A Mapei Kft. első féléves belföldi forgalma 7.47 milliárd forint volt, ami 32,4 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőttit. A vállalat teljesítménye egyenletes, minden termékvonal 25 százalék feletti mértékben nőtt. Kiugró a védő és dekorációs bevonati anyagok termékvonala, amely 50%-ot meghaladó mértékben nőtt 2017-hez képest.
„Sikerült kiaknáznunk az ágazat lendületét, amit a CSOK, a kedvezményes áfa, az állami és uniós beruházások egyaránt serkentettek. Szemben a korábbi óvatos tervezéssel, minden eddiginél magasabb belföldi forgalomnövekedésre számítunk idén” – mondta Markovich Béla a Mapei Kft. ügyvezetője.
Az optimizmust erősíti, hogy augusztusban befejeződik a vállalat 2,5 milliárd forintos gyárberuházása, mellyel bővül a gyártókapacitás. Ennek köszönhetően a tervek szerint szeptember elsején újraindul a vállalat exportja, amely éppen a belföldi kereslet robbanásszerű növekedése miatt került leállításra egy évvel korábban.
Fékezett lendület
Markovich Béla szerint kiemelkedően jó lesz az ágazat egész éves teljesítménye. Habár a növekedés mértékében már érezni némi lassulást, mégis úgy értékeli, hogy ez a lendület az év végéig kitart.
A lendületet fékezi az akkut szakemberhiány. Az építőipari kivitelező cégek a kapacitásaik végén járnak. A legtöbb cég nem bír több munkát vállalni. Ráadásul helyenként már látszanak a kimerülés jelei, gyakoriak a csúszások a kivitelezéseken a szakemberek túlterheltsége miatt.
A forint gyengülésének ugyancsak kedvezőtlen hatásai lehetnek. A gyengülés az építőanyaggyártókat érinti különösen rosszul. Ennek oka, hogy még a hazai gyártók többsége is importálja az alapanyagot, így az árfolyamnövekedés megdrágítja a gyártást. Mindez az anyagárak, ennek következtében az elvállalt kivitelezési munkálatok árának emelkedéséhez vezethet.
Pesszimistább jövőkép
Markovich Béla szerint kedvezőtlen hatásokkal kell számolni az új lakásokra vonatkozó 5 százalékos, kedvezményes áfa megemelésével. Amellett, hogy a lakossági építkezések mértéke drasztikusan le fog csökkenni, ismét növekedhet a fekete és a szürke munka aránya. Ha a kormány nem hoz más olyan intézkedéseket, ami ellensúlyozná az áfa emelkedését az a lakásépítési bumm végét jelentheti.