A 2000. évi változatlan árakalapján készített számítások szerint az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) teljesítménye 7,2%-kal növekedett, ami elsősorban az ipar és építőipar bővülő teljesítményéből adódott. Az iparon belül a feldolgozóipar hozzáadott értéke 9,0%-kal emelkedett. Az építőipar 14,1%-os növekedést mutatott, míg a mezőgazdaság teljesítménye stagnált.
A szolgáltatások ágazatainak bruttó hozzáadott értéke 3,2%-kal emelkedett. A szolgáltatásokon belül a kereskedelem, javítás nemzetgazdasági ág teljesítménye 2,9%-kal, a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátásé 5,8%-kal bővült. A szállítás, raktározás, posta és távközlés nemzetgazdasági ágban 5,4%-os, a pénzügyi szolgáltatások és az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatások ágazataiban együttesen 3,7%-os volumennövekedés következett be. A közigazgatás, az oktatás és az egészségügyi szolgáltatások hozzáadott értéke együttesen 2,0%-kal emelkedett, az egyéb közösségi és személyi szolgáltatásoké pedig 1,7%-kal lett magasabb.
A háztartások fogyasztási kiadásainak növekedése tovább lassult, e kiadások 2004. I. negyedévében 3,8%-kal haladták meg az egy évvel korábbit. Mind a kormányzattól, mind a háztartásokat segítő non-profit intézményektől származó természetbeni társadalmi juttatások kis mértékben csökkentek (0,8 illetve 0,1%-kal). Ezen tényezők együttes hatására a háztartások végső fogyasztása 3,0%-kal emelkedett.
A közösségi fogyasztás 1,3%-kal nőtt. A végső fogyasztás mindezek következtében 2,8%-kal bővült.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás az I. negyedévben – kiugró mértékben – 18,9%-kal emelkedett. Ugyanakkor a készletek csak kis mértékben növekedtek, így a bruttó felhalmozás összességében 9,9%-kal bővült. A belföldi felhasználás – főként a felhalmozás magas ütemű növekedése hatására – összességében 4,3%-kal emelkedett.
Az áruk és szolgáltatások külkereskedelmi exportja 17,4%-kal növekedett, míg az import majdnem hasonló ütemben, 16,6%-kal bővült.
Szezonálisan kiigazított adatok
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2004 I. negyedévében a gazdasági növekedés 1,1% volt az előző negyedévhez képest.
Az árutermelő ágazatok teljesítménye 1,4%-kal nőtt, ezen belül a mezőgazdaságé és az iparé nőtt, míg az építőiparé csökkent. A szolgáltatások hozzáadott értéke 0,7%-kal bővült. A szolgáltatási ágazatok közül a szállítás, raktározás, posta és távközlés ágazat 1,8%-os hozzáadott érték-növekedése emelkedik ki. A többi szolgáltatási ágazat enyhe növekedést mutatott.
A szezonálisan kiigazított adatok alapján a háztartások fogyasztási kiadása 0,9%-kal emelkedett. Mind a kormányzattól, mind a háztartásokat segítő non-profit intézményektől származó természetbeni társadalmi juttatások szerény mértékben csökkentek, 0,4 illetve 0,3%-kal. Így a háztartások tényleges fogyasztása 0,7%-kal nőtt. A közösségi fogyasztás 0,6%-kal való csökkenése következtében a végső fogyasztás 0,5%-kal emelkedett. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 4,8%-kal, míg a bruttó felhalmozás 11,9%-kal bővült. A belföldi felhasználás mindezek következtében 3,2%-kal emelkedett. Az export 3,3, az import pedig 5,7%-kal nőtt.
Egyértelműen javul a gazdaság teljesítménye
Magyarország bruttó hazai terméke 4,2%-kal nőtt 2004 I. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva - derüln ki a KSH jelentéséből.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.