Zubor Zalán cikkei


Zubor Zalán cikkei

Mit tanulhat egy magyar kisvállalkozás az Ikeától?

Mit tanulhat egy magyar kisvállalkozás az Ikeától? 

Ma már nem elég jó terméket kedvező áron kínálni, ha a vásárlás élménye maga nem köti le eléggé a vevőt, nem lesz sikeres a cég – ez különösen igaz az online kereskedőkre. A digitális ügyfélélmény kialakításában érdemes például az IKEA-tól vagy a Facebooktól tanulni, valamint megismerkedni a mesterséges intelligencia nyújtotta megoldásokkal.
Nemzeti érdek lenne az egészséges lakosság

Nemzeti érdek lenne az egészséges lakosság 

A magyar vállalatok is nyerhetnek, ha emelik a béreket, de ez csak az egyik szükséges lépés lenne a munkaerőhiány ellen Csath Magdolna közgazdász szerint. A Szent István Egyetem professzorával a túlóratörvényről, a versenyképességi rangsorokról és arról is beszélgettünk, miért árthatnak a versenyképességnek az autóipari beruházások.
Új frontok nyílnak a környezetvédelemben

Új frontok nyílnak a környezetvédelemben 

A közelmúltban a környezetvédelem új frontot nyitott: bíróságon próbálják felelősségre vonni a nagy olaj- és vegyipari vállalatok döntéshozóit, hiszen az ő döntéseik sokszor mérhetően és bizonyíthatóan károsítják az emberek életminőségét.
Csath Magdolna: nemzeti érdek az egészséges lakosság

Csath Magdolna: nemzeti érdek az egészséges lakosság 

A magyar vállalatok is nyerhetnek, ha emelik a béreket, de ez csak az egyik szükséges lépés lenne a munkaerőhiány ellen Csath Magdolna közgazdász szerint. A Szent István Egyetem professzorával a túlóratörvényről, a globális rangsorokról és arról is beszélgettünk, miért árthatnak a versenyképességnek az autóipari beruházások.
Átalakulóban a belföldi turizmus

Átalakulóban a belföldi turizmus 

A magyar turisták főleg fürdőhelyekre utaznak, de ha már ott vannak, más attrakciókat is kipróbálnak. A fesztiválozás meglepően kis részét jelenti a vidéki turizmusnak, bár az alternatív és gasztrofesztiválok igencsak felfutóban vannak.
Így kerülheti el a bóvli kriptovalutákat

Így kerülheti el a bóvli kriptovalutákat 

Amikor az ember hagyományos deviza fektet, viszonylag pontosan tudja, milyen tényezők befolyásolják majd annak árfolyamát: a kibocsátó ország GDP-je, az ottani infláció, a gazdasági, politikai stabilitás vagy a jegybanki kamat mértéke. Az már nehezebb, ha kriptovalutával van dolgunk.
Hosszú távra tervezőknek: öt menő befektetési alternatíva

Hosszú távra tervezőknek: öt menő befektetési alternatíva 

Bankbetétekbe, részvényekbe vagy más értékpapírokba, ingatlanokba áramlik a magán- és céges vagyonok nagy része. A klasszikus befektetési eszközök mellett azonban jövedelmezők lehetnek az alternatív megtakarítások, azaz a különböző, kézzel fogható értéktárgyak, nyersanyagok. Az ilyen javak megvásárlása különösen azoknak ajánlható, akik hosszú távon értékálló eszközökben tárolnák a vagyonukat. A népszerűbb alternatív befektetési formák közül mutatunk be néhányat, a lehetséges kockázatokkal együtt.
Domokos László: kisebb, hatékonyabb állam kell

Domokos László: kisebb, hatékonyabb állam kell 

Válság idején nem megszorításokra, hanem a versenyszféra finanszírozására van szükség. Ha tudni szeretnénk, mennyire érintheti Magyarországot egy esetleges válság, az államháztartás egyensúlyára érdemes figyelni – mondta Domokos László. Az Állami Számvevőszék elnöke arról is beszélt, milyen hiteleket érdemes felvenniük a vállalatoknak és a fogyasztóknak.
Mi várható az európai gazdaságban 2019-20-ban?

Mi várható az európai gazdaságban 2019-20-ban? 

Amerikából és Kínából begyűrűző válság, lassuló növekedés Európában, nagyobb költségvetési szigor Magyarországon – elkészült az Európai Bizottság kétéves gazdasági előrejelzése.
Internet vs. médiaóriások: elmaradt forradalom

Internet vs. médiaóriások: elmaradt forradalom 

A 2000-es évek elején még általános volt az az elképzelés, hogy az internet terjedése, az illegális letöltések és a tartalmak szabad áramlása meg fogja törni a nagy kiadók, stúdiók, médiavállalatok monopóliumát. Ez máig nem történt meg, a nagy médiavállalatok bevételei egyre csak nőnek, és a globális médiapiac centralizáltabb, mint valaha.

Magas tétek az amerikai félidei választásokon 

Jelentős tétje van a keddi amerikai félidei választásoknak: a kormányzó republikánusok elveszthetik többségüket a törvényhozásban, így Donald Trumpnak kevés lehetősége maradhat a gazdaság átalakítására, sőt, elindulhat az elnök közjogi felelősségre vonása. Ellenkező esetben viszont további dereguláció, adócsökkentés és az egészségügy átalakítása jöhet.

Több hitelre pályázhatnak a kkv-k 

Október utolsó napjával változott számos népszerű GINOP pályázat keretösszege. Az átcsoportosítások mögött továbbra is a kihasználatlan pályázati kiírások állnak, azaz alacsony pályázói érdeklődés esetén a népszerű kiírások megkapják a többletösszeget.

Dönthet-e egy ember életéről egy önvezető autó? 

Kit mentene meg, ha elkerülhetetlen egy autóbaleset? Mi a helyzet, ha öregek és fiatalok, szegények és gazdagok között kell választani? Ilyen kérdésekre válaszolt világszerte 40 millió ember, a felmérés eredményét a napokban tette közzé egy önvezető autókkal foglalkozó kutatócsoport.

Regős Gábor: előbb-utóbb lesz válság, de most felkészültebbek vagyunk 

Válság előbb-utóbb lesz, de jobban fel vagyunk rá készülve, mint 2008-ban, mondta Regős Gábor, a Századvég közgazdásza a Piac&Profitnak. Mint mondta, az állami és EU-s források apadásával nagyrészt a nemzetközi pénzügyi helyzeten múlik, hogyan juthatnak tőkéhez a magyar cégek.

Klímakatasztrófa: irány észak? 

Túlélheti az emberiség az extrém (és egyelőre legvalószínűbbnek tűnő) klímaváltozást? Éppenséggel igen, de 80 éven belül a bolygóra alig lehet ráismerni. Az állatok és növények már megkezdték az elvándorlást az északi sarkvidékek felé, és lehet, hogy az emberek is erre kényszerülnek, ahogy a Föld jó része az ember számára élhetetlenné válik.

10-12 év múlva jöhetnek az okosotthonok 

A szakemberek szerint akár már 10-12 év múlva megszűnhetnek az okosotthonok, azaz az internetalapú technológiákkal (IoT) automatizált házak – legalábbis maga az elnevezés.

Kialakulhat a „haszontalanok osztálya”? 

Ha a gépek kiszorítják az emberi munkaerőt, az üzleti és állami döntéshozóknak már nem áll érdekükben a haszontalan humántőkébe fektetni, ezért leépítik a jóléti szolgáltatásokat, tömegeket taszítva nyomorba – figyelmeztet  a Yuval Noah Harari, a Homo Deus szerzője. Azonban nem szükségszerű, hogy tényleg „haszontalanná” váljon az, aki a robotok miatt nem talál munkát.  

Nálunk is megépítenék Elon Musk szupervonatát - de működne is? 

Kritikusai szerint életveszélyes, elvetélt ötlet, támogatói szerint forradalmasíthatja a közlekedést az Elon Musk által megálmodott új generációs vasút. Az ún. hyperlopot Magyarországon is megépítené egy cég, a fejlesztést már idén elkezdték, pedig még sok a bizonytalanság, mennyire praktikus a koncepció.

Brexit: hogyan tovább? 

Alig fél év maradt a brit kilépésig, de még a közelben sincs semmilyen megegyezés. Hat hónappal az egyezség határideje előtt egymást sározza a brit kormány és az EU, miközben Theresa May miniszterelnöki széke is egyre inkább inog. Egyelőre a legkonstruktívabb terv is arról szól, hogy ismételjék meg a népszavazást.

Az olajárról szólhat Trump következő háborúja 

Az Irán elleni amerikai szankciók felverték az olaj árát, most az elnök az OPEC-et akarja rávenni, hogy a termelés növelésével vigyék lejjebb az olajárakat. Erre az olajtermelő országok nem hajlandók, de az árfolyam csökkenéséért az USA is tehet, ha hajlandó feláldozni a saját vésztartaléka egy részét.

10 feltörekvő turisztikai célpont 

A legnépszerűbb európai turisztikai úticélok listáján az első helyeken hosszú ideje ugyanazok az országok állnak: Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Nagy-Britannia. Franciaország világszinten is a legnépszerűbb turisztikai célpont, évente mintegy 87 millió látogató fordul meg itt. Az idegenforgalom ezekben az országokban lassan növekszik, ugyanakkor a turisták kezdenek felfedezni más, eddig kevéssé látogatott országokat is.

Versenyezhetünk-e a Szilícium-völggyel? 

Jó ötletek vannak, de a tőkehiány és a túlzott óvatosság miatt nem lesz új Tesla, Apple vagy Google az európai startupokból. Az EU-s kockázati befektetőknek most azt kell kitalálniuk, mi lesz a technológiai fejlődés következő nagy hulláma,

Verseny a figyelemért 

Gyakori kritika a közösségi médiával kapcsolatban, hogy véleménybuborékba zárják az embereket. Az algoritmusok miatt folyamatosan olyan tartalmakkal találkozunk, mint amilyenekkel kapcsolatban korábban jeleztük: ez nekünk tetszik. Így az algoritmusok elzárnak minket a miénktől különböző véleményektől, folyamatosan csak azt halljuk, amit szeretnénk hallani. A kritika jogos, de csak félig fedi a valóságot.

Posztszovjet Szilícium-völggyé válik Ukrajna 

Egyre több cég szervezi ki az IT-s feladatait Ukrajnába. Régóta vonzerőt jelent az olcsó munkaerő, de már nemcsak a digitális kulimunkát, hanem a kutatás-fejlesztést is ide viszik.

Nagyon másképp látják magukat a pályakezdők, mint a főnökeik 

Önmenedzselésben kiválóak, de a szakmai alázatot másképp értelmezik a fiatal pályakezdők, mint a vállalatok – foglalta össze kutatását a Jobsgarden.

Reggeli egyperces: Milyen bérpapírt kell kiadni a munkavállaló részére? 

A bérelszámolás elkészítésekor számos részletet fel kell tüntetni. Az Írisz Office adótervezőitől megtudhatjuk, milyen előírásoknak kell megfelelnie egy szabályos bérpapírnak.

Bill Gates 6 jóslata, és ami bejött belőle 

Közösségi oldalak, adatalapú hirdetések, az Alexához hasonló virtuális asszisztensek koncepciói is szerepelnek Bill Gates 1999-ben megjelent könyvében.

Ismét összecsap az ortodox és unortodox gazdaságpolitika 

Argentína és Törökország hasonló gazdasági gondokkal küzd, de a reakciójuk egészen eltérő. Kérdés, hogy az IMF-kompatibilis ortodox válságkezelés vagy a törökök unortodox megoldása működik-e jobban.

Mit tanuljunk válság idején? 

A 2008-as válság sok egyéb mellett átalakította a diákok preferenciáit is. A Quartz összeszedte, milyen egyetemi szakokat választottak többen, melyikeket kevesebben a gazdasági válság óta.

Több az orvos, mégis orvoshiány van - hogy lehet ez? 

Rekordszámú orvos dolgozik Magyarországon a KSH adatai szerint, a várólisták mégis hosszabbodnak, több kórház működése is akadozik. Az orvosok jelentős része ugyanis magánklinikában praktizál, emellett a kórházak problémái jórészt függetlenek a munkaerőhiánytól.

Ez lehet a kiskereskedelem jövője 

Nincs pénztáros, a vonalkódot mobillal olvassuk le, fizetni akár arccal is lehet – az Alibaba a közelmúltban számos futurisztikus, szinte teljesen automatizált boltot indított Kínában. A kényelem árnyoldala, hogy az árukért részben az adataikkal fizetnek a vásárlók.

Motiváció: ne kérj, hanem adj tanácsot... 

Ha nem érezzük magukat motiváltnak a munkahelyen, nem az a legjobb megoldás, ha tanácsot kérünk másoktól, derül ki egy frissen megjelent kutatásból. Ha mi próbálunk segíteni valakinek, azzal magunkat is motiváljuk.

Miért gyengélkednek az illiberális gazdaságok? 

Mintha egymás után dőlnének be az autokratikus államok gazdaságai: az orosz rubelválság után Törökország és Venezuela is bajba került. Szakértőket kérdeztünk arról, hogy ugyanattól a betegségtől szenvednek-e az illiberális rezsimek, vagy elszigetelt esetekről van szó.

Pogátsa: hosszú távon nagy a baj 

A következő években a paksi orosz és a kínai hitel, a Belgrád–Budapest gyorsvasút elősegíthetik Magyarországon a növekedést, de később már súlyos államháztartási hiányként üthetnek vissza. Ezek nem értelmes beruházások, de törleszteni kell majd őket, véli Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense.

Sok családi cég megmenthető lenne 

Rudas László szerint a családi cégek valójában hosszú távú befektetések, ezért hasonló elbírálásban kellene részesülniük, mint ahogyan a hosszú távú befektetéseket kezelik. A családi cégek számtalan kihívással néznek szembe, és a legtöbb vállalkozás még ma sem éli túl a generációváltást, elkallódik.

Betilthatják Kínában a P2P hitelezést 

A P2P kölcsönzés betiltását fontolgatja a kínai kormány, miután fintech cégek több százer embert károsítottak meg. A befektetők a Questor-botrányhoz hasonló pánikszerű rohamban próbálták kivenni a pénzüket, Pekingben a pénzüket követelő tüntetőket oszlattak.

Nem az amerikai szankciók miatt rengett meg a török gazdaság 

A jelzésértékű amerikai szankciók csak a puskaport berobbantó szikra, a török devizaválságot mélyebb strukturális problémák, elsősorban a török cégek devizahitel-válsága okozza. A klasszikus közgazdaságtan ilyenkor kamatemelést ír elő, Erdogan elnök és a jegybankot irányító veje azonban unortodox nézeteket vallanak a gazdaságról, ebből pedig komoly válság is lehet, amit az európai bankrendszer is megérezhet.

A NASA szerint lehetetlen a Mars lakhatóvá tétele 

Nem tudnánk az emberiség számára lakhatóvá tenni a Mars felszínét – erre jutottak a NASA kutatói a Mars-szondák által összegyűjtött adatok alapján. Egyszerűen túl kicsi a bolygó légnyomása a folyékony víz megmaradásához.

Mégsem gyárt önvezető teherautókat az Uber 

Mégsem folytatja az önvezető teherautók fejlesztését az Uber, mostantól kizárólag személyautókat gyártanának önvezető technológiával, írja a CNBC.

Trump és Juncker kicsit máshogy emlékeznek a megállapodásukra 

Donald Trump úgy véli, megnyitotta Európát az amerikai farmerek előtt. Ezt azonban az EU-s vezetők vitatják, az Európai Bizottság szóvivője szerint nincs szó az amerikai élelmiszerek vámmentességéről.

Itt az új milliárdos biznisz 

Bár kevesen ismerik el legitim sportként a videojáték-versenyeket, az úgynevezett e-sport ma már világszerte számos hagyományos sportnál is nagyobb üzlet: az egyik idei bajnokság közvetítési jogáért többet fizettek, mint amennyibe a foci-Eb közvetítése került az MTVA-nak. Magyarországon, úgy tűnik, az állam és a hagyományos sportklubok lesznek a legjelentősebb szereplők a feltörekvő ágazatban.

Újra megéri bitcoinba fektetni? 

Ismét erősödni kezdett a bitcoin árfolyama, de a 2017-eshez hasonló roham nem látszik valószínűnek. Sok múlhat a Goldman Sach új elnökének, az óvatosan kriptovaluta-párti David Solomon döntésein.

Trump és Juncker megállapodott, de a legkényesebb kérdésekben még nincs egyezség 

Donald Trump és Jean-Claude Juncker megállapodott, hogy nem vezetnek be újabb importvámokat, és várhatóan törlik az eddig bevezetett (európai fémipari termékekre és amerikai exportra) kivetett vámokat is.

Nem lesznek eladhatatlanok az elővásárlási jogos ingatlanok 

Az elmúlt hónapokban állami elővásárlási jogot jegyeztettek be 80 147 ingatlanra a világörökségi helyszíneken. Szakértőket kérdeztünk arról, hogyan érintheti ez az ingatlapiacot.

Feldarabolni a Facebookot? 

A Facebook veszélyes monopóliummá vált, ezért a céget fel kellene darabolni – érvelnek a közelmúltban kampányt indító civil szervezetek. A Freedom from Facebook-kampány bírálja a közösségi háló adatkezelési politikáját és azt, hogy teret engednek a megtévesztő tartalmaknak, azonban kevés látszik arra, hogy az amerikai trösztellenes törvényt alkalmazzák Mark Zuckerberg cégével szemben.

Pogátsa Zoltán: hosszú távon nagy a baj 

A következő években a paksi orosz és a kínai hitel, a Belgrád-Budapest gyorsvasút elősegíthetik Magyarországon a növekedést, de később ezek már súlyos államháztartási hiányként üthetnek vissza. Ezek nem értelmes beruházások, de törleszteni kell majd őket, - véli Pogátsa Zoltán közgazdász, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense.

Csődvédelmet kért a MODULO buszok mátyásföldi gyártója 

Az utóbbi idők fizetési nehézségei miatt érdekében a mai nappal csődvédelmet kért az Ikarus Egyedi Kft. - olvasható a cég hétfői közleményében. A kormánytól azt kérik, minősítsék őket stratégiailag kiemelt szervezetnek.

Rekordforgalomra számít a Mapei 

Sikeresen aknázta ki az építőipar lendületét a Mapei Kft., 32 százalékkal növelte a forgalmát az első félévben. A cég várakozásai szerint az ágazat lendülete a fékező hatások ellenére kitart az év végéig, rekordforgalomra számítanak. Középtávon már borúlátóbb a hangulat: aggályaik szerint a kedvezményes áfa eltörlése megtöri a növekedést.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában 

Amikor a világ változik, akár kis mértékben is, valaki éppen dokumentálja azt fényképezőgéppel, mozgó- vagy állóképen.
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Pénzszerzés

Elmondhatja, mit gondol az otthonfelújítási programról

Elmondhatja, mit gondol az otthonfelújítási programról  

Mától május 6-ig véleményezhető az otthonfelújítási program felhívástervezete.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo