A Magyar Turizmus Rt. legfrissebb elemzése szerint a hazai szenior korosztály, azaz az 51-60 év közötti korosztály nyugdíjasai és a 60 évnél idősebbek ritkábban utaznak ugyan, mint a többi korosztályhoz tartozók, azonban hosszabb időt töltenek utazással - mégpedig jellemzően belföldön.
Egy, a magyar lakosság utazási szokásairól, 2004-ben végzett kutatás szerint az adatfelvételt megelőző egy évben a nyugdíjas háztartások 47%-a vett részt egynapos kiránduláson, szemben a többi korosztállyal, ahol ez az érték 67% volt. A kiránduló szeniorok 97%-a belföldre indult, hasonlóan a többi korosztályhoz. Egy napnál hosszabb utazáson a szeniorok 43%-a vett részt, míg ugyanez a többi korosztály 68%-áról mondható el. Az utazó szeniorok 86%-a belföldi úti célt választott, amely 3 százalékponttal meghaladja a többi korosztály belföldi utazóinak arányát.
Kert, gyógyfürdő
A szenior korosztály tagjai strandolás, vagy fürdőzés helyett szívesebben választják a pihenést, a rokonlátogatást, illetve a kertészkedést, de kedvelik a gyógyfürdőket is.
A nyugdíjasok elő- és utószezonban is szívesen utaznak, bár körükben is a nyári utazások aránya a legmagasabb. Belföldi főutazásukat - vagyis az általuk legfontosabbnak ítélt utazást - 39%-ban a főszezonon kívül bonyolítják le, szemben a többi korosztály 17%-ával.
Belföldi főutazásaik során a szenior korosztály tagjai a többi korcsoportnál gyakrabban választanak ingyenes szálláshelyet (család, barátok, rokonok, saját nyaraló), azonban a fizetős szálláshelyen megszálló szeniorok a fiatalabbaknál többször vesznek igénybe félpanziós vagy teljes ellátást.
#page#
Minden hatodik turistaforint
A vizsgált időszakban a szenior korcsoport belföldi kirándulásra csaknem 29 milliárd forintot (a lakosság belföldi kirándulásra fordított összköltségének 15,9%-a), külföldi kirándulásra pedig, 1,1 milliárd forintot költött, amely a teljes lakosság külföldi kirándulásra elköltött pénzének 6,5%-ára tehető.
A szeniorok teljes belföldi utazási költése a magyar lakosság belföldi utazási összköltésének 18,4%-át teszi ki, s összege 38,1 milliárd forintra becsülhető. Külföldi utazásra fordított költséget tekintve 10,5%-kal részesednek a magyar lakosság összes külföldi utazási költéséből, s a vizsgált időszakban külföldi utazásra hozzávetőleg 21,7 milliárd forintot költöttek.