Ha az Uniónak rossz, nekünk is rossz a Brexit

Közvetlenül nem vár súlyos hatást a kelet-európai gazdaságokban a Moody's a Brexit következményeként, de a keleti EU-gazdaságok azt már megszenvednék, ha a Brexit rontaná az Európai Unió növekedési kilátásait.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Moody's Londonban ismertetett átfogó tanulmánya kimutatja, hogy a keleti EU-gazdaságok egyikében sem éri el a Nagy-Britanniába irányuló export a hazai össztermék (GDP) 5 százalékát. Magyarország esetében ez az arány a hitelminősítő adatai szerint 3,3 százalék, Lengyelországban 2,8 százalék, de a leginkább kitett Csehországban és Szlovákiában is csak 4,6, illetve 4,8 százalék.

A teljes EU-piacra irányuló export GDP-arányos értéke ugyanakkor a három legnyitottabb térségi gazdaságban, Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában 63,3, 68, illetve 69,6 százalék, a teljes exporthoz mérve pedig meghaladja 80 százalékot a Moody's kimutatása szerint.

A Nagy-Britanniából Közép- és Kelet-Európa piacaira áramló működőtőke-befektetések aránya is csekély, a térség legtöbb gazdaságban nem éri el a közvetlen külföldi befektetések teljes értékének 3 százalékát, így ha a közvetlen brit tőkebefektetések esetleg teljesen leállnának, az sem érintené érdemben a keleti EU-térség beruházási kilátásait - áll a Moody's elemzésében.

Ha Európa nem nő, azt megérezzük

A cég szerint a térségi működőtőke-beáramlásban az EU egészének van domináns súlya, ezért a keleti EU-gazdaságok azt már megszenvednék, ha a Brexit rontaná az Európai Unió növekedési kilátásait. Németország önmagában a teljes közép- és kelet-európai EU-térség közvetlen külföldi befektetéseinek 10 százalékát adja.

Kép:Fotolia

A Moody's alapeseti előrejelzési forgatókönyve nem számol azzal, hogy Nagy-Britannia kilépése érdemi hatást gyakorolna a kontinentális EU-gazdaságok növekedésére, ám ha ezeket a növekedési kilátásokat a vártnál nagyobb sokk érné a Brexit miatt, akkor a hitelminősítő lefelé módosítaná a keleti EU-gazdaságokra érvényben tartott növekedési előrejelzését - áll a cég csütörtöki londoni elemzésében.

A Moody's jelenleg valamivel 3 százalék feletti éves átlagos növekedést vár az általa vizsgált közép- és kelet-európai EU-térség egészében a 2016-2017-es időszakban.

A hitelminősítő szerint a régió megszenvedné, ha Nagy-Britannia kilépése után fennakadások lennének az EU-tól érkező fejlesztési folyósításokban, mivel Nagy-Britannia az uniós költségvetés legnagyobb nettó befizetői közé tartozik, a keleti EU-gazdaságok mindegyike pedig még évekig nettó haszonélvezője lesz a folyósításoknak.

Ezt a potenciális kockázatot azonban enyhíti, hogy az EU-költségvetésbe befizetett nettó hozzájárulások 64 százaléka a brit kilépés után is olyan tagországokból érkezik majd, amelyek szuverén adósbesorolása a lehető legjobb, "Aaa-Aa3" sávban van, a nettó befizetések 96 százalékát pedig olyan országok teljesítik, amelyeknek államadós-besorolására stabil vagy felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátás van érvényben - áll a Moody's elemzésében.

Mások negatívabban látják

Más nagy londoni házak ugyanakkor számítanak enyhe negatív növekedési hatásra a közép- és kelet-európai EU-gazdaságokban, elsősorban az euróövezet közvetítésével érvényesülő áthúzódó Brexit-sokk miatt.

A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics elemzői 1,5 százalékról 1 százalékra rontották az euróövezet jövő évi növekedésére szóló becslésüket, elsősorban a feszesebbé váló pénzügyi kondíciókkal, valamint az üzleti és a fogyasztói bizalom gyengülésével indokolva a felülvizsgálatot. A ház ennek nyomán Magyarországon az általa eddig várt 2,3 százalék helyett 2 százalékos, Lengyelországban és Szlovákiában 3,5 százalék helyett 3 százalékos, Csehországban 3,3 százalék helyett 2,8 százalékos növekedést vár 2017-ben. A Capital Economics elemzői szerint a térség több országában várható a monetáris politika reakciója is. A ház Magyarországon további 0,30 százalékpontos, Lengyelországban 0,25 százalékpontos jegybanki kamatcsökkentést vár még az idén.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői Magyarországon az általuk eddig várt 3 százalék helyett 2,3 százalékos, Csehországban 3 százalék helyett 2,4 százalékos, Lengyelországban 3,5 százalék helyett 3 százalékos növekedéssel számolnak 2017-ben. A felülvizsgálatot szintén elsősorban az euróövezetre gyakorolt Brexit-sokk várható átszűrődésével indokolták.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo