Nyoma veszett a jókedvnek

Visszafogták következő egy évi pénzügyi várakozásaikat a hazai kkv vezetők, jelenleg átlagosan 5,6%-os árbevétel és 3,6%-os eredménynövekedést valószínűsítenek – derül ki a K&H kkv bizalmi index adataiból. Ezzel nyoma veszett az év elején tapasztalt kiugróan optimista hangulatnak. Kivétel ez alól az ipari szektor, ahol jóval az átlag feletti eredményekkel számolnak a cégek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:PP archív

A K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adatai alapján a hazai kkv-k meglehetősen visszafogottan látják pénzügyeiket. Év elejéhez képest igen negatívan nyilatkoztak a megkérdezett cégek árbevételük jövőbeli alakulásáról, ugyanis 7,1%-ról 5,6%-ra visszaesett a bevétel várt növekedése. „A 1,5 százalékpontos csökkenés ugyan jelentős, de azt is látni kell, hogy ez az eredmény még mindig az utóbbi évek egyik legmagasabb növekedése. Feltehetően az történt, hogy az év eleji kiugróan optimista hangulat mérséklődött, és a várakozások visszakorrigáltak egy reálisabb szintre, valamint a hónapok óta tartó minimális infláció is beépülhetett a cégek várakozásába” – mondta el Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője. A visszaesés hátterében az áll, hogy eltolódtak az arányok, és akik eddig magasabb, 6% feletti árbevétel növekedést vártak, most már ennél szerényebb bővülésre számítanak: 49%-ról 57%-ra nőtt a 6% alatti árbevétel-növekedést feltételezők aránya, 6% feletti növekedést pedig 37% helyett jelenleg a cégek 32%-a valószínűsít. Jó hír azonban, hogy eközben a csökkenő bevétellel tervezők aránya közel felére zsugorodott (6%).

A mikro-, kis- és középvállalkozások általában igen eltérő mértékű bevétel-növekedést várnak, most azonban egységes képet mutat a szektor: a kisvállalkozások átlag feletti, a mikro- és középvállalkozások átlag alatti bővüléssel számolnak. A különböző ágazatok közül az ipari cégek pénzügyi várakozásai a legkedvezőbbek, hiszen 7,9%-os növekedést valószínűsítenek. Ezzel szemben a többi iparág átlag alatti bővülést vár.

A profitkilátásokat tekintve a vállalkozások túlnyomó többsége (84%) növekedést feltételez a következő egy évben, ugyanakkor annak mértéke jelentősen, 4,8%-ról 3,6%-ra mérséklődött. „Jelenleg minden árbevétel-kategóriában és iparágban szerényebb eredményre számítanak az év elejéhez képest. A csökkenés ellenére ez esetben is a 100-300 millió forint éves árbevételű vállalkozások, az ágazatok közül pedig az ipari cégek várnak átlag feletti, 3,8%-os, illetve 4,6%-os eredmény-növekedést” – mondta el a szakember.

A munkavállalóknak sincs jó kedve
Az alacsony végzettségűek, a mezőgazdaságban dolgozók, valamint a pályakezdők és a nyugdíjazásuk előtt állók körében csökkent a munkavállalói bizalom az elmúlt negyedévben. Az adatok alapján továbbra is a magasabb végzettségűek a legbizakodóbbak.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo