Látjuk, hogy az ügyvéd nem tévedett, mivel napjainkban szinte már lehetetlen számítógép nélkül jogi tevékenységet folytatni, annak haszna messze túl megy az adminisztratív feladatokon, vagy az internet használatán.
A University College London informatikai kutatóinak mesterséges intelligenciát alkalmazó számítógépére a tudósok feltöltötték az Emberi Jogok Európai Bíróságának 584, bizonyos jogsértésekkel kapcsolatos angol nyelvű ítéletét. A számítógép elemezte a szövegeket és azok alapján ítéleteket fogalmazott meg az egyes perekben és azok az esetek 79 százalékában megegyeztek a bíróság által korábban hozott ítéletekkel...
A perekben összetett kérdésekről volt szó, a törvény olyan rendelkezéseiről, amelyeknél a vétkesség megállapítása morális döntést igényel és annak szilárd bizonyítékokon kell alapulnia.
A tapasztalatok alapján a jogfilozófusok között ismét fellángol a vita arról, hogy akkor miért van szükség az emberre, mint bíróra, illetve hogy az milyen tulajdonságokkal rendelkezik, amivel egy gép soha nem fog?
Egy kommentátor szerint: „Ha a mesterséges intelligencia elemzi az ügyeket és a tények alapján döntést tud hozni, akkor a bírákat át lehet helyezni a felsőbb bíróságokra, ahol bonyolultabb ügyekről kell ítélkezni.”
Az EU előrelátóan belefoglalta általános adatvédelmi stratégiájába, hogy az emberek nem kötelesek alávetni magukat a mesterséges intelligencia által hozott döntéseknek, azaz kell emberi tényezőnek lennie a döntéshozatalban. Az Egyesült Királyságnak most magának kell eldöntenie, hogy a Brexitet követően kialakít-e valamilyen hasonló szabályozást. (Forrás: jogaszvilag.hu)