Gazdaság
Mit ajánl az MSZP programja a kis- és középvállalkozóknak?
Burány Sándor: Az egyik legfontosabb, hogy el akarjuk törölni a tételes egészségügyi hozzájárulást. A kis- és középvállalkozók fajlagos terhei a legnagyobbak.
A cukorrépa-termesztők jogai
Április elejétől a gyakorlatban is a kvóta alapú szabályozásra tértek át a magyar cukorágazatban. A Cukor Terméktanácsban a cukorrépa-termesztők és a feldolgozók vezetői ünnepélyes keretek között átadták a szállítási jogokról szóló tanúsítványokat azoknak a cukorrépa-termesztő gazdálkodóknak, akik ezentúl biztosan számíthatnak terményük átvételére. A szabályozással az ágazat jelentős lépést tett az EU-alapú elszámolási rendszer felé.
Indul a Széchenyi–kártya program
A már régóta tervezett vállalkozói hitelkártyaprogram a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), valamint a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) kezdeményezésére várhatóan 2002 nyarán elindul. Az új hitel a legkisebbek számára is lehetővé teszi, hogy gyorsan és rugalmas módon jussanak az átmeneti likviditási problémáik kiküszöbölését segítő forráshoz. A 2001. novemberben született megállapodás alapján a kormány a programot a Széchenyi-terv keretében támogatja.
Jól haladnak a KPMG és Andersen tárgyalások
Előrehaladott tárgyalások folynak a KPMG és az Andersen közép-európai regionális irodái között annak ellenére, hogy az Egyesült Államokon kívüli irodák egységes, világméretű együttműködése már nem jöhet létre - derül ki a KPMG által kiadott sajtóközleményből.
Utazási irodák adóellenőrzési tapasztalatai
Több mint 300 idegenforgalmi és utazásszervezési tevékenységet folytató vállalkozás gazdálkodását vizsgálta meg tavaly az adóhatóság. „Ennek során közel 160 millió forint adóhiányt állapítottunk meg, a kisebb cégeknél rengeteg szabálytalanságra bukkantunk, a nagyobb vállalkozásoknál viszont nem rosszabb az adómorál, mint más tevékenységet végző társaságoknál” – tudtuk meg Varga Árpádtól, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal szakmai elnök-helyettesétől.
Chipkártyák a K&H banktól
Az elkövetkező két évben a K&H Bank fokozatosan lecseréli forgalomban lévő kártyáit, és újszerű chipkártyákat bocsát ki. A döntés annak eredménye, hogy a bank belga főtulajdonosa a KBC megállapodást kötött a Proton World bankkártya informatikai céggel a Proton Prisma többfunkciós smartkártya technológia bevezetéséről.
Lassuló gazdaság, romló egyensúly
A GKI Rt.-nek a K&H Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint idén a gazdasági növekedés folytatódó lassulása az egyensúly romlásával párosul. A tavalyinál is gyorsabban növekszik a lakosság jövedelme, a beruházások 2001-ben is lassú növekedése azonban alig élénkül. Az infláció az I. félévben tovább mérséklődik, a II. félévben viszont kissé emelkedik.
Még olcsóbb lakáshitel
Jelentősen csökkent márciusban és áprilisban a használt lakásokra felvehető hitelek kamata. A kamatok csökkentését az tette lehetővé, hogy február végén a kormány döntött arról, hogy március 1-jétől a használt lakások vásárlásához kamattámogatást nyújt, mégpedig 10 százalékos mértékben.
Irodapiaci túlkínálat?
Az irodapiacon 2001-ben 155 ezer négyzetméter irodát adtak át Budapesten, ennek 65 százalékát a második félévben, így az összállomány tavaly év végére 1,12 millió ezer négyzetméterre bővült - derül ki a Biggeorge´s International Ingatlantanácsadó Rt. legújabb felméréséből.
Tovább csökkent kamatok (MNB jelentés)
A nem pénzügyi vállalatok betéteinek és hiteleinek átlag kamatlábai tovább csökkentek februárban, és mérséklődtek a háztartások piaci feltételű ingatlanhiteleinek és betéteinek kamatai is - derül ki a Magyar Nemzeti Bank most közzétett, havi összefoglaló jelentéséből.
Alig emelkedő ipari termelői árak
Az ipari termelői árak 2002 februárjában 0,3%-kal voltak magasabbak, mint egy hónappal azt megelőzően - tette közzé a KSH.
Bruttó hazai termék (GDP)
A bruttó hazai termék 2001-ben a négy negyedévi számítások alapján összehasonlító áron 3,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A GDP értéke folyó áron 14 900 milliárd Ft volt. Egy főre vetítve a bruttó hazai termék összege 1 millió 460 ezer forint volt, ami az MNB éves átlagárfolyamán átszámítva 5690 eurónak felel meg.
Új pénzügyi alap Önkormányzatok részére
2002. április 2-tól új, az önkormányzatokat támogató pénzügyi alap nyílt meg, a Globális Környezetvédelmi Alap (GEF) és az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) forrásaiból – jelentette be Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára. A Széchenyi Terv Energiatakarékossági Programjának pályázataihoz kapcsolódó, azokat kiegészítő új pénzügyi alap fő célkitűzése: átsegíteni az önkormányzatokat az energiahatékonysági fejlesztési folyamat kezdő lépésein.
Amerikai befektetők tapasztalatai
Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) tagjai a szervezet 1989-es megalakulása óta több mint 14 milliárd amerikai dollárt fektettek be a magyar piacon, ami a külföldi befektetések 63 százaléka - hangzott el az amerikai működőtőke magyarországi tapasztalatairól rendezett konferencián március végén Debrecenben.
Kutatás a közvéleménykutatók pártosságáról
Négy magyar közvélemény-kutató intézet (Gallup, Medián, Szonda és Tárki) lakossági pártpreferenciákra vonatkozó közvélemény-kutatási felvételeinek 1994-2002 közötti, az összes megkérdezettre, valamint a biztos szavazó pártválasztókra vonatkozó eredményeit elemezte Tóth I. János, az index.hu körkérdésére támaszkodva.
3 százalékos növekedést vár a Pénzügykutató
A Pénzügykutató Rt. előrejelzése szerint az idén a bruttó hazai termék (GDP) növekedése 3 százalékos lesz, míg az infláció éves átlagban 5-5,5 százalék között alakul - mondta Petschnig Mária Zita, a kutatóintézet főmunkatársa a cég budapesti sajtótájékoztatóján.
Szaküzletek és kis boltok
A szakboltok közül a cipőt, papírt-irodaszert/játékot és elektromos háztartási készüléket árusítók helyzete a legelőnyösebb. Ezeket a termékeket ugyanis a lakosság közel fele legtöbbször szakboltban szerzi be. Többek között ezt állapította meg a GfK Piackutató Intézet a vásárlási szokásokról.
A Valutaalap szerint élénkül a világgazdaság
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslése szerint a világgazdaság az eddig feltételezettnél gyorsabb ütemben élénkül: a szervezet szakértői az idei évre a világgazdaság bővülését 2,7 százalékra, jövőre 4,1 százalékra teszik.
Az anonim betétek nevesítése
- A februári összesítés szerint az integrált takarékszövetkezeteknél elhelyezett, nem névre szóló betétek összege 49 milliárd forintra csökkent a pénzmosás elleni törvény múlt év végi hatálybalépésekor regisztrált 60 milliárd forintról - mondta Tóth Kálmánné, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) ügyvezető igazgatója
Versenyjogi uniós igazodás
- A jelenleg hatályos magyar versenytörvény mellett április 1-jétől, a kartellezéssel, és az erőfölénnyel való visszaélés tilalmával kapcsolatos közösségi szabályokat is alkalmazni kell az EUmagyar relációban - mondta Berke Barna, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsának elnöke.
A kutató bírálja a kormány gazdasápolitikáját
A politikai környezet alakításában látja a magyar gazdaság tartós fellendülésének kulcsát, és ezért óv a destabilizáló kijelentésektől Inotai András, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Világgazdasági Intézetének vezetője, az osztrák APA hírügynökségnek adott nyilatkozatában.
Pénzügyi Alap önkormányzatoknak energetikára
Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára 2002. március 27-én sajtótájékoztatón bejelentette: új, az önkormányzatokat támogató pénzügyi alap áll 2002. április 2-tól a pályázni kívánó önkormányzatok rendelkezésére, a Globális Környezetvédelmi Alap (GEF) és az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) forrásaiból.
5,7 százalékos munkanélküliség
2001. december–2002. február hónapokban a munkanélküliségi ráta 0,3 százalékponttal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában. A munkavállalási korú népesség 63,4%-a volt jelen a munkaerőpiacon - tette közzé a KSH.
Folytatódott a dekonjuktúra (összefoglaló)
A magyar gazdaságban – a januári ipari és külkereskedelmi adatok szerint – folytatódott a dekonjuktúra. Az ország külső és belső pénzügyi egyensúlya az év elején romló tendenciát mutat, ugyanakkor az infláció számottevően mérséklődött - derül ki a KSH összefoglalójából.
Bérmunkátlanság
Költségvetésének minden egyes dollárja mellé egy filmprodukció a forgatás helyszínén további másfél dollárt költ el. Ezért a bevételért globális verseny folyik az országok között, s ebben a versenyben hazánk alulmarad: befektetésösztönzők, adókedvezmények és megfelelő stúdió-infrastruktúra hiányában mintegy évi 200 millió dolláros üzlettől esik el.
A főváros fejlesztési koncepciója
Több mint négyéves előkészítő munka és számos módosítás után idén elkészült Budapest 15 évre szóló városfejlesztési dokumentum-tervezete. A koncepciót február 19. és március 26. között több alkalommal nyilvános vitára bocsátotta a főváros, melyen a szakértők mellett a polgárok is elmondhatták észrevételeiket, megtehették javaslataikat.
Élelmiszerbiztonsági konferencia
A nagy élelmiszerbotrányok eddig elkerülték Magyarországot, de ez nem jelenti, hogy ne kellene fokozott figyelemmel kísérni az élelmiszerbiztonságot - mondta Fodor Balázs, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára kedden, Budapesten egy, az élelmiszerbiztonságról rendezett szakmai tanácskozáson.
Bérmunkátlanság
Költségvetésének minden egyes dollárja mellé egy filmprodukció a forgatás helyszínén további másfél dollárt költ el. Ezért a bevételért globális verseny folyik az országok között, s ebben a versenyben hazánk alulmarad: befektetésösztönzők, adókedvezmények és megfelelő stúdió-infrastruktúra hiányában mintegy évi 200 millió dolláros üzlettől esik el.
Telekpiaci körkép
Március vége közeledtével máris jelentős mozgás tapasztalható a fővárosi és agglomerációs telekpiacon. A kereslet élénkülését a szakemberek egyrészt az otthonteremtő hitelek és támogatások építésre ösztönző hatásával, másrészt a telekárak várható tavaszi, újabb 14-16%-os emelkedésével magyarázzák.
KPMG - Andersen tárgyalások
Lehet, hogy már idén októbertől egyesíti működését a KPMG és az Andersen a közép-európai régióban. A két cég képviselői tárgyalásokat folytatnak ennek lehetőségeiről, és bár a tárgyalások összetettek, a felek mielőbbi megállapodásra törekednek. A KPMG és az Andersen régiós irodáinak vezetői pénteki, budapesti megbeszélésükön működésük 2002 októberéig történő egyesítésében állapodtak meg.
Meghosszabbodik a határidő
Március utolsó napja ezúttal ünnepnapra esik, ezért a nyomtatványon történő kifizetői és a munkáltatói adatszolgáltatásokat a következő munkanapig, vagyis április 2-áig lehet szankciómentesen benyújtani a megyei, illetve a fővárosi igazgatóságokhoz – hívja fel az APEH az érintettek figyelmét.
Létszám és kereset a nemzetgazdaságban
2002. januárban a bruttó nominális átlagkereset 19,2%-kal, a nettó átlagkereset 18,7%-kal, a reálkereset (a fogyasztóiár-index 6,6%-os növekedése mellett) 11,4%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.
Szja-bevallás önellenőrzése és pótlása
Bizonyára akadnak olyan magánszemélyek, akik elrontották az szja-bevallásukat, vagy még be sem adták az említett dokumentumot. Pánikra semmi ok, de a törvényes állapotot minél hamarabb állítsák helyre.
Vásárlási szokások: lelkesen, de megfontoltan
A magyarok lelkes, ugyanakkor megfontolt vásárlóknak bizonyultak a Healey & Baker által készített Where People Shop (Hol szoktak az emeberek vásárolni) című tanulmány szerint. A felmérés azt mutatja, hogy a magyarok általában elégedettek az üzletek kínálatával, de a legfontosabb szerepet mégis az ár játssza számukra a végső döntéshozatalnál
Tények a piackutatásról
A Piackutatók Magyarországi Szövetségének (PMSZ) 26, a szektorban meghatározó tagvállalata van. Forgalmuk lefedi a hazai piac több mint 90 százalékát, árbevételük 2001-ben meghaladta a 9 és fél milliárd forintot. Ennek alapján a teljes iparág becsült árbevétele 10,5 milliárd forint, ami 8 százalékos növekedést jelent a tavalyi évhez képest - hangzott el a szövetség március 20-i sajtótájékoztatóján.
Tovább nőtt az építőipari termelés
Az építőipari termelés volumene 2002 januárjában munkanaptényezővel kiigazítva 13,6%-kal haladta meg a 2001. januárit, az előző havinál szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva 6,2%-kal volt magasabb. Kiigazítatlan adatok alapján az előző év azonos időszakához viszonyítva a termelés januárban 13,5%-kal emelkedett.
Luxusingatlanok Miamiban
A Mitropa U.S. Kft., amely öt éve van jelen Floridában az ingatlanpiacon, új területen, Miami mellett, a Boca Ratonban felépült luxus lakóparkban kezdi meg ingatlanok értékesítését. A megvásárolt ingatlanok egyaránt szolgálhatnak nyaralásra és befektetésre.
Az ingatlanok ára negyedmillió dollártól (mintegy hetvenmillió forint) félmillió dollárig (140 millió forint) terjednek.
Megduplázta árbevételét a Jones Lang LaSalle
A Jones Lang LaSalle a kétezredik évhez viszonyítva megduplázta 2001-es árbevételét – jelentették be március végi sajtótájékoztatójukon. Az elért eredmény az üzlethelyiségekkel és tőkebefektetésekkel foglalkozó részlegek kiemelkedő üzleti forgalmának köszönhető.
Jó alapozás kell
Eddig sem volt könnyű eldönteni, hogy vajon mennyi pénz jár majd Magyarországnak a csatlakozás után, most azonban már szinte lehetetlen megmondani. Mint ahogyan azt sem tudjuk, hogy a megítélt összegek milyen ellenszolgáltatás ellenében hívhatók le. Mára azonban, oly sok más gazdasági kérdéssel egyetemben, ez is a politikai csatározások egyik elemévé vált. Holott itt tényekről van szó, méghozzá mind a két oldalon.
Ipari park - a szolgáltató telephely
Az ipari parkok amellett, hogy a részben a már működő, részben az újonnan alakuló vállalkozások számára közművesített területtel ellátott telephelyet kínálnak, a betelepült cégek elsősorban adókedvezményben részesülhetnek, különböző szolgáltatásokat vehetnek igénybe és talán nem utolsó sorban a partnerek közelségét is élvezhetik. Ez alapján az ipari park különlegessége egy átlagos telephelyhez képest többek között abban rejlik, hogy a betelepülő vállalkozások számára a parkot üzemeltető cég különféle többletszolgáltatásokat nyújt.
Optimista háztartások
A januári stagnálást követően februárban másfél ponttal nőtt a háztartások gazdasági várakozásait reprezentáló GKI lakossági bizalmi index szezonális hatásoktól megtisztított értéke.
Az üzleti szféra és a lakosság várakozásai egyaránt javultak
A GKI Gazdaságkutató Rt. (www.gki.hu) által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint februárban az üzleti szféra és a lakosság várakozásai egyaránt javultak. Ennek következtében a GKI Rt. (szezonálisan kiigazított) konjunktúra-indexe a nyár végi szintre tért vissza.
Mikor jár az adójóváírás?
A bérjövedelem után éves szinten akár 36 ezer forint adójóváírást is elszámolhatnak a magánszemélyek. A kedvezmény igénybevételének viszont szigorú feltételei vannak, amelyre különösen érdemes figyelni az adóbevallás készítésekor.
A magyar gazdaság jelenleg egy dekonjunktúra mélypontján van
A magyar gazdaság jelenleg egy dekonjunktúra mélypontján van. (A korábbi csúcspont 2000. I. negyedéve volt 6,6%-os GDP bővüléssel, most 2002. I. negyedévében a GDP kb. 2-3%-kal nő.) Az export és a magánberuházások 2001 közepe óta lényegében stagnálnak, ezzel is összefüggésben az ipari termelés enyhén mérséklődik. A dekonjunktúra főleg a világgazdaság megtorpanásával, de részben a forint rendkívül erőteljes reálfelértékelődésével függ össze. A forint a sávszélesítés óta kb. 15%-kal értékelődött fel az euróhoz képest (az inflációs különbséget is figyelembe véve), a fajlagos bérköltség emelkedését is tekintetbe véve a versenyképesség romlása 20%-os. Ez nagyon sok, a nettó exportőr vagy a belföldi piacon intenzív importversennyel szembekerülő cégek számára szinte elviselhetetlen. Nem meglepő, hogy a kivitel volumene a tavalyi utolsó negyedévben már csökkent, s az év elején is stagnálás valószínű.