A családoknak járó szja-visszatérítés, a fegyverpénz és a 13. havi nyugdíj folyósításának köszönhetően jelentős összegek érkeztek az OTP Bank ügyfeleinek számláira az év első három hónapjában - közölték. A hitelintézet szakértőinek előzetes várakozása szerint a megelőző év azonos időszakának bővüléséhez képest 2022 első negyedévében akár 10 százalékkal magasabb emelkedést vártak a megtakarítások piacán, ezeket a számításokat azonban felülírta a február végén kirobbant konfliktus.
Az eddigi adatok szerint az OTP Bank ügyfelei, az év első hónapjaiban érkezett rendkívüli kifizetések nagyobb részét, több mint 60 százalékát a hitelintézetben hagyták. Ez arra enged következtetni, hogy a lakosság jóval megfontoltabban hoz befektetési döntéseket az orosz-ukrán konfliktus lehetséges gazdasági következményei miatt, mint korábban.
Úgy tűnik, a feszült geopolitikai helyzet és az ennek kapcsán a gazdaságra is negatívan ható bizonytalan környezet miatt sokan kivárnak, sőt tartalékolnak, amely logikus reakció az ehhez hasonló körülmények között. Fontos azonban kiemelni, hogy az összegnek a jelentős része látra szóló folyószámlákon pihen, vagyis még nem termel hasznot az ügyfeleknek.
Ráadásul a magas infláció miatt folyamatosan veszít értékéből. Akik már a beérkező összegeket befektetése mellett döntöttek ott megfigyelhető, hogy a legnépszerűbb megtakarítási forma a deviza-megtakarítások voltak, megelőzve a forint takarékszámlák és az értékpapír termékeket - derült ki az OTP Bank közleményéből.