Milyen legyen az új miniszterelnök?

Pénzügyi megszorító intézkedéseket, kellő ambíciót és a politikai támogatottságot várnak a nemzetközi szakértők az új miniszterelnöktől, hogy végigvihesse a szükséges költségvetési takarékoskodási programot és ezzel stabilizálja a gazdaságot. Az Eurasia Group pedig azt közölte, hogy Gyurcsány politikailag már hónapok óta "élő halott" volt; egy új kormányfő színre lépésére, a lehetséges jelöltek többségét tekintve, javulásként lehetne tekinteni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"A rövid távú piaci reagálás tehát igen pozitív lehet" - mondta Preston Keat, az Eurasia Group, a világ legnagyobb kockázatelemző cégének elemzője. Szerinte a szocialista párt azonban nem lesz képes több jelentős szerkezeti reform keresztülvitelére. Mint rámutatott, a párt választóinak magját alkotó nyugdíjasok és állami alkalmazottak - akiknek a helyzete meglehetősen romlott az utóbbi években - a reformok következő fordulójának nagy vesztesei lennének.

Az egyebek között New Yorkban, Londonban és Tokióban működő Eurasia Group szakértői véleményét a MarketWatch New York-i tőzsdei hírszolgálat közölte, amely idézte a Fitch nemzetközi hitelminősítő véleményét is. David Heslam, a Fitch szuverén értékelési csapatának igazgatója úgy foglalt állást: negatív hatással lenne Magyarország hosszú futamú szuverén besorolására, ha nem találnának egy olyan miniszterelnököt, akinek megfelelő ambíciója és támogatottsága van a pénzügyi megszorító intézkedések folytatásához. Ezek azért szükségesek, hogy az ország számára nyitva maradjon a nemzetközi pénzügyi támogatás lehetősége.

Bizonytalanság és stabilizáció

A MarketWatch úgy jellemezte a magyarországi helyzetet, hogy a miniszterelnök váratlan lemondási bejelentése politikai bizonytalanságba taszította az országot. A hírportál megjegyezte, hogy a 2004 óta EU-tag Magyarország egyike volt azon államoknak Kelet-Európában, amelyeket a leginkább sújtott a globális gazdasági válság.

A Capital Economics vezető makrogazdasági kutató és tanácsadó csoport feltörekvő piaci elemzője, Neil Shearing úgy becsüli, hogy a magyar gazdaság idén 7,5 százalékkal fog zsugorodni. Az elemző szerint sok múlik azon, hogy Gyurcsány Ferenc utóda képes lesz-e hiteles tervet kínálni a gazdaság stabilizálására. Mint hozzátette, piacbarát reformokkal elérhetővé válhat, hogy a jegybank az év végéig a jelenlegi 9,5-ről 6 százalékra csökkentse az irányadó kamatot.

A 4cast nevű londoni gazdaságelemző és előrejelző ház hétfői elemzése szerint mivel "több mint egyértelmű" volt, hogy a Gyurcsány-kormány nem tudja kezelni a függőben lévő költségvetés-szerkezeti kérdéseket, a kormányfő távozási szándékának bejelentése "egyáltalán nem negatív fejlemény". A cég állítja, hogy a piac hosszú távú reakciója kizárólag az utód személyétől függ. A 4cast szerint "bölcs dolog lenne" legalább valamelyest csökkenteni a kiadásokat, hogy minimálisra lehessen szorítani az IMF-csomag felhasználását. Így a GDP-arányos devizaadósság sem növekedne nagyon, és elejét lehetne venni a magyar szuverén adósosztályzat további leminősítésének. (Magyar elemzők Bokros programját 7,6, Gyurcsányét 2 pontra értékelték a lehetséges tízből.)

A forintnak kedvez Gyurcsány lemondása

A szakértők szerint alapvetően két - politikai - tényező befolyásolja kedden a közép-európai devizákat. Csehország, ahol kedden a kormánnyal szembeni bizalmatlansági szavazást tartanak, illetve Magyarország, ahol keresik az új kormányfőt. Elemzők szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bejelentése arról, hogy lemond a posztról, kedvező reakciót váltott ki. A forint szempontjából mostantól azonban az lesz a befolyásoló tényező, hogy sikerül-e olyan miniszterelnököt találni, akinek megvan a kellő ambíciója és a politikai támogatottsága ahhoz, hogy végigvigye a szükséges költségvetési takarékoskodási programot. (Egyes sajtóértesülések szerint hétfőn az MSZP küldöttsége Surányi György exjegybankelnök, Mészáros Tamás, a Corvinus Egyetem rektora és Glatz Ferenc akadémikus, a Reformszövetség tagja névsorával érkezett az SZDSZ-szel folytatott tárgyalásokra.)

Egyes szakértők szerint meglepetés volt, hogy hétfőn mennyire ellenálló volt a forint Gyurcsány szombati bejelentése után, amihez mindenképpen hozzájárult, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem változtatott a 9,5 százalékos alapkamaton. A Danske Bank a hétfői kamatdöntés után kiadott közlemény alapján úgy véli, hogy az MNB nem engedi a forint gyengülését, amennyiben ennek jelét látja, kész a kamatemelésre.

IMF: a bankrendszert kell stabilizálni
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője, Dominique Strauss-Kahn úgy véli, hogy a gazdasági válságot nem lehet addig megoldani, amíg a bankszektort nem stabilizálják. Azt mondta, hogy a világszerte hozott gazdaságélénkítő csomagok a globális GDP 1,6-1,7 százalékát teszik ki, pedig szerinte a GDP 2 százalékának megfelelő ösztönzés kellene. Az IMF vezetője úgy értékelte, hogy a jelenlegi világgazdasági helyzet "erős aggodalomra ad okot, és rendkívül nehéz". Ötven éve nem volt visszaesés, az IMF szerint a globális gazdaság 0,5-1 százalékkal csökken az idén. A feltörekvő országoknak helyre kell állítaniuk a bizalmat, hogy ismét vonzani tudják a külföldi tőkét, olyan körülmények között, amikor számos ország pénzt pumpál saját gazdaságába a válságból kikerülés érdekében.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo