Csapdában vergődik a világgazdaság

Továbbra sem várható a világgazdasági növekedés gyorsulása a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán kiadott jelentése szerint. A szervezet idén 2,9 százalékos, jövőre 3,2 százalékos növekedést vár a tavalyi 3,1 százalék után.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

A jegybankok által szerte a világon folytatott túl laza monetáris politika torzulásokat okoz a pénzpiacokon. Ahhoz, hogy ez a fajta monetáris politika hatékony legyen, megfelelő fiskális politikára is szükség van, olyanra, amely segíti a növekedést ösztönző fogyasztás fellendítését – állítja az OECD negyedévenként kiadott jelentése. A szervezet szerint az Egyesült Államok és Kanada hazai össztermékének (GDP) a várható növekedését és a brazil gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzést módosították jelentősen júniushoz képest: az amerikai és a kanadai növekedést 0,4, illetve 0,5 százalékkal lefelé, a brazilt 1,0 százalékkal fölfelé. Ez azt jelenti, hogy az OECD várakozása szerint idén mindössze 1,4 százalékkal nő az amerikai GDP, míg a brazil visszaesés 3,3 százalék lesz a tavalyi csaknem 4 százalék után. Jövőre már csak 0,3 százalékos csökkenést vár Brazíliában a párizsi székhelyű nemzetközi szervezet.

Ami a 2017-re szóló előrejelzést illeti, az OECD jelentősen lefelé módosította a brit és az olasz növekedést is júniushoz képest: Nagy-Britanniában már csak 1,0 százalékos bővülésre számít a korábbi 2,0 százalék helyett, Olaszországban pedig 0,8 százalékra a júniusi 1,4 százalék után. Ennek oka a szigetország esetében az EU-tagság elutasítása (Brexit) utáni bizonytalanság, ami az OECD értékelése szerint komoly lefelé ható kockázatként jelenik meg. Az előrejelzés szerint az euróövezetben idén 1,5 százalék, jövőre 1,4 százalék lesz a növekedés a tavalyi 1,9 százalék után. A német gazdaság – amely tavaly 1,5 százalékkal nőtt – az OECD várakozása szerint idén 1,8 százalékkal, jövőre 1,5 százalékkal bővül.

Jól szerepelnek a magyarok
2015 jó év volt a legnagyobb közép-európai vállalatok számára, így Közép-Európa továbbra is fontos célpontja marad a külföldi tőkebefektetéseknek. Idén eggyel több, 67 magyar cég került a legnagyobbak közé. A MOL megőrizte második helyét, és többek között az Audi Hungaria, a GE Infrastructure, az MVM, a Magyar Suzuki Zrt., a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary és a Samsung Electronics Hungary is növekedni tudott az egy évvel ezelőtt eredményeihez képest.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo