Sosem lesz olyan életszínvonal, mint a válság előtt?

A 2010-es nehéz, ingadozó év lesz a globális tőkepiacokon, fennáll a veszélye, hogy a befektetők által prognosztizált V alakú kilábalás helyett duplaaljú recesszió lesz Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere szerint.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szakember úgy látja, hogy bár tavaly a globális piacok egy normál, ciklikus gazdasági felépülést vártak, az elmúlt tizenkét hónap komoly és szinte folyamatos emelkedése után, a befektetők a következő időszakban óvatosabbá válnak. A globális előremutató indikátorok, amelyek a mesterséges, keresletélénkítő állami mentőcsomagok mellett az elmúlt 12 hónapban a piaci optimizmust gerjesztették, várhatóan tetőznek a következő hónapokban. Számos olyan további globális probléma látható jelenleg, amely akár a válság újabb hullámát is előidézheti 2010-ben.

Pallag Róbert a legkomolyabb globális problémák között említette, hogy a fejlett piacok lakosságát jó ideje fenyegető túlzott eladósodottság után, a kormányzati gazdaságélénkítő csomagok hatásaként, immár állami szinten erősödnek a kockázatok a fizetőképességgel kapcsolatban. Az eurózóna egyes országai így Spanyolország, Portugália és Írország mellett, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is nagyon komoly adósság-spirálba került. Az adósságállomány kényszerű leépítése, a várható megszorítások csökkentik a fogyasztók mozgásterét és a vállalati profitdinamikát.

Az emelkedésben döntő szerepet játszó korlátlan rövid távú likviditásba vetett befektetői bizalmat megingathatják a monetáris szigorítás, például az Egyesült Államokban és Kínában, fokozatosan jelentkező lépései. Pallag Róbert szerint megfelelő felvevő piacok hiányában nincs visszatérés az exportvezérelt növekedéshez, így valószínű, hogy a mesterségesen felduzzasztott jólét után alacsonyabb életszínvonalra kell berendezkedni. (Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója szerint a gazdasági válság legnehezebbjén már valószínűleg túl vagyunk, és a második negyedévben akár javulhatnak is egyes gazdasági mutatók. „Nem mindig a mélyponton, a legrosszabb állapotban fulladnak ki a vállalatok, hullik szét a gazdaság; gyakran előfordul, hogy míg a legnehezebb időszakokat átvészelik a tartalékok felélésével, létszámleépítéssel, a kapacitások szűkítésével, a felfelé ívelő szakaszban már nem bírják tovább a versenyt.")

Kevésbé vonzóak a részvények
A Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere úgy látja, a kockázat- és hozamkilátások az idén nem kedvezőek a részvény- és kötvénypiaci befektetések szempontjából. A válság miatt a vállalati eredmény-kilátások kevésbé láthatóak. Amennyiben az eredménynövekedési várakozások beigazolódnak, a piacok az elmúlt 12 hónap elképesztő emelkedése után sem számítanak kirívóan drágának, de az attraktív vételek időszaka már biztosan elmúlt - jelezte Pallag Róbert.
A kötvényhozamok vonatkozásában a szakember kiemeli, hogy bár a vállalati kötvények 2009 első felében kiváló befektetésnek bizonyultak, a piacokra ömlő likviditással párhuzamosan azonban idén már nem kínálnak vonzó befektetési alternatívát. A Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere a régiós részvénypiacok most stabilabbnak tűnnek. Szerinte az osztrák tőzsdén egyéves időtávon ígéretes befektetés lehet az innovatív, diverzifikált termékportfólióval rendelkező biotechnológiai társaság, az Intercell. A hazai részvénypiacon a likvid papírok közül a stabil növekedési kilátásokkal rendelkező Egis, osztalékhozama miatt a Magyar Telekom, a közepes kategóriában az iparági kilátások mérsékelt javulásával komoly felértékelődés előtt álló Rába ajánlható vételre Pallag Róbert szerint. A szakértő hozzátette, hogy az OTP régiós társaival összehasonlítva még valamelyest vonzó lehet a befektetők számára, de a kockázatok jelentősek, ráadásul a régiós bankszektorról általánosságban is elmondható, hogy a hitelállomány-növekedési potenciál nagyon alacsony, s a hitelportfóliók további romlása is kockázatot jelent.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo