Ahogy az elemzők látják 2008-at

Az elhúzódó pénzügyi válságot és az új erőszakformák megjelenését hangsúlyozták azok az elemzők, akiket az MTI szólaltatott meg, hogy értékeljék az idei évet.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei évben hiányzott az előrelátás a politikai elitben a jelentkező világrendváltozásokkal kapcsolatban, holott ezek 70-80 évente, különböző objektív folyamatok hatására bekövetkeznek a világban - fejtette ki Deák Péter válság- és konfliktuselemző. Mint mondta, sokan azt képzelték, hogy ezt a változást a kétpólusú világ felbomlása jelentette, azonban ez inkább egy mostanáig tartó átmeneti korszak volt. Ehelyett az történt - folytatta -, hogy megjelent az előre nem jelzett, az 1929-33-ashoz hasonló gazdasági válság, amelyet a homokóra-jelenség, vagyis a szakadás a szegény és gazdag rétegek között, már előre jelzett.

A nagyhatalmakról szólva kifejtette: az Egyesült Államokban 2008-ban megjelent az a felismerés, hogy az egykori szuperhatalmi rendszer véget ért; és az, hogy valójában a sikertelenségek időszaka volt számukra az elmúlt húsz év. "Hiába volt bizonyos katonai terjeszkedés, hiába voltak beavatkozások, rá kellett ébredni, hogy 1945 óta az Egyesült Államok két háborút nyert csak meg: a grenadait és a hidegháborút" - mondta.

Oroszországot érintve elmondta: idén kiderült, a világ legnagyobb területű állama elvesztette "presztízsorientált birodalomtudatát", leértékelődött, holott Oroszország keleten nagyhatalomnak számít, mégis folyamatosan csökken a tekintélye, kívül marad a nemzetközi folyamatokon.

Ezzel ellentétben az Európai Unió - vélekedett Deák Péter - mintha megélénkült volna, hiszen szerepet vállalt olyan lokális válságokban, mint a grúz vagy a koszovói.

Szegénység és terrorizmus

Az elemző hangsúlyozta: egyre nagyobb teret nyernek a világban a szélsőségek, amely egyrészt a szegénység és a szegényérzet összetalálkozásából ered, másrészt a nacionalizmusból és az autonómiamodellekből. Mindez - tette hozzá - új erőszakformák megjelenését eredményezte. Példaként említette a lokális terrorizmus formáit, amelyek esetében - a nemzetközi terrorizmussal ellentétben - konkrét személyek állnak a célpontban.

Deák Péter véleménye szerint mindezek mélyén egy hármas társadalmi ütközés húzódik meg. Egyrészt a technika nagymértékű fejlődése; másrészt az ezzel kapcsolatosan, a társadalomban kialakuló komfortérzet, amelyet egy réteg igényel, egy másik azonban elutasít, mert nem jut hozzá. Harmadrészt - fűzte hozzá - a természet is ütközőzónává vált, mert a jelenlegi technika ellentétbe került a természettel.

Úgy véli, több megoldása is lehetne ezeknek a problémáknak, példaként pedig az autonómiamodellek átgondolását említette. Mint fogalmazott, sok helyütt - például Irakban - "a demokrácia exportja helyett, inkább a demokráciatanulás exportjára lenne szükség", egy "misszionárius " mozgalomra.

Mélyebb válság, lassabb fellendülés 

Losoncz Miklós közgazdász, a GKI kutatásvezetője az MTI érdeklődésére kifejtette: az amerikai másodrendű jelzálogpiacról még tavaly augusztusban kiindult pénzügyi válság idén szeptemberben újabb szakaszába lépett. Mint fogalmazott, a fejlett országokban ezt a szakaszt egyebek mellett pénzügyi közvetítők bukása, illetve bukási kockázatának fokozódása, valamint a befektetők és a pénzügyi közvetítők "kockázati étvágyának" csökkenése jellemezte.

A válság átterjedt a felzárkózó országokra és a reálszférára is, s ezáltal mindinkább globális jelleget öltött. A közgazdász álláspontja szerint a válságot kiváltó pénzügyi és reálgazdasági egyensúlyhiányok mérete (eladatlan lakások nagyságrendje, nehéz helyzetbe került jelzáloghitel-tulajdonosok száma) alapján a jelenlegi válság az 1929-1933-ashoz hasonlítható. Azonban - hangsúlyozta - a mostani és a közel 80 évvel ezelőtti válság okai, következményei gyökeresen különbözőek.

Ezek alapján Losoncz Miklós úgy vélekedett: a válság a korábban feltételezettnél mélyebb lesz és jobban elhúzódik, azaz a GDP nagymértékben csökken a fejlett országokban, a kilábalás is később, jó esetben 2010 elején kezdődik, és a válságot követő fellendülés is gyengébb lesz, mint a "hagyományos" pénzügyi válságok után. Kifejtette: a globális pénzügyi válság következtében lassuló GDP-dinamika miatt az energiahordozók és a nyersanyagok világpiaci ára csökken, ez háttérbe szorítja a klímaváltozással kapcsolatos globális problémák kezelését.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo