Borászat cikkek
Csak azért is könnyítik a pálinkafőzést
Új jövedéki törvényt dolgoz ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), amely segíteni fogja a pálinkakészítőket - mondta Tállai András a 17. Gyulai Pálinkafesztivál keretében megrendezett jövedéki konferencián.
Magyar szőlő terem Afrikában
Sok mindent tanulhatnak a magyar borászok a dél-afrikai termelőktől hozzáállásban, technológiában és marketingben is, ám Magyarország különleges adottságai lehetővé teszik, hogy az újvilági boroknál érdekesebb, egyedibb és izgalmasabb borok szülessenek – állapította meg egy hazai borászdelegáció, miután ellátogatott a legjobb dél-afrikai pincészetekbe, sőt, az ottani szüretből is kivette a részét.
Jedi a szőlőben
A borszakma Jedi lovagjainak is szokták nevezni a Master of Wine szakembereket. Hamarosan egy magyar nő is lesz közöttük.
Van, ahol direkt jól jön a fagy
Nem kell megijedni a borisszáknak a januári fagyoktól: a jelenlegi zimankós időjárás kifejezetten kedvez a szőlőnek, és ha így mennek tovább a dolgok, 2015-höz hasonlóan kiváló borok teremhetnek az idén is.
A jó bornak is kell a pénz
A borászati ágazat is jelentős támogatásokra számíthat az új pályázati ciklusban. Összeszedtük, milyen forrásokkal számolhatnak az ezen a területen dolgozók.
Több bort exportáltunk
Magyarország az idén az első fél évben 349 ezer hektoliter bort exportált, 5,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban; az elsődleges kereskedelmi partnerek továbbra is az európai országok, de folyamatosan bővülnek az Európán kívüli eladások is.
Kívánatosabb borokra is jut az uniós pénzből
Az elkövetkező időszak 1300 milliárd forintos vidékfejlesztési programjából jelentős összegeket szán a kormány a borászatok technológiai fejlesztésére - jelentette ki a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára.
A magyar rozé lehet a hiányzó láncszem
Régóta foglalkoztatja a boros szakmát, hogyan lehet férfias italt faragni a rozéból: a testesebb vörösborhoz szokott nyugat-európai fogyasztók ugyanis túlzottan nőiesnek találták eddig ezt az italt. A minap azonban – miután provence-i és olasz rozékat utasított maga mögé egy magyar kékfrankos rozé a neves francia bortermelők és amerikai szakírók által elnökölt vakteszten – a szervező Master of Wine szerint megtalálhatták a kulcsot: a magyar rozék meghódíthatják a könnyebb nyári boroknak még ellenálló vörösborpárti nyugati borisszák szívét.
Elsejétől más szabályok vonatkoznak a borászokra
A szőlőtermesztésről és borgazdálkodásról szóló törvény módosítása augusztustól lehetővé teszi a nem művelt borszőlő ültetvény kivágását, illetve a művelést elmulasztó megbírságolását is, a bortörvény módosítása pedig a borhamisítót szankcionálja.
Véletlenül magyar bort kóstolt a WSJ szakírója – és tetszett neki
A nívós amerikai gazdasági lap szakírója elismerő szavakkal nyilatkozott a egy magyar borról, amihez teljesen véletlenül jutott hozzá, a Frittmann család pedig csak az internetről értesült az elismerésről - közölte a családi borászat.
Hétszázmillió marketingre, ha külföldön adná el a bort
Közel 2,2 millió euró (mintegy 700 millió forint) támogatást igényelhetnek hegyközségek, szőlészeti, borászati termelők a borászati termékek 2015 és 2017 közötti külföldi promóciójához.
Nemzetközi porondra lépnek a tokaji borok
A Tokaj Kereskedőház kezdeményezésére és közreműködésével jövőre a legnevesebb tokaji pincészetek termékei rangos külföldi események egész során mutatkozhatnak be.
Tokajt és Egert mindenki ismeri, de Somlót már csak kevesen
A magyar lakosság kétharmada nem ismeri ki magát a borvidékek között, nem tudja milyen eredet-megjelölések állnak uniós oltalom alatt. Drága bort legfeljebb ajándékba veszünk, magunknak legfeljebb ezer forintért vásárolunk.
Biztonsági jegy kerül a földrajzi jelzés nélküli borokra
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) tagjai számára kötelezővé tette, hogy biztonsági jegyet helyezzenek el a földrajzi jelzés nélküli borokra, amit a földművelésügyi miniszter kiterjeszt a piac további szereplőire is.
Borban az igazság - és a pénz
Viszonylag kicsi, de stabil piacon mozognak a magyar borászatok és szőlőtermelők. Tavaly jelentősen nőtt az árbevételük, ráadásul egyre erősödik az export szerepe, de a piacot a 10 legnagyobb cég uralja.
Google méretűvé nőhet a magyar cég
Akár Google-méretű céggé nőheti ki magát alig néhány év alatt a Szőlőőrt gyártó QuantisLabs Kft., amennyiben sikerül több millió eurónyi tőkét bevonni nagyon rövid időn belül. A borászok munkáját hatékonyabbá tevő, szenzorhálózaton alapuló növényvédelmi rendszert használják már Chilében és Kaliforniában is.
Megnőhet a hazai borágazat lobbi-ereje Brüsszelben
A magyarországi borágazat lobbi-erejének növeléséről tárgyalt Budapesten az Európai Bortermelő Régiók Gyűlésének (AREV) francia elnöke.
A NAV murcit csinálhat az újborból is
Noha a jogszabályi előírásoknak megfelelő eljárással készített szőlőbor után nem keletkezik jövedékiadó-fizetési kötelezettség, azonban az adminisztrációs terhek tekintetében különbséget kell tenni az adómentes szőlőbor és a 0 forint adótétel alá eső szőlőbor között.
Soha ilyen korán még nem támadta a szőlőt a lisztharmat
Az elmúlt tíz év legnehezebb növényvédelmi feladata várt idén a szőlőtermelőkre Magyarországon. Az enyhe tél és korai tavaszodás miatt ugyanis rendkívüli mértékben elszaporodtak a szőlőre súlyos csapást jelentő kórokozók és kártevők.
Hatalmas sikert értek el a magyar borok
Minden eddiginél több, 49 érmet, köztük 18 aranyat kaptak idén magyar borászatok az egyik legrangosabb nemzetközi borversenyen, a Borok olimpiájának is nevezett bordeaux-i Challenge du Vin-en.
Jogerős: a szlovákok is használhatják a Tokaj nevet
Elutasította csütörtökön a luxembourgi székhelyű Európai Bíróság a magyar fellebbezést a "Tokaj" márkanév ügyében, kimondva azt: nem minősül megtámadhatónak a "Vinohradnícka oblast' Tokaj" szlovák névnek a nyilvántartásba való bejegyzése.
Nagy lehetőség kis borászatoknak
Külföldön fogják bemutatni azt a borcsomagot, amelyet Cégér-Ab Ovo néven a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM), valamint a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) által kis borászatok számára meghirdetett pályázat nyerteseinek tételeiből állítanak össze.
Kevesebb a lőre
Folyamatosan csökken a kereskedelmi forgalomba kerülő magyar borok élelmiszer-biztonsági kockázata ugyanúgy, ahogyan a külföldi boroké is, a NÉBIH a külföldről érkező borimportot is fokozottan ellenőrzi.
Nem mindenki örül az enyhe télnek
A mezőgazdaságban és az erdészetekben nem rajonganak az enyhe téli időjárásért, de a hóhiány nagy meglepetésre jót tett a turizmusnak, és sokkal kevesebb gázt is fogyasztottunk. Az allergiások viszont már most tüsszöghetnek.
Szőlőtelepítés: ingyen osztogatják a hegyközségek
Az ágazat szereplőitől érkező megkeresések alapján a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) elnöksége úgy döntött, hogy a kezelésében lévő tartalék telepítési jogot, 1100 hektárt, felhívás útján értékesíti februárban. A fiatal gazdálkodók viszont ingyen is hozzájuthatnak.
Csúcs volt a november
A borászok lelkendeztek az idei szőlőtermés láttán, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal, a HITA történetének legnagyobb magyar beruházását hozta össze, a Piac és Profit pedig megrendezte a IV. Magyar Fenntarthatósági Csúcsot.
Először lett nő az Év Borásza!
Első női borászként Gálné Dignisz Éva nyerte el 2013-ban Az év bortermelője címet - jelentették be a Magyar Bor Akadémia által rendezett pénteki budapesti díjkiosztón. A szigetcsépi borászt ötödik alkalommal jelölték a díjra, amelyre idén Bolyki János (Eger), Borbély Tamás (Badacsony), Dúzsi Tamás (Szekszárd) és Heimann Zoltán (Szekszárd) kapott még jelölést.
Sokáig emlegetni fogjuk az idei évet
Magyarországon még nem fejeződöttbe teljesen a szőlőben a munka, még tart a a késői szüret. A badacsonyi borvidéken kiemelkedő minőségre számítanak.
Erősödik az ázsiai magyar borexport
Jól szerepeltek a magyar borok a Hongkong legjelentősebb bor és szeszesital szakkiállításán. A HITA támogatásával létrejött megjelenés fontos lépés piaci pozícióink erősödésének irányában.
Sikeresek a magyar borok Hongkongban
Hatalmas sikert arattak a magyar borok egy Hongkongban tartott borászati szakkiállításon, ahol a HITA támogatásával mutatják be a magyar borászatok termékeit.
Már a jövő évi keretet költik a borászok
Megkezdte a támogatások kifizetését a szőlészeknek-borászoknak a minisztérium, de már a 2014-es keret terhére, mert az idei nem elég az igények fedezésére. Közben elindult a területalapú támogatások kifizetése is.
Minden második háztartás rendszeresen vásárol bort
A szeszesitalok forgalmának mintegy negyede származik borértékesítésből. Bár a vásárlói kör az utóbbi két évben tizedével zsugorodott, a fogyasztó háztartások által immár jellemzően havonta vásárolt mennyiség növekedett.
Magyar borokat kortyolhatnak a világ urai
Válogatott magyar borokat is kóstolhatnak a szentpétervári G20-as csúcstalálkozó résztvevői, miután az orosz szervezők több ismert magyar italt is beválogattak a kínálatba.
Szőlőőr segíti a borászokat
A magyar borok minőségükkel tudnak versenyezni az olcsó behozatallal. Eddig a gazdák csak a saját tapasztalataikra hagyatkozva dönthették el, mikor és milyen mennyiségben kell permetezni ahhoz, hogy egészséges legyen a szőlő és zamatos a belőle készülő bor.
Sok és jó szőlő lesz az idén
Jó minőségű és jelentős mennyiségű szőlőtermésre számítanak az idén a magyarországi borvidékek többségén. Egyes térségekben ugyanakkor a jelenleg nagy hőség miatt vannak aggodalmak az MTI által megkérdezett szakemberek nyilatkozatai alapján.
Figyelem! Módosul a hegyközségi törvény!
A hegyközségi tagoknak, valamint a szőlészeti és borászati felvásárlóknak hegyközségi járulékot kell fizetniük annak a hegyközségnek a részére, amelynek működési területén tevékenykednek - egyebek mellett ezzel egészül ki augusztus 1-jétől a hegyközségi törvény.
Szeretik az uniós pénzt a magyar borászok
A legnagyobb és a legnevesebb borászatok egyaránt felismerték, hogy az EU-s pályázati pénzek nagy lehetőségeket rejtenek az ágazat számára. A borászok nyolc EU-s forrásból kaptak támogatást a földalapú kifizetésektől az ültetvényátalakításon és a gépbeszerzésen keresztül a pincerekonstrukcióig. A húsz legnyereségesebb borászat összesen 5,8 milliárd forintot nyert az idén záródó hétéves programozási ciklusban.
Verseny a legkedveltebb borvidéki település címért
Az idén is megrendezik június 15. és szeptember 8. között a borvidéki települések versenyét, a Koccintást. Mintegy 600 borvidéki település indulhat a megmérettetésben.
Rosszul hat a borászatra a globális felmelegedés
A globális felmelegedés komoly hatással van a bortermelésre, ahol mindennél fontosabb a napsütés és a szőlők növekedéséhez megfelelő hőmérséklet. Termelők a szőlők cukortartalmának növekedéséről és a savtartalom csökkenéséről számoltak be.
A magyar fogyasztó a magyar bort szereti
Az elmúlt 20 év borfogyasztási szokásait vizsgálva kiderül: egyre kevesebb bort iszunk. Már inkább csak kóstol a magyar. Ma az átlagborfogyasztó már jóval kevesebb mint 30 liter bort iszik meg évente. A 20. század első felében az egy lakosra jutó évi borfogyasztás átlagosan a 40-50 litert is meghaladta.
Érlelni kell a pezsgőt – módosult a borászati szabályozás
Módosították a szőlő-bor szektort szabályozó egyes rendeleteket, az Országgyűlés pedig az idén január 1-jén hatályba lépett, a hegyközségekről szóló törvény néhány paragrafusán változtatott.
Módosították a hegyközségi törvényt
Módosította az Országgyűlés hétfőn a hegyközségekről szóló törvényt, mert az előterjesztők szerint az idén január 1-jén hatályba lépett jogszabály több olyan rendelkezést is tartalmazott, amely nehezíti az egyértelmű jogértelmezést.
Kettészakadt a borászszakma
A borászati ágazat nyereséges, árbevétele emelkedik, EU-támogatása pedig hosszú távon biztosított, sőt növekszik a 2007-2013-as támogatási ciklushoz képest. Azzal azonban ideje leszámolni, hogy a legnagyobb borászatok a legismertebb márkanevek is egyben, a 20 legnagyobb árbevételű borászati vállalatból 13 a jelek szerint nem is rendelkezik saját szőlőterülettel.
Megfelelő marketinggel növelhető a magyar borok hírneve
Tovább növelhető a magyar borok hírneve az újjáéledő keleti gazdasági kapcsolatrendszer felhasználásával és megfelelő marketingtámogatással - mondta a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára.
Továbbra sem a minőségi bor éri meg igazán
Konzervatív, de változik a magyar borízlés: feljövőben vannak a fehérborok, de a fogyasztók továbbra is a vörös édes asztali borokat kedvelik, ezek pedig nem a minőségi kategória képviselői - mondta az Agrár Marketing Centrum (AMC) vezérigazgató-helyettese egy soproni szaktanácskozáson.
Jó bornak is kell a cégér
Második alkalommal hirdették meg a Cégér - Jó bornak tervezz címkét! alkotói pályázatot, amelynek grafikus versenyzői egy-egy fiatal borász választott borának vagy borcsaládjának terveznek címkét és arculatot.
Borászok: szigorodik a szállítás és a nyilvántartás
Az új jogszabály szerint belföldön, egyszerűsített adóraktár-engedély birtokában a borászati terméket, szőlőtörkölyt és borseprőt (kivéve a borecetet) borkísérő okmánnyal, más esetben a szőlőbort a jövedéki törvényben meghatározott okmánnyal, a borszőlőt és szőlőmustot pedig (akár finomított, akár nem) csak szállítólevéllel lehet szállítani.
Idén 8,5 milliárd forint támogatást kapnak a borászatok
Az idén mintegy 29 millió euró - mintegy 8,5 milliárd forint - támogatás érkezik a magyar szőlő- és borágazatba. A jelzett támogatásból több mint 22 millió euró lesz felhasználható a szőlőültetvények megújítására, és több mint 4 millió euró jut majd a borászatok beruházási támogatására.