A több mint két éve született uniós megállapodás értelmében a Közös Agrárpolitika (KAP) 2014 -2018 időszakra Magyarország nemzeti támogatási programja 145,5 millió euró támogatást kap. A borágazat abban a szerencsés helyzetben van, hogy az új költségvetési ciklusban az elérhető támogatási keret jelentősen növekedhetett. A borágazat számára az Európai Unió a támogatásokat nemzeti támogatási programokon keresztül biztosítja, amely az adott tagállam támogatási terveit tartalmazza, de a támogatás teljes összege az Európai Uniótól érkezik.
Az új nemzeti támogatási programban a korábbinál is nagyobb hangsúlyt kap a szőlőültetvények megújítása, amelyre 123 millió eurót tervezett az agrártárca 2018-ig. Fontos szerepet kap még a borászati gépek és berendezések támogatása is, de ezt a jogcímet később a Vidékfejlesztési Minisztérium a vidékfejlesztési forrásokból szeretné támogatni – mondta el Siető Andrea a Goodwill Consulting Kft vezető pályázati tanácsadója.
Az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) egyelőre három nagy területen segíti a borászatokat. Kiemelt figyelmet kap a szőlőültetvények átalakítása és átállítása, a borászati termékek harmadik országokba megvalósuló promóciója, és a szőlőfeldolgozás és a borkészítés során keletkező melléktermékek lepárlása. Nézzük, mit is jelentenek ezek részletesebben, mire lehet pontosan pályázni.
A versenyképesség alapja a korszerű szőlőültetvény. A szőlőültetvények megújítása már az ezredfordulótól kezdve kiemelt célja az ágazatnak. A korábban nagyüzemi célra telepített ültetvények mára teljes mértékben korszerűtlenné váltak, nem szolgálják az ágazat piacképességét. A csatlakozás óta a szőlőültetvények megújítására több mint 41 milliárd forintot kaptak a termelők. A forrásból jelenleg 100 millió euró keretösszeg megnyitása történt meg, amelyből eddig 50 millió euró összegű támogatásra érkezett be igény. A szőlőültetvények átalakítása és átállítása jelenthet fajtaváltást és ültetvény áttelepítést is.
Főbb pontozási szempontok
– hozzáadott érték növelése, kapacitásbővítés (az értékelés fókusza: versenyképességi cél);
– erőforrás-hatékonyság javítása (az értékelés fókusza: környezeti és klíma célok);
– vegyes célú/tartalmú beruházás
Közös beruházások előnyt élveznek (pl. palackozó, hűtő, disztribúció, stb.)
Elismerhető költségek
– borászati technológia
– a technológiai célokat közvetlenül szolgáló építési munkák (de: bemutató, értékesítő, stb. NEM);
– a beruházáshoz közvetlenül szükséges ingatlanvásárlás, max. 2%-ban (pl. telephely-bővítés, hogy építés-engedélyezhető legyen a beruházás);
– informatika, know-how;
– járulékos költségek (tervezés, engedélyezés, stb.)
Támogatás mértéke
a beruházás elismerhető költségének max. 50% (Közép-Magyarországon max. 40%) „lépcsőzetes” felépítés (pályázó és projekt-méret, terület szerint)
Támogatás módja
vissza nem térítendő támogatás + támogatott hitel + kamattámogatás kombinációi.
Ha termékeinket harmadik országokba szeretnénk eljuttatni, ennek promóciójához is vehetünk igénybe támogatást az EMGA-ból. Ez a korábbiakhoz képest új támogatási jogcím. Fontos kiemelni, hogy eredetvédelemmel rendelkező, illetve borszőlő fajtájának jelzésével ellátott termék megismertetéséről lehet szó. Támogatást csak a bor felelősségteljes módon történő fogyasztását szolgáló tájékoztató kampányokra, másrészt az eredetmegjelölésekre és a földrajzi jelzésekre vonatkozó uniós rendszerekkel kapcsolatos tájékoztatásra lehet majd adni. A program megvalósítása részben már elkezdődött, időtartama 3 év, 11 borvidék termelőinek promócióját valósítják meg. De azok se csüggedjenek, akik most lemaradtak, mert az FM új pályázati időszak megnyitását is tervezi.
A szőlőfeldolgozás és a borkészítés során keletkező melléktermékek lepárlása pontnál az intézkedés tárgya a lepárlóüzem, amely a bor előállítása után maradt melléktermékből ipari célú nyers alkohol előállítására alkalmas. A támogatás feltétele, hogy a lepárlóüzem, ezen szándékát az MVH részére bejelentse. A támogatás mértéke törkölyből nyert nyersalkohol esetében 1,1 euró/térfogatszázalék/hl, borból és borseprőből nyert nyersalkohol esetében 0,5 euró/térfogatszázalék/hl.
A Vidékfejlesztési Program (VP) is tartalmaz borászatok számára felhasználható támogatási keretet. A rendelkezésre álló forrás: 20 milliárd forint, a várható megjelenés 2016.
Az A célterület a borászati termékek fejlesztésének és erőforrás hatékonyságának támogatását szolgálja. Ide sorolhatók a borászati gépek, technológiai berendezések beszerzései, az építéssel járó fejlesztési beruházások. A B célterület az energia, és más erőforrás-felhasználás hatékonyságának növelésére, a megújuló energiaforrások alkalmazására ad támogatási forrást. Az agrár-innovációs beruházások megvalósítása a C célterület, itt az operatív csoportok projektjeinek megvalósításához szükséges beruházásokhoz lehet forrást szerezni. A D, egyben utolsó célterület a Rövid Ellátási Lánc együttműködő csoportok tagjaiként együttműködő gazdálkodók gazdaságaiban megvalósuló beruházási elemek finanszírozását támogatja. A jóváhagyott üzleti terv feltétele a pályázatnak. A beruházás versengő pályázatos: a benyújtandó pályázat, különösen üzleti terv egészének értékelése alapján rangsorolva kerül felállításra a ponthatár.