A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzése kiemeli az előző nap közzétett, a piac várakozásánál sokkal jobb májusi külkereskedelmi adatsort, amely 480 millió eurós havi többletet mutatott a 230 millió eurós londoni konszenzus helyett. A ház szakértői azzal számolnak, hogy ilyen ütemű javulás mellett a magyar külkereskedelmi többlet könnyen elérheti az idei év végére a hazai össztermék (GDP) 3 százalékát, ami fél százalékponttal magasabb lenne a JP Morgan által eddig valószínűsítettnél.
A cég londoni szakértői megemlítik, hogy a kereskedelmi mérleg javulását a hazai kereslet "folytatódó összeomlása" vezérli, amely részben az erősen prociklikus költségvetési politika következménye.
A JP Morgan szerint a friss kereskedelmi adatsor illeszkedik a ház azon előrejelzéséhez, hogy a magyar külső deficit az idén meredeken csökkenni fog; a cég most már csak 3,8 százalékos GDP-arányos teljes évi folyómérleg-hiányt vár. Mindez a bankcsoport londoni elemzőinek várakozása szerint erősíteni fogja a forintot. A cég ezek alapján azt jósolja, hogy "nagyon valószínű" egy fél százalékpontos kamatcsökkentés az MNB Monetáris Tanácsának legközelebbi, július 27-ikei ülésén.
Az óvatosság megmarad
Hasonló véleményt fogalmaztak meg a Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési elemzői. A GS szerint a forint legutóbbi erősödése, a javuló fizetésimérleg-helyzet és az adóreformokban a kormány által elért eredmények "bőven elégségesek" lehetnek ahhoz, hogy az MNB már júliusban újrakezdje a kamatcsökkentést.
A Goldman Sachs azt valószínűsíti ugyanakkor, hogy a magyar jegybank óvatos marad. A GS várakozása szerint az MNB a következő tizenkét hónapban összesen is csak 1,5 százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre.