Elemzés cikkek
Egy elemzés Magyarországról
A kkv-knak a Széchenyi-terv lehet a jövő évi mentsvár, és bár az export tovább nő, a gyenge belső kereslet sokaknak okozhat nehézségeket - ezek a főbb megállapításai az Atradius Hitelbiztosító Market Monitor nevű elemzésének.
Nincs menekvés: egyre csak drágulni fog az olaj
Az elkövetkező öt évben emelkedő olajárakra, az olajfeldolgozó szektorban konszolidációra, az európai gázellátásban pedig a saját nem hagyományos kitermelés emelkedő részarányára lehet számítani - írja az Erste Csoport elemzése.
Nagyobb reálkereset, magasabb fizetések jönnek
A reálkeresetek - a fogyasztói árak 6 százalékos növekedése mellett - az idén az első három hónapban 5,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az elemzők szerint a vártnál nagyobb lehet a bérnövekedés az idén.
"A politikai elit képtelen stabilitást, jólétet szavatolni"
A közép-európai országokban idén esedékes voksolásokon azok a politikusok lehetnek a befutók, akik az utóbbi húsz évben nyomták rá a bélyegüket hazájuk politikai életére - írta körképében a The Economist.
"Ennyire azért nem kell aggódni a magyarok miatt"
Túlzottak a magyarországi államháztartással kapcsolatos piaci aggodalmak - áll az egyik vezető londoni befektetési ház helyzetértékelésében, amely szerint a magyar jegybanknak van mozgástere a további kamatcsökkentésekhez.
Sosem lesz olyan életszínvonal, mint a válság előtt?
A 2010-es nehéz, ingadozó év lesz a globális tőkepiacokon, fennáll a veszélye, hogy a befektetők által prognosztizált V alakú kilábalás helyett duplaaljú recesszió lesz Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere szerint.
Jön a fekete karácsony?
A karácsonyi szezon az Egyesült Államokban minden évben hagyományosan a Hálaadás napját követő pénteken (Black Friday, azaz Fekete Péntek) veszi kezdetét, ami ebben az évben múlt péntekre esett. Az Equilor Befektetési Zrt. decemberi elemzése ennek kapcsán azt vizsgálta, hogy miként alakulhat idén a karácsonyi vásárlási szezon itthon és a nagyvilágban. Az előrejelzések alapján az idei karácsony szegényebb lesz a tavalyinál: az üzletek forgalma hazánkban és a tengerentúlon egyaránt csökkenhet, az Egyesült Államokban esetleg stagnálhat. Az internetes kereskedelem azonban tovább bővülhet, igaz, csak kisebb mértékben mint korábban.
Tényleg kezdhetünk bizakodni?
Magyarországon és Lengyelországban javult a legjobban az üzleti hangulat idén ősszel a Thomson Reuters és az osztrák OeKB (Oesterreichische Kontrollbank AG) által ismertetett elemzése szerint.
Jövőre jöhet a fordulat az ingatlanpiacon
A hazai és a világgazdaság recessziója egyértelműen látszik az ingatlanpiac most publikált számaiból. Ugyanakkor a kedvezőtlen jelenlegi állapotot mutató mérőszámok mellett a jövőre vonatkozó pozitív kilátásokat is kezdi a piac figyelembe venni - hangzott el ma a CB Richard Ellis (CBRE) 2009 harmadik negyedévét értékelő sajtótájékoztatóján.
Hogyan éli meg a régió a válságot?
Jóllehet Közép-Európát 2009 elején még a gazdasági összeomlás veszélye fenyegette, a nemzeti kormányok, az Európai Unió, különböző nemzetközi szervezetek, valamint a régió vezető vállalatainak szigorú intézkedései eredményeként a régió mára eltávolodott a szakadék szélétől. Ez a legfontosabb következtetése a Deloitte idei Régiós 500 jelentésének, amely a térség 500 legnagyobb vállalatának rangsorolása mellett vezető közgazdászok, akadémikusok és más szakértők véleményének felhasználásával készült.
Euró: beelőzhet Magyarország
Magyarország lehet az első euróövezeti tagállam a közép-európai hármak közül, mert itt van a legjobb esély arra, hogy az államháztartási hiány belátható időn belül a tűréshatár alá süllyed, áll az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport csütörtökön közölt elemzésében.
Hová tűnt az a rengeteg pénz?
Esztéta és filozófus létére húsz éve vizsgálja a nemzetközi gazdasági és pénzpiaci folyamatokat. Napi teendői között nem csak az szerepel, hogy az ELTE professzoraként fellép a katedrára, Almási Miklós az adott nap fontosabb gazdasági jelenségeit és a felvetődő dilemmákat is feljegyzi egy füzetbe. Legújabb megfigyeléseit a válság apropóján foglalta kötetbe Hová tűnt az a rengeteg pénz? Válságkönyv címmel. A hetvennyolc éves akadémikussal a válság okairól, a kiutakról és a pénzpiacok szabályozásáról beszélgettünk.
Válságleckék
Tavaly nyáron még bizakodtunk, hogy az Amerikából indult hitelválság a világot jellemző pénzügyi integráció ellenére sem egyformán érint majd minden országot, s a reálgazdaság sem sínyli meg túlzottan a következményeit. Ősszel már látszott: nagy a baj, és Magyarország különösen sérülékeny. A hitelválság mindenhol megmutatta magát, nemzetgazdasági szinten éppúgy megjelent, mint a vállalati szférában vagy az egyes emberek, családok életében.
Az MSZP-s gazdaságpolitikát folytatná a Fidesz
A Political Capital elemzése szerint a Bajnai-kormány és a Fidesz gazdaságpolitikája között nincsenek rendszerszintű különbségek, ezt látszik alátámasztani a legnagyobb ellenzéki párt politikusainak és vezetőinek nyilatkozata is. A kutatás szerint a jobbközép párt jelenleg egyszerre igyekszik kitapogatni és tágítani saját gazdasági és politikai mozgásterét, megnyugtatni a befektetőket és felkészíteni a választókat a következő kormányzati ciklus népszerűtlenebb intézkedéseire.
London egyre pozitívabbnak látja a magyar helyzetet
A magyar befektetési termékek általánosan javuló kockázati megítélése valószínűleg már ebben a hónapban a pénzügypolitikai enyhítés újrakezdésére ösztönözheti a Magyar Nemzeti Bankot (MNB), jósolták pénteken londoni feltörekvő piaci elemzők.
A hitelből fedezett fogyasztásnak befellegzett
Pozitív GDP-növekedés várható Nyugat- és Kelet-Európában egyaránt, miközben a hitelvolumenek stabilak maradnak, a munkanélküliség csökkenése pedig legkorábban 2010. végén várható - állítják friss elemzésükben az Erste Csoport elemzői, akik komoly felfutást várnak a kelet-közép-európai kötvénypiacokon, valamint a befektetői kategóriájú kibocsátók (telekom és közmű cégek) előretörését várják az államkötvényekkel szemben.
A német gazdaság nagyobbat zuhant, mint a magyar
Az előzetes adatok szerint az első negyedévben szezonális és naptárhatás-kiigazítás nélkül 6,4 százalékkal esett a bruttó hazai termék az előző év megfelelő időszakához viszonyítva - a Takarékbank várakozása a Bloomberg elemzői konszenzusához hasonlóan 7 százalékos visszaesés volt. A szezonális- és naptárhatásokkal történő korrekció után ennél jelentősen enyhébb, 4,7 százalékos lett a GDP zsugorodása.
Optimistának lenni bátor vállalkozás
A befektetői környezet valamelyest kedvezőbbé vált az elmúlt hetekben, a Generali Alapkezelő azonban azt olvassa ki a gazdasági mutatókból, hogy egyértelműen optimistának lenni a jelenlegi helyzetben legalábbis bátor vállalkozás.
USA: meghatározó lesz a mai nap
A márciusi erős növekedés után a befektetők áprilisban joggal tették fel a kérdést, vajon csak az ún. „Bear-market rally" keretén belüli korrekcióról volt szó, vagy az aktuális pozitív hozzáállás hosszú távon is fenntartható maradhat. „A hónap elején megtartott londoni csúcstalálkozó rögtön a pozitív hozzáállás malmára hajtotta a vizet. A viszonylag sikeresen zárult G20-találkozó, ahol a gazdaságilag legfejlettebb országok legfőbb képviselői üléseztek, a globális gazdaság támogatására további egy billió amerikai dollárt szavaztak meg" - véli Josef Stoulil, a Capital Partners elemzője.
Mi lesz a sorsunk az elemzők szerint?
Nincs gyökeres újdonság a Bajnai Gordon kormányfő által vasárnap ismertetett válságkezelő programban, megfelel az előzetes várakozásoknak - jelezték az elemzők, akik többnyire a tervezett áfa-emelés inflációgyorsító hatását emelték ki.
Milyen legyen az új miniszterelnök?
Pénzügyi megszorító intézkedéseket, kellő ambíciót és a politikai támogatottságot várnak a nemzetközi szakértők az új miniszterelnöktől, hogy végigvihesse a szükséges költségvetési takarékoskodási programot és ezzel stabilizálja a gazdaságot. Az Eurasia Group pedig azt közölte, hogy Gyurcsány politikailag már hónapok óta "élő halott" volt; egy új kormányfő színre lépésére, a lehetséges jelöltek többségét tekintve, javulásként lehetne tekinteni.
Apám tevén járt, én autóval, fiam repülőgépen...
A világpiaci olajár idén várhatóan hordónként 55 dollárra emelkedik, hosszú távon pedig akár 200 dollárig is felkúszhat. Idén és jövőre a kereslet a várakozásaink szerint nagyjából egy százalékkal csökken, de az olajipar komolyan profitál majd abból, hogy a befektetők hamarosan reáleszközökbe fektetik friss pénzeiket. - derül ki az Este elemzéséből.
"Megdöbbentő a visszaesés!"
A várakozásokat lényegesen meghaladva, drámai mértékben, 23,3 százalékkal esett vissza az ipari termelés decemberben az egy évvel korábbihoz képest. A novemberi értékhez képest 14,6 százalékos a csökkenés.
Nagyon jól járhatnak a megtakarítással rendelkezők
Számszerűsíthető változásokat generált a vevők lakásvásárlási szokásaiban a hitelfelvételi lehetőségek drasztikus szigorítása a 2008-as év utolsó két hónapjában, állapítja meg elemzésében Magyarország legnagyobb hazai ingatlanközvetítő hálózata, az Otthon Centrum. A vevők az olcsóbb lakásokat veszik, ugyanakkor a lakóingatlanok mérete nem csökkent, aminek egyik magyarázata az alkupozíció erősödése. A szakértők már 2008 októberében, a hitelválság begyűrűzésekor felvetették, hogy a válság egyik legszembetűnőbb - bár nem azonnal érvényesülő - hatása az olcsóbb lakások arányának növekedése lehet a volumenében visszaeső keresleten belül.
2008, a "bedőlések" éve után sem számíthatunk sok jóra
Az elmúlt évben közel 14 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója, így 2008-ban a vállalkozások 4 százaléka nem tudta teljesíteni kötelezettségeit. Magyarországon sokkal több vállalkozás működik, mint amennyit ez a piac képes eltartani. A piaci tisztulás már egy-két éve érezhető, aminek egyik megnyilvánulási formája a felszámolási eljárások számának drasztikus emelkedése.
Pozitív rekordot döntött Magyarország
A múlt évben 260 ezer négyzetméternyi új ipari ingatlan készült el, ez közel duplája az egy évvel korábbinak, az idén 180 ezer négyzetméter új terület átadása várható, az üresedési ráta és a bérleti díj nem változott 2008-ban - áll a Cushman & Wakefield elemzésében.
Ahogy az elemzők látják 2008-at
Az elhúzódó pénzügyi válságot és az új erőszakformák megjelenését hangsúlyozták azok az elemzők, akiket az MTI szólaltatott meg, hogy értékeljék az idei évet.
Jön a 10 százalékos alapkamat?
A decemberi ülésen újabb kamatcsökkentés várható, ezért elképzelhető, hogy az alapkamat 10 %-os szinten búcsúztatja az óévet - elemez a Generali Alapkezelő.
2009: a rossz hírek éve
A rendszerváltás évei óta először jövőre kell valódi recesszióval szembenéznie Magyarországnak. A globális pénzügyi válság reálgazdasági hatásai Európához képest körülbelül fél év időeltolódással gyűrűztek be Magyarországra és így igazán csak az idei év utolsó negyedévétől szembesülhet velük a lakosság.
Londoni elemzők szerint nincs minek örülnünk
Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint a vártnál is mélyebb recesszióra utalnak a pénteken közzétett, a konszenzusnál gyengébb magyarországi ipari termelési adatok, amelyek megerősítik a meredek további jegybanki kamatcsökkentések kilátását.
Senki sem mer kockáztatni
Várhatóan 0,4 százalékkal esik vissza a GDP 2009-ben az euró-övezetben, az infláció pedig 1,5 százalékra csökken - állapítja meg a nemzetközi Erste Csoport elemzése. Az Egyesült Államok lomha gazdasági növekedéssel terhes év elé néz, a kelet-közép-európai gazdasági növekedés átlaga viszont magasabb lesz, mint az eurózónáé. A kötvénypiac (kiváltképp az államkötvények) profitálhatnak a válságból, a pénzintézet elemzőinek várakozása szerint 2009 derekán megjön a befektetők étvágya a kockázatosabb befektetési kategóriák (például a vállalati kötvények) iránt.
Mindenhol nagy a megkönnyebbülés
Komoly hangulatjavító tényezőnek nevezték londoni feltörekvő piaci elemzők a Magyarország számára szerdán bejelentett, az előzetes citybeli konszenzusnál kétszer nagyobb pénzügyi védőhálót, de hozzátették, hogy a globális környezet továbbra is bizonytalan, és lehetnek még árfolyamkilengések. A hazai elemzők is örülnek.