadionok irodaház eladása miatt fordultak a rendőrséghez, mert azt sejtik, hogy a valós értékénél jóval kevesebbért adtak túl az irodaházon. A BKV még április végén adta el a XIV. kerületben, a Hungária körút 46. szám alatt lévő telephelyének hozzávetőleg egyhatodát a Welt-Stadt Immobilien Ingatlanberuházó Kft.-nek. A cég 40 millió forint plusz áfát, összesen 48 millió forintot fizetett a tulajdonhányadért - olvasható a dokumentumban.

"A BKV - figyelmen kívül hagyva a szakszervezetekkel május 27-én kötött megállapodást, amelyben kötelezte magát, hogy nem ad el az érdekképviseletek beleegyezése nélkül telephelyet - augusztus 7-én együttműködési megállapodást kötött az ingatlan fennmaradó területének hatvan napon belüli eladására vonatkozóan" 490 millió forint plusz áfa áron - áll a feljelentésben.

A rendelkezésre álló dokumentumok szerint a Stadionok irodaházat a vevő el akarja bontani, helyére bevásárlóközpontot, irodaházat és parkolóházat építene. A metrót pedig csak az üzletsoron keresztül lehetne megközelíteni.

Az eladásba öli a nyereséget a BKV?

A feljelentésben foglaltak szerint az augusztusi együttműködési megállapodás egyik pontja kitér arra, hogy a beruházás metrót érintő költségét, hat mozgólépcső és négy lift kiépítését a BKV állná. A becslések szerint mintegy 360 millió forint értékű munka levonódna a 490 millió forint plusz áfás teljes vételárból. A BKV-t ráadásul egyéb költségek is terhelnék, úgy mint az építkezés alatt a metrópótló buszok közlekedtetése, az utastájékoztatás, a kiköltöztetés és a most az ingatlanban működő üzletek kártalanítása.

A szakszervezetek sejtése szerint a bevételből a végén gyakorlatilag semmi sem maradna a BKV-nak. Az épületben jelenleg a metró-, a HÉV- és a villamoságazat forgalmi és műszaki irányító szervezetei dolgoznak, és ott van három szakszervezet székhelye is - olvasható a dokumentumban.

Hujber Éva, a BRFK  sajtóügyeletese az MTI-nek szerdán elmondta, hogy a VII. kerületi rendőrkapitányság hűtlen kezelés bűntettének megalapozott gyanúja miatt, a feljelentés alapján már elrendelték a nyomozást az ügyben.

A trolisok is perelnek

Mintegy egymilliárd forintnyi elmaradt bér miatt nyújtott be keresetet a munkaügyi bíróságon a BKV trolibuszos szakszervezete - közölte Szabó István, a Budapesti Trolibuszközlekedési Dolgozók Szakszervezetének elnöke. A szakember, aki egyben a BKV felügyelőbizottságának is tagja, elmondta, hogy a szakszervezet azt szeretné, ha a bíróság kimondaná, hogy az eddigi bérezési forma, a startdíj nem egyenlő a teljesítménybérezéssel, illetve állapítsák meg azt is, hogy három évre visszamenőlegesen mennyi elmaradt bér jár a munkavállalóknak a ki nem fizetett túlórák és a vontatási költség miatt.

Szabó István az ügy hátteréről elmondta: a közlekedési vállalat még 1989-ben állapodott meg a trolibusz-ágazatban dolgozókkal arról, hogy teljesítménybérezést vezetnek be az ágazatban. A cég startdíj elnevezéssel vezette be az új bérezési formát, amely azonban a 2002-es törvényi változások óta jogellenes, hiszen egy előre meghatározott összegről van szó, s a munkáltató nem a tényleges túlórákat fizeti. A vontatási költség azoknak a trolibuszvezetőknek jár, akik csuklós járművet vezetnek.  

A szakszervezetek kérték a 19 évvel ezelőtti megállapodás kiadását a munkáltatótól, de a BKV ezt azzal hárította el, hogy nincsenek már meg a dokumentumok. A per múlt pénteken kezdődött, a munkáltató külső szakértő bevonásával vizsgálja a szakszervezet követelését.

Szilágyi Károly, a BKV szóvivője hétfőn azt közölte, hogy a cég és a szakszervezet között valóban van egy "vita" az elszámolással kapcsolatban, ezért már folynak a tárgyalások az ügy házon belüli rendezése érdekében. Hozzátette, hogy a BKV-hoz eddig nem érkezett keresetlevél a perrel kapcsolatban.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo