Az ausztrál tokajinak vége

A tokaji borok védelme érdekében Ausztráliában sikerrel járt el Brüsszel. A hazánkra is teljes egészében érvényes EU-kereskedelempolitika nem mellőzi a magyar érdekérvényesítést.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Melltartó háborúnak nevezte - a nemzetközi kereskedelmi zsargonban használt terminológia alapján - az Európai Unió és Kína közötti textilipari megállapodás előéletét Major István, a Magyar Köztársaság nemzetközi kereskedelmi képviselője. Tőle származik az az adat is, hogy míg a világ textilkereskedelmében az ázsiai szuperhatalom részesedése alig több mint egy évvel ezelőtt 18 százalékot tett ki, addig ma már 28 százalékot kitevő súllyal dicsekedhet az ország. S bár életbe lépnek korlátozások, nincs messze az idő, amikor az 50 százalék lehet az arány.

A közelmúltban eredménnyel lezárult textilipari tárgyalások során sem volt teljes az egység az Európai Unió tagállamai között, hiszen azon országok, amelyek ruhagyárakkal rendelkeznek Kínában, kevéssé szorgalmazták a szigorításokat, mint azok, amelyek például Marokkóban lévő üzemeikből szállítanak az EU piacára termékeket. Ez a nem túl egységes előzetes álláspont is ráirányítja a figyelmet arra, hogyan alakultak és alakulnak az újonnan csatlakozott országok kereskedelempolitikai lehetőségei az új környezetben. A Magyar Köztársaság nemzetközi kereskedelmi képviselője szeptember 14-én, a Miniszterelnöki Hivatalban szervezett háttérbeszélgetésen ki is fejtette, hogy hazánk rendre találkozik az eltérő gazdaságfilozófiai felfogásokkal a napi döntések előkészítése során is. Az egyik alapelv a teljesen nyitott, liberális kereskedelmet képviseli, s azt, hogy a versenyképességnek is ez a gyakorlat az előfeltétele. A másik lényeges nézet sokkal inkább épít egyfajta protekcionista szabályozásra. Magyarország ennek is, annak is híve, bár éppen az agrártermékek kereskedelme területén az utóbbi gyakorlatra célszerű alapoznunk. Ha abszolút liberalizált mezőgazdasági politika érvényesülne az EU-ban, akkor az az ágazat magyarországi halálát okozná.

Mindemellett számunkra különösen a harmadik piaci feltételek javítása evidencia, így érdekünk, hogy az EU a sokszor irreális piacvédelmi eszközöket alkalmazó ázsiai országok gyakorlatának megszüntetéséért sikerrel szálljon síkra. Ilyen összefüggésben értékelődött fel három éve is, s azóta folyamatosan az úgynevezett dohai forduló. A világkereskedelmi szabályozásokról folyó tárgyalások és megegyezések azt is eredményezik, hogy egy-egy WTO-s találkozó előtt a kereskedelmi háborúk megfékeződnek, s ez a GDP 60 százalékát az exporton keresztül realizáló Magyarországnak több mint üdvös. Ugyancsak hazánkra vonatkozó adat, hogy az uniós piacon teljesül külkereskedelmünk 83 százaléka, következésképp a dinamikus - nem EU-s - piacokon való aktív jelenlétünk hovatovább létszükséglet. A dohai folytatásnak is tekinthető miniszteri értekezletre Hongkongban kerül sor, s ettől éppen a mezőgazdasági termékek miatti háborúk lendületének alábbhagyását várja az EU is, Magyarország is. Az Egyesült Államok a belső támogatásokkal, Argentínától kezdve Kanadán át Ausztráliáig sok ország az exporttámogatások különböző módozataival torzítja a verseny feltételeit.

Major István nem rejtette véka alá, hogy sokszor nem egyszerű Magyarország érdekeinek képviseltetését elérni Brüsszelben. De több csatát is sikerrel megnyertünk. Így például az úgynevezett GSP vámpreferencia rendszer során a fejlődő országoknak nyújtott egyoldalú uniós kedvezmény 11 termékre vonatkozóan mégsem kapott zöld utat, két portéka esetében kifejezetten a magyar agrártermelés biztonságos piaci hátterét sikerült megóvni. A csemege kukorica és a méz így került be ebbe a körbe. Magyarország az "elöregedési" problematika uniós kezelése esetében is külön véleményt képviselt, miszerint megakadályoztuk, hogy a szolgáltatási szektor javára harmadik országokból szabadon jöhessen be munkaerő. Az érvünk az volt, hogy amíg unión belül létezhetnek a munkaerő-áramlást korlátozó intézkedések, addig az újonnan csatlakozott országoktól sem lehet várni e piacuk liberalizálását. A legsikeresebb csatát a tokaji bor földrajzi eredet-megjelölése érdekében vívatta meg Magyarország az Európai Unióval. Az ellenfél Ausztrália, ahol nem is egy bor esetében bitorolják a tokaji nevet, s még attól sem riadtak vissza, hogy az EU-ba e néven kíséreljenek meg exportálni. Először az EU csak más tagországok borainak védelméért lépett fel Ausztrália ellen, majd a diszkrimináció elleni magyar háborgás eredményeként Brüsszel hajlandó volt a tokaji ügyében is tárgyalni, pozitív döntést - az ausztrálok 10 éven belüli visszavolnulását - elérni. A folytatás már biztatóbb, ugyancsak e magyar ital érdekeinek védelmére Amerikában jár el az unió.

Németország - a maga szempontjából okkal - folytatott csaknem eredményes dömpingár-politikát. Az orosz piacról származó műtrágyát, a kálisót kívánta erőteljes vámmal sújtatni. Magyarországgal az élen Lengyelország, Szlovákia és Csehország azonban elérte Brüsszelben, hogy antidömping vám kivetése ne következzék be, mivel azzal a hagyományos mezőgazdasági termelésünk szenvedne kárt. Oroszország belföldön a világpiacihoz képest ötödáron értékesíti a földgázt, így a műtrágya is olcsóbban készül és versenyképesebb áron jut a magyar vevőkhöz is. Ezt akarták német gyártók kivédeni.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo