A minden gazdasági ágazatot érintő visszaesés ellenére magas azoknak a vállalatoknak a száma, amelyek a tervezettnél nagyobb pénzügyi tartalékon ülnek jelenleg. Köztük sok cég a válsággal leginkább érintett területeken működik. A látszólagos ellentmondást Korsósné Maku Márta, a Sberbank Magyarország Zrt. Vállalati termékfejlesztési vezetője oldja fel: a vállalkozások több okból is tartalékolhattak az év első hónapjaiban, utána pedig már nem volt alkalmuk elkölteni a forrásokat.
Ilyen indok lehet például egy tervezett nagyobb beruházás. A gazdasági visszaesés több módon is ellehetetleníthette a projekteket: a kereslet visszaesése miatt feleslegessé válhatott a kapacitásbővítés, de akár a kivitelező, beszállító állapota is kútba ejthette a terveket. Az érintett beruházások többségét csak elhalasztották, a későbbi megvalósításig azonban a rászánt tőke a cég számláján parkol elkülönítve.
Hasonló helyzetet jelentett, amikor egy vállalat a tavaszi-nyári szezonális készletberendelésre halmozott fel nagyobb tőkét, de a piacának kvázi megszűnésével okafogyottá vált a beszerzés is – osztja meg tapasztalatait a banki szakember. További lehetőség, amikor a cég az előző sikeres év forrásait piacnyitásra, vagy például a márka újrapozícionálására szánta, ezeket azonban rendre felülírta az egyre súlyosbodó helyzet. Emellett a Sberbank szakemberének tapasztalata szerint vannak hagyományosan óvatos vállalatok is, akik pont az ilyen helyzetekre tekintettel különítettek el jó előre forrásokat.
Mi legyen a pénzzel?
Tagadhatatlan, hogy a fennálló tartalékok egy szemmel jól látható része mindenképpen elmegy a kár mérséklésére: rezsire, működésre és a dolgozók megtartására. De nagyobb méretű forrásnál megmarad annak többsége. Legtöbben hagyományosan látra szólóan tartják a pénzüket a számlájukon, pedig amíg eljön a felhasználás ideje, ezeket a forrásokat érdemes lenne lekötni.