Növekedés cikkek
Nagyon mennek a személyi hitelek, bátrabban adósodunk el
Jelentősen erősödött a lakosság hitelfelvételi kedve, a Netrisk az idei első negyedévben 26 százalékkal több személyihitel-igényt továbbított, ami 16 százalékkal haladja meg az elmúlt év hasonló időszakában mért adatokat.
Jól húz az építőipar
Februárban 48 százalékos növekedést ért el az építőipar, ráadásul az ágazat jövőbeli teljesítményét meghatározó szerződésállomány is növekedett.
Még mindig nagyon sok a kockázatos hitel
Évtizedes rekordokat szállított a lakáshitelpiac a KSH legfrissebb összeállítása alapján. A szóban forgó lakáshitelek összege 853 milliárd forintot tett ki, ennél magasabb összegre legutóbb 2008-ban volt példa. Az elmúlt 4 évben legnagyobb mértékben az építési hitelek ugrottak meg.
Jól megy az iparnak
Az autók és elektronikai termékek gyártása és exportja húzta februárban a magyar ipart, amely közel 6 százalékos többletet ért el. Az idén az ágazat várhatóan 4-5 százalékos bővülést érhet el.
A családi házak megugrása várható
A lakáspiac a következő időszakban is élénk marad, a lakásépítési kedv ugyanis erőteljes növekedést mutat. Az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből kiderül az is, hogy a nagyvárosokban április elején hol tartott az új családi házak és lakások átlagos négyzetméterára.
Már nem csak az outsourcing miatt csökken a nyugati államok légszennyezése
Magyarország egyike annak a 18 országnak, ahol 2005 előtt tetőzött a légszennyezés, és 2015-ig is jelentősen csökkent az üvegházgáz-kibocsátás. Elemzők megnézték, mi a közös a dekarbonizációs pályára állt országok gazdasági gyakorlatában. Még mindig messze vagyunk attól, hogy nagyszámú nemzetállam zéróemissziós entitás legyen a légkör szempontjából.
A magyar kisvállalkozások még mindig nem használják ki az online lehetőségeket
A kis- és középvállalkozások az Európai Unió összes vállalatának 99%-át teszik ki, a munkahelyek 2/3-át biztosítják, ezzel a régió gazdaságának hajtóerejének tekinthetők. Az online tevékenységet is végző cégek hétszer gyorsabban nőnek, mint lemaradó offline vállalkozások, értékestésük 1/3-a az Európai Unión kívüli országokban történik.
Már az év elején rekordokat dönt az építőipar
Több mint 29 százalékos növekedéssel kezdte az évet a magyar építőipar. Mindkét alágazatban, az egyéb építményeknél és az épületeknél is jelentős volt a többlet. A rendelésállomány azonban felemás képet mutat.
Ebben jók vagyunk a régióban
Globálisan behúzta a kéziféket a gazdaság, ami leképeződött a magyar kiskereskedelmi mutatókban is, de még így is vezet a régióban a napi fogyasztási cikkek hazai piaca.
Ha ezekre figyel, könnyen a TOP 100-ban találja magát
Folyamatos növekedés, magas bérek, sok európai uniós pályázati támogatás – ez jellemzi a KKV TOP 100 listán szereplő cégeket – derül ki az OPTEN Kft. elemzéséből.
A külföldi piactól várják a fellendülést a nagyvállalatok
Az előző negyedévi mélyponthoz képest jelentősen javultak a hazai vállalatok következő egy évre vonatkozó árbevétel- és eredményvárakozásai, de még ezzel együtt is szerény bővülést várnak a cégek idén – jelzi a K&H nagyvállalati növekedési index.
Ránk zúdul a kormányzati program-cunami
A magyar gazdaság 2018-ban 4,9%-kal, az EU-ban Lengyelország után valószínűleg a második leggyorsabban növekedett. Idén minden előrejelzés jelentős lassulással számol, a GKI 3,5% körüli ütemre számít.
A mezőgazdaság és az építőipar a húzóágazat
A valós növekedést legjobban tükröző korrigált adatok szerint 5 százalékkal nőtt 2018-ban a magyar GDP. Bár a gazdaság motorját a szolgáltatások jelentették, a 2017-hez képest bekövetkezett növekedés elsősorban a mezőgazdaságnak és az építőiparnak köszönhető – egy friss elemzés szerint.
Sok cég még mindig nem érti, hogyan segíti a növekedést a digitalizáció
A vállalatok lelkesednek a digitális átalakulás számukra nyújtott előnyeiért, amelyekbe hajlandóak komolyabb tőkét fektetni, azonban a stratégiában, az ellátási lánc átalakításában, a munkaerő felkészültségében, valamint a befektetéseket ösztönző tényezők terén eltérések tapasztalhatók a cégek tervei és tettei között – derül ki a Deloitte digitális átalakulás akadályait vizsgáló felméréséből.
Egy kérdésből megmondják, érdemes-e felvenni
A Starbucks volt HR-menedzsere szerint egyetlen kérdésből megállapítható, hogy valaki sikeres munkatárs lesz-e az új munkahelyén. Ennek a kérdésnek köze van ahhoz, hogy az illető képes-e tanulni a hibáiból és fejlődni. Sokkal többet jelent ez, mint bármi, amit leír a rezüméjében.
Már hazánkban is sokan halnak meg a globális felmelegedés miatt
Az éghajlatváltozás égető problémájának szentelték a CEU Ted Talks-ra hajazó előadássorozata, a Határtalan Tudás első rendezvényét. A klímaválság nem jövő idejű dolog. A katasztrófa már elkezdődött, véli Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, csak ezzel a közvélemény még nem egészen van tisztában. Áder János zöld jobb keze, Kőrösi Csaba a klímapolitikai célok realisztikusságát ecsetelte.
Minden határt átléptek a hitelesek
Rekordot hozott a múlt év a lakossági hitelezésben az MNB legfrissebb, 2018-as évet összegző adatai szerint. A lakáshitel és a személyi kölcsön volt a két legnépszerűbb konstrukció, ezekre összesen 1301 milliárd forint értékben kötöttek szerződést a bankokkal a lakossági ügyfelek.
Nem a környezetvédelem öli meg a GDP-növekedést, hanem a környezetrombolás
A méhek általi beporzásnak köszönhető az élelmiszerek közel 75 százaléka. Az ökoszisztémák óriási szolgáltatásokat nyújtanak nekünk, lehetővé teszik földi létünk. Ha nem valósítjuk meg a zöld gazdaság környezetkímélő működését, óriási veszteségek érhetnek, s az emberiség léte is veszélybe kerül, írja véleménycikkében Cristiana Pasca Palmer, az ENSZ-hez tartozó Biológiai Sokféleség Egyezmény szervezetének főtitkára.
Bármit csinál, dől a pénz a Facebookba
A súlyos bírálatok és bírságok a jelek szerint nem ártottak a Facebook üzletének: az óriáscég 2018 utolsó negyedévi, 16.9 Mrd. dolláros forgalma 30 százalékkal volt magasabb az előző évinél – s ebből 6.9 milliárdos nyereséget könyvelhettek el.
Szerényebb profitra számítanak a kkv-k
Stabil 8%-os árbevétel-növekedéssel, de a korábbiakhoz képest kissé szerényebb, 4%-os profitnövekedéssel terveznek a cégek idén – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból.
Nulláról egyre lépni nem ugyanaz, mint egyről a kettőre
A növekedés komoly gátjává válhat maga a cég, ha a vállalat szervezeti struktúrája nem igazodik a bővüléshez, és a generációváltás – amely szintén sok hazai céget érint mostanában – is gyakran jár új vállalatirányítási modell bevezetésével. Kazi Károly cége, a BHE Bonn is hasonló kihívásokkal nézett szembe.
Nincs minden veszve, de nem árt az óvatosság
Az üzleti vezetők közel 30%-a úgy véli, hogy a globális gazdasági növekedés a következő 12 hónapban csökken, ami hatszorosa az előző évi 5%-nak – ez a pesszimizmus rekord mértékű növekedését mutatja. Ez az egyik fő megállapítása a PwC több mint 1 300 vezérigazgató bevonásával készített 22. globális felmérésének, melynek eredményeit a davosi Világgazdasági Fórumon mutatták be.
Komoly kockázatokat rejt Trump kiszámíthatatlansága
Az elemzői konszenzus szerint idén a világgazdasági növekedés lassulni fog, azonban a mindennapokban ez még nem válik érezhetővé. Ugyanakkor több olyan kockázati tényező van, amelyek közül bármelyik okozhat a vártnál nagyobb mozgást a pénzpiacokon.
Úgy kell gondolkozni, mintha Legot építenénk
Az Eurostat 2017-es adatai alapján az EU-ban messze az informatikai szektorban jelentik a legnagyobb gondot a betöltetlen álláshelyek. Magyarországon több tízezerre tehető a képzett IT-munkatársak hiánya.
Autóink miatt nőtt a légszennyezés, 2030-ra katasztrófa lehet ebből
Három évig stagnált, majd a 2017-es emelkedés után 2018-ban ismét nőtt a globális üvegházgáz-kibocsátás. Meglepő módon ezért nem a gyáripar, hanem a közlekedés meglódulása okolható. Hiába terjednek az elektromos autók, egyre többen vásárolnak benzines járműveket és egyre nagyobb távokat tesznek meg velük. Európában csökkent a kibocsátás, de itt is kisebb mértékben, mint az előző években.
Kezdjük megszeretni a halat
Az étkezési haltermelésünk 2017-ben 24 ezer tonna volt, az elmúlt tíz évet vizsgálva az egy főre jutó halfogyasztás egyenletesen emelkedő tendenciát mutat. 2007-hez képest 18 százalékos, az elmúlt öt évet nézve pedig 29 százalékos növekedés mutatható ki. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) által végzett számítások szerint az egy főre jutó hazai halfogyasztás 2017-ben 6,4 kg volt.
Gyorsuló növekedés, emelkedő inflációval
A harmadik negyedévi 4,8%-os, az EU-ban az egyik leggyorsabb növekedés után más előrejelzőkhöz hasonlóan a GKI is emelte (4,5%-ra) GDP-előrejelzését. Ugyanakkor fenntartja 2019-ben 3,2%-ra történő lassulást feltételező várakozását.
Nagyot mentek a beruházások, de jövőre lassulás jöhet
A beruházások a harmadik negyedévben 22 százalékkal nőttek, ez gyorsulást jelent az előző negyedévekhez képest. Kedvező, hogy a vállalkozásoknál enyhén fokozódott a beruházási kedv, de akadnak negatív eredmények is.
Kedvező gazdasági kilátásokra számítanak a cégvezetők
A magyar gazdaság további növekedésére számít a hazai vállalatvezetők kétharmada - állapítja meg a legfrissebb EY Tőkebizalmi Barométer. A 45 országban több mint 2600 döntéshozó körében végzett felmérés szerint a világgazdaság is bővülni fog, a kedvező üzleti környezet pedig fellendíti a tranzakciós piacot a következő 12 hónapban.
Ősszel sem lassít az építőipar
Ősszel sem lassítanak az építőipari vállalkozók, 30 százalékkal több az új, mint a megszűnő cég, ami már a 2000-es évek elején regisztrált növekedési arányokat idézi.
Bizonytalanok a jövőjükben a nagyvállalatok
Elfogyóban a hazai, 2 milliárd forint feletti éves árbevételű, nem állami nagyvállalatok optimizmusa. A cégek aktuális gazdasági helyzetéről és növekedési kilátásairól képet adó K&H nagyvállalati növekedési index az előző negyedévhez képest a felére csökkent.
Kapacitáshiány után túlkínálat jöhet az építőiparban
A néhány nagyon erős évet követően a gazdaság egészében a növekedési ütem lefékeződése várható, az építési piacon pedig erőteljes, de átmeneti visszaesés következik be 2020-ban. Ezt követően nem tér vissza a gyors növekedés korszaka, de a gazdaság és az építési tevékenység tartós növekedési pályán marad – olvasható a legfrissebb Építési Piaci Prognózis-ban.
Bízik a magyar gazdaságban az OECD
Stabil államháztartással, tovább csökkenő államadóssággal és még alacsonyabb munkanélküliséggel számol Magyarországon a következendő évekre a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb kiadványában.
Mi várható az európai gazdaságban 2019-20-ban?
Amerikából és Kínából begyűrűző válság, lassuló növekedés Európában, nagyobb költségvetési szigor Magyarországon – elkészült az Európai Bizottság kétéves gazdasági előrejelzése.
A vártnál jobbak a magyar gazdasági kilátások
Javította az idei és jövő évi magyar GDP-növekedési előrejelzését az Európai Bizottság. Az elemzők Magyarország hazai össztermékének (GDP) idei növekedési ütemét a tavaszi gazdasági előrejelzéshez képest 0,3 százalékponttal, 4,3 százalékra, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal, 3,4 százalékra emelték.
Csúcson a lakossági hitelfelvétel
Új csúcsokon a lakosság hitelfelvételi kedve, a hazai háztartások a folyószámlahitelek nélkül csaknem 1135 milliárd forintnyi új lakás- és fogyasztásihitel-szerződést kötöttek az év első kilenc hónapjában, ami 42 százalékkal nagyobb érték az egy évvel korábbinál - írja a Világgazdaság a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján.
A fővárosi lakásárak a régióban nem ütik ki a plafont
Kétarcú a fővárosi lakáspiac: egyrészről a budapesti lakásárak még mindig csak a régió középmezőnyébe tartoznak, bár ötödik éve kitartóan emelkednek. Másrészről egyre több vevő szemléli elképedve az árakat, mert azokat a saját jövedelméhez viszonyítva nagyon magasnak találja.
A munkaerőhiány hajtja a béreket, de nem eléggé
2018 augusztusában a nettó és a bruttó keresetek egyaránt 10,1 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Mindez jócskán alulmúlta a 12,3 százalékos piaci várakozást.
Növekvő infláció: jöhet a kamatemelés?
Szeptemberben 3,6 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig 0,3 százalékkal nőttek az árak. Az év hátrelévő hónapjaiban bőven a 3 százalékos szint felett lesz az éves infláció, 6-9 hónapos időtávon pedig átmenetileg megközelítheti a 4 százalékot.
Még mindig van feljebb a lakáspiacon
Nem lassult a növekedés az újépítésű lakások piacán - derül ki egy friss elemzésből. 2018 szeptemberére a fővárosi beruházások száma elérte a 468-ot, míg a vidéki megyei jogú városok projektjeinek száma 490-re növekedett. Vidéken és a fővárosban egyaránt közel 48 százalék volt a leköthető újépítésű lakások aránya.
Még több hitelt vettek fel a kkv-k
Az MNB adatai szerint 2018 II. negyedévében folytatódott a vállalati hitelezés dinamikus bővülése. Az év közepéig éves összevetésben 750 milliárd forinttal emelkedett a vállalati hitelállomány, ez 12 százalékot meghaladó éves bővülésnek felel meg.
Reggeli egyperces: Hogyan változik az egészségügyi szolgáltatási járulék összege 2019-től?
Reggeli egyperces: Az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetőket nem csak a fizetendő összeg érdekli, hanem az is, hogy az azt megfizetők mire lesznek jogosultak. Erre választ kapunk az Írisz Office adótervezőitől.
Az élelmiszerárak húzzák fel az inflációt
A fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal növekedtek augusztusban éves összevetésben. Az adat egyértelműen meglepetést jelentett, hiszen a piac jelentős része az inflációs mutató enyhe csökkenésére számított – az ING elemzése szerint.
Bizakodók a családi vállalkozások, de van mitől félniük
A családi vállalkozások kétharmada a bevétele és nyeresége növekedését prognosztizálja a következő 12 hónapra, derül ki a Deloitte Private felméréséből. Az ilyen cégek a fejlődésüket főleg belső erőforrásokkal finanszírozzák, a tőzsdei megjelenést csak kevesen fontolgatják, ugyanakkor a lízing vagy hitellehetőségekkel egyre bátrabban élnek.
Ennyi személyi kölcsönt még nem vettünk fel
Folytatódik a kiugró növekedés a személyi kölcsönök piacán: az év első hét hónapjában 52 százalékkal 256 milliárd forintra nőtt az új szerződések száma, ekkora összegre az utóbbi 10 évben nem volt példa.
1,2 százalékkal növeli a világ GDP-jét az AI
A McKinsey megvizsgálta a lehetséges hatásokat: a mesterséges intelligencia egy évtizedes távlatban évi átlagban 1,2 százalékkal növeli a világ GDP-jét, de ennek ára is lesz.
Fogy a gőz, de gőzünk sincs hogyan tovább
Miközben mindenki azon kesereg, hogy milyen problémákkal jár a munkaerőhiány, azzal már kevesen foglalkoznak, hogy érdemben kezdjen is valamit ezzel a helyzettel. Pedig lehet, hogy a kapacitások tekintetében még korai farkast kiáltani.
Egyre több hitelt vesznek fel a kkv-k
2018 második negyedévében mind a teljes vállalati, mind a kkv-szegmens hitelállománya jelentősen bővült. A vállalati hitelezésben a hosszú lejáratú, fix kamatozású hitelek kibocsátása azonban továbbra sem emelkedik érdemben.