Már nem csak az outsourcing miatt csökken a nyugati államok légszennyezése

Magyarország egyike annak a 18 országnak, ahol 2005 előtt tetőzött a légszennyezés, és 2015-ig is jelentősen csökkent az üvegházgáz-kibocsátás. Elemzők megnézték, mi a közös a dekarbonizációs pályára állt országok gazdasági gyakorlatában. Még mindig messze vagyunk attól, hogy nagyszámú nemzetállam zéróemissziós entitás legyen a légkör szempontjából.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nyugati világ gazdaságának teljes önerőből történő tisztulása hamis mítosz. A fejlett országok mindössze kihelyezték a gyártást a Távol-Keletre. Ha fogyasztásuk karbonlábnyomát nézzük, a termékgyártás környezetszennyezését a keleti féltekén követik el a beszállítók, ám a párizsi klímaegyezmény és a nemzetközi klímapolitika az országhatáron belüli légszennyezéséért tesz felelőssé minden államot, nem teljes emisszióért. A valós kép azonban jobban látszik, ha az országok importjának karbonlábnyomát is hozzászámoljuk a légszennyezésükhöz.

Tetőzött és csökkent

Az oslói Center for International Climate and Environment Research kutatói megvizsgálták, hogy mik a közös elemek annak a 18 országnak a gazdaságában, melyeknél legkésőbb 2005-ig tetőzött az üvegházgáz-kibocsátás, s 2005 és 2015 között is folytatódott a csökkenő tendencia.

A következő országokról beszélünk: Anglia, Ausztria, Belgium, Bulgária, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Írország, Magyarország, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, USA.

Kép: SXC

Ezek az országok a fosszilis energiahordozókból eredő globális emisszió 28 százalékáért felelősek. Határaikon belül összesen 2,4 százalékkal esett vissza a légszennyezés. Ez persze nem olyan nagy fejlemény, ha számba vesszük, hogy 2005–2015 között évi 2,2 százalékkal nőtt a globális emisszió.

Az is tény, hogy ezen országok többségében az elmúlt néhány évben újra növekedni kezdett az szén-dioxid-emisszió, derült ki a párizsi Nemzetközi Energia Ügynökség adataiból. (Ez alól Magyarország sem kivétel.) 2015-ig csak Svédország, Finnország, Dánia, az USA és Anglia mutatott folyamatos csökkenést az éves emisszióban.

A kutatók arra jutottak, hogy az outsourcing önmagában már nem magyarázza meg az említett országokban tapasztalt tartós emissziócsökkenést. Míg a 2000-es évek elején még a fejlett gazdaságok dekarbonizációjának egyik fő kiváltó oka a gyártás Ázsiába való kiszervezése volt, ennek szerepe mára csökkent a nemzetgazdaságok tisztulásában.

Kinél miért?

Nincs univerzális szabály vagy recept, amivel ezeknek az országoknak sikerült éveken át csökkenteniük. Bizonyos azonosságok kimutathatók:

  • A megújuló energiák terjedése erős volt ezekben az országokban, s számottevő részesedést ért el az energiamixben.
  • Az emissziócsökkenést 47 százalékban a fosszilis energiahordozók használatának visszaesése okozta.
  • Az energiafogyasztás csökkenése 36 százalékban járult hozzá az emissziócsökkenéshez.
  • Az említett 18 ország joggyakorlatába többféle klímavédelmi és zöld energiákat segítő jogszabályt is beépítettek.
Fotó: Flickr/Mike Boening

Az egyes országok sajátosságai is kidomborodtak a vizsgálatból:

  • Az Egyesült Államokban a széntüzelésű erőművekről a gázüzemű működésre való áttérés idézte elő leginkább a légszennyezés csökkenését.
  • Ausztriában, Finnországban és Svédországban a megújuló energiák növekedése az energiamixben gyorsította elsősorban az ÜHG-kibocsátás mérséklődését.
  • Az EU többi országában az energiatakarékos eszközök és megoldások térnyerése s ezzel az energiahasználat csökkenése volt hangsúlyos.
Közel sem biztos, hogy a következő években ezeknek az országoknak az emissziója tovább fog csökkenni. Ami azt illeti, 2018-ban rekordszintet ért el a globális kibocsátás, és 2019-ben az emelkedés várhatóan folytatódni fog.

2014 és 2016 között ennek a 18 országnak fontos szerepe volt abban, hogy a globális ÜHG-kibocsátás stagnált, miközben a világgazdaság nőtt. Kínának volt a legnagyobb szerepe e stagnálás létrejöttében. A kommunista nagyhatalom csak azért nem került be az említett 18 ország közé, mert nem tudott felmutatni 2005 és 2015 között töretlen emissziócsökkentést.

Ha zérókibocsátásúvá nem is tudnak a közeljövőben válni a fejlett országok, a karbonsemlegesség valós perspektíva. Arról azonban kevés szó esik a közéleti diskurzusban, hogy a gazdag országok esetleg befektetésekkel ellentételezhetnék kibocsátásukat, vagyis minden évben karbonmegkötő kapacitásokat létesíthetnének a harmadik világban (erdőtelepítéssel), hogy semlegesítsék az az évi kibocsátásukat.

(The Conversation)

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo