Már nem csak az outsourcing miatt csökken a nyugati államok légszennyezése

Magyarország egyike annak a 18 országnak, ahol 2005 előtt tetőzött a légszennyezés, és 2015-ig is jelentősen csökkent az üvegházgáz-kibocsátás. Elemzők megnézték, mi a közös a dekarbonizációs pályára állt országok gazdasági gyakorlatában. Még mindig messze vagyunk attól, hogy nagyszámú nemzetállam zéróemissziós entitás legyen a légkör szempontjából.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nyugati világ gazdaságának teljes önerőből történő tisztulása hamis mítosz. A fejlett országok mindössze kihelyezték a gyártást a Távol-Keletre. Ha fogyasztásuk karbonlábnyomát nézzük, a termékgyártás környezetszennyezését a keleti féltekén követik el a beszállítók, ám a párizsi klímaegyezmény és a nemzetközi klímapolitika az országhatáron belüli légszennyezéséért tesz felelőssé minden államot, nem teljes emisszióért. A valós kép azonban jobban látszik, ha az országok importjának karbonlábnyomát is hozzászámoljuk a légszennyezésükhöz.

Tetőzött és csökkent

Az oslói Center for International Climate and Environment Research kutatói megvizsgálták, hogy mik a közös elemek annak a 18 országnak a gazdaságában, melyeknél legkésőbb 2005-ig tetőzött az üvegházgáz-kibocsátás, s 2005 és 2015 között is folytatódott a csökkenő tendencia.

A következő országokról beszélünk: Anglia, Ausztria, Belgium, Bulgária, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Írország, Magyarország, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, USA.

Kép: SXC

Ezek az országok a fosszilis energiahordozókból eredő globális emisszió 28 százalékáért felelősek. Határaikon belül összesen 2,4 százalékkal esett vissza a légszennyezés. Ez persze nem olyan nagy fejlemény, ha számba vesszük, hogy 2005–2015 között évi 2,2 százalékkal nőtt a globális emisszió.

Az is tény, hogy ezen országok többségében az elmúlt néhány évben újra növekedni kezdett az szén-dioxid-emisszió, derült ki a párizsi Nemzetközi Energia Ügynökség adataiból. (Ez alól Magyarország sem kivétel.) 2015-ig csak Svédország, Finnország, Dánia, az USA és Anglia mutatott folyamatos csökkenést az éves emisszióban.

A kutatók arra jutottak, hogy az outsourcing önmagában már nem magyarázza meg az említett országokban tapasztalt tartós emissziócsökkenést. Míg a 2000-es évek elején még a fejlett gazdaságok dekarbonizációjának egyik fő kiváltó oka a gyártás Ázsiába való kiszervezése volt, ennek szerepe mára csökkent a nemzetgazdaságok tisztulásában.

Kinél miért?

Nincs univerzális szabály vagy recept, amivel ezeknek az országoknak sikerült éveken át csökkenteniük. Bizonyos azonosságok kimutathatók:

  • A megújuló energiák terjedése erős volt ezekben az országokban, s számottevő részesedést ért el az energiamixben.
  • Az emissziócsökkenést 47 százalékban a fosszilis energiahordozók használatának visszaesése okozta.
  • Az energiafogyasztás csökkenése 36 százalékban járult hozzá az emissziócsökkenéshez.
  • Az említett 18 ország joggyakorlatába többféle klímavédelmi és zöld energiákat segítő jogszabályt is beépítettek.
Fotó: Flickr/Mike Boening

Az egyes országok sajátosságai is kidomborodtak a vizsgálatból:

  • Az Egyesült Államokban a széntüzelésű erőművekről a gázüzemű működésre való áttérés idézte elő leginkább a légszennyezés csökkenését.
  • Ausztriában, Finnországban és Svédországban a megújuló energiák növekedése az energiamixben gyorsította elsősorban az ÜHG-kibocsátás mérséklődését.
  • Az EU többi országában az energiatakarékos eszközök és megoldások térnyerése s ezzel az energiahasználat csökkenése volt hangsúlyos.
Közel sem biztos, hogy a következő években ezeknek az országoknak az emissziója tovább fog csökkenni. Ami azt illeti, 2018-ban rekordszintet ért el a globális kibocsátás, és 2019-ben az emelkedés várhatóan folytatódni fog.

2014 és 2016 között ennek a 18 országnak fontos szerepe volt abban, hogy a globális ÜHG-kibocsátás stagnált, miközben a világgazdaság nőtt. Kínának volt a legnagyobb szerepe e stagnálás létrejöttében. A kommunista nagyhatalom csak azért nem került be az említett 18 ország közé, mert nem tudott felmutatni 2005 és 2015 között töretlen emissziócsökkentést.

Ha zérókibocsátásúvá nem is tudnak a közeljövőben válni a fejlett országok, a karbonsemlegesség valós perspektíva. Arról azonban kevés szó esik a közéleti diskurzusban, hogy a gazdag országok esetleg befektetésekkel ellentételezhetnék kibocsátásukat, vagyis minden évben karbonmegkötő kapacitásokat létesíthetnének a harmadik világban (erdőtelepítéssel), hogy semlegesítsék az az évi kibocsátásukat.

(The Conversation)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo