Érlelni kell a pezsgőt – módosult a borászati szabályozás

Módosították a szőlő-bor szektort szabályozó egyes rendeleteket, az Országgyűlés pedig az idén január 1-jén hatályba lépett, a hegyközségekről szóló törvény néhány paragrafusán változtatott.

Új szabályok a pezsgőkészítésre - Kép: SXC

A szőlészeti és a borászati adatszolgáltatás, valamint a származási bizonyítványok kiadásának rendjéről, továbbá a borászati termékek előállításáról, forgalomba hozataláról és jelöléséről szóló korábbi (2009-es) FVM rendelet mostani kiegészítése alapján, egy forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező bortétel további feldolgozás céljából történő több bortételre bontása esetén, a további feldolgozás megkezdése előtt 3 munkanappal a borászati üzem köteles a forgalomba hozatali engedélyről szóló határozat módosítását kérni a NÉBIH-től.

Ennek során közölni kell a forgalomba hozatali engedély számát, a változatlan formában forgalmazni kívánt mennyiséget és a bortétel tárolásának pontos helyét. A kérelem alapján a NÉBIH az eredeti forgalomba hozatali engedélyben szereplő mennyiséget a bejelentett mennyiségre csökkenti, és az erről szóló határozatot 15 napon belül közli a forgalomba hozóval, valamint a hegybíróval. A további feldolgozásra szánt bortételről a NÉBIH a forgalomba hozó részére igazolást ad ki. OEM-borászati termék további feldolgozás céljából történő értékesítése esetén az eladónak az értékesítés tényét a tranzakciót követő 48 órán belül be kell jelentenie az eladó borászati üzeme szerint illetékes hegybíró részére.

Módosították a hegyközségi törvényt
Módosította az Országgyűlés hétfőn a hegyközségekről szóló törvényt, mert az előterjesztők szerint az idén január 1-jén hatályba lépett jogszabály több olyan rendelkezést is tartalmazott, amely nehezíti az egyértelmű jogértelmezést.
A borászati üzemek működésének engedélyezéséről, valamint a tevékenységükre vonatkozó higiéniai szabályokról szóló (2010-es) FVM rendelet módosításával hatályát veszti annak 6. §-a. Az egyes borászati termékek harmadik országokban történő promóciójának támogatásáról szóló, idén hatályba lépett rendelet módosításával egy kérelmező, egy negyedévre egy kifizetési kérelmet nyújthat be. A 2013. október 31-ig és a 2014. január 31-ig tartó két negyedévre vonatkozóan 2014. február folyamán közös kifizetési kérelmet kell benyújtani.

A minőségi termelői pezsgő kritériuma, hogy a terméket a palackban történő második alkoholos erjesztéssel tegyék pezsgővé. A terméknek a küvé összeállításától számítva legalább kilenc hónapon át megszakítás nélkül a borseprőn maradnia ugyanabban az üzemben, ahol a küvé készül. A terméket degorzsálással kell elválasztani a borseprőről. Emellett ugyanabban a gazdaságban – ideértve a termelői csoportokat is – termelt szőlőből kell előállítani, amelyben a termelő a pezsgők vagy minőségi pezsgők vagy illatos minőségi pezsgők készítésére szánt szőlőből bort készít, a címkén pedig meg kell jelölni a gazdaságot és a szőlőfajtát.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo