Az áprilisi hónapot az 'earning season' tényezője kísérte végig. Azt követően ugyanis, hogy a márciusban, illetve április elején közzétett makróadatok az USA piacok javuló vitalitását indikálták, a befektetőknek kézzel fogható bizonyítékra volt szükségük, hogy a pozitív gazdasági makróadatokat bizonyos társaságok eredményeiben is tükröződni lássák. A legnagyobb feszültség a pénzügyi szektor egyes társaságainak eredményeit előzte meg. "Ezek az eredmények javarészt pozitív irányba tolták a piaci elvárásokat, amivel egyben a befektetők pozitív érzelmi hozzáállásáról is gondoskodtak"- magyarázza Josef Stoulil. „Legfőképpen a Wells Fargo, a Goldman Sachs vagy a Citigroup bankok eredményei voltak fókuszban."
Ha belegondolunk, valójában mindig is a bankszektor állt reflektorfényben, ami a gazdasági válság alatt végképp hangsúlyt kapott: itt is legfőképpen az ún. stressz teszteknek köszönhetően. "Az állami stressz tesztek a 19 legnagyobb amerikai bank belső kormányzati auditjait jelentik. Ezek célja, hogy a tőkeemelés szükségét, valamint pár évre előre ezen pénzügyi társaságok haszonstabilizációs képességét, a magántőkéhez való viszonyukat, továbbá hatékonyságukat és agresszivitásukat is felülvizsgálják, s mint ahogyan a mostani válság alatt, a mérlegek egyes aktívái felett döntést hozzanak " - emelte ki az elemző. Egyébként épp a stressz tesztek eredményei körüli spekuláció az, amely nemcsak a pénzügyi szektor, hanem az egész amerikai piacra jellemző magas volatilitást életre hívta április utolsó két hetében. E 19 pénzintézet számára a 2009. 05. 07. csütörtöki nap lesz igen meghatározó, amikor is a kormánynak a FED-el közösen a stressz tesztek eredményeit hivatalosan is közzé kell tennie.
Obama, az autógyártás és az új vírus
A múlt hét során Obama elnök pedig eljutott beiktatásának 100. napjáig. Ez legfőképpen a gazdasági szektorban tett eddigi erőfeszítéseinek kiértékelésére adott lehetőséget. Szónoki képességeit nagyon pozitívan értékelik, s jóllehet például a pénzügyi szektorban tett néhány konkrét intézkedése időnként némi vitát szít, az elnök a lakosság túlnyomó többségének körében továbbra is népszerűségnek örvend.
A változatlanul fontos szerepet játszó további pontként az autógyártók áprilisi helyzetét kell megemlítenünk. "A legutolsó információk szerint a Chrysler az összeomlás szélén áll, mert saját restrukturalizációját nem volt képes valamilyen reményteljes formában megoldani. Ennek köszönhetően a 11. fejezet értelmében, a hitelezővel szembeni védelem alá kerül," - mondja Josef Stoulil és hozzáteszi: "Ugyan a Ford Motor is küzd termékértékesítési problémákkal, az államtól eddig semmiféle pénzügyi támogatást sem kapott. Ezzel ellentétben a General Motors a FED-hez és a Treasury-be szinte rendszeresen jár injekcióért."
Április hónap végén pedig újabb kellemetlen tűz lobbant fel a globális színpadon, mégpedig a mutáns disznó (mexikói) influenza formájában, amely nem kevesebb mint pandemikus elterjedéssel fenyeget. Ez az influenza a piacokon bizonytalanságot és óvatosságot hív életre. Ez azonban nem a gyógyszergyártó cégekre értendő, hiszen azok a vállalatok a járványnak köszönhetően nyereséget remélhetnek.