Az idén márciusban az ipari termelés 10,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - közölte az előzetes adatok alapján csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A munkanaphatástól megtisztított index 8,1 százalékos növekedést mutatott márciusban éves összehasonlításban, a termelés az év első három hónapjában 8,4 százalékkal volt magasabb, mint 2013 azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest - szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva - a termelés márciusban 0,4 százalékkal nőtt.
Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatismertetéskor elmondta: elsősorban a járműgyártás és exportja volt az idén a márciusi ipari termelés növekedésének a hajtóereje, de a feldolgozóipar valamennyi alágazatában növekedést mértek. A feldolgozóiparban az export mellett a belföldi értékesítés is bővülést mutat, az energiaszektor termelésére viszont továbbra is a csökkenés a jellemző, részben a kedvezőbb időjárás, részben a olcsóbb villamosenergia-import miatt.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője kiemelte: az európai gazdasági növekedés egyre szilárdabb támaszt nyújt a hazai ipari exportnak, ez a kedvező nyugat-európai konjunktúra húzza felfelé az ipari termelést. Rámutatott arra, hogy az ipari termékek több mint 60 százalékát külföldön értékesíti Magyarország. Az ipari termelés növekedése megfelelt a várakozásaiknak. Megjegyezte, hogy a kiigazítatlan adatok szerinti 10,6 százalékos márciusi növekedést az okozta, hogy idén márciusban a tavalyinál több munkanap volt.A kiigazítatlan GDP-növekedés véleménye szerint nagyon kedvező lesz: az ipar hozzájárulása ezen belül akár a 2 százalékot is elérheti az első negyedévben. Az év első két hónapjának "elképesztő" tempójából bekövetkezett a vártnak megfelelő visszaesés havi összevetésben - mondta.
Németh Dávid elmondta, hogy az exportban folyamatos a növekedés, az import a negyedév utolsó hónapjában jelentősen megugrott, ami a kiskereskedelmi forgalom, és a beruházások emelkedésének természetes velejárója. "Mivel most már nem csak az export fogja húzni a magyar gazdaságot, ezért számíthatunk a külkereskedelmi többlet mérséklődésére" - fogalmazott. Hozzátette: a kivitel növekvő trendje elsősorban a járműgyártás exportjának eredménye.
Gabler Gergely, az Erste vezető elemzője azt hangsúlyozta, hogy nagyon jól teljesített az ipari termelés márciusban. Hozzátette, hogy így az egész évre várt 5,5 százalékos növekedési kilátásaikat várhatóan felfelé módosítják. Elsősorban továbbra is a járműipari export - autógyártás - a legfontosabb mozgatórugója a bővülésnek, de a feldolgozóipar többi szegmense is növekedést mutatott. A KSH kommentje alapján azonban nem csupán a kivitelre, hanem a belső fogyasztásra szánt ipar is bővült, ami szintén alátámasztja azt a vélekedésüket, hogy idén a lakossági fogyasztás volumene 2006 óta először szignifikáns növekedést mutathat - fűzte hozzá.
Kitért arra, hogy a várt alatti külkereskedelmi többletet hozott a március az előzetes adatok szerint: az export 675 millió euróval haladta meg az importot, szemben az általuk várt 860 millió euróval, és a tavaly márciusi 709 millió euróval. Az import hirtelen meglódult a hónap során, 8,8 százalékkal nőtt euróban mérve, míg az export "csupán" 7,4 százalékos bővülést mutatott tavaly márciushoz viszonyítva. Gabler Gergely szerint az import gyorsulása ugyan nem meglepő, legfeljebb annak mértéke, hiszen idén a lakossági fogyasztás bővülésére számítanak a tavalyi 12 éves mélypont után. Ezt a várakozásukat az idei kiskereskedelmi forgalmi statisztikák korrigált értéke is alátámasztja.
Az ipari termelés részletes márciusi adatait május 14-én teszi közzé a KSH.