Gazdasági növekedés cikkek


Látványos lehet a magyar gazdaság fékezése

Látványos lehet a magyar gazdaság fékezése 

A tavalyi 2,9%-nál érzékelhetően lassabb idei növekedés előre látható volt az EU-támogatások, és az állami beruházások apálya miatt. A fékeződés azonban váratlanul látványossá sikeredik, mert erőteljesen kidomborodik a hat éve működő „magyar modell” magánberuházásokat visszafogó hatása. Emellett egyes ipari területeken értékesítési problémák is jelentkeztek. Bár a Brexit eddig nem gyakorolt nagy hatást az európai gazdasági várakozásokra, mégis valószínűtlen a GKI 2%-os idei növekedési előrejelzésénél gyorsabb idei GDP-bővülés elérése.
Szijjártó: kutatásra-fejlesztésre kell alapozni a magyar gazdaság növekedését

Szijjártó: kutatásra-fejlesztésre kell alapozni a magyar gazdaság növekedését 

Új, kutatásra-fejlesztésre, innovációra épülő fázisba kell léptetni a magyar gazdaság növekedését, a kreativitásra és a szellemi tőkére kell építeni. Ez jó kiindulási alap a gazdaság következő fejlődési szakaszának megteremtéséhez - mondta a külgazdasági és külügyminiszter.
Ha az Uniónak rossz, nekünk is rossz a Brexit

Ha az Uniónak rossz, nekünk is rossz a Brexit 

Közvetlenül nem vár súlyos hatást a kelet-európai gazdaságokban a Moody's a Brexit következményeként, de a keleti EU-gazdaságok azt már megszenvednék, ha a Brexit rontaná az Európai Unió növekedési kilátásait.
Kiderült, hogy mi a gond a magyar modellel

Kiderült, hogy mi a gond a magyar modellel 

Az első negyedévi gazdasági lassulás előre látható volt az EU-támogatások és emiatt az állami beruházások idei apálya miatt. A lassulás azonban váratlanul látványossá sikeredett, mert erőteljesen kidomborodott a hat éve működő „magyar modell” magánberuházásokat visszafogó hatása – írja a 2016-os évre vonatkozó előrejelzésében a GKI Gazdaságkutató Zrt.
A focisiker a gazdaságot is felpörgetheti

A focisiker a gazdaságot is felpörgetheti 

Várhatóan rövid távon mérhetően felpörgeti a gazdaságot a magyar válogatott sikeres szereplése az Európa-bajnokságon (Eb) - mondta Dénes Ferenc sportközgazdász a Kossuth Rádió 180 perc reggeli műsorában.
Kilátásban a növekedés, de nagyok a kockázatok

Kilátásban a növekedés, de nagyok a kockázatok 

A harmadik negyedévben nőhet a magyar gazdaság, ezt az uniós pályázatok gyorsabb kiírása is támogathatja. Ugyanakkor komoly globális kockázatok jelentek meg, amelyek nem csak Magyarországra jelentenek veszélyt – mondták a szakemberek a Piac &Profit által szervezett első Cégvezetők Csúcstalálkozóján.
A szomszédaink lekörözik a világot

A szomszédaink lekörözik a világot 

A gazdasági válságból való kilábalás lassabb a korábban vártnál, de javul a helyzet - derült ki a Coface hitelbiztosító konferenciáján. A szakértők szerint a kelet-közép-európai régió 3 százalékos növekedésre lehet képes az idén, ez pedig meghaladja a világgazdaságtól várható 2,7 százalékos tempót, és a duplája az eurózóna várható növekedésének.
A költekezés tartja a víz felett Magyarországot

A költekezés tartja a víz felett Magyarországot 

Elemzők szerint a pozitív meglepetést hozó áprilisi ipari termelési növekedés lendületet adhat a GDP bővülésének, amely az idén 2 százalék felett lehet. A gazdaságot most a szolgáltatások növekedése húzza, amelyet a háztartások fogyasztásának látványos bővülése támogat.
Csúnya világ jön Magyarországon

Csúnya világ jön Magyarországon 

Jelentősen rontotta Magyarország idei gazdasági növekedésével kapcsolatos előrejelzését az OECD. Alacsonyabb lesz a gazdasági növekedés, elszáll a költségvetési hiány jövőre, a közmunkaprogramot pedig le kellene építeni.
Csak a vásárlásunk hajtja a gazdaságot

Csak a vásárlásunk hajtja a gazdaságot 

Magyarországon kedvezően alakulnak a gazdasági folyamatok, ugyanakkor a magyar gazdaság is lassul, a legnagyobb baj pedig, hogy a jogi környezet kiszámíthatatlansága visszafogja a befektetéseket - derül ki a Coface hitelbiztosító friss országelemzéséből.

Így lehetne fellendíteni a gazdaságot 

Nyolc évvel a gazdasági válság után sok nagy nemzetgazdaságot továbbra is jelentős negatív kibocsátási rés jellemez. A növekedés fellendítéséhez vonzó alternatíva lehet az infrastruktúrára irányuló beruházások fokozása annak érdekében, hogy ne csak a rövid távú kereslet lendüljön fel, hanem hosszú távon a gazdaság kínálati oldalának nagyobb mértékű növekedése is biztosítható legyen.

Ezért bicsaklott meg a pannon puma 

Az első negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A visszaesést részben az építőipar gyengélkedése okozta, de az igazán rossz hír az ipari termelés bezuhanása.

Az állások háromnegyede a víztől függ 

Hajlamosak vagyunk az ivóvízre, mint fizikai létszükségletre gondolni, de a gazdaságnak is alapeleme. Ahol nincs víz, ott munkalehetőség sincs. Ahol gyakori a vízhiány, onnan az üzletek és a vállalkozások is menekülnek.

Gyenge kezdés után erős visszaesés? 

Az év eleji növekedési adatok a magyar gazdaság lassulását jelzik. Az elmúlt hónapokban a nemzetközi előrejelző intézmények jellemzően tovább csökkentették a magyar gazdasági dinamikára vonatkozó prognózisaikat, s kissé romlottak a gazdasági várakozások is. A GKI GDP-előrejelzése változatlan, a 2014. évi 3,7% és a tavalyi 2,9% után 2016-ban csak 2,3% körüli bővülés valószínű, mindenekelőtt a beruházások csökkenése miatt.

Csökkenteni kell az állam szerepét a gazdaságban 

Az eddig elért gazdaságpolitikai eredmények méltatása mellett az állam gazdasági szerepvállalásának mérséklését sürgeti a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szokásos éves ellenőrzésének eredményéről pénteken kiadott jelentése.

Egyre kevésbé bízunk a boldog holnapban 

Áprilisban az üzleti várakozások romlottak, a fogyasztóiak kissé javultak, de ez utóbbiak így sem érték el a februári szintet. A januári, igen magas szinthez képest minden ágazatban és a fogyasztók körében is valamivel kisebb lett a gazdasági bizalom.

Lehagynak minket a régiós versenytársak 

A számszerűen hasonló idei előrejelzések ellenére a magyar gazdasági folyamatok jellemzésében továbbra is nagy a különbség. A kormányzat fenntartható növekedést, Ausztria belátható időn belüli utolérését vizionálja, független szakértők viszont csak átmeneti részsikereket, folytatódó regionális leszakadást látnak.

Magyarország még mindig vonzó 

Magyarország továbbra is kedvező célpontja a közvetlen külföldi tőkebefektetéseknek, valamint egyre vonzóbbak a vidéki települések és régiók a külföldi befektetők számára, ezt támasztja alá a szakmai körökben mértékadó kiadványnak számító fDi Magazine legfrissebb összeállítása.

Különadók: most már látszik, hogy nem volt jó ötlet 

Az elmúlt években sorra bevezetett különadókból jelenleg 15 féle van a magyar adórendszerben. Az Orbán-kormány adózási csodafegyvere csökkenti az ország versenyképességét, fölöslegesen bonyolítja az adórendszert és hosszú távon mindenképpen káros a gazdaságnak.

Két százaléknál nem lesz több a növekedés 

A bruttó hazai termék (GDP) növekedése két százalék fölött lehet idén, de nem sokkal. A lassuló növekedést a lanyhuló uniós forrásfelhasználás, az ipari termelés dinamikájának csökkenése és az építőipar visszaesése okozza.

Magyar gazdaság: szendereg a robogás 

A magyar gazdaság növekedési üteme tavaly év végén átmenetileg ismét felgyorsult, több mint 1 százalékponttal haladta meg az EU átlagát. A régióban azonban a szlovák, a román, a lengyel, a cseh és a bolgár fejlődés így is gyorsabb volt. Éves átlagban idén a lassulás folytatódása várható.

Rakétára pattant a magyar gazdaság 

Minden elemzői várakozást felülmúlt a bruttó hazai termék (GDP) növekedése, ha az építőipar és a mezőgazdaság nem húzta volna le a számokat, az eredmény még jobb lett volna. Az idén viszont már visszafogottabb növekedésre számítanak a szakemberek.

Ezt várja tőlünk Brüsszel az idén 

Az idén 2,1 százalékos, jövőre 2,5 százalékos gazdasági növekedésre számít Magyarországon az Európai Bizottság (EB), téli gazdasági előrejelzésében. Ugyanakkor az egész Európai Unióban bővülésre áll a zászló, bár a világgazdasági kockázatok egyre jelentősebbek.

Meglassúdik a magyar gazdaság 

A magyar gazdaság fejlődése sokéves gyengélkedés után 2014-ben a második leggyorsabb volt az EU-ban. Tavaly is átlag feletti növekedést sikerült elérni, ez azonban a lassulás miatt már elmaradt a régiós versenytársak többségének eredményétől, idén pedig tovább nyílik az olló: 11 ország közül a magyarnál várhatóan csak a horvát, a bolgár és a szlovén dinamika lesz alacsonyabb.

Köddé válik a vállalatok optimizmusa? 

Eltűnőben a vállalatok optimizmusa. A másfél éve tartó negatív trend következtében a K&H nagyvállalati növekedési index jelenleg 5 ponton áll, amely az index eddigi legalacsonyabb értéke. A cégek kisebb árbevétellel terveznek idén, és a foglalkoztatás élénkülése is várat magára a szektorban. A gazdaság teljesítményére a cégek többsége szerint a jelenlegi növekedési ütem lesz jellemző rövid és középtávon egyaránt.

Meglepetésekkel indul az év 

Izgalmasan indul az év eleje, mivel a tavalyi évtől eltérően most nem látható egyértelmű trend, inkább csapkodó árfolyamok jellemzik a tőkepiacokat. Globális szinten leheletnyi gyorsulásra, éves szinten 3,3 százalékos növekedésre lehet számítani a tavalyi 3,1 százalékos bővülést követően. Az egyes régiók azonban eltérő ciklusban vannak a gazdaság állapotát tekintve, így minden régió tartogat meglepetéseket.

Az ország és mi – mérlegen a 2015-ös év 

Személyes életüknek, közvetlen környezetüknek 2015-ös eseményeit inkább pozitívan minősítik a magyarok, az ország tavalyi történéseit azonban többségük negatívan ítéli meg – ezek a legfontosabb eredményei az Ipsos és a ZRI Závecz Research kutatócégek közös felmérésének

Olcsón megúszta az állam a tavalyi évet 

Várhatóan alacsonyabb lesz a tavalyi költségvetési hiány végösszege a vártnál, a végleges gazdasági adatoktól függően akár két százalékig is csökkenhetett a deficit, miközben mintegy 2800 milliárd forintnyi uniós forrást sikerült lehívni a magyar keretből.

Saját vállalkozásukat féltik a cégvezetők 

Tavaly év végén mérséklődött a depresszió, de továbbra sincs „hurrá-optimizmus”. Hiába éledezik a gazdaság, annak meghatározó szereplői a kis- és középvállalkozások vezetőinek mintegy fele még nem látja, hogy tartós lehet-e ez a növekedési pálya – derült ki a Policy Agenda és az IBS közös felméréséből.

Baljós árnyak a gazdaságban: megszakadt a két és fél éve tartó sorozat 

A novemberhez képest összességében kedvezőtlenebb folyamatokról számoltak be a cégek decemberben, melyekben meghatározó szerepe van az ünnepek miatti rövidebb hónapnak és sok válaszadónál az év végi tervezett leállásoknak.

Kívánt valamit Újévre? Gondolja át még egyszer 

A vártnál nehezebb év következhet a magyar gazdaságban – legalábbis ez derül ki a decemberben közzétett gazdasági előrejelzésekből és statisztikákból. Az uniós forrásokból finanszírozott beruházások kifulladása és a munkaerő elvándorlása miatt ugyanis lassulhat a növekedés, lemaradunk régiós versenytársainktól. A cégek azonban optimisták, a munkavállalók is azok lehetnek, tovább növekednek ugyanis a fizetések.

Kifulladt a nagy rohanásban a pannon puma 

A CIB Bank idén változatlanul 2,8, 2016-ra 2 százalékos bruttó hazai termék (GDP) növekedést prognosztizál negyedéves előrejelzésében. A lassulás oka, hogy kifulladt az uniós pénzekből finanszírozott beruházási boom.

Jövőre már nem tudjuk tartani a lépést 

A magyar gazdaság az idei 2,9 százalék után 2016-ban 2,4, 2017-ben pedig 2,8 százalékkal bővülhet a TakarékBank elemzői szerint. Magyarország így már nem tudja tartani a lépést régiós versenytársaival.

Beleragadt a sárba a pannon puma 

Három százalék alatti növekedésre számít az elemzők többsége, az idei évet a mezőgazdaság húzta le, a szolgáltatások viszont meglepően jól teljesítettek, és immár ezek számítanak húzóágazatnak az autóiparral szemben.

Már azt is megvesszük, amit eddig nem mertünk 

Az év hátralévő részében tovább növekedhet a kiskereskedelmi forgalom az elemzők szerint. A következő években a hiteltörlesztések kiszámíthatóvá válása is elősegítheti a lakossági fogyasztás élénkülését – az is belekerül a kosárba, amire eddig nem volt pénz.

Biztató jel érkezett a magyar gazdaságból 

Idén eddigi legmagasabb értékét érte el novemberben a beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított értéke; a felmérésben részt vevők a korábbiaknál kedvezőbben ítélték meg a feldolgozóipar rövidtávú növekedési esélyeit.

Beruházás nélkül nem megy 

A magyar gazdaság a 2014. évi, átmenetileg gyors növekedés után idén lassuló pályára került, az I. negyedévi 3,5 százalékos növekedést a II. negyedévben 2,7 százalékos, a III. negyedévben 2,3 százalékos ütem követte, s a következő negyedévekben csak 2 százalék körüli bővülés várható. A külső és belső egyensúly kedvezően alakul, de a felminősítésre még egy ideig várni kell – derül ki a GKI legfrissebb havi prognózisából.

Jobb eredményre számítottunk 

A vártnál jobban lassul a magyar gazdaság növekedése a harmadik negyedévben a megkérdezett elemzők szerint, akik az év egészére valamivel 3 százalék alatti növekedéssel számolnak. A KSH pénteken kiadott első becslése szerint a harmadik negyedévben Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva az első negyedévi 3,5 és a második negyedévi 2,7 százalék után.

Tovább lassul a magyar gazdaság 

A magyar gazdaság 2015. második negyedévben elkezdődött lassulása folytatódni fog. Az I. negyedévi 3,6 százalékos növekedést a II. negyedévben csak 2,7 százalékos dinamika követte, s a nyári adatok további fékeződésre utalnak. A tavalyi 3,6 százalék után idén a GDP 2,7 százalékos, jövőre 2 százalék körüli bővülése valószínű, főleg a beruházások idei stagnálása, jövő évi visszaesése következtében.

Ez a négy dolog kell Varga szerint a növekedés fenntartásához 

Négy pontban foglalta össze a nemzetgazdasági miniszter, mit tehet a magyar kormány a gazdaságpolitikában a következő hetekben azért, hogy a magyar gazdasági növekedés az európai unió átlaga felett legyen a következő hónapokban is.

Van ami lassul ebben a megkergült világban 

Londoni pénzügyi elemzők szerint lassuló világgazdasági növekedésre utalnak a legújabb globális aktivitási mérőszámok, a feltörekvő piacok gyengélkedése ugyanis megfertőzheti a fejlett gazdaságokat is.

A lassulás elkezdődött 

A magyar gazdaság 2015. első negyedévben 3,6, a másodikban 2,7 százalékkal növekedett, a második félévben és 2016-ban további fékeződés valószínű, mindenekelőtt az EU-források átmeneti visszaesése, a belföldi felhasználás visszafogottabbá válása, de a kiviteli lehetőségek romlása következtében is – vélekedik előrejelzésében a GKI.

Remek kezdés, majd jött a pánik 

Jól kezdődött az év az európai gazdaság számára, de előbb a görög válság, majd a feltörekvő piacokon átsöprő pánik rontotta a kilátásokat. A Pioneer Investments nemzetközi elemzői ennek ellenére úgy látják, hogy a növekedést támogató fő körülmények továbbra is fennállnak, így idén 1,6, jövőre pedig 2 százalékos növekedést várnak.

Jövőre lassul a pannon puma 

A TakarékBank elemzői idén a bruttó hazai termék (GDP) 3,1 százalékos, jövőre 2,5 százalékos bővülésére számítanak, az idei éves átlagos infláció 0,2 százalékra várható, jövőre éves szinten 2,4 százalékra emelkedik a pénzromlás üteme.

Ennél alacsonyabb már nemigen lesz a kamat 

Az Equilor Befektetési Zrt. szakértői szerint az idén a bruttó hazai termék (GDP) 3,1 százalékkal, jövőre szerényebb mértékben, 2,7 százalékkal bővülhet, miközben ebben az évben az infláció 0,1 százalék, jövőre várhatóan 1,5 százalék lesz.

Tényleg vége a válságnak? Mi vár ránk jövőre? 

Valóban véget ért a válság? Mi lesz a növekedés motorja? Fenntartható-e a jelenlegi hazai növekedés szintje, vagy visszaesés várható? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ a Joint Venture Szövetség (JVSZ) ötödik alkalommal megrendezett vállalattervezési konferenciájának előadói.

Felpörgette a régiót az export 

2014-ben a közép-európai országok és iparágak nagy része gyorsuló gazdasági növekedést ért el, a gépipari export és a lakossági fogyasztás növekedése emelte a GDP-t. Egyedül az energiaipari vállalatok tapasztaltak jelentős visszaesést. A régiós vezetők bíznak abban, hogy a GDP növekedés egyre inkább megmutatkozik a növekvő árbevételekben is. Ezek a legfőbb megállapításai a Deloitte Közép-európai Top 500 felmérésének.

Növekvő kockázatok a világgazdaságban 

A Nemzetközi Valutaalap növekvő gazdasági kockázatokra hívja fel a figyelmet a napokban megtartandó G20-as pénzügyminiszteri találkozó előtt. Az IMF leginkább a fejlődő országok gazdasági növekedését látja problémásnak.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

Mindent a mobilunkkal intézünk, még ezt is

Mindent a mobilunkkal intézünk, még ezt is 

A múlt évben összességében 63 százalékkal nőtt a mobilbankon keresztül kötött biztosítások száma.

Jogi kisokos

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között 

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt értékes görög bronzszobrot.

Cégblog

Gond volt a fogyasztók kompenzálásával, ment a bírság a cégeknek

Gond volt a fogyasztók kompenzálásával, ment a bírság a cégeknek 

A Gazdasági Versenyhivatal 40 millió forint bírságot szabott ki a 4Life Directre és biztosító-partnereire.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Gazdaság

Idén elfelejtheti a turizmus, hogy egyszer volt egy koronavírus

Idén elfelejtheti a turizmus, hogy egyszer volt egy koronavírus  

Az ágazati felívelő folyamatát a SZÉP-kártya-használati adatok, valamint az első negyedév eddig megismert turisztikai trendjei is alátámasztják.

Infokom

Meglepő, miként használja már most a HR a mesterséges intelligenciát

Meglepő, miként használja már most a HR a mesterséges intelligenciát  

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo