Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint az ipar és a szolgáltatások húzták a gazdaságot az első negyedévben, ez a két szektor összesen 3,1 százalékponttal részesedett a 3,5 százalékos bővülésből a termelési oldalon. Kifejtette, hogy a havi adatok alapján az ipar jól teljesített, de azt is látni lehet, hogy a szolgáltatások iránt élénkült a kereslet. A felhasználási oldalon pedig a nettó export volt a növekedés motorja. A beruházásoknál bekövetkezett csökkenés visszafogta a GDP növekedését, a háztartások fogyasztása viszont pozitívan járult hozzá a gazdaság teljesítményéhez az első negyedévben. A friss adatok alapján a K&H Bank vezető elemzője továbbra is a 3 százalékot kicsit meghaladó bővülést vár az idén.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője kiemelte: pozitív meglepetés volt a külkereskedelem látványos hozzájárulása a növekedéshez. A kivitelen belül különösen erős volt a szolgáltatás-export dinamikája, amiben véleménye szerint szerepet játszhatott az utóbbi időben Magyarországra települt szolgáltatóközpontok teljesítménye is. A mezőgazdaság az első negyedévben lefelé húzta a növekedést, azonban az év folyamán - az időjárástól is függően - még változhat a szektor teljesítménye, így akár pozitívan járulhat hozzá az éves GDP alakulásához - vélekedett.
Elmondta, a lakossági fogyasztás meglódulása még nem érzékelhető, a kiskereskedelmi forgalmat részben az online pénztárgépek bevezetése okozta "fehéredés" húzza, ám az elemző véleménye szerint a devizahitelek elszámolásának hatása a következő hónapokban már látszani fog.
Suppan Gergely az ipari termelésben sem számít lassulásra a második félévben, és várakozása szerint a beruházások szintén nőhetnek éves szinten az első negyedévi visszaesés ellenére. Megjegyezte, hogy még folyamatban vannak olyan nagy beruházások, amelyek később pozitívan járulhatnak hozzá a beruházási adathoz, ilyen például a Széll Kálmán tér felújítása vagy a budai fonódó villamos projekt, továbbá az út- és vasútépítések. A növekedési hitelprogram kiterjesztése pedig élénkítheti a kkv szektor beruházásait.
Barczel Vivien, az Erste Bank elemzője elmondta: a kiugró, 11,6 százalékos márciusi bővülés után áprilisban az ipari termelés növekedése nagyjából az év eleje óta tapasztalható szinten volt. A szakértő szerint az év további részében is fennmaradhat az ipari kibocsátás 5-6 százalékos növekedése, amelynek a fő húzóereje az autóipar lehet. Az elemző az év egészére is 5-6 százalék közötti növekedést valószínűsít az ipari termelésben a jelenlegi adatok alapján.