Gazdasági növekedés cikkek
Növekvő kockázatok a világgazdaságban
A Nemzetközi Valutaalap növekvő gazdasági kockázatokra hívja fel a figyelmet a napokban megtartandó G20-as pénzügyminiszteri találkozó előtt. Az IMF leginkább a fejlődő országok gazdasági növekedését látja problémásnak.
Valamiért lassul a magyar gazdaság
Eltérően látják elemzők a bruttó hazai termék (GDP) növekedés lassulásának okait, éves növekedési prognózisukon azonban nem változtattak: továbbra is 2,8 százalékos éves bővülést várnak a magyar gazdaságban.
Csaknem két éve növekedünk
Immáron huszonharmadik hónapja sorozatosan bővülésre áll a zászló a magyar gazdaságban – ez derül ki az MLBKT által számított beszerzési menedzser indexből (BMI). nemcsak a vállalatok megrendelései, hanem a foglalkoztatottsági mutatók is emelkedtek.
Baljós árnyak a magyar gazdaság felett
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint a magyar gazdaság 2015. második negyedévben elkezdődött lassulása folytatódni fog, a tavalyi 3,6% után idén a GDP 2,7%, jövőre 2% körüli bővülése valószínű, főleg a beruházások stagnálása-visszaesése következtében. Emellett a világgazdasági folyamatokban is egyre több a bizonytalanság. Az idei második negyedévben az államháztartási hiány és az államadósság is növekedett, a külső egyensúly viszont kedvezően alakult, a defláció véget ért.
Mit adott nekünk az Unió?
Minden forintnyi uniós forráskifizetés átlagosan 3,5-szeres összegű beruházással járt együtt Magyarországon, minden 100 milliárd forintnyi pótlólagos uniós forrás körülbelül 6000 fővel járult hozzá a foglalkoztatás emelkedéséhez, s 2,2 százalékponttal lassította a vállalatok számának csökkenését 2009-2013 között – áll a Magyar Fejlesztési Bank legfrissebb elemzésében.
Három százalékkal lehetünk nagyobbak az idén
Az idei bruttó hazai termék (GDP) növekedéssel kapcsolatos várakozások 3 százalék körül mozognak makrogazdasági elemzők szerint a második negyedévi előzetes adat ismeretében.
Csúnya meglepetést hozott a mezőgazdaság
Folyamatosan jönnek az EU-ból a növekedési adatok a délelőtt folyamán. A magyar esetben komoly negatív meglepetést láthattunk, hiszen 2,7% lett csak a növekedés a várt 3,2%-kal szemben. A mezőgazdaság húzta vissza a teljesítményt. Mindeközben a cseheknél 4,4% lett a bővülés!
Idén még marad a bóvli
A magyar gazdaság a tavalyi, átmenetileg kiugróan gyors, 3,6%-os és az I. negyedévi 3,5%-os bővülés után idén lassul, 2,7% körüli ütem valószínű a GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint. Ennek fő oka a beruházások stagnálása. A fogyasztás növekedése azonban gyorsul. Az I. félévi 0,4%-os árcsökkenést a II. félévben 0,5% körüli emelkedés követi. A külső és belső egyensúly kedvezően alakul. Magyarország hitelbesorolása várhatóan javul, a bóvliból való kikerülés azonban 2016-ra csúszhat.
Óvatosan fékez a pannon puma
Bár a magyar gazdaság 2015-ben is az EU átlagánál (1,8%) gyorsabban fog növekedni, a tavalyi dinamika (3,6%) elérésére nincs esély, 2,7% körüli ütem valószínű. A hazai gazdaság a GKI által korábban feltételezettnél elnyújtottabban lassul.
Audi motor hajtja a pannon pumát
Az idei év egészében is 3 százalékot meghaladó gazdasági növekedést várnak banki elemzők, a növekedés motorja az ipar, amelyben a következő hónapokban is folytatódhat a bővülés, köszönhetően a járműgyártásnak.
Az OECD belenézett az üveggömbbe és növekedést látott
A korábban előre jelzettnél magasabb gazdasági növekedést, alacsonyabb munkanélküliséget jósol Magyarországnak az OECD. A szervezet szerint ugyanakkor az államadósság alig csökken, és jövőre lelassul a magyar gazdaság.
Két év után lép a fékre a gazdaság?
Idestova a huszonegyedik hónapja tart a fellendülés a magyar gazdaságban. Ugyanakkor a Beszerzési Menedzser Index három éve a leggyengébb áprilisi értéket mutatja, jelezve, hogy idén fékeződhet a növekedés.
Rózsásak a kilátásaink
A Nemzetközi Valutaalap szerint a vártnál gyorsabb ütemben bővülhet a magyar GDP, elemzők szerint pedig a fogyasztási kilátások az egész régióban kimondottan rózsásak. A fellendülésre az igazi veszélyt a görögök jelentik.
Jobban nőhet a gazdaság és az államadósság
A gazdaság növekedési üteme 2015-ben is 3 százalék felett maradhat, amit jövőre egy mérsékeltebb év követhet. A gazdasági teljesítményt idén elsősorban a fogyasztás, jövőre újból az export vezérelheti.
A kkv-k húzzák a növekedést
A kelet-közép európai tartós gazdasági növekedés húzza maga után a régió dél-keleti szomszédait. Közép- és Dél-Kelet-Európa kilenc vizsgált országa – köztük Magyarország – a gyenge euró és az olcsó kőolaj legfőbb haszonélvezője. Gond a kiszámíthatatlan szabályozással és bürokráciával van.
Fellendülést hozhat az alacsony olajár
A nagy gazdasági visszaesések idején mindig a világ GDP-jének 4 százaléka fölött volt az olajszámla, így volt ez 2008 és 2014 között is. Mostanra viszont 2 százalékra csökkent a mutató, ami, ha így marad, jelentős növekedési stimulust adhat a világgazdaságnak.
Nincs buborék, ami kipukkanhatna
Növekszik a világ gazdasága és egyhamar nem is fog leállni, de a folyamat nem egységes. Egyelőre az USA húzza a világot, miközben Kína felemelkedése még csak most kezdődik és Európa csak vergődik.
Jók az előjelek az idei növekedésre
A K&H Bank vezető elemzője és az Erste Bank elemzői 2,5, az ING szakértője 2,8 százalék körüli bruttó hazai termék (GDP) növekedést vár idén, a tavalyi adatokkal kapcsolatban pedig kiemelték: elsősorban a beruházások, az ipar és a szolgáltatások húzták a bővülést.
Jó hír: nem úgy tűnik, mintha lassulna a magyar gazdaság
Habár a február hónap általában nem túl kiemelkedő a feldolgozóiparban, az MLBKT Beszerzési Menedzser Indexe továbbra is fellendülést jelez. Immár tizenkilencedik hónapja tart a bővülés a magyar gazdaságban.
Felminősítik-e a magyar gazdaságot?
Az idei évben szűk a költségvetési mozgástér, mivel alig-alig csökkent az államadósság, de az olajár csökkenése miatti alacsony infláció, valamint a devizahitelesek terheinek csökkenése következtében gyorsul a fogyasztás bővülése.
Drága mulatság lenne az olimpia – és nem sok haszna van
A MOB-elnök szerint csak akkor szabad pályázni az olimpiai játékok rendezésére, ha az gazdaságilag racionális, előnyös, és garantálható a társadalmi konszenzus. Az olimpia szervezéséről azt gondolhatjuk, hogy gazdasági fellendülést okoz, de ez a hatás viszont rendkívül mérsékelt.
Kinéz a konjunktúra
Elemzők szerint továbbra is kedvezőek az ipari termelés kilátásai, annak ellenére, hogy az autógyárak decemberi leállása miatt számítani lehetett a havi csökkenésre, a konjunktúraindexek okot adnak a bizakodásra.
Magasabb adókra számítanak a vállalatok
Visszafogott optimizmussal kezdik az idei évet a hazai nagyvállalatok. A cégek elsősorban saját helyzetüket illetően számítanak kedvező kilátásokra, míg a makrogazdasági környezet szempontjából inkább stagnálást várnak.
2015: reméljük a legjobbakat
Habár a tavalyi év rég nem látott eredményt hozott a magyar gazdaságban, az idei évben várhatóan visszaesik a növekedés. A globális és európai mutatók ugyan fellendülést valószínűsítenek, de a kormány sok esetben ép ésszel nehezen magyarázható gazdaságpolitikai intézkedései a növekedés ellen hatnak.
Mi vár a világgazdaságra jövőre?
A globális fellendülés motorja az Egyesült Államok gazdasága lesz, miközben az eurózóna növekedése mérsékelt marad. A megszorítások vége és az EKB fellendítheti az uniós gazdaságokat.
A gazdaságélénkítés ára a növekvő államadósság
A növekedés ösztönzésére elindított mennyiségi lazítási programok hátulütője a világ gazdaságai által felhalmozott tetemes mennyiségű adósság, amelyet nem lehet a végtelenségig figyelmen kívül hagyni.
Marad magas fordulatszámon a magyar gazdaság
Tartósan az átlag felett marad a magyar gazdasági növekedés – idén 3,2 százalékkal bővülhetett a GDP hazánkban. A magyar gazdaság a következő években két százalékot meghaladó mértékben növekszik majd, a bővülés üteme minden évben gyorsabb lehet az eurózóna átlagánál.
A legnagyobb gondunk még mindig az államadósság
A magyar gazdaság szempontjából még mindig jelentős kockázatot jelent az államadósság alakulása, az orosz szankciók körének esetleges kiterjesztése, illetve a bizonytalan külső kereslet. Továbbra is meghatározó, sikerül-e élénkülnie a lakossági fogyasztásnak és a versenyszféra talpra tud-e állni és új - az állami beruházásoktól elszakadó - fejlesztésekbe kezdeni.
Idén jó, jövőre bizonytalan
Ebben az évben a vártnál is magasabb, a három százalékot bőven meghaladó lesz a magyar gazdaság növekedése. Jövőre azonban a geopolitikai bizonytalanság és a kormánnyal szembeni bizalmatlanság miatt visszaeshet a növekedés.
Bebicskázott a magyar ipar
Jelentősen elmaradt a várakozásoktól az ipari termelés októberi növekedése elemzők szerint, akik az év utolsó két hónapjában az ipari termelés további lassulására számítanak. Ugyanakkor egyéb konjunktúra-adatok nem támasztják alá a visszaesést.
A járműgyártással lassul a teljes ipar
Az ipari termelés 0,5 százalékkal nőtt augusztusban a múlt év azonos hónapjához képest és 5,7 százalékkal elmaradt az előző havitól, míg júliusban még 12,3 százalékos éves és 1,4 százalékos havi növekedésről számolt be a statisztika. A munkanaphatással kiigazított adat 2,9 százalékos éves növekedést jelzett - erősítette meg az egy héttel ezelőtt közölt előzetes adatokat részletes jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az Unió megmondta a tutit
A jelenlegi nehéz gazdasági környezet ellenére az uniós feldolgozóipar számos, a gazdasági növekedés fellendítésének szolgálatába állítható adut tartogat a versenyképesség terén. Ez olvasható ki a Bizottság az ipar versenyképességét vizsgáló két jelentéséből.
Ha Németország tüsszent, mi is elkaphatjuk a náthát
A legtöbb európai piacon csütörtökön látnak napvilágot a második negyedéves GDP-adatok, azonban a kilátások korántsem biztatóak. Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza a korábban publikált ipari termelési adatok alapján csupán 0,1 százalékos GDP-növekedést vár az előző negyedévhez képest, de meglátása szerint fennáll annak a veszélye is, hogy visszaesést mutatnak a számok, és már a második negyedévben recesszióba fordulhat Európa.
Az idei év még nem vidám, de jövőre minden jobb lesz
Várhatóan átlag alatti év lesz 2014 a világgazdasági növekedés szempontjából, de jövőre már jobbak a kilátások – jósolta hétfőn, Londonban ismertetett globális előrejelzésében a Moody's Investors Service.
Újra biztatóak a globális növekedési kilátások
A világgazdaságnak az utóbbi időben meg kellett küzdenie a kínai gazdaság szándékos lassításával, az Ukrajnában és Gázában zajló geopolitikai szempontból is kritikus eseményekkel és a kedvezőtlen amerikai időjárással.
Rég volt ilyen jó évünk, kérdés meddig marad így
Növekedési szempontból az idei esztendő az elmúlt évekhez képest kiugróan jó lesz. Ezt főként a választási gazdaságpolitika és az EU-támogatások beömlése következtében átmenetileg jelentősen emelkedő belföldi kereslet magyarázza.
Tíz éve várunk erre a magyar gazdaságban
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke 56,7, ami a legmagasabb júliusi érték 1995 óta; ez alapján a válaszadók nagyobb hányada júniushoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be.
Nyolc éve nem látott tempó a magyar gazdaságban
A magyar gazdaság helyzete és kilátásai javultak az idén, a reál GDP nyolc éve nem látott ütemben nőtt, az export és a kkv-k fontos szerepet játszanak a növekedésben, de persze akadnak kockázatok, a hitelpiac helyzetéből és az ukrajnai válságból adódóan.
Tényleg ugorhat idén a pannon puma
Megközelítheti a három százalékot a magyar gazdasági növekedés idén. A hazai fellendülés alapját egyebek mellett a fogyasztói bizalom erősödése, a kedvező monetáris politika és a csökkenő közüzemi díjak adhatják.
Lassult a termelés májusra
Az egy évvel ezelőttihez képest 9,6 százalékkal nőtt az ipari termelés májusban a KSH közlése szerint. Az előző hónaphoz képest viszont 1 százalékos a csökkenés, ami négy hónapja nem fordult elő.
Már 10 hónapja bővülünk
Fellendülésről tanúskodnak a Beszerzési Menedzser Index adatai a magyar gazdaságban. A gazdasági szereplők bizakodóak, az export, import is növekedést jelez, a foglalkoztatási ráta emelkedik.
Valami megindult a magyar gazdaságban
Már a magánszektorban is látszik a beruházások beindulása - kommentálták banki elemzők a Központi Statisztikai Hivatal adatait, amelyek szerint tovább nőtt a beruházások növekedési üteme, és az idei első negyedévben a volumenindex 22,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Szerényebben, de nőtt az ipar
Az előző hónaphoz képest - szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva - a termelés márciusban 0,4 százalékkal nőtt. Elsősorban a járműgyártás és exportja volt a növekedés a hajtóereje.
Így lehetne erős Európa
Az európai parlamenti választások kapcsán elkészítette javaslatait a BUSINESSEUROPE, a 35 ország 41 munkaadói szervezetét tömörítő brüsszeli szervezet. A javaslatok alapvetően pozitív képet festenek az elkövetkező 5 évben globálisan növekvő európai versenyképességről. A BUSINESSEUROPE által kitűzött célok megvalósulásával 2019-ig az uniós tagállamok GDP-je akár átlagosan 5%-os növekedést is elérhet, ami nagyságrendileg 1,250 euró többletet jelent minden európai állampolgárnak egy évben. Európa tehát visszaszerezheti vezető pozícióját a nemzetközi gazdaságban, amennyiben a várt reformok megvalósulnak.
Növekedésre számíthatunk az iparban s a kiskereskedelemben
Az elemzők szerint az idén számottevően gyorsulhat az ipari termelés, a növekedést mind a nemzetközi, mind a hazai konjunktúra támogatja. A kiskereskedelemben is jók a kilátások.
A márkaépítés növeli a jólétet
Még a nemzetgazdaságra is jótékony hatása van a márkaépítésnek, vagyis a márkaépítés hozzájárul a fogyasztók jólétéhez és képes hosszú távon befolyásolni a gazdasági növekedést. Erre jutott legalábbis a Szellemi Tulajdon Világszervezetének friss jelentése.
A magyar gazdaság még csak most vesz lendületet
A vártnál kedvezőbb hatással volt a járműipar, a mezőgazdaság és az építőipar teljesítménye az éves növekedési adatokra és a kibocsátásra a harmadik negyedévben. Részben tehát egyedi tényezők és kedvező bázishatások eredményeképpen Magyarország Európa jobban teljesítő gazdaságai közé ugrott. A harmadik negyedév adatai alapján számos mutató bizakodásra ad okot az amerikai és az európai gazdaság talpra állása tekintetében is, bár a válság előtti húzóerő visszatérésére még várni kell.
Ez kellene az igazi növekedéshez!
Magyarország, valamint a régió gazdasági helyzete, ezen belül az export lehetőségei és kockázatai voltak a fókuszban a Coface által rendezett, „Az exportkockázatok a törékeny gazdasági növekedési tükrében” című országkockázati konferencián.