Magasabb adókra számítanak a vállalatok

Visszafogott optimizmussal kezdik az idei évet a hazai nagyvállalatok. A cégek elsősorban saját helyzetüket illetően számítanak kedvező kilátásokra, míg a makrogazdasági környezet szempontjából inkább stagnálást várnak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A hazai nagyvállalatok visszafogott optimizmussal várják az idei évet, derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index legutóbbi eredményéből, amely egy pontos növekedést követően jelenleg 9 ponton áll. „A több mint félezer nagyvállalati döntéshozó körében végzett felmérésünk alapján a legnagyobb cégek várakozásai stabilnak tekinthetők az előttünk álló évre. A vállalatok elsősorban saját cégük helyzetére vonatkozóan optimisták, mivel a vállalati részindex 13 ponton áll. Szemben a makrogazdasági környezet változásának megítélésével, amely ennél jóval visszafogottabb, a makrogazdasági részindex csupán 0 ponton áll” – tájékoztatott Peter Roebben, a K&H Vállalati üzletágának vezetője.

A vállalatok jövőjére vonatkozó pozitív várakozásai egyrészt annak köszönhetőek, hogy a következő egy évben enyhén növekvő, 3,2 százalékos árbevétellel kalkulálnak a külföldi piacokon, ezzel pedig a szektor profitvárakozásai is emelkedtek az elmúlt negyedévhez képest, 1,8%-ról 2,2%-ra. Emellett enyhén növekedett azon döntéshozók aránya, akik szerint idén javul vállalatuk helyzete. A cégvezetők mintegy 44%-a számol ezzel, miközben további 49% nem vár jelentős növekedést vagy visszaesést a mostani állapothoz képest. (A saját helyzetüket egyébként a világgazdaságban is többen látják pozitívan, mint másokét.)

A hazai gazdaság visszafogott megítélése annak tudható be, hogy bár egy éves időtávon nézve a gazdasági környezet javulását feltételezők aránya kis mértékben, 36-ról 40%-ra emelkedett, a gazdaságpolitikai intézkedéseket az előző negyedévi 14%-hoz képest jelenleg 22% gondolja kedvezőtlennek cége működése szempontjából. Emellett a növekvő közterhekre számítók aránya is 7-ről 20 százalékra ugrott. További fontos változás, hogy erőteljesen visszaesett a három éves időtávon gazdasági fejlődésre számító cégek aránya, és ma már középtávon is a stagnálásra, semmint növekedésre számítók vannak nagyobb arányban.

MI VÁR A VILÁGGAZDASÁGRA IDÉN?
2015-ben az Egyesült Államok lesz a világgazdaság fellendülésének motorja, és mivel az európai kormányok a megszorítások és a növekedés között keresik az egyensúlyt, az euróövezet növekedése sokkal visszafogottabb lesz. Eközben a Távol-Keleten Japán az elmúlt 20 év árszínvonalesése után tovább keresi a deflációból való kikerülés leghatékonyabb útját, a feltörekvő piaci országok közül pedig a belföldi fogyasztást ösztönző reformok sorozatának köszönhetően Kína fenn tudja tartani az idén látott növekedési ütemét. Indiában az új kormány által bevezetett reformok és az olajár csökkenésének pozitív hatásai lesznek érezhetőek, miközben a nagyon erősen exportorientált országok, mint Korea és Tajvan, az Egyesült Államok javuló teljesítményéből profitálnak majd – áll az Unicredit szakértői által készített előrejelzésben.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo