A szakember úgy látja, hogy bár tavaly a globális piacok egy normál, ciklikus gazdasági felépülést vártak, az elmúlt tizenkét hónap komoly és szinte folyamatos emelkedése után, a befektetők a következő időszakban óvatosabbá válnak. A globális előremutató indikátorok, amelyek a mesterséges, keresletélénkítő állami mentőcsomagok mellett az elmúlt 12 hónapban a piaci optimizmust gerjesztették, várhatóan tetőznek a következő hónapokban. Számos olyan további globális probléma látható jelenleg, amely akár a válság újabb hullámát is előidézheti 2010-ben.
Pallag Róbert a legkomolyabb globális problémák között említette, hogy a fejlett piacok lakosságát jó ideje fenyegető túlzott eladósodottság után, a kormányzati gazdaságélénkítő csomagok hatásaként, immár állami szinten erősödnek a kockázatok a fizetőképességgel kapcsolatban. Az eurózóna egyes országai így Spanyolország, Portugália és Írország mellett, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is nagyon komoly adósság-spirálba került. Az adósságállomány kényszerű leépítése, a várható megszorítások csökkentik a fogyasztók mozgásterét és a vállalati profitdinamikát.
Az emelkedésben döntő szerepet játszó korlátlan rövid távú likviditásba vetett befektetői bizalmat megingathatják a monetáris szigorítás, például az Egyesült Államokban és Kínában, fokozatosan jelentkező lépései. Pallag Róbert szerint megfelelő felvevő piacok hiányában nincs visszatérés az exportvezérelt növekedéshez, így valószínű, hogy a mesterségesen felduzzasztott jólét után alacsonyabb életszínvonalra kell berendezkedni. (Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója szerint a gazdasági válság legnehezebbjén már valószínűleg túl vagyunk, és a második negyedévben akár javulhatnak is egyes gazdasági mutatók. „Nem mindig a mélyponton, a legrosszabb állapotban fulladnak ki a vállalatok, hullik szét a gazdaság; gyakran előfordul, hogy míg a legnehezebb időszakokat átvészelik a tartalékok felélésével, létszámleépítéssel, a kapacitások szűkítésével, a felfelé ívelő szakaszban már nem bírják tovább a versenyt.")