Megtakarítás cikkek
Vannak lehetőségek a megtakarítók számára, de indokolt az óvatosság
Az infláció felgyorsult, az alapkamat pedig emelkedő pályára került, ami a befektetések piacát is érinti – derült ki a K&H befektetői klubjának budapesti rendezvényén. A cég szakértői szerint kulcskérdés, hogy milyen stratégiát választanak most a megtakarítással rendelkezők.
A megtakarítással rendelkezők örülhetnek, míg a szegények helyzete romlik?
A válság ellenére 9,7 százalékkal nőtt a globális pénzeszközök állománya 2020-ban, először elérve a bűvös 200 billió eurós határt, 2021 egy újabb jó év lehet a megtakarításokkal rendelkezők számára, ugyanakkor a válság várhatóan megerősíti a vagyoni egyenlőtlenségeket az országok között és azokon belül is
Még mindig nagyon sokat takarít meg a lakosság
Csökkent, de így is magas szinten maradt az euróövezeti háztartások megtakarítási rátája a második negyedévben.
Egyre korábban kellene elkezdeni félretenni
Magyarországon ma a férfiak várhatóan 15 évet, a nők 20 évet töltenek majd nyugdíjban. Azonban az Európai Bizottság riportja szerint ez mindkét nem esetében 6-7 évvel fog növekedni 2070-ig. Azért, hogy ez az időszak valóban a megérdemelt pihenéssel teljen, fontos időben megkezdeni az időskori megtakarításokat. Az OTP Nyugdíjpénztár szakértői pedig azt is elárulták, milyen lehetőségek várják a tagokat a nyugdíjkorhatár betöltése után.
Meglepő, de a válság ellenére nőttek a megtakarítások
A Covid-19 válság nem csökkentette a megtakarítással rendelkezők számát, mi több, megnőtt az arányuk éppúgy, mint az átlagosan félretett összeg – derült ki a Budapest Alapkezelő legfrissebb reprezentatív kutatásából. Akik havonta rendszeresen félretesznek, azoknak 40 százaléka havi 50 ezer forintnál is többet takarít meg, és a kutatásban résztvevők 16 százalékának nőttek a megtakarításai az elmúlt több mint egy évben. A befektetett tőke biztonsága, a garantált hozam, valamint a likviditás továbbra is a legfőbb szempontok a befektetéseknél és megtakarításoknál a bankok és banki tulajdonú befektetési szolgáltatók iránti bizalom pedig egyaránt 10 százalékkal nőtt 2019 vége óta.
Ön is érzi? Jócskán nőhettek a lakosság megtakarításai
Jelentős többletmegtakarítást hozhatott a járvány időszaka.
Pénzügyek a járvány idején: kiket érte a legnagyobb csapás?
A fiatalokat és a nyugdíjaskorúak pénzügyeit érintette a leginkább a koronavírus-válság az utolsó negyedévben, ugyanakkor a fiatalok közel tizede óvatosabb gazdálkodással vagy félállás vállalásával növelni tudta a megtakarításait – derült ki az Intrum és a GKI kutatásaiból.
A járvány miatt spórolásba fogtak az emberek - és a magyarok?
Bár az emberek többségének csökkentek a megtakarításai a recesszió óta, mégis, a hazai fogyasztók egy része többet tud félretenni, mivel csökkentek a kiadásai, derült ki az Intrum felméréséből. Európában sokan számoltak be ugyanerről, a legtöbben váratlan költségek miatt tesznek félre, de meglepően sokan spórolnak utazásra is.
Mennyi megtakarítása van a mai harmincasoknak?
A generáció 79 százaléka változtatott pénzügyi céljain és szokásain a járvány hatására, és ennél is többen voltak, akik visszafogták kiadásaikat. Ez egyrészt abból ered, hogy bizonyos szolgáltatásokra (utazás, szórakozás, koncert) nem tudtak költeni, másrészt tudatosan is igyekeztek kevesebbet költeni a megszokottnál. Elmondásuk szerint jobban odafigyeltek rá, hogy az élelmiszerek ne vesszenek kárba, és számos más termék esetében is alaposabban átgondolták, valóban szükségük van-e rá.
Kiderült, meddig húznák a magyarok bevétel nélkül
A magyarok 36 százaléka mindössze egy hónapig tudna megélni a meglévő megtakarításából, ha megszűnne a rendszeres havi jövedelme.
Visszatért a járvány - hová dugjuk a forintjainkat?
A lakosság spórolási szokásai pontosan leképezték a koronavírus-járvány változását. Míg márciusban és áprilisban sokan tették pénzzé az értékpapírjaikat, addig májusban már ismét vásárolni kezdtek.
Meddig elég a magyar munkavállalók pénzügyi tartaléka?
A magyar háztartások mindössze felének van annyi megtakarítása, amennyivel legalább két hónapot át lehet vészelni, illetve azok, akik a koronavírus-járvány hatására munkanélküliek lettek, átlagosan három hónapra elegendő tartalékkal rendelkeznek. Ugyanakkor a leginkább kedvező helyzetben lévő csoportokban is legfeljebb öt hónapra elegendő megtakarítása van az érintetteknek, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító Zrt. és a Medián közös elemzéséből.
A járvány kihozta a magyarokból a spórolást
A koronavírus-járvány felértékelte a pénzügyi tudatosság szerepét. Az OTP Bank megbízásából készített kutatás adatai alapján ugyanis azok, akik legalább félmillió forintnyi megtakarítással rendelkeztek, saját megítélésük szerint könnyebben vészelték át az elmúlt hónapokat. Többségük most pozitívabbnak értékeli az anyagi helyzetét, mint az elmúlt egy évben. Hetven százalékuk azt is tervezi, hogy a következő hónapokban ugyanannyit vagy többet tesz félre, mint eddig, és csak hét százalékuk látja úgy, hogy egyáltalán nem tud majd megtakarítani a jövőben.
Melyik cégnek van most leköthető pénze?
A járvány okozta gazdasági lefékezés egyik meglepő fejleménye, hogy sok vállalat előre nem kalkulált tartalékot tudott felhalmozni az elmúlt hónapokban. A megspórolt, vagy mint látni fogjuk, inkább el nem költött forrás viszont jelen formájában alig hoz hasznot. Mindez új kihívás elé állítja az érintetteket: válság idején kell befektetni.
Óriási a szakadék vidék és Budapest között, ha megtakarításról van szó
Európai viszonylatban is feltűnőek a vagyoni különbségek a magyar települések között, továbbra is jelentős Budapest gazdasági túlsúlya – derült ki egy nemzetközi kutatásából. A magyar fővárosban a rendszeresen megtakarítók aránya nem tér el jelentősen az EU-s átlagtól, a vidéki városokban és a falvakban viszont az emberek jóval nagyobb részének okoz gondot a megtakarítás.
A válság sem javított a magyarok pénzügyi tudatosságán – mit tehetnek a cégek?
Nincsenek jó véleménnyel a szakemberek a magyarok pénzügyi tudatosságáról: úgy gondolják, kevés megtakarítási terméket ismerünk, és lényeges lenne már az oktatásban megalapozni ilyen irányú ismereteinket. Egy friss felmérés eredményei szerint a szuperállampapír (MÁP+) és a tartós befektetési számla (TBSZ) ösztönzi leginkább a lakosságot távlatos gondolkodásra, a tőzsdei részvényvásárlást pedig a cégek eredménye, valamint állami ösztönzők segítenék leginkább.
Lassan ideje lépned, ha erre az évre adó-visszatérítést szeretnél
Nagyon kevés adót igényelnek vissza a magyarok, az oktatási erőfeszítések ellenére sokaknak fogalmuk sincs arról, milyen lehetőségeik vannak. Az év vége előtt sokféle megtakarítási formára érdemes szerződni, még az egyszerű életbiztosításra is, hogy adó-visszatérítést kapjunk, vagy alacsonyabb legyen a fizetendő díj – tartja az OVB Magyarország.
Újabb nyugdíjpillér jöhet
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége minapi konferenciáján ismét terítékre került az MNB terve, az úgynevezett Jóléti Számla, amely az elhangzottak alapján egy új nyugdíjpillér lehet.
A cél az anyagi biztonság
A fiatalok körében egyre nagyobb a tudatosan, hónap elején megtakarítók aránya. Az átlagos összeg 500 000 forint felé emelkedett, amit lakásvásárlásra, általános tartalék képzésre és autóvásárlásra tesznek félre a 19-29 évesek.
A családok harmada nincs felkészülve váratlan kiadásra
A háztartások szintjén a kisebb váratlan kiadások fedezetére nagyságrendileg 476 ezer forintra lenne szükség. Ekkora összegnek kellene rendelkezésre állni ahhoz, hogy ne rendítse meg egy ilyen eset a háztartás költségvetését.
A magyarok többsége csak hallomásból ismeri a megtakarításokat
A KSH adatai szerint tavaly történelmi rekordot ért el a lakosság által felhalmozott készpénz összege. A 2018-as év utolsó negyedévére 4792 milliárd forintot tett ki az a vagyon, amit a magyarok a saját otthonukban őriznek.
Milyen nyugdíjuk lesz a fizikai dolgozóknak?
A fizikai munkakörben dolgozó magyarok alig egynegyede tesz félre rendszeresen a nyugdíjas éveire és több mint kilencven százalékuknak nincs nyugdíjterve – derül ki az Aegon legfrissebb nyugdíjkutatásából.
Hőszigetelés: évi kétszázezres megtakarítás a fűtésszámlán
Hazánkban éves szinten – jelenleg a válság utáni konjunktúra csúcsa környékén – körülbelül 20.000 új ingatlan épül. Ezzel szemben nagyjából négymillió a magyarországi lakóegységek száma, amelyek döntő része felújításra, s ezen belül feltétlenül energetikai korszerűsítésre, elsősorban utólagos hőszigetelésre szorul. A források rendelkezésre állása azonban nem tükrözi az „ahol a szükség, ott a segítség” elvét - derült ki a Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesületének közleményéből.
Nem sok esélyük van lakásra azoknak, akiknek még nincs ingatlantulajdonuk
A háztartások vagyoni helyzete közötti különbség hátterében szerepet játszanak az ingatlanok, a háztartások vagyona ugyanis jelentősen emelkedett az elmúlt években, részben az ingatlanárak növekedése miatt.
Hat szokás, ami közös hatszáz milliomosban – ez a gazdagok titka?
Több meló, olvasás, több testedzés, kevesebb lógás a közösségi médián és alvás. Amerikai milliomosok életviteléből próbálták kicsipegetni, milyen szokások segítenek hozzá a meggazdagodáshoz. A milliomosok máshogy élnek, mint a többség.
A megtakarítás még nem befektetés
Egyre több magyar rendelkezik megtakarítással, és egyre többen tudnak önerőből fedezni komolyabb összegű váratlan kiadást is. A rendszeres megtakarítással rendelkezők közel fele azonban készpénzben tartja megtakarításait – egy felmérés szerint.
Kötelező napelem a lakóházakon: 15-20 év alatt térül meg
Kalifornia az első tagállama az USA-nak, ahol 2020 január 1-étől kötelezővé teszik a napkollektorok felszerelését a háromemeletesnél kisebb lakóházakra. Többe kerül így egy ház felépítése, de 15-20 év alatt megtérül a ráfordítás.
Lakástakarék: tájkép csata után
A lakástakarék-tulajdonosok háromnegyede nem tudja, mibe fektesse a pénzét a jövőben. Sokuknak nincs is más befektetése a lakástakarékon kívül. Elképzelése a jövőre nézve jellemzően azoknak van, akiknek eddig is volt befektetésük.
Pénzügyeink még a családban is tabunak számítanak
A legkényesebb magánéleti problémáinkról is inkább beszélgetünk, mint arról, hogy teszünk-e félre nyugdíjas éveinkre. Az NN Biztosító reprezentatív kutatásának eredményei szerint szinte tabutémaként kezeljük a megtakarításokat.
A gyerekbe fektetünk, nem a nyugdíjunkba
A mozaikcsaládban élők számára a legnehezebb a nyugdíjas évekről való gondoskodás, 91 százalékuk szerint lesznek anyagi gondjaik idős korukban. A klasszikus családmodell nagyobb biztonságot ad, és még az egyedülálló szülők is bizakodóbbak jövőjükkel kapcsolatban – derült ki a Groupama Biztosító és az NRC reprezentatív, a különböző családmodellek nyugdíjstratégiáit vizsgáló kutatásából.
Mitől lesz biztonságos nyugdíj megtakarítás?
Amikor a nyugdíjas évekre teszel félre, kiemelten fontos a biztonság, hiszen ez a pénz nem arra van, hogy “eltőzsdézd”. De nem csak a befektetések kockázatával kell számolnod, sok egyéb tényező is kockázatot jelenthet ilyen hosszú távon. A Pénzügyi tudakozó segítségével összeszedtük azt a 7 szempontot, amit figyelembe kell venned, amikor a legjobb nyugdíj megtakarítást keresed.
Mindent a gyerekért, de kérdés, hogy miből
A magyarok 85 százalékának egyik legfontosabb célja, hogy jó anyagi feltételetekkel indítsa gyermekét az életbe, mégis csak 20 százalék gyűjt pénzt erre a célra – derült ki az OTP Öngondoskodási Index idei adataiból. A közép- és felsőoktatás költségeinek fedezésén túl a barátokkal közös programokat és az aktuális divatnak megfelelő eszközök finanszírozását is feladatuknak érzik a szülők, még akkor is, ha ez számukra lemondással és külön erőfeszítéssel jár.
Ha a bankszámlán parkol a pénzed, abból nem lesz jó nyugdíjad
Napjainkban egyre többször merül fel jogosan a kérdés, hogy vajon elég lesz-e a pénzünk nyugdíjasként, fenn tudjuk-e tartani azt az életszínvonalat, amelyet fiatalon elképzeltünk.
Adókedvezmény pörgetheti az önkéntes pénztárakat
Egy adókedvezmény miatt megnövekedhet az egyéni befizetések összege az önkéntes nyugdíjpénztáraknál és egészségpénztáraknál az év végén, írja az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége.
Átlagosan 400 ezer forint megtakarítása van egy magyar fiatalnak
A 19 és 29 év közöttiek több mint 44 százaléka rendelkezik valamilyen megtakarítással – ez derült ki a K&H ifjúsági indexének 2018 második negyedéves adataiból.
A Fundamenta is leleplezte, hogy mire készül
Az OTP és az Erste után a Fundamenta is közölte menetrendet mindazok számára, akik még állami támogatással akarnak lakástakarékot kötni – értesült a Bank360.
Mindenki ráugrott a lakástakarékra
Alig jelent meg hétfőn a hír, hogy megszűnik az állami támogatás a lakástakarékra, máris soha nem látott mértékben nőtt az érdeklődés a konstrukció iránt, nem véletlenül, hiszen a most kötött szerződések után még jár az állami támogatás.
Így spórolnak nyugdíjra a fiatalok
Az X-generáció jelentős része szerint az 1980 és 1994 között születettek csak rövid távon gondolkodnak pénzügyeikről, nem takarékoskodnak és idősödő szüleik nem számíthatnak az ő anyagi támogatásukra – derül ki az NN Biztosító reprezentatív kutatásából.
Hogyan kérhető az önkéntes nyugdíjpénztári kifizetés?
Az Önkéntes Nyugdíjpénztár kifizetés számos szabály alapján történik. Érdemes odafigyelni arra, hogy hogyan, és mikor lehet kivenni a megtakarítást, mert akár személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás befizetési kötelezettség is keletkezhet - írja a Pénzügyi Tudakozó.
Már nem hitelre költjük a lakástakarékot
Az utóbbi évek lakástakarék-pénztári megtakarításainak felhasználását vizsgálva megfigyelhető, hogy nőtt a lakás-előtakarékoskodók pénzügyi mozgástere: kevesebben fordítják Lakástakarék megtakarításukat korábban felvett lakáscélú hiteleik kiváltására, és jóval többen lakásvásárlásra, építésre.
A gazdagok még gazdagabbak lettek - és ez az év volt a csúcs
Egyre többen fektetnek értékpapírokba, és az infláció miatt a bankbetétek már kevésbé vonzóak.· A globalizáció világszinten csökkenti, országos szinten azonban emeli a vagyon eloszlásának egyenlőtlenségét – derül ki az Allianz vagyonosodási jelentéséből.
Jövedelmezőbbé válnak a nyugdíjcélú megtakarítások
Jelentős változás történik a nyugdíjcélú megtakarítási piacon, ugyanis a BÉT-en keresztül elérhetővé válnak forintban vásárolható ETF-ek. Az ETF-ek alacsony költségű indexkövető alapok, melyek a kisbefektetők egyik kedvenc befektetési eszköze. Ezzel megszűnik a NYESZ számla legnagyobb költsége, mely eddig az aktív alapkezelési költség volt.
Új gazdasági övezetté válhat az olvadó Jeges-tenger
Dán konténerhajó az első, amely napjainkban az északi Jeges-tengeren át teszi meg az utat Ázsia és Európa között. A sarkvidéki jégtakaró a globális felmelegedés következtében olvad, így hajózhatóvá válik Földünknek ez a része.
A magyarok már 60 év alatt szívesen nyugdíjba mennének
Miközben a nyugdíjkorhatár emelkedését várják, a magyarok szeretnének már 60 év alatt nyugdíjba vonulni. A 30–59 évesek körében a megtakarítással rendelkezők aránya 70 százalékra nőtt – derül ki egy felmérésből.
Az nem megtakarítás, ha épp van a számlánkon pénz
Magasabb vagy emelkedő fizetések mellett is érhetnek kellemetlen meglepetések, ha nem rendelkezünk megfelelő pénzügyi védőhálóval. A magyar családok többsége nem rendelkezik megfelelő biztonsági tartalékkal.
Vége a halogén izzóknak – jó lesz a környezetnek és a pénztárcánknak is
Csaknem 60 év után fokozatosan eltűnnek a halogén fényforrások, helyüket a sokkal gazdaságosabb és környezetkímélő LED-ek veszik át. Szeptember 1-jén lép életbe az erre vonatkozó európai uniós rendszabály, amely fokozatos átmenetet jelent a korszerű fényforrásokra.
Csak a magyarok 7 százalékának van terve a nyugdíjas évekre
Az egyénnek sokkal nagyobb szerepet kell vállalnia a biztonságos öregkor feltételeinek megteremtésében, miközben a kereteket új társadalmi közmegegyezésben lenne érdemes rögzíteni – állapította meg az Aegon nyugdíjfelkészültségi kutatása.
A gyereknek is lehet lakástakarékja
A piacon elérhető rengeteg bankszámla közül a fiataloknak, gyerekeknek szánt konstrukciók számos kedvezményt nyújtanak, de a kiadásokban lehetnek eltérések - derül ki a BankRáció.hu gyereknapra készített összeállításából, amely a gyerekekhez köthető megtakarítási formákat is bemutatja.