Társadalom

Nem miattunk bukott el az EU-alkotmány
Egy, a közelmúltban megjelent felmérés szerint az Unióhoz újonnan csatlakozott tíz ország miatti bővítési félelmek csak egészen kis szerepet játszottak abban, hogy az alkotmány elbukott a francia és holland népszavazásokon.
McCann Erickson: mérlegen az (üzleti) valóság
Az üzletemberek olyan konkrét csomagokat kaptak, melyekben a legfrissebb számok, árak tükrében össze tudták hasonlítani saját lehetőségeiket a magyarországi realitásokkal. A HunSider program bevált, az üzleti körök megtalálták számításaikat, a McCann Ericksonnak jó oka van bízni a folytatásban.

Budapesti kompromisszum?
Három évre szóló, ideiglenes költségvetés kidolgozását javasolta az Uniónak Gyurcsány Ferenc. Állítólag az osztrák kancellárnak tetszett az ötlet.

60 százalék kap étkezési utalványt
2005. év elején a versenyszférában dolgozók 57%-a részesült hideg és 11%-uk meleg étkezési utalványban a munkáltatók bevallása szerint.
154 ezer a minimum egy kétgyerekes családnak
A KSH adatai szerint a létminumum tavaly 53,300 forint volt egy főre vetítve, egy dolgozó pár 93 ezer forintból tudott megélni. Így a minimálbér nem elég a létminimumhoz.

Formai hibák miatt nincs automatikus elutasítás
Lazít a minisztérium: június 20-tól a GVOP-pályázatok esetén a formai hibák miatt nem lesz automatikus az elutasítás. Hiánypótlásra marad a 15 napos határidő.

A Tyco-főnökök 150 millió dolláros sikkasztása
Koslowski vezérigazgató és Schwartz pénzügyi igazgatót az esküdtszék bűnösnek találta 150 millió dollár elsikkasztásában. A pénzből 2 millió dollárt egy partira költöttek.
Kettős kudarc, kettős kormányzati reménykedéssel
A magyar delegáció még az utolsó éjszaka is hitte, sikerül elfogadni a 2007 utáni időszak pénzügyi perspektíváját, s az Európai Bizottság közreműködésével 2008-ig kidolgozódik az azt követő időszakra egy másfajta pénzügyi politika. A kudarc azonban bekövetkezett, de ennek ellenére sem áll le Magyarország felkészülése a 2007-2013 közötti időszak uniós büdzséjére.
A külföldi munkaerő felé fordul a brit cégek 40 százaléka
A Chartered Institute of Personnel and Development most kiadott felmérése szerint a vállalatok 85 százalékának okozott eddig gondot idén az üres álláshelyek betöltése.

"Szégyenteljes" és reménytelen
A brit, francia, holland és svéd ellenkezés miatt megfeneklettek az unió büdzséjéről szóló viták. Hága a fejenként 180 eurós befizetési rekordot, a britek a 20 éve kiharcolt visszatérítést féltik, a franciák az agrártámogatásukat. A svédek sem akarnak sokat fizetni.
Új alkotmányt az Uniónak!
Az Európai Parlament euroszkeptikusai új alkotmány létrehozást javasolták azután, hogy Franciaország és Hollandia is leszavazta az eredeti verziót. Véleményük szerint a régi amúgy is "halott" volt.
A kicsi kiskereskedéseknek Ausztriában befellegzett
Tizenhárom hiper-, 113 szupermarket és 48 diszkont nyílt Ausztriában a múlt évben, akkor, amikor két százalékkal csökkent az élelmiszerüzletek száma, s így már csak 6400 kínálja termékeit.
A harmincasoknak a fejlődés, a negyvenesek a függetlenség a fontos
Nem a pénz beszél, ha munkahelyválasztásról döntenek az emberek: a munkahelyi légkör és a betöltendő munkakör sokkal fontosabb kritérium, derül ki egy felmérésből.
Kéthetente új ruha
A magyar háztartások évről évre egyre több ruházati terméket vásárolnak. Legtöbb pénzt felsőruházatra költjük, s legszívesebben még mindig utcai árusoknál és piacon szerezzük be a szükséges darabokat. A ruházati piac 344 milliárdos, egy átlagos háztartás 100 ezer forintnál is többet költ évente.
Egyesület opponálja a száz lépés törvényalkotását
Szervezetet hoznak létre Gazdaságtudományi, Vezetéselméleti és Érdekképviseleti Egyesület elnevezéssel a gazdasági élet kiemelkedő szereplői, a hazai vezetéselméleti műhelyek szakértőinek közreműködésével. Megalakulásuk alkalmával nyilatkozva közölték: nemzetpolitikára, nem pártpolitikára vállalkoznak.
Fékezi az unió a kínai textilimportot
Ezentúl a kínai póló, pulóver, nadrág, melltartó, ágynemű Európába irányuló importja évente legfeljebb 12 százalékkal nőhet. Eddig több száz százalékkal nőtt a behozatal.
Budapesten már 1,7 millióan sem élnek
Az idén tovább csökkent Budapest lakóinak a száma, így már nem éri el az 1,7 milliót sem. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai szerint a fővárosban 2005 első negyedévében 3800 gyermek született és 6600-an haltak meg.
Elismeri a szakképesítéseket az EU
Június 7-én a Luxemburgban az EU-tagországok szakminiszterei elfogadták azt a szabálymódosítást, mely szerint a szakmai képesítéseket Európa-szerte kölcsönösen elismerik.
600 ezer új milliomos
A világ gazdagjainak összesített vagyona eléri a 30,8 ezer milliárd dollárt (ami körülbelül az Egyesült Államok éves össztermékének a háromszorosa. Az észak-amerikai dollármilliomosok száma emelkedett leggyorsabban tavaly: 10 százalékkal, 2,7 millióra nőtt, beelőzve Európát, ahol tavaly 2,6 millió milliomost tartottak nyilván.
A devizahitel a favorit
Az idei év első három hónapja során jelentősen lelassult a vállalati és lakossági hitelállomány növekedése - derült ki a PSZÁF által közzétett negyedéves gyorsjelentésből. A bankok ismét remek negyedévet zártak.
"Tisztelt Ász!" teniszverseny
Somogyi Ferenc külügyminiszter első lett a párjával, míg több ex-miniszter: dr.Gógl Árpád, dr. Pintér Sándor, dr.Stumpf István, illetve Polt Péter főügyész dobogós helyen végeztek partnerükkel.
140 milliárd infrastruktúrára
Magyarország az EU kohéziós alapjából 2004-2006 között a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére összesen 561 millió euró (140 milliárd forint) támogatást hívhat le - mondta Kenéz Győző, az Európai Bizottság budapesti képviseletének infrastrukturális szakértője egy sajtótájékoztatón.
Hét év - hatezer milliárd forint
Interaktív fórum indult a fejlesztéspolitika célrendszerének mind szélesebb körű társadalmi egyeztetésére - tette közzé a Nemzeti Fejlesztési Hivatal.
Vegyi biztonság uniós normák szerint
Brit-magyar javaslatra talán csökkenhet a vegyi anyagok nyilvántartására kidolgozott új uniós rendszer költségigénye. Az EU-ban bevezetik a nyilvántartás és ellenőrzés új, s egyben szigorú rendszerét.
Megint késik a négyes metró
A tervezettnél később készül el a négyes metró: az első szakaszt 2009-re, míg a másodikat 2010-re fejeznék be - mondta Veres János a metróépítés pénzügyi hátterét szabályozó törvényjavaslat keddi esti általános vitájában.
A köztársaság harmadik elnöke: Sólyom László
A parlament a szavazás harmadik fordulójában 185:182 arányban az Alkotmánybíróság volt elnökét választotta Szili Katalin ellenében a Köztársaság elnökének. 17 képviselő nem szavazazott, egy érvénytelen voksot adott le.
Hat lépés 30 ezer panellakásért
A programban a fűtés korszerűsítésére, a nyílászárók cseréjére, az épület hőszigetelésének javítására lehet pályázni, összesen 20 milliárd forint értékben.
OLÉH - az ingatlanosok (n)apja
Az ingatlanosok kódexet készítenek maguknak, illetve magukról, s ezt az állam kész ellenjegyezni. A környezet feltárásával, leltárba vételével a GKI Rt.-t bízták meg.
Idén nem megyünk nyaralni
Horvátország, Magyarország és Görögország a legkedveltebb célpontok, bár csak minden tizedik magyar tervez a tengerpartra utazni 2005 nyarán, 43 százalékunk egyáltalán nem nyaral idén. 3,5 százalék pedig nem nyáron indul útnak.
A hollandok is nemet mondtak
Hollandia polgárai 63:37 arányban szavaztak az uniós alkotmány ellen. A parlament korábbi ígéretéhez híven nem ratifikálja az alapszerződést. A lettek viszont ratifiálták.
Megmentik a krízisben lévő lakók otthonát?
Legalább 90 négyzetméter lesz a budapesti lakások alapterületi átlaga 2020 után, de akkor már a kerületi önkormányzatok pénzén bérlakások sokasága is felépülhet. A főpolgármester-helyettes mindemellett szolidáris városnak tartja Budapestet.
EU-s úti tervek
Az 5-ös összeurópai folyosó, Záhony fejlesztése, s az M3-as továbbvitele úgy is szerepel az Európai Unió hosszú távú programjában, hogy napirenden tartják a tagországok és a szomszédos államok közlekedési infrastruktúrája fejlesztését.
Uniós munkavállalás: felemás félelmek
Mintegy ötvenezer magyar dolgozik folyamatosan külföldön a hazai munkaközvetítők becsült adatai szerint. Pedig az uniós alapelv, a szabad munkavállalás elé számos tagország gördít akadályokat, féltve saját munkaerőpiacát a beáramló olcsó, külföldi munkaerőtől.
A négyszázezer boldogulni vágyónak
100 lépésből 14 a szakképzésre megy el. A kormány tervei szerint például kiemelten támogatnák a hiányszakmák oktatását, ezt pedig a Munkaerő-piaci Alap állná.
Megmentendő beregszásziak
Havi 9-10 ezer forintnak megfelelő fizetésért dolgoznak a beregszászi színészek úgy, hogy a színházi épületük sorsa is bizonytalan: megmentésük érdekében gálaestet szerveznek Budapesten, a Nemzeti Színházban.
Ismét kiírták a ROP-favoritot
Megjelent a "ROP 1.2 Turisztikai fogadóképesség javítása" 2005-ös felhívása, melyre tavaly a szűkös időkeret mellett óriási mennyiségű pályázat érkezett. A szétosztható keret alig fele az egy évvel korábbinak.
Mínusz Panel plusz
A kormány rövidesen meghirdeti a panellakások energiatakarékos felújítása ösztönzésére kidolgozott "Panel plusz" hitelprogramját. A konstrukció a hasonló technológiájú épületekben élő lakóközösségeknek, illetve az érintett önkormányzatoknak kínál kamat nélküli kölcsönt, 15 éves futamidővel.
Nagy pofon az uniónak
Amit mindenki megjósolt, bekövetkezett: a franciák többsége elutasította a közös alkotmányt. Chirac elnök elfogadta a polgárok akaratát (és meneszti népszerűtlen kormányát). Az uniós alapszerződés pedig megy a maga útján, a következő állomás Portugália, ahol az IGEN vezet toronymagasan. A franciákra meg később visszatérnek.
Hatalmas részvétel a francia népszavazáson
Magasan a Maastrchti Szerződésről szóló népszavazás részvétele felett járulnak a franciák az urnákhoz az Unió alkotmányáról szóló referendumon. Ha a "NEM" nyer, nagy gondok lehetnek.
Kudarc és perspektíva
Sokáig szinte egyáltalán nem beszéltek az Európai Unió politikusai, de még a kutatók sem az unió lisszaboni stratégiájáról. Mostanában viszont egyre több szó esik az öt éve megfogalmazott célkitűzésekről. Gács János kutató közgazdász, a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa szerint a lisszaboni stratégia nem mondható szerencsés próbálkozásnak, az ez év márciusában és áprilisában megszületett módosított változat viszont már jobbnak ígérkezik.
Kamatcsökkentést sürget az OECD
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) felszólította az Európai Központi Bankot (ECB), hogy haladéktalanul csökkentse az eurózóna - jelenleg két százalékos - irányadó kamatát, amennyiben vissza szeretné terelni a térség gazdaságát a helyes mederbe.
300 ezer munkanélküli
Az idei február-áprilisi időszakban a munkanélküliségi ráta 7,2 százalék volt, szemben a 2004 február-áprilisi 6 százalékkal - ez 300 ezer embert jelent.
Eltűnik a 2,8 %-os tej
Budapest átmeneti könnyítést kért, de négy év múlva már nem lesz 2,8 százalékos zsírtartalmú tej, a magyarok mai kedvence.
Kovács: 3 éven belül egységes adóalap
Az Unió adóügyi biztosa szerint három éven belül egységes lehetne a társasági adó-alap kiszámítási módja. Kovács szerint ez nem trójai faló a többi adó harmonizációjára.
Van a magyarnál is nagyobb áht-hiány
A portugál kormányzat kénytelen volt szembenézni a csúfos valósággal: az ország költségvetési hiánya elérte a GDP-arányos 6,83 százalékot, s ezzel messze a legmagasabbra szállt. Ráadásul az Unió által előírt 3 százalékos küszöb alá sem tudnak visszatérni a következő három év során.
Olasz, kínai, görög a kedvenc
Ugyan a magyarok 80 százaléka felesleges pénzkidobásnak tartja az étterembe járást, ha már választani kell, az olasz konyhát választja. Aztán a kínait és a görögöt.
A négy tojásost szeretjük
Az összes eladott tészta mennyiségének több mint fele négy tojásos, míg egyaránt egyötöd-egyötöd rész jut a nyolc tojásosra és a tojás nélkülire. A kereslet lassanként növekszik a tojást nem tartalmazó termékek iránt.
"Rossz irányba mennek a dolgok"
A Medián felmérése szerint a megkérdezettek kétharmada szerint Magyarországon rossz irányba mennek a dolgok, a válaszadók harmadának nincs pártja, a többiek fele a Fideszre szavazna.