Megint nagyot dobott a Microsoft. – mondhatnánk sportnyelven. A .NET-stratégia a következő generációs internet rendszere, s mivel Microsoft-termék, olcsó, mindenki számára hozzáférhető egységcsomagokban kerül piacra az a megoldás, amely segítségével az interneten elméletileg a világ összes programja kommunikálni tud egymással. Olyan huszárvágást csinált megint csak a Microsoft – immár az interneten –, melynek jelentősége a Windows operációs rendszerekénél is nagyobb. Hatása a világ fejlődésére pedig a magas szintű technológia széles körű alkalmazásának gyors elterjesztése révén (ugyancsak Microsoft-specialitás) csak Neumann János találmányához hasonlítható – állítja Nacsa Sándor, a Microsoft Magyarország fejlesztési üzletének menedzsere.
– A Microsoft az idén júniusban jelentette be .NET kezdeményezését, melyet a pont angol fordítása szerint dotnet-nek hívnak. A dotnet széles körű elterjedésével alapvetően átalakul az internethasználat és az elektronikus üzleti, üzletviteli lehetőségek. Mi az a .NET?
– A definíció szerint a .NET egy olyan következő generációs internetplatform, amely lehetővé teszi a különböző webhelyek és számítógéprendszerek egymással együttműködő rendszerré alakítását. Ehhez legelőször is szükség volt egy új szabványnyelvre, a HTML továbbfejlesztett változatára, az XML-re (eXtensible Markup Language), mely egy óriási szabványosítás eredményeképpen létrejött technológia, s abban különbözik a HTML protokolltól, hogy nincsenek korlátai. Az internet eddigi szabványnyelve csak arra volt alkalmas, hogy vele megjeleníthetővé váltak a honlapok, de a megjelenítés és az adat együtt volt, így annyi lapleírást kellett készíteni, ahány fajta eszközön akartuk a megjelenítést. Komoly nehézségek voltak emiatt az új eszközök, például a mobiltelefonok vagy kézi számítógépek internetbe illesztése terén. Az XML-ben különválik a megjelenítés és az adat, és – ami még ennél is fontosabb – a programok számára is hozzáférhetővé válik az internet. Gondoljunk csak bele, hogy egy adott vállalaton belül hány program fut, egyik hívhatja a másikat, egymásra épülve. Eddig ez az interneten keresztül lehetetlen volt. A dotnetben ez már az XML révén lehetséges. Az internet programozási médiummá vált. S az egész világot egyetlen belső kommunikációs rendszerré integrálhatja.
– Ez azt jelenti, hogy az internetbe bekapcsolódó cégek, magánszemélyek saját számítógépes hálózatukkal, annak minden programjával, hálózatával kommunikálhatnak az interneten keresztül? S ehhez nem kell bonyolult és drága kommunikációs rendszereket kiépíteniük az üzleti partnereikkel?
– Az új „felhasználói élmény” lényege, hogy a felhasználó – legyen szó akár egyéni, akár vállalati felhasználóról –, minden esetben a hálózaton keresztül kínált szoftverszolgáltatásokból választva és azokat egységes egészbe ötvözve, mintegy közös szolgáltatási rendszerben összehangolva, kap olyan kapcsolódási és kezelőfelületeket magának, amelyek révén teljes értékű hálózati együttműködésre képes másokkal. A dotnetre mint platformra és az XML-re mint közös kommunikációs nyelvre épülnek azok az alkalmazások, amelyek a tárolási, azonosítási és más funkciókat biztosítják. Ezen túlmenően a .NET több fogalmat takar: a .NET kiszolgáló termékcsaládot, a .NET eszközöket és a .NET hálózati szolgáltatásokat stb. Olyan rendszert kellett létrehozni, amely lehetőséget ad a vállalatokban eddig felhalmozott értékek – például a meglévő programok és az ismert programozási nyelvek, adatbázisok további felhasználására, miközben az új programok, programozási nyelvek és adatbázisok bevetésével jelentős, új funkciók építhetők ki a lehető legrövidebb idő és a lehető legkisebb költség mellett. További feltétel volt, hogy az alkalmazások bármilyen meglévő és jövőbeli eszközről elérhetőek legyenek. A teljes rendszer ma még nem elérhető, néhány eleme a következő években kerül piacra, és 2002-ben jelenik meg az utolsó szoftverösszetevő.
– A NET-stratégia tehát technológiák és üzleti modellek komplett csomagja. Mik a legfontosabb elemei?
– A .NET-kiszolgálók alapja vagy magja maga a Windows 2000 Server operációs rendszer termékcsalád, az Exchange 2000 Server levelező és együttműködési kiszolgáló, valamint az SQL Server 2000 adatbázis- és adattárház-kiszolgáló, amelyek együttesen az infrastruktúrát adják. A .NET Enterprise Servercsalád tartalmazza azokat a szerverfunkciókat, amelyek különleges tulajdonságaik révén a következő generációs internet eszközei. A Commerce Server 2000-ben kész szoftverstruktúrák vannak, melyeket csak adaptálni kell a vállalatoknak, és általuk könnyedén összekötik belső programjaikat egymással és a külvilággal. Az üzleti folyamatok összehangolását ellátó BizTalk Server 2000 a vállalaton belüli bizonylati rendszerek és az elektronikus ügyvitel kialakítására alkalmas, de ennél többre is képes. A vállalatközi kapcsolatok egyszerűsítéséhez eddig nagymértékben hozzájárultak az elektronikus bizonylatok terén végzett szabványosítások. Eddig azonban a szállítókkal és partnerekkel egyedi kommunikációs megoldásokat kellett kiépíteni. Ez a múlté. A BizTalk rendszer ismeri az eddigi elektronikus bizonylati szabványokat, azonban a következő generációs internet XML rendszerében kommunikál. Az elektronikus üzleti rendszerekre való átállást így szinte azonnal teljesíteni tudja, sőt alkalmas az üzletfelek, azaz több cég átfogó üzleti folyamatainak integrálására is. Fontos újdonság, hogy mindeközben a fejlesztők maguk a vállalatvezetők és az alájuk dolgozó elemző és szervező munkatársak.
– Kidobhatjuk a hardvereinket és szoftvereinket?
– A .NET az ipari szabványos számítástechnikára épül, s gyakorlatilag minden olyan eszköz és program használható és bevonható a következő generációs internetezésbe, amelyet a nemzetközi tendenciák, szabványosítási irányvonalak figyelembevételével építettek meg. Az egyén szemszögéből nézve .NET használati eszköz lehet gyakorlatilag bármi, amivel csatlakozni lehet az internethez: a jól ismert PC-k mellett, kézi számítógépek, WAP-os mobiltelefonok, interaktív tv-k vagy akár a webes hűtőszekrény és a gépkocsiba építhető internetes helymeghatározó készülékek. Az egész .NET elképzelés lényegét a szolgáltatások adják. A stratégiára elsősorban a programok új meghatározása a legjellemzőbb: a szoftverek vagy alkalmazások átalakulnak programozható, az egyéni igények szerint alakítható hálózati szolgáltatásokká.
Megjelent a Piac és Profit magazin 2000. októberi számában.
A cikk folytatása:
Net-stratégia 2.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.